Mangaierea, alintarea, luarea in brate, si sunetele lor

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Fluturas
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 10 Aug 2010, 19:14
Localitate: Arad

Mesajde Fluturas » 26 Aug 2010, 12:16

Buna din nou tuturor! Tin sa va spun ca ieri am reusit sa-l iau in brate pe Papi al meu. Mie si prietenului meu ne era mila sa tot incercam, sa il chinuim dar sora mea a reusit cu usurinta. Mi-au dat lacrimile cand l-am tinut in brate, mai mult de 10 minute, l-am dragalit, a dormit, a scos sunetul acela de placere... A facut si pisu pe mine :lol: Rabdarea e totul cu purcelusii astia minunati!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 26 Aug 2010, 12:39

daca ar fi 2 ar avea mai mult curaj
de pilda cand iau o porcuta cu mine in pat, se intinde ca o placinta si adoarme
dar doarme cu ochii deschisi
daca iau 2, una isi baga botul sub cealalta si inchide ochisorii
cealalta motaie si ea, dar cu ochii deschisi
la mine asa e
porcusorul tau fiind singur, e mereu atent
nu stie ce ii face bine si ce e de rau
fiind 2 se sprijina unul pe altul
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

kristina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 121
Membru din: 24 Iun 2010, 22:06
Localitate: Bucuresti

Mesajde kristina » 26 Aug 2010, 16:32

Eu o iau pe a mea de mai multe ori pe zi in brate,o iubesc etc insa sper sa o pot iubi la fel de mult si dupa ce incep scoala:( (ma refer sa o iau asa de des in brate).
Oricum eu cand pun porcuta in pat sa se plimbe sta intr-ul colt al patului si acolo sta pana adorme:( imi doresc sa fie si ea mai energica dar este din cauza faptului ca nu are si ea o surioara. Insa in cel mai scurt timp posibil si daca reusesc sa ii construiesc eu sau sa ii cumpar lunile astea o cusca mai mare ii voi cumpara sau ii voi dona daca cineva vrea sa doneze o porcuta pentru a nu se mai simti singura :cry:
Cristina

Avatar utilizator
Veronica LoveGuineaPigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 100
Membru din: 12 Iul 2010, 14:06
Localitate: Bucuresti

De ce scoate sunete de cate ori il iau in brate?

Mesajde Veronica LoveGuineaPigs » 19 Sep 2010, 16:53

♥♥♥ Micii nostri purcei ne fac surprize in fiecare zi. Unele placute, altele mai putin placute, dar noi tot ii iubim, ca tot purceii nostrii sunt!!!♥♥♥

Avatar utilizator
ciufuloi
Membru
Membru
Mesaje: 179
Membru din: 27 Iul 2009, 11:00
Localitate: BUCURESTI

Mesajde ciufuloi » 19 Sep 2010, 18:14


Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 19 Sep 2010, 19:25

Toti porcutzii scot sunetele astea cand se simt bine alaturi de tine, cand ii mangai sau le vorbesti. Unul din porcutzii mei face asa si cand il tin in poala sa-i tai gherutzele. Nu il deranjeaza daca nu faci din chestia asta un lucru prea greu si complicat. Ei simt cand ai tu emotii si se sperie devenind agitati. Probabil ca si d-na doctor a facut la fel - s-a purtat foarte frumos cu el si nu l-a speriat, de asta a piuit asa. :smile:

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 20 Sep 2010, 21:06

porcul meu in special ala mic face o droaie de sunete daca le nuamr cred ca sunt peste 6 feluri. ala mare e mai tacut..
deci asta mic cand ma vede clanatane din dinti, de parac ar fi nervos pe mine.. poate si datorita faptului ca nu sta niciodata la prins.. desi inainte nu facea asa.. ma apropii incet si il mangai dar el mereu face asa..apoi cand il las sa se plimbe ia urma mirosului pe jos ca un catel si merge asa cu boticul aplecat si face niste sunete tare ciudate..gur gur gur.. ceva de genul asa mici. nu ca barca cu motor ..niste garaituri scurte.. ca si cum cauta ceva.. e comic..
si baraiturile nu sunt de placere am citit ca e nervos atunci.. mai ales face asa daca il mangai invers nu ii place.
daca iti cunosti f bine porcii atunci o sa intelegi fiecare sunet ce face.. il urmaresti si iti dais eama in ce situatii face anumite sunete..eu mi-am dat seama si cum e un sunet cand il doare ceva.. e asa tare si scurt.. si o tonalitate mai joasa.. e destul de interesant limbajul lor

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 20 Sep 2010, 22:01

Porculmeu ainvatat ca daca vrea sa comunice cu mine trebuie sa foloseasca limbajul corpului, ca eu sunt afon si nu disting sunetul pe care-l scoate cand e bucuros fata de sunetul pe care-l scoate cand nu-i place, asa ca noi doi ne-am facut un sistem foarte precis. Daca eu il magai, se intinde cat e el de lung si dacanu-iplace o zona, se ridica frumos in fund, pune boticulin zona aia si cum inep sa-l magai acolo, imediat se intinde la locsi daca se intampla cumva sa il magai altundeva, iar se ridica, ma cearta verbal si imi arata iar cu botul.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 21 Sep 2010, 00:42

ce imaginatie au unii./. :lol: si cand vrea sa il iei in brate cum face ridica labutele in sus la tine? si zice ia-ma tati.. :lol: am mai vazut eu o faza adevarata cand ii era foame la porc ridica castronelu cu dintii si il trantea.. sau avea un clopotel si il misca sa sune sa ii de mancare..

FlameTear
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 15 Dec 2008, 20:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde FlameTear » 21 Sep 2010, 01:05

Eu imi smotocesc fetitele ori de cate ori am timp liber(din pacate asta nu se intampla prea des),insa fiind doua,nu le stresez prea tare.Si cand ma uit la film Stevie sta pe o pernuta la mine in brate,iar Puturela pe o pernuta la tati in brate.Mi-as dori sa le iau tot timpul in brate.Cand le aveam pe celelalte fetite eram atat de ocupata ca le luam rar in brate si imi tot spuneam ca "maine o sa le acord si mai mult timp".Iar cand s-au dus,n-am mai avut pe cine,asa ca acum imi iau "revansa".

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 21 Sep 2010, 16:01


Avatar utilizator
Veronica LoveGuineaPigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 100
Membru din: 12 Iul 2010, 14:06
Localitate: Bucuresti

Mesajde Veronica LoveGuineaPigs » 21 Sep 2010, 19:29

♥♥♥ Micii nostri purcei ne fac surprize in fiecare zi. Unele placute, altele mai putin placute, dar noi tot ii iubim, ca tot purceii nostrii sunt!!!♥♥♥

Avatar utilizator
Veronica LoveGuineaPigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 100
Membru din: 12 Iul 2010, 14:06
Localitate: Bucuresti

Mesajde Veronica LoveGuineaPigs » 21 Sep 2010, 19:41

♥♥♥ Micii nostri purcei ne fac surprize in fiecare zi. Unele placute, altele mai putin placute, dar noi tot ii iubim, ca tot purceii nostrii sunt!!!♥♥♥

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 21 Sep 2010, 19:41


Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 21 Sep 2010, 20:18



Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori