Ochisor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Adriana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mar 2008, 23:34
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde Adriana » 24 Aug 2008, 11:48

Salut.Vad ca s-au afisat pozele.Iti multumesc Veronica pentru ajutor.Acum sper sa-mi spuneti parerile voastre despre poze.Stiu ca nu sunt prea reusite dar nu pot face mai mult.Intr-o poza e rana porcusorului (de pe spate) iar in cealalta e ochisorul afectat.In cea de-a treia poza e porcusorul meu,Benny,in toata splendoarea lui.Abia astept sa se faca bine sa-i las iar parul sa creasca!De fapt sper sa-i treaca ca altfel mi-e teama ca o sa se ajunga la eutanasie, :cry: pentru ca nu vreau sa aiba o viata chinuita.Astept raspunsurile voastre.Multumesc.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 28 Aug 2008, 08:04

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
kitty20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 26 Sep 2008, 13:18
Localitate: Pitesti

ORBIRE???

Mesajde kitty20 » 26 Sep 2008, 13:37


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 26 Sep 2008, 14:54

S-ar putea sa se fi ranit cu ceva, un fir de fan de ex., in acest caz se va remedia, e nevoie de putin timp pana dispare, dar si de monitorizare in acest interval de timp. Daca este o opacizare a cristalinului (cataracta), aceasta de cele mai mult ori apare:
- la batranete
- poate avea cauze ereditare
- sau (mai rar) ca simptom al diabetului.

La cel din urma de obicei se constata si alte simptome, citeste aici mai mult:

Avatar utilizator
kitty20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 26 Sep 2008, 13:18
Localitate: Pitesti

Mesajde kitty20 » 26 Sep 2008, 14:58

de batranete nu poate fi vorba are doar 1 an si 9 luni.....din c am mai cautat p net ochiul bolnav se aseamana foarte mult cu un ochi bolnav de cataracta...dar cum e posibil sa apara subit cand aseara nu avea nimic?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 26 Sep 2008, 15:15

In acest caz, cum am si scris mai sus, s-a ranit cu ceva. Pentru a fi sigur ca nu se produce vreo infectie (de obicei se vindeca de la sine, dar e mai bine sa fie totusi vazut de medic, nestiind cu ce s-a ranit si neavand siguranta cum evolueaza), bine ar fi sa-l duci la un medic vet.

Avatar utilizator
kitty20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 26 Sep 2008, 13:18
Localitate: Pitesti

Mesajde kitty20 » 26 Sep 2008, 15:35

in maxim o ora jumate ma duc cu el la medic....starea lui e foarte buna....mananca e vioi...asta ma bucura. multumesc mult pt ajutor!

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 28 Sep 2008, 07:34


Avatar utilizator
kitty20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 26 Sep 2008, 13:18
Localitate: Pitesti

Mesajde kitty20 » 28 Sep 2008, 13:03


Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 29 Sep 2008, 16:26

Buna kitty20,
Anca, prietena mea din Pitesti si mamica lui Pedala si a lui Yuki are un mesaj pentru tine. Din pacate ea nu popate sa iti scrie acum dar m-a rugat sa iti trimit mesajul ei.


Buna! Am inteles ca esti din Pitesti. Si eu la fel. Eu nu prea am avut
probleme cu porcusorul meu din Pitesti, dar din auzite am inteles ca un
medic bun ar fi o doamna care are cabinetul veterinar pe Bvd. Nicolae Balcescu, pe partea cu spitalul Militar, insa mai in fata cu vreo 200 de m de acesta, in directia spre centru. E un cabinet micut, din termopan maro, daca nu ma insel. Apoi ar mai fi un cabinet pe strada din spatele catredalei sf, Vineti, deci paralela cu aceasta, am inteles ca ar fi si scoala nr. 5 pe acolo (Str Raurilor, Nr. 7).
Alta adresa:
Str Paltinului, Bl. B21, Sc. A, Ap. 2. Nume de medici nu stiu sa-ti
dau. Si nici nu pot garanta pt cunostintele lor.
Strada Vasile Lupu 12 - un alt cabinet
Oricum daca ii vezi ca sunt nesiguri pe ei, fugi nu mai sta, ca mie in Pitesti mi s-a
intamplat sa-mi fie confundat porcusorul, care intr-adevar era puiut,
cu un hamster, iar eu n-am mai stat. Intelegi de ce. Daca vrei sa mai
vorbim sau ai nevoie de mai multe detalii, id meu de mess e
popescu_anca_mihaela
Multa sanatate!

Kitty, te rog sa citesti cu atentie ce ti-am transmis din partea Ancai. Medicii nu sunt verificati de ea, ea stand in Bucuresti momentan dar, din auzite se pare ca astia sun t mai buni.
Sfatul meu ar fi sa dai o fuga in Bucuresti cu el.
Sanatate si sper sa vb mai multe cu Anca pe mess
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
kitty20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 26 Sep 2008, 13:18
Localitate: Pitesti

Mesajde kitty20 » 29 Sep 2008, 16:34

Multumesc mult prietenei tale! am gasit un cabinet aproape de piata ceair si acolo ma voi duce...sper ca pana diseara sa revin cu un diagnostic mai clar.

In legatura cu cabinetul de p Sf. Vineri nu recomand nimanui sa se duca acolo, poate doar cu mult curaj si cu lista de medicamente interzise.Si eu si prietena mea ne-am pierdut porusorii dupa vizita la acel cabinet.

Avatar utilizator
kitty20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 26 Sep 2008, 13:18
Localitate: Pitesti

Mesajde kitty20 » 29 Sep 2008, 18:50

dupa cum era de asteptat nici de aceasta data nu se stie cauza opacizarii cristalinului :cry:...si mai ciudat dupa spusele d-nei dr. , in Pitesti nu exista niciun loc unde se poate verifica daca are sau nu diabet....Credeti ca daca mi-as cumpara un aparat de masurat glicemia ar putea cineva sa-mi interpreteze rezultatul? :?:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 02 Oct 2008, 11:00


Avatar utilizator
kitty20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 26 Sep 2008, 13:18
Localitate: Pitesti

Mesajde kitty20 » 02 Oct 2008, 11:23


Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 02 Oct 2008, 18:06

kitty...el are opacifiere de cristalin sau opacifierea corneei?

de ce intreb... opacifierea corneei (cheratita) poate fi cauzata de ranirea corneei, iar in acest caz daca se instituie tratament la timp, ochisorul poate fi salvat (in acest caz ochiul este albicios pe suprafata lui).
daca este opacifierea cristalinului(cataracta), din cate stiu eu, singura solutie este scoaterea cristalinului pt a-si recapata vederea(transplant de cristalin nu se face la porcusori...nici macar la caini in romania :( )..in acest caz, se vede o pata tulbure-albicioasa(de regula) in profunzimea ochiului, central.
o sa fac o scurta clasificare a cataractelor:
-dupa etiologie: congenitale; dobandite (primare: traumatice, toxice, diabetice; secundare:de complicatie in inflamatiile oculare, glaucom)
-dupa momentul aparitiei: embrionare, juvenile, ale adultului, senile (animale batrane)
-dupa stadiul evolutiv: incipiente, imature, mature, hipermature, membranoase;
-dupa aspectul opacifierii: pigmentare, sidefii, cretacee, stelare, difuze, punctiforme;

Evolutia procesului de opacifiere este diferita, in functie de localizare (capsulare- stationare, corticale-evolutie variabila, ecuatoriale- evolutie progresiva).

Tratamentul medicamentos este ineficient (se administreaza iodura de potasiu, selenit de sodiu, vit E, vit C)- eu citez din curs :D nu stiu daca acest tratament este valabil si la porcusori...poate ne ajuta geda in legatura cu substantele mentionate (daca sunt toxice sau nu).

Cataracta diabetica se instaleaza brusc si este completa in cateva zile.

din cate raspunsuri am primit (am intrebat 5 doctori), cataracta traumatica este foarte rara la porcusori...dar nu este exclusa avand in vedere varsta.
pupici si astept raspuns!


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori