Gherute

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Cat de des taiati gherutele porcusorilor?

Odata la 2 saptamani
10
25%
Odata la 4 saptamani
20
50%
Odata la 6 saptamani
4
10%
Odata la 8 saptamani
6
15%
 
Voturi totale: 40

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 25 Mar 2010, 11:28

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
MihaelaCris
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 12 Feb 2010, 14:13
Localitate: constanta

Mesajde MihaelaCris » 25 Mar 2010, 23:57

eu le tai unghiile porcutelor mele odata la 2-3 saptamani,foarte putin...nu mi s-a intamplat niciodata sa le ranesc insa de fiecare data imi e frica cu unghiera in mana.....mai ales ca una din ele are unghiile negre si nu i se cunosc venisoarele....
am inteles insa ca si gherutele de la picioarele din fata se tai. mie nu mi s-a parut niciodata ca este nevoie...ma uit mereu si la gherutele din fata si la cele din spate,iar cele din fata sunt intotdeauna micute....
in privinta"momentului cu pricina":taiatul propriu zis,sunt foarte cuminti de parca ar stii ca le pot rani daca se foiesc....le tin in poala si usor usor,unghiuta cu unghiuta trece si chinul asta!!!!!
radu

alexbaies
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 26 Feb 2010, 22:06
Localitate: Dej
Contact:

Mesajde alexbaies » 26 Mar 2010, 19:48

Astazi i-am taiat pentru prima data unghiutele porcusorului meu. Am avut foarte mari emotii, dar a fost foarte cuminte.

Avatar utilizator
Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 21 Mar 2010, 22:36
Localitate: Iasi

Mesajde Gold_Sorceress » 26 Mar 2010, 21:16

Felicitari Alex! Nu este greu...tuturor ne este frica, insa taiatul unghiutelor este foarte important. Am gasit pe "goagal" niste poze foarte urate cu unghiute crescute prea mult...
Deci, sa nu uiti sa faci asta si data viitoare cand este nevoie!

Xtina
Initiat
Initiat
Mesaje: 47
Membru din: 21 Oct 2009, 09:15
Localitate: Galati

Mesajde Xtina » 03 Apr 2010, 15:11

Eu nu prea am inteles de ce este un chin. Am avut foarte mari emotii prima data pentru ca in primul rand eu eram speriata (doar eu :lol: )
I-am taiat gherutele de 2 ori pana acum si nici nu misca. Sta linistit la mine in brate si ii dau ceva sa pape, ca sa nu miste. Ii iau fiecare gheruta si...gata :D

russian2010
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 13 Feb 2010, 19:42
Localitate: Brasov

Mesajde russian2010 » 10 Apr 2010, 17:46

am cumparat akum cateva zile o porcuta de guineea ,mai aveam o fetita si sa aibe si ea o prietena,problema :este insarcinata si unghiutele de la picioarele din spate sunt destul de lungi .Dupa cum se prezinta burtica cred ca in 2 saptamani trebuie sa fete;sa ii tai unghiutele sau este stresul prea mare?sau sa o las sa i le tai dupa ce naste?

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 27 Apr 2010, 17:42

poze cu printisorii:
http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus
-----------
Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 28 Apr 2010, 11:03

poti incerca cu o unghie..daca vezi ca nu o deranjeaza, ca procedura nu ii creeaza stres atunci da, poti sa le tai(dar doar in aceasta situatie)
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
pistruiata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 93
Membru din: 23 Apr 2010, 19:38
Localitate: Bucuresti

Mesajde pistruiata » 11 Mai 2010, 15:40

A mea sta linistita la taiatul unghiutelor. :smile: Mai sare in sus cateodata, nu ca ar durea-o, dar se sperie de sunetul care se aude cand ii tai unghiuta. :lol:
I like being unperfect !
http://yfrog.com/ccdsci0036cj

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 31 Mai 2010, 18:14

poze cu printisorii:

http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus

-----------

Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 07 Iun 2010, 21:16

si eu fac la fel pun tufa de patrunjel in fata ei dupa care iau pe rand labutele si mai vorbesc intre timp cu ea ca sa nu se sperie .....mofturi mofturi
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 08 Aug 2010, 13:21

Nici noi nu suntem lesinati dupa taiatul unghiutelor, dar nici nu facem fitze majore. (le-am taiat deja de doua ori pana acum). Eu ii "ascund" intr-un prosopel (ca sa nu vada ei ce fac eu acolo):) si le scot gratios cate o labuta. Ne taiem unghiile cu asta:

Imagine

Am inteles ca se numeste ghilotina. Pun unghiuta acolo si zbang, cade partea celalalta pe ea si o reteaza. Am un control f.f.f bun asupra dimensiunii din unghiuta care ramane afara si care va "pica" sub ghilotina (care va fi taiata). Riscul sa tai mai mult decat e cazul e minim pentru ca varful ce va fi taiat ramane afara, nu se gaseste inauntru ca la o unghiera clasica.
E si foarte comod "instrumentul" asta. Dupa cum vedeti pe ea nu e musai pentru porcuti dar mie mi se pare ca merge f.f.f. bine. Ce parere aveti?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 08 Aug 2010, 14:09

dorim si noi o programare la manichiura si pedichiura
:D
nu stii cat costa trenul pana la focsani?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 08 Aug 2010, 14:12

Imi dai idei sa fac si eu un ban cinstit inainte sa-mi manance urechile neamul porcesc:)

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 08 Aug 2010, 14:33

Un pic off : Fetelor , parca ar fii ghilotina mea cu care tai tipsurile(capetele de la unghiile false cu acrilic ori gel)
Acum on : Cred ca as putea sa o folosesc si eu pe a mea pentru asa ceva. Noi avem o forfecuta din aia speciala insa de obicei uit sa imi pun ochelarii si nu nimeresc gauricea. Preferam unghiera.
Lady,
Ai grija sa nu se smuceasca o data sau sa isi impinga labuta si sa tai mai mult. Din pacate eu am patit asa ce vreo 2-3 ori si ne-am ales cu 2 picaturi de sange. Noroc ca avem Betadina la indemana :)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori