Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 17 Sep 2008, 13:09


Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 17 Sep 2008, 16:37

"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
ciciutza
Membru
Membru
Mesaje: 244
Membru din: 02 Sep 2008, 13:22
Localitate: Oradea

Mesajde ciciutza » 17 Sep 2008, 17:46

STOP animal cruelty!!!

Avatar utilizator
vykutza
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 21 Sep 2008, 14:12
Localitate: BUCURESTI

micoza NOROCEL

Mesajde vykutza » 21 Sep 2008, 15:47

buna ,imi cer scuze pt.intarziere, am promis k va voi tine la curent cu starea porcutzului meu Norocel si asa am si facut .baiatul meu e foarte bine,s-a insanatosit ,e vioi si foarte fericit :dance: ,a inceput sa-i creasca parul acolo unde a avut eczema si nu se mai scarpina deloc,atunci credeam ca il voi pierde dar nu a fost asa pt. ca e un porcutz norocos :clipici: . Va doresc multa sanatate si multi pupici voua si micutzilor vostrii.Sa n-e traiasca! :kiss: :smelling:

Avatar utilizator
ciciutza
Membru
Membru
Mesaje: 244
Membru din: 02 Sep 2008, 13:22
Localitate: Oradea

Mesajde ciciutza » 21 Sep 2008, 20:34

Ma bucur tare mult ca s-a insanatosit Norocel! :love: :loving: :hi: :up2: Ii doresc multa multa sanatate in continuare!!! :kiss: :winking:
STOP animal cruelty!!!

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 22 Sep 2008, 09:07

Si eu ma bucur pentru el. Asa ar trebui sa ii pui numele....Norocel. Suna foarte bine. Sa iti traiasca si sa fie sanatos.

Avatar utilizator
raluk&co
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 12 Sep 2008, 11:09
Localitate: bucuresti

Mesajde raluk&co » 24 Sep 2008, 22:40


Avatar utilizator
raluk&co
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 12 Sep 2008, 11:09
Localitate: bucuresti

Mesajde raluk&co » 25 Sep 2008, 00:10

sa nu s inteleaga gresit.l-am indopat adik i-am dat 3 mese p zi plus 1/8 d vit c si o picatura d beres plus fan si vitakraft menu la discretie. :tease:

Avatar utilizator
iuliana_ruxandra
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2008, 21:25
Localitate: Ploiesti

Micoza

Mesajde iuliana_ruxandra » 11 Oct 2008, 18:18


Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 06 Noi 2008, 15:41

Din pacate eu am luat ciuperca de la Miku...am tot negat ca e de la el,dar din ce m-am interesat mai mult ca sigur a fost de la el...coincidentele au fost prea mari...mi-a aparut cam la 2-3 sapt dupa ce a erupt la el;e o ciuperca care se ia de la animalele bolnave..plus ca tembela de mine nu am folosit manusi si cred ca am mai si uitat sa ma spal pe maini dupa ce il doftoriceam.....din februarie si pana acum o luna si ceva era ceva de forma unui banut pe burta...am zis ca e o eczema sau ceva pe sistem nervos si nu am dat atentie,mai ales ca nu ma deranja(ma mai manca uneori dar imi trecea)...acum o luna jum. a erupt dramatic, pe mana stanga in proportie de 60-70% si pe abdomen...ideea e ca am avut o luna ffffff grea.dupa ce am inceput tratamentul am trecut prin niste arsuri si mancarimi inimaginabile,ceva mult mai rau ca arsurile solare si asta zi de zi...acum a inceput sa se curete,mancarimile s-au atenuat....daca stiti ca sunteti f sensibili(e) la nivelul pielii aveti mare grija cand ii tratati pe micuti...recunosc ca am fost f inconstienta sa stau atatea luni fara sa consult un medic ,dar am platit f scump ptr prostia mea :suicide: ....multa sanatate!!!!!
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 06 Noi 2008, 16:14

Lumi, imi pare foarte rau ca a trebuit sa treci prin toate acestea...Din cate stiu eu in perioada de tratament trebuie dezinfectat cam tot.....
Ma bucur ca te simti mai bine acum si sper sa auzim de amandoi ca sunteti sanatosi cat mai curand. Pupici!

Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 06 Noi 2008, 16:56

multumim...el a scapat din aprilie de "nenorocita"....eu am avut de tras mai mult:)..dar asta e ...bine ca e el mai rezistent decat mine si e sanatos tun..pupici
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

cata007
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 14 Noi 2008, 22:03
Localitate: Bucuresti

Ajutor - Urgent - Eczema sau Ciuperca

Mesajde cata007 » 14 Noi 2008, 22:11

Baietelului meu i-a aparut o ciuperca pe piele, intr-un timp destul de rapid. In 2-3 zile am observat ca i-a aparut si vad ca s-a extins. Din pacate a luat si celalat baietel ciuperca sau eczema sau ce naiba mai este. Va atasez o poza, va rog urgent sa ma ajutati cu un sfat, ce pot face, un medic veterinar, asta pana luni cand pot sa merg cu el la medic.

Va multumesc frumos


Imagine[/img]

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 15 Noi 2008, 01:22

In acesta sectiune gasesti topicuri care trateaza acest subiect, informatii avand si pe site la pagina Paraziti.
http://www.gemon.ro/paraziti4.htm#fungus

Daca nu-l poti duce la medic, cumpara Betadine solutie la farmacia umana (este bine sa ai mereu la indemana, merita sa dai banii pe ea) si dezinfecteaza locul, poti face asta de doua ori pe zi pana ajungi la medic.

Daca esti absolut sigur ca este micoza (daca nu, le dai doar cu Betadine si mergi luni la medic) poti folosi si crema Nizoral, in acest caz dezinfectezi portiunea infestata odata pe zi cu Betadine, si mai tarziu aplici crema. La o infestare pe o portiune mai mare e mai bine sa fie spalat cu sampon Nizoral, in acest caz se lasa samponul amestecat cu apa aprox. 3-5 minute pe blana, si doar dupa aceea se clateste cu apa curata. A doua zi dupa baie se poate dezinfecta iar locul cu Betadine, si peste cateva ore bune se aplica crema antimicotica. Daca are efect tratamentul, se face asta in fiecare zi (dimineata Betadine, dupa masa crema), iar peste o saptamana iar va fi spalat cu sampon Nizoral. Asta aplici la amandoi.

Important! Se spala bine cusca si accesoriile, se clateste cu apa cu otet, apoi cu apa curata, se face asta cu tot ce a intrat in contact (haina ta, peria lui etc.). Este nevoie si de administrare vitamina C pentru a le intari rezistenta organismului :!: , zilnic odata sa primeasca aprox. 25-30 mg vitamina C fiecare pe o perioada de 7-10 zile. Daca nu gasesti sub forma de picaturi, amesteci o optime comprimat cu putina apa si le dai, sau presari pe ceva ce sigur mananca atunci in fata ta.

Avatar utilizator
shobo_luv
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 92
Membru din: 21 Oct 2008, 21:42
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor - Urgent - Eczema sau Ciuperca

Mesajde shobo_luv » 15 Noi 2008, 10:47



Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori