Pet - nereguli

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
FlameTear
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 15 Dec 2008, 20:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde FlameTear » 18 Ian 2010, 12:31

Imi cer scuze pentru exprimare,am modificat mesajul initial.Mi-a parut de la bun inceput rau de porcuta si as fi vrut s-o pastrez,dar in primul rand nu aveam cui s-o dau,iar ca s-o pastrez eu era exclus.Stau in chirie intr-o camera in care mi-am restrand spatiul personal considerabil ptr a le face loc fetelor mele,ba chiar intentinez sa le fac o casuta noua si sa renunt la un dulapior al meu.Nu-mi permit sa ma mut in alta parte peste vreo 2 ani,poate.Iar aparitia unui nou membru in spatiul actual,ar fi fost un chin ptr toata lumea.Initial cand am citit pe acest forum mai multe mesaje am judecat persoanele care nu si-au luat companion porcusorului singur sau pe cele care se plang ca din lipsa de spatiu,nu cumpara o cusca mai mare.Doar persoana in cauza isi poate stii cel mai bine prioritatiile,iar a mea a fost ca porcutele mele sa fie ok.Am fost si egoista,recunosc.Am facut multe sacrificii ca sa pot avea a doua porcuta,ulterior cusca noua,pe viitor casuta.In meseria mea am invatat ca trebuie sa faci si compromisuri si nu poti ajuta intotdeauna,pe toata lumea.Ieri,de ex,mi-a murit o pacienta pe masa de operatie....Si din alt punct de vedere a fost mai bine,ptr ca oricum proprietarul porcusorilor cand a auzit ca porcuta e gestanta a zis ca ii face pe pui "marinari"si s-a rezolvat problema.Nu mi-a fost nici mie usor,sa stii.Poate pe viitor o sa-mi rascumpar greseala...

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 18 Ian 2010, 13:13

poza cu copiii mei

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 18 Ian 2010, 14:22

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 18 Ian 2010, 14:34

O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 18 Ian 2010, 14:37

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ganu_andreea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 17 Iul 2010, 15:19
Localitate: bucuresti

Mesajde ganu_andreea » 25 Iul 2010, 21:57

Legat de medici cel mai trist este ca pe multi nici nu ii intereseaza unde au gresit, nu incearca macar ca pe viitor sa fie mai bine, nu vor sa recunoasca ca habar n-au. Doctorul la care mi-am dus purcelul cand a avut o micoza nu stia exact cu ce merge tratat, dar nu i-a fost rusine sa recunoasca si sa dea 2-3 telefoane, sa rasfoiasca 2 carti si pana la urma a aflat si porcutul meu s-a facut bine. Ar mai fi ceva s-a intamplat sa nformati medicul ca purcelul tratat de el a murit si sa recomande o autopsie? Stiu ca suna oribil dar uneori medicul are dreptate, dar nu se poate face nimic si alteori chiar si medicii buni dau un diagnostic gresit din cauza unor simptome atipice si din cauza ca mijloace de investigare serioasa nu prea exista. Un medic adevarat ar trebui sa-si doreasca sa afle daca diagnosticul pus a fost real. Asta ar putea salva multe alte vieti de purcei. Sper ca nu mi-am castigat antipatia multora, dar este parerea mea.
Dutica si azi ma gandesc la tine!

Scongsy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 53
Membru din: 07 Mai 2010, 11:44
Localitate: Bucuresti

Mesajde Scongsy » 26 Iul 2010, 01:07

mi-e mi-a murit scongsy a mea desi domnul Ionescu mi-a zis k va supravietui. A murit seara dupa ce am dus-o la doctor.... ce sa mai zic? eu zic ca era un doctor bun dar de ce a murit porcuta mea? nici nu am stiut ca e asa grav bolnava incat sa nu mai reziste pana a doua zi... :cry:

Credeti ca domnul doctor stia ca nu va rezista dar nu a vrut sa ma intristeze?

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 26 Iul 2010, 21:47

:cry: vai ce rau imi pare, iar am avut un vis, ca aveam o scrofita , dar nu era a mea, si parca a murit, si eu plangeam ca ce o sa ii zic stapanei. si ma gandeam sigur, presimt ca o sa mai moara un purcel.. off.. imi urasc visele. si eu sunt de acord cu autopsia porcilor, pt a se studia mai bine dc au murit. chiar imi placea de scrofita aia, d ecand am vazut-o la concurs, ca era cu nasucu in vant. chiar am votat-o atunci..saraca cred ca i s-au adunat multe, din cate am inteles,si cu tot ajutorul, unii nu rezista.. :(

Avatar utilizator
ganu_andreea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 17 Iul 2010, 15:19
Localitate: bucuresti

Mesajde ganu_andreea » 28 Iul 2010, 14:44

Nu cred ca dnul Ionescu a mintit. Probabil asa a crezut. Nimeni nu spune ca nu e un doctor bun, insa uneori lucrurile merg prost. Spre exemplu un venin al unei prietene a murit din cauza febrei in timpul unei banale gripe. Cati din noi ni am avut gripa si nu am patit nimic.
Dutica si azi ma gandesc la tine!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 28 Iul 2010, 15:43

Scongsy
eu sunt pe forum de la infiintare
au fost situatii cand am stiut ca un porcusor nu o sa traiasca, dar nu am putut sa ii spun stapanului
asta e o problema discutabila, cu 2 fete
e bine sa spui, nu e bine?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 28 Iul 2010, 16:12

O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 28 Iul 2010, 16:30

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 28 Iul 2010, 17:01

Gabriela

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 06 Aug 2010, 00:12


Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 06 Aug 2010, 00:25



Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori