Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 01 Feb 2010, 21:08

radu, ce vad eu acolo pare a fi tricofitzie
tratamentul consta in aplicatii de imaverol
trece, nu te speria
trebuie de asemenea dezinfectat tot ceea ce vine in contact cu porcutul
deci, e nevoie de o vizita la medic
pana atunci poti sa ii dai cu betadine pe zona cu probleme si sa ii dai pe guritza vit c
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Katy&Roro » 07 Mar 2010, 14:17

Am observat in dimineata asta ca in zona de dupa urechi, acolo unde nu are par, Katy are un contur rosu cu firicele ca de matreata, in ambele parti. Am verificat si restul corpului si nu sunt zone fara par. Doar pe lateral mai are tot asa dar abia se observa.
Ce ar trebui sa fac? O sa merg acum sa ii cumpar betadina si sa vad ce se intampla pana maine. L-am verificat si pe Roro dar nu are nimic. Nici unul dintre ei nu se scarpina prea mult. Ar trebui sa ii cumpar si crema Nizoral si sa il ung pe zonele respective?

In poza nu se vede foarte clar. Am dat contrastul mai tare pentru a se vedea acel contur rosu.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 07 Mar 2010, 14:49

eu le-as face la amandoi baie cu sampon nizoral, as dezinfecta totul iar celui cu probleme in zona urechii i-as da cu betadine
apoi, in functie de cum se prezinta zona as da si cu crema nizoral
le-as face baie in ideea de a elimina o eventuala ciuperca care ar putea sa o aiba amandoi, in stare incipienta
eu asa gandesc
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Katy&Roro » 07 Mar 2010, 18:04

I-am cantarit acum si cel mare are 370 g si cel mic 272 g. Nu sunt prea mici sa le fac baie? Am luat si betadina si nizoral sampon si crema. O sa il dau pe cel mare cu betadina deocamdata. Mai departe fac cum ma sfatuiti.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 07 Mar 2010, 20:22

ei, da
atunci e chiar o problema
atunci sa renuntam la baie si sa vedem daca trece doar cu betadine
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Katy&Roro » 08 Mar 2010, 22:14

L-am dat pe Katy de ieri cu betadina si din ce am observat, zonele acelea nu s-au inrautatit, nici altele nu au aparut. Par mai uscate, nu asa iritate ca ieri. O sa merg la medic oricum, dar nu pot sa ajung decat vineri.
Sa continui cu betadina pana atunci?
(Precizez ca le dau la amandoi picaturi de vitamina c si beres de aproape 3 saptamani.)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 08 Mar 2010, 22:21

da-i cu betadine si dupa ce se usuca, da-i cu crema nizoral
e bine ca le dai vit c si beres
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Katy&Roro » 08 Mar 2010, 22:41

Cu crema nizoral il dau dimineata si seara dupa betadine sau mai des? Il afecteaza cu ceva nizoralul in cazul in care nu este ciuperca?

Multumesc pentru raspunsurile prompte :D

Avatar utilizator
innovationweb
Initiat
Initiat
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2010, 16:22
Localitate: calarasi

Re: in continuare bolnavior:((

Mesajde innovationweb » 05 Apr 2010, 20:35

sa ii faca un medic veterinar, sa nu fie un fel de raie. si apoi iti da el o crema si ii trece .saracutu :((

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Katy&Roro » 02 Mai 2010, 22:30

Am fost cu Katy la medic atunci cand a avut acea iritatie dupa urechi, A spus ca e ceva eczema si sa il dau 3 saptamani cu nizoral crema. Asa am facut si a raspuns bine la tratament, roseata a disparut. Doar ca dupa alte cateva saptamani am vazut aceeasi roseata sub barbie. Iar l-am dat cu nizoral si iar i-a trecut. Saptamana asta iar a aparut dar pe zone mai mari, pe spate. Nu sunt zone fara par, doar acele pete rosii si cred ca de la scarpinat si-a facut mici zgarieturi.
Cand i-a aparut prima data mi-ati recomandat sa il spal cu nizoral sampon, doar ca problema de atunci era ca avea doar 300 de grame. Acum are aproape 600. Avand in vedere ca eczema asta se tot muta, ma gandesc ca asta ar fi solutia, samponul. E destul de mare pentru baie? Ce ar trebui sa fac?

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 03 Mai 2010, 10:22

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
sarak
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 28 Iun 2010, 14:18
Localitate: bucuresti

Mesajde sarak » 29 Iun 2010, 11:30

karla

Delirium436
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 30 Iun 2010, 20:19
Localitate: Romania/Bucuresti

Mesajde Delirium436 » 30 Iun 2010, 20:42

De foarte putin timp am un purcelus, iar acum vad ca a inceput sa aiba niste probleme cu pielea. Sub ochiul drept a inceput sa-i cada blanita si s-au format niste cojite albe. M-am uitat atent si am observat ca mai are cojite si in alte partile ale corpului, doar ca nu i-a cazut parul. Si se scarpina... Daca il ating in zonele alea incepe sa chitaie, deci e clar ca-l deranjeaza. :(
Nu stiu cand ajung la vet, asa ca pana atunci, sper sa primesc ajutor aici.

Imagine

Am pus si poza, daca ajuta. :cry:

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Mesajde crisa » 30 Iun 2010, 20:59

Cel mai bine este sa te duci urgent la doctor cu el.
Pana atunci dezinfecteaza locul cu betadina,apoi aplici crema nizoral dimineata si seara,nu uita sa ii dai vitamina c+beres pentru intarirea organismului.
Poiti inlocui crema nizoral si cu crema cu galbenele.Acum insa eu as avea grija sa nu ii intre in ochisor.Orice fel de crema ar fi.
Si du-te cat mai urgent cu el la veterinar.Ai insa grija sa nu ii faca vreo injectie fara sa stii ce ii administreaza.I-a lista cu antibioticele interzise porcusorilor.
Daca esti din bucuresti te poti duce la doctorul Ionescu.

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 30 Iun 2010, 20:59

Staturile primite aici nu ĂŽnlocuiesc o vizitĂŁ la medicul veterinar.
Acolo, sub ochiÂşor, aÂş spĂŁla cu un disc demachiant ĂŽnmuiat ĂŽn ceai de gĂŁlbenele Âşi aÂş pune ser fiziologic sĂŁ se cureĂže ochiÂşorul.
Despre cojiĂžele de pe piele nu Âştiu ce sĂŁ zic. Cel mai bine ai merge la un consult, bolile de piele variazĂŁ ĂŽntre ele, noi nu putem sĂŁ vedem ce are Âşi degeaba ne dĂŁm cu pĂŁrerea. MĂŁcar un diagnostic...
Gabriela


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori