Pot transmite boli? / Boli zoonotice

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 16 Apr 2010, 13:47

poza cu copiii mei

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 16 Apr 2010, 14:37

Naomi ti-am pierdut nr de telefon..ca te-as fi sunat
legat de porcusori si sarcina cunosc 2 fete care au avut cate 2 copilasi, f apropiati ca si varsta, cu porcusori acasa si pisicute si iepurasi si catei(impartite speciile intre cele doua mamici)
ambele au cate o fetita si cate un baiat perfecti
mai am un exemplu, personal, de mamica in aproape 9 luni cu 2 porci guinezi...eu :D ..pe care ii pup, ii iau in brate si le fac curatenie...
la ecografia 3d nu s-a vazut nimic suspect :tease: ...daca Matei se va naste cu o codita mica te anunt
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 16 Apr 2010, 14:50

Afrodhitee, tu esti cea care trebuie sa decizi daca le pastrezi sau nu.

Exista persoane care renunta la animalele lor, asa cum exista si stapani care si pe perioada sarcinii si dupa aceasta au animale de companie prin preajma, accentul trebuie sa fie pe igiena, sa se pastreze acele masuri (igiena, ingrijire) care asigura o convietuire sanatoasa.

La cele ce ti-a spus mama, nu adaug nimic, este o discutie intre tine si ea.

In cazul in care decizi sa pastrezi in continuare porcusorii:
- inainte si dupa ce ai avut contact cu ei, spala-te bine pe maini si daca il sau le scoti pentru a aplica tratamentul, foloseste un prosop pe care il speli dupa, un prosop doar pentru ei, este o masura generala ce se aplica mai ales in cazul unei infectii micotice, aceasta intrand in categoria zoonoze (boli infectioase care se transmit la om de la animale), dar si in general e bine sa fie respectata.
- este bine ca pe timpul sarcinii sa schimbe altcineva asternutul atunci cand se murdareste, aceasta poate face un membru de familiei, este o recomandare.
- merita mentionate cateva informatii si despre alergie. Contrar credintei nu parul animalului poate provoca la unele persoane - in anumite cazuri - alergie, ci proteinele din saliva si urina animalului poate produce aceasta reactie. Daca le mangai, sa te speli intotdeuna pe mana, si nu lasa sa ajunga aproape de fata ta.
- recomandat mai e sa nu fie tinuti in aceeasi incapere pe timpul noptii, din motive de igiena si pentru a avea parte de un somn linistit si odihnitor.

afrodhitee
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 60
Membru din: 22 Ian 2009, 19:28
Localitate: Cluj-Napoca

super

Mesajde afrodhitee » 16 Apr 2010, 15:07

Gata m-am linistit,vroiam doar parerea altora in afara de cei din jurul meu care-mi fac capul moara ca ar fi mai bine sa-i dau,numai eu cum sunt o fire incapatanata de felul meu nu renunt la iubirile mele mici!Va multumesc tuturor pt sfaturi si ajutor!
Vera nu stiam ca o sa fi si tu mamica,ce tare ma bucur pt tine,felicitari!tare as vrea sa mai vorbim,sincer nici eu nu mai am nr tau,dar ti-l trimit intr-un mesaj privat.
Stiu ca in mod normal piticii mei nu au cum sa imi faca rau nici mie nici lui bebe,dar vreau sa fiu 1000% convinsa de asta,si inca o data nu pot sa traiesc fara ei si stiu ca nicaieri nu le-ar fi mai bine decat cu mine,am vazut si ieri ce draguti erau saracii la veterinar cum fugeau la mine si se catarau si nu mai stiau cum sa se refugieze la mamica lor numa sa-i lase veterinarul in pace. :lol:
Va pup pe toti,toate si inca o data va multumesc!
dragostea e acolo unde nu te astepti...
http://community.webshots.com/user/afrodhitee

Avatar utilizator
andilush
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 14 Oct 2009, 16:09
Localitate: Tulcea

Porcusorul - purtator al bacteriei Proteus?

Mesajde andilush » 19 Iun 2010, 15:44

Am inceput sa am probleme urinare in urma cu aproximativ 5 saptamani. Initial am zis ca e doar o raceala, apoi am presupus ca am o piatra la rinichi, in fine. M-am ingrijorat si am inceput sa fac diverse analize, de la urocultura la ecografie. Rezultatul pe care l-am primit a fost ca infectia este intr-adevar foarte urata, fiind o infectie cu bacteria Proteus. Mi s-a dat un tratament despre care am fost sceptica de la inceput (medicii din Tulcea lasa mult de dorit), iar dupa alte cateva zile au revenit simptomele. Asadar, m-am hotarat sa merg la Cta la un doctor urolog care a fost foarte surprins sa auda ca pot avea bacteria asta, intrucat se contacteaza doar din spitale, atunci cand sistemul imunitar e slabit tare, tare, cum ar fi dupa o operatie grea. Mama mea insista sa-l intreb daca porcusorii ar putea fi cauza, si imediat i s-a luminat fata, parca deslusise misterul: mi-a confirmat ca porcusorii mei sunt purtatori, si ca astfel am luat bacteria, care in corpul meu s-a activat. Bineinteles ca toata familia mi s-a pus in cap acum, ca trebuie sa scap de ei, sa dezinfectam. Inteleg gravitatea situatiei si faptul ca sanatatea e importanta, dar nu stiu ce sa ma fac cu ei. Sunt in vacanta acum, as putea ajunge pe la Bucuresti, dar acum vine intrebarea : se poate face ceva? pot scapa si ei de bacteria asta? Tratamentul pe care il urmez eu e complicat si scump, perfuzii de 2ori/zi. La ei ce s-ar putea face? Apreciez macar pareri.. Of :(

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 19 Iun 2010, 16:37

aici poti gasi cateva informatii http://emedicine.medscape.com/article/226434-overview
http://www.biomedhtc.org.uk/ProteusMirabilis.htm
din ce am citit eu se pare ca aceasta bacterie exista in mod natural in intestinul uman :!:
de asemenea este foarte rezistenta la antibiotice si este recomandat sa faci o antibiograma...unde se observa la ce antibiotice este sensibil
nu cred ca e din vina porcilor insa este foarte usor sa dam vina pe ei...medicii cred ca au o pasiune
mai devreme am cautat informatii despre aceasta bacterie si porcusori, am gasit un studiu in care un porcusor din 30 avea aceasta infectie

despre modul de infectare, cum poti citi si tu, nu se scrie absolut nimic despre porcusori ci se vorbeste despre infectarea in spitale
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
andilush
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 14 Oct 2009, 16:09
Localitate: Tulcea

Mesajde andilush » 19 Iun 2010, 16:50

Da, asa este, dar totusi :
"Proteus includes pathogens responsible for many human urinary tract infections. Proteus mirabilis causes wound and urinary tract infections. Proteus vulgaris occurs naturally in the intestines of humans and a wide variety of animals; also manure, soil and polluted waters. Proteus mirabilis, once attached to urinary tract, infects the kidney more commonly than E. coli. " (Wikipedia)
Probabil ca odata ajuns pe tractul urinar, incepe 'sa-si faca de cap'. :nono:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 19 Iun 2010, 16:53

am editat mesajul de mai sus
si uite ce am mai gasit
P. mirabilis is not pathogenic in guinea pigs or chickens.
http://wikidoc.org/index.php/Proteus_mirabilis
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
andilush
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 14 Oct 2009, 16:09
Localitate: Tulcea

Mesajde andilush » 21 Iun 2010, 16:10

Nu prea stiu exact ce inseamna asta, dar am mai gasit ca bacteria asta care exista in mod normal il flora bacteriana a omului, se gaseste si in cea a porcusorilor. Mai gasisem pe net cum ca la un moment dat, de la o alimentatie dereglata, numarul acestor bacterii se pot multiplica foarte mult in intestin, ies si se duc pe canalul urinar (la om).
Oricum, nu pot avea nicio certitudine in legatura cu nimic. De aceea vreau sa stiu daca exista vreo posibilitate sa aflu daca porcutzii sunt purtatorii, pentru ca altfel voi fi obligata sa "scap" de ei, si imi doresc din tot sufletul sa nu se intample asta. :(

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 21 Iun 2010, 16:19

singurul doctor veterinar cu care poti discuta despre problema asta e in concediu
incearca peste 2 saptamani sa suni la dr ionescu de la isravet
gaseti pe forum nr de telefon
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
andilush
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 14 Oct 2009, 16:09
Localitate: Tulcea

Mesajde andilush » 21 Iun 2010, 16:25

Ah, se complica si mai tare lucrurile.. Ma indoiesc ca mai primesc 2 saptamani de la ai mei, toata familia e convinsa ca porcusorii sunt singurii si unicii vinovati si ca trebuie sa scapam de ei cat de curand. O sa incerc, voi face tot posibilul... :worried:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 21 Iun 2010, 16:30

ma gandesc ca ar trebui facute niste analize de urina
nu stiu ce medici veterinari sunt in tulcea
stiu insa ca in baia mare a fost un caz
o fetita avea toxoplasmoza si medicul ei i-a spus ca de la porcusori a facut
urma sa ii eutanasieze
pana la urma a fost la iasi parca cu ei si medicul de la facultate i-a spus sa lase animalele in pace ca sunt sanatoase si ca nu porcutii sunt cauza
cazul e pe forum
stiu ca una din porcute se chema maia
poate am incurcat eu orasele, dar istoria e adevarata
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 21 Iun 2010, 16:44

Porcusorii tinuti in conditii igienice si ingrijiti corespunzator nu prezinta niciun pericol pentru sanatatea omului.

Inainte de a avea si dupa ce avem contact cu ei sau orice animal de casa, este recomandat sa ne spalam pa maini. De asemenea se pune un mare accent pe igiena corporala, daca de ex. apare la un copil o asemenea infectie, printre multe alte masuri trebuie neaparat invatat si modul in care se foloseste corect hartia igienica la toaleta (mereu numai in directia opusa uretrei/ap. genital).

Poti face analiza de urina a porcusorilor.
Daca ipotetic ar aparea o infectie urinara cauzata de acest germen patogen la un porcusor, aceasta s-ar putea combate usor cu antibiotice.

madyx20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 11 Aug 2010, 14:32
Localitate: Prahova

Buna

Mesajde madyx20 » 11 Aug 2010, 14:40

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Tocmai am fost la dermatolog pentru ca imi aparuse ceva pe piele si din cate ma informasem era tinea corporis, iar dermatologul mi-a confirmat. Si mi-a spus ca daca am un animal de companie, de la el am luat si trebuie ori sa-l tratez, ori sa renunt la el. Eu am o pisica, dar in ce consta tratamentul? Nu pot renunta la ea.... :cry:

Nota admin:
Discutii pe aceasta tema .
Pisica poate sau nu fi infestat de micoza, trebuie examinata de catre un medic veterinar.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Zoonoza

Mesajde crisa24 » 30 Oct 2011, 17:37

intreb si eu ceva aici si sper sa nu fiu nici inteleasa gresit si nici judecata, vreau doar sa stiu, daca se cunosc date cumva despre acest lucru, porcii vor ramane alaturi de mine toata viata lor!

Daca vreau sa fac un copil, in viitor, peste un an, doi, cinci, exista posibilitatea ca sa nu pastrez sarcina sau sa am probleme "din cauza iubitilor mei copii?"
vreau sa stiu un raspuns, pentru ca nu as vrea sa renunt la ei, ii iubesc prea mult(oricum de mine chiar daca in acest caz, ar fi asa, adica sa am ceva probleme-tinand cont ca fiecare merge la doctor frecvent)ii voi duce la tatal meu la casa unde am mai multe camere si le asigur tot ce vor avea nevoie-tatal meu fiind un mare iubitor de animale!!! :heart:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori