Gazeta porceasca de perete - porci ASA DA vs porci ASA NU

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 30 Mai 2010, 19:01

:lol: nu-mi place ca sunt asa frumosi :loving: si nu ma pot abtine sa nu le dau 1000000 pupici pe boticurile lor si pe buzisoarele roz :little: apoi ma trezesc cu fire de par in gura :lol:
poze cu printisorii:
http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus
-----------
Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
gabby
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 181
Membru din: 14 Aug 2009, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde gabby » 30 Mai 2010, 22:18

Pai Mikey se trezeste pe la 3 dim. sa bea apa :suicide: Dupa , iar la 6 si tot asa pana la 8 si ma duc la scoala cu cearcane .
Dar, eu tot il iubesc si ii dau zilnic 10000 de pupici , pana il albesc ! :smile:
Nichts im Leben ist korrekt! Wir denken an uns selbst und andere von ihnen denken
Ich frage mich, wann sie diesen Krieg mit uns selbst zu stoppen?

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 07 Iun 2010, 23:23

Stiu ca n-am mai fost de mult pe aici... si inca nu pot reveni la activitatea mea de odata :)) mai e o luna pana termin de tot cu scoala... dar cred ca trebuie sa ma destainui :D Nu prea imi plac porcusorii de guineea... Sunt haiosi, draguti, dar doar de la distanta... Fac un munte de mizerie si sunt galagioase si incapatanate si cel mai aiurea sperioase... si parca nu am animale de companie ci straini... Nu vin la mine, tipa cand sa le iau in brate daca le scot afara doar sa fuga de mine cat mai spre cusca... M-au innebunit... Ma asteptam sa fie diferite de caini si pisici dar nici sa fie ca niste pesti de lasat in acvariu :)) Partea proasta e ca m-am cam atasat de ele... Cea mare, Tara, are netarmurita placere sa stea in caca si pipi pana face cocoloase pe blana si nici sa nu auda de pieptanat ori tuns ca ma musca si tipa si fuge, iar cea mica nu e sansa sa fie prinsa ca fuge mai repede ca mine :)) Nu stiu ce sa fac... Toata lumea ma sfatuieste sa le dau cuiva caruia chiar ii plac porcii de guineea insa cand zic gata le dau ma gandesc ca nu multa lume o sa le ingrijeasca asa cum o fac eu... CHiar daca nu imi plac sunt paranoica cand vine vorba de sanatatea lor. Si nici nu sunt genul de persoana care sa se bage in viata omului sa verifice daca sunt porcii bine... Si chiar nu stiu ce altceva sa fac decat sa le pastrez... Ale mele nu imi prezinta niciuna din bucuriile pe care le au alti stapani de pe aici de la porcusorii lor. Nu ma vor neam:D. Nu tu stat la mangaiat, nici macar in brate sau la 2 metrii de mine. Daca ar fi dupa ele si ar sti sa ajunga la frigider singure m-ar da afara din casa :D. Banuiesc ca asta e crucea mea... :D
Sing for absolution!

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 08 Iun 2010, 02:16

cam salbaticute scrofite ai, daca aveai masculi poate erau mai prietenosi.// dar oriucum incearca sa le mai obishnuiesti cu mangaierea.. vb cu ei si ai mei mai fug dar daca vb cu ei stau cuminti.
si ma distrez in fiecare zi cu ei,, cum fug prin camera. si fug la pascut in lanul de panusi dp ziar. dar incerc sa le curat prin cusca zilnic in colturi si tot se mai baga in pipi,, cand e prea ud il mai spal putin la fundulet ca miroase urat. dar imi place cand il iau in brate stau f linistiti si le place. mai ales ala mic nici nu se misca.. mai incearca poate se obisnuiesc.. nu le brusca . da-le ceva bun, cand vrei sa le atingi. :up2: si da-ne vesti..

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Mesajde crisa » 08 Iun 2010, 09:34

Sqeek,nu pot sa cred :(
Sa stii ca nici ai mei nu stau asa bine la mangaiat,dar eu tot ii mangai.Fac eu intr-un fel si ii pacalesc sa vina la mine.Sau pur si simplu ii iau din cusca si ii tin in brate la ciufulit.
E adevarat ca cel mic (Pirat)(puiul care ziceam noi ca seamana cu fetita ta cea mica luata de la Ramona),era tare rautacios.Plangea de fiecare data cand il luam in brate.Si pana nu il puneam jos nu tacea din gura.Dar luandu-l in fiecare zi,vreau sa iti spun ca acum deabea daca mai scoate un sunet cand il iau in brate.Se intinde ca o placintica la mine in poala si nicioadata nu are loc de cel mare.Asta in cazul in care ii tin pe amandoi in poala in acelasi timp.
Eu zic ca trebuie sa ai rabdare cu ei.Si sa ii iei sa ii mangai chiar daca ei te resping la inceput.
Nu stiu daca e chiar bun sfatul meu,dar eu cel putin asa am facut.
Nu ii puteam lasa deloc fara sa ii ciufulesc si eu putin.

Si ai mei fac mizerie prin toata cusca,cu toate ca Pirat la inceput facea numai intr-un singur loc.Acum fac amandoi peste tot.Dar le schimb talasul imediat cum se murdareste.Asta nu e asa o problema.
Mi-am tuns Piratul pe burtica si la fundulet,pentru ca el avand blanita lunga sa nu stea cu ea prin mizerii.Ca are un obicei foarte urat.Acolo unde face pipi si caca el sta tolanit ca placintica.
Nu stiu cand se va dezobisnui,dar eu am rabdare cu el.
Deci iti zic si tie la fel.Ai rabdare cu ele.Si streseaza-le cu mangaiatul. :)

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 08 Iun 2010, 13:22

e chestie de asteptari...
adica daca ai avut experienta doar cu caini si pisici e firesc sa fii un pic dezamagit de ce iti ofera porcusorii... pana la urma, asa e, sunt destul de greu de ingrijit si probabil ca asteptarile unor stapani nu sunt rasplatite multumitor.

ca fosta stapana de caine, de hamsteri si de multe alte feluri de animalute (de-a lungul timpului) si eu pot spune cu mana pe inima ca porcusorii sunt altceva. dar luati-o cum vreti, altceva sau altfel de ingrijit dar si cu totul si cu totul altfel de iubit. e adevarat ca sunt niste mironosite, ca fac pe interesantele si acum, dupa 1 an si jumatate de convietuire si tot fug cand le iau din cusca, dar apoi se lafaie in brate, imi canta, ma pupa, ma musca usor cand vor la pipi si tipa ceva gen "rusine sa-ti fie" daca indraznesc sa vin din bucatarie fara tribut si plecaciuni. nu comunica precum o pisica, nu te urmeaza precum un caine, dar te iubesc si sunt la fel de dependenti de tine ca orice alt animalut

pana la urma e important ca ii iubesti tu, repet chiar daca nu iti ofera ce te-ai fi asteptat. si daca ii iubesti si poti sa ii tii, nu ii dai, categoric. ai grija de ei si ii tii cat le-o da Dumnezeu viata si tie posibilitatea sa le ingrijesti :smile:

uite ce faceam noi ieri seara :lol:

Imagine
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 08 Iun 2010, 13:42

Sqeek, imi pare rau de ce citesc. E pacat ca nu m-ai contactat inainte sa te pot ajuta din timp. O faceam cu mare placere.

Ca sa te pot ajuta am nevoie de mai multe informatii. Tu ne spui cum se comporta ele dar nu ne spui ce anume ai incercat tu sa faci pentru a te apropia de ele.

In primul rand trebuie sa avem noi rabdare pentru ca porcusorii sa capete incredere in noi si sa vina spre noi. Nu trebuie sa avem pretentia sa stea mereu in brate ca un catel sau pisica atunci cand vrem noi. Sunt si ei animale si au necesitati. Relatia om-guinez trebuie sa fie bilaterala.

Increderea unui porcusor o poti castiga cu multa rabdare si perseverenta. Iti recomand sa citesti in care explica foarte bine ce este de facut.

Sper sa iti fie de folos si oricand ai nevoie de ajutor suntem aici.
Te pup, pe tine si pe fete si va urez mult succes la socializare.

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 08 Iun 2010, 14:17

MadalinaImagine

Avatar utilizator
Dodo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iun 2010, 17:54
Localitate: Valcea

Mesajde Dodo » 08 Iun 2010, 18:13

Off....pai eu am o mare problema cu porcusorul meu X(
De cand l-am luat era o salbaticiune, sincer. Nu ma lasa sa il prind, sa il mangai, statea socat de parca il omoram in timp ce il mangaiam...iar de prins...alerga ca nebunul prin acvariu...si acum face cam la fel.
Insa cea mai mare problema e ca atunci cand ii dau drumul in exterior fuge si nu se mai intoarce nici mort, se ascunde peste tot si nu ma lasa sa il prind,...ma oftica la culme!!! Am o prietena care are o porcusoara, parca ar fi surori, asa bine se inteleg, vine la ea de fiecare data si gaseste in ea adapostul si prietena de nadejde...asa ciuda imi e pe ele... :cry:
UN al lucru enervant e ca nu vrea decat mancare.MANCARE si iar mancare, dar de mangaiat si iubit nici nu ii pasa!! :cry: Plus ca face muuulta mizerie...(cred ca ultimele 2 sunt specifice baietilor...din toate speciile :up2: )
E cel mai fricos porc posibil :))

Daca ati putea sa ma ajutati va rog, sa il fac sa se ataseze de mine si sa ii catsig increderea deplina, sa vina la mine atunci cand il chem sau cand ii este teama...la fel ca toti ceilalti porcusori :roll:

Avatar utilizator
Dodo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iun 2010, 17:54
Localitate: Valcea

Mesajde Dodo » 08 Iun 2010, 18:17


Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 08 Iun 2010, 18:52

poze cu printisorii:

http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus

-----------

Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
Dodo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iun 2010, 17:54
Localitate: Valcea

Mesajde Dodo » 08 Iun 2010, 21:23

il am de 3 luni, si am tot incercat sa ma apropii, intr-un fel s-a schimbat, caci la inceput era socat complet, nu misca nu scotea un sunet, acuma chitaie de numa numa! :lol: dar numai cand aude de mancare, si da, il recompensez de fiecare data,mai ales dupa ce sta la mine in brate si ma linge sau se comporta frumos..si mereu il pun sa se roteasca :)) e funny :tease:

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 08 Iun 2010, 23:42

Cand te linge iti arata iubirea :P
I don't have one .

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 09 Iun 2010, 09:01

poze cu printisorii:

http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus

-----------

Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 09 Iun 2010, 13:18

Ramona, te-am stresat destul la inceput si iti multumesc mult ca m-ai ajutat sa le las in pace atunci cand mi se parea ca se cearta prea tare mai ales ca acum plang una dupa alta tot timpul :D chiar daca se cearta :D.

Sincer nu ma astept sa se schimbe ele. Sa devina mai iubitoare adica. Sookie cea mica e independenta de felul ei. Nu vrea luat in brate, dadacit etc. E mai curioasa ca o pisica si pana nu stie ea tot ce se intampla n-are liniste. Asa ca e un chin sa-i pretind sa stea in brate :)). Cea mare e inca traumatizata de la viata de petshop si o mai apuca spaimele cand le mult intr-un lighean cand le fac curat. Dar eu sunt singura in care are incredere, pe toti restul ii uraste :D. Pe prietenul meu cel putin il musca, face pipi pe el si il baraie sa ia distanta de mine :)). Dar daca vine vorba de iubit vrea doar sa plece in cusca. Eu le iau in fiecare zi in brate (mai mult pe cea mica ca cea mare are placerea sa ma muste cat poate ea de tare si am inceput sa am frica de ea) si le pun pe mine, le mangai (bineinteles fortat :)) ) dar nicio imbunatatire. Ba uneori daca le iau de mai multe ori pe zi in brate fug cat le tin picioarele si doar daca trec pe langa ele. Nu ma asteptam sa fie ca un caine sau pisica, dar nuj... ma simt in plus cu ele. Pentru ele ideal ar fi sa le dau sa manance si sa ma retrag. Nu am de gand sa le dau cu toate ca ma apuca in unele zile o mie de nervi (in special cand curat bobite amestecate cu pipi si storcite in colturi de cea mica). Nu le dau din simplul motiv ca oricat m-ar scoate din sarite odata ce le-am luat sunt ale mele si gata. De unde as putea sti ca altcineva o sa aiba grija de ele macar pe jumatate cat mine... Sper doar ca pe masura ce imbatranesc au sa fuga mai incet :)). Oricum va multumesc pentru sfaturi si ca sunteti aici... mai mult de asta aveam nevoie ca daca ma plang la prietenul meu imi zice sec sa le dau daca nu le vreau... si atunci o pun pe cea mare in bratele lui sa faca un pipi mic acolo :D

Si sa nu uit. Le dau ceva bun de fiecare data cand le scot din cusca, dar in loc sa ia de la mine si sa stea cu mine macar cat papa, trag ca salbaticele din mana mea, smulg mancarea si se ascund sub o perna sau ceva sa manance :)) Furacioase ce pot spune. E adevarat ca nu-mi plac porcusorii, adica altii n-o sa imi mai iau dupa ele, dar chiar si asa le iubesc. Ma trezesc de 3 ori pe noapte daca e liniste mai mult de cateva ore si tresar daca tipa si le iau in brate si le dau ceva bun cand se mai lovesc ca tantaloaicele... realizez ca fara ele as suferi... Paradoxul iubirii porcesti :D. Dar dupa fiecare "criza de nervi" cauzata de ele imi zic, lasa sa mai treaca o luna, o sa fie mai bine. Nu e, dar e frumos sa te minti asa :D.
Sing for absolution!


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori