Porcusori certareti

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 09 Sep 2008, 14:59


Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 09 Sep 2008, 15:02

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 09 Sep 2008, 15:14


Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 09 Sep 2008, 15:17

din pacate, nu pot sa-i pun, momentan, intr-o cusca noua. amandoi stau acum in cusca lui ghemotoc :(. dar ai fii bine sa am, daca voi avea nevoie, domane feresete, de betadina, nu? si de crema de galbenele...

ok, va rog, cine imi va raspunde, sa scrie la topicul 'porcusori certareti'.
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

pentru raluca

Mesajde jaded2death » 09 Sep 2008, 15:35

daca e pe teritoriul lui ghemotoc, e normal sa se maraie, pentru ca ghemotoc e seful acolo, iar roni e intrusul ! dupa ce ii scoti din cusca si le faci cunostiinta pe teritoriu neutru (poate fii baia, alta camera, pe hol, oricunde fara mirosul lui ghemotoc, ca ma gandesc ca in camera unde sta ghemotoc l-ai mai lasat liber si si-a marcat colturile deja), apoi poti sa speli bine cusca si sa pui talas nou si sa ii pui impreuna, dar asta abia dupa ce esti sigura ca s-au imprietenit pe teritoriul asta neutru de care ti-am scris.
mai am o intebare : care e mai batran si cu cate luni?
daca nu respecti regulile lor comportamentale, ai sanse slabe de imprietenire si toata betadina din lume nu te va ajuta.
aici gasesti mai multe detalii, citeste toate cele 4 pagini ca sa iti poti face o idee : http://www.gemon.ro/comportament.htm

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 09 Sep 2008, 18:19

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Khrystyna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 12 Apr 2008, 15:07
Localitate: Timisoara

Mesajde Khrystyna » 12 Sep 2008, 18:40

Am si eu o problema cu certaretii mei. Inainte i-am tinut in aceiasi camera cu o alta porcusoara (fiecare in cusca diferita) si sareau la bataie daca ii puneam impreuna. In urma sfaturilor de pe site carora le multumesc frumos, am mutat baietei si cele doua custi intr-un loc neutru, le-am schimbat talasul si le-am facut baie inainte sa ii mut. Le-am dat drumul in fiecare zi...unul in cusca...altul afara...si au inceput sa se imprieteneasca, nu mai clampaneau asa des si uneori se si cautau. Cel mare il accepta pe cel mic, dar acesta este ingrozit cand il vede si de frica musca. Azi l-am luat in brate pe cel mic (am stat pe jos cu ei)si celui mare i-am dat drumul sa vina se se cunoasca. A venit s-au mirosit cel mare nu a clampanit deloc...ba chiar il cauta, vroia sa se imprieteneasca si cel mic de frica m-a muscat pe mine foarte tare de deget, era foarte speriat. I-am pus inapoi in custile lor separate fara sa ii cert sau sa ii sperii...ca oricum ma gandesc ca nu intelegeau. Am ajuns la concluzia ca cel mic riposteaza de frica...si ca s-ar putea isca o bataie chiar daca cel mare il accepta.Este o diferenta de doar 3 luni intre ei. Ce sa fac? Sa ii las impreuna?

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 12 Sep 2008, 18:58

eu zic sa mai incerci, unii au nevoie de mai mult timp, unii de mai putin, depinde de fiecare porcusor in parte. cred ca cel mic are nevoie de mai mult timp ca sa inteleaga ca cel mare nu mai vrea sa il bata.
citeste ce i-am raspuns si ralucai si inarmeaza-te cu rabdare :smile:

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 12 Sep 2008, 21:00

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 15 Sep 2008, 14:01

"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 15 Sep 2008, 14:03

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 15 Sep 2008, 14:09

"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Khrystyna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 12 Apr 2008, 15:07
Localitate: Timisoara

Mesajde Khrystyna » 15 Sep 2008, 15:16


Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 01 Oct 2008, 23:43

Cam aceeasi problema ca a Khrystynei o am si eu cu fetele mele. Am luat azi o surioara pt Lyssa. E diferenta de varsta intre ele, Lyssa are 11 luni si cea mica 3. Cand le-am facut cunostinta Lyssa a mirosit-o pe cea mica (mai mult la funduc - nu stiu ce inseamna), dar nu a barait-o deloc, mai mult a guitat si a barait piticu - probabil de frica, cand a vazut ditai porku langa ea. S-au cam certat, au clampanit dintzisorii, au incercat sa se si muste, dar pana la urma s-au linistit. Le tin in custi separate deocamdata - custile sunt una langa alta - poate se vor imprieteni daca puiu capata incredere in cea mare. O sa le scot la plimbare impreuna in fiecare seara sa se imprieteneasca mai repede. Daca le pun si fan pe paturica pe care le plimb e bine? Au sanse sa se inteleaga mai repede daca papa impreuna sau e mai rau pt ca se pot bate pt papik?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 02 Oct 2008, 10:44

Daca de fiecare data cand se intalnesc, le dai ceva bun (la amandoi deodata, la o distanta de aprox. 30-50 cm), vor asocia intalnirea cu ceva placut. Poti pune si fan sau iarba pe paturica, dar nu intr-un singur loc, pui in doua locuri diferite foarte aproape, si bine ar fi si ceva bariera vizuala sa aiba cum e o pernuta sau un tunel din carton ce face posibila retragerea celui fricos (atunci celalalt se va linisti si pana la urma il va cauta). Daca le pui pe podea, pui jos si ceva cutie de carton la care tai doua usite si alte accesorii ce le stimuleaza sa se plimbe, sa cerceteze, sa caute, ascunzi ici-colo ceva bun, dar numai cate o bucatica, cu asta plimbarea devine interesanta, si le atragi atentia in alta parte, este o metoda ce reduce agresivitatea.

De multe ori ei incearca sa stabileasca intre ei ordinea ierarhica, dar stapanul intervine inainte de a se intampla acest lucru, le separa crezand ca nu se inteleg, si la intalnirea urmatoare iar incep totul de la capat si asa se lungeste aceasta perioada intermediara fara sa se puna baza acestei relatii. Cel care e mai puternic, cu experienta sau are/dobandeste alte avantaje, ocupa/obtine un rang mai inalt in grup, e normal sa fie dominant si sa il tina "sub papuc" pe cel/cei de rang inferior lui, pentru ca in acest fel FIECARE are de castigat, cel subordonat se adapteaza la ceea ce i se permite si e multumit, avand totusi un castig, siguranta ce ii ofera grupul/partenerul - nu e alungat, si nici batut, stiind locul lui nu cauta cearta. Este o metoda eficace a grupului, astfel nu se iroseste energia pe certuri inutile, grupul e condus de cel puternic/experimentat, cei mici invata prin imitare de le cei de rang superior lor si s-ar mai putea continua avatajele. Incearca sa le privesti prin prizma asta (nu cea umana), si atunci vei intelege comportamentul lor.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori