Raceala la porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

cezara
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 05 Sep 2008, 19:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

infectie respiratorie

Mesajde cezara » 05 Sep 2008, 19:31

Am primit acum 2 saptamani o porcusoare in varsta de aproape 2 luni. Iar de ieri noapte stranuta. Am dus-o azi la veterinar la Biovet ca acolo am vazut ca ati recomandat voi si a vazut-o dl. dr. Antonio Radulescu. I-a facut 2 injectii (una cu antibiotic, dar nu mi-a spus exact ce antibiotic). Nu m-a intrebat decat ce are si de cat timp stranuta... eu i-am spus ce varsta are si ce o hranesc, ce a patit si etc. Mi-a spus sa merg si maine si poimaine la injectie dar asta mica e tare apatica... doarme destul de mult, sta jos, abia se misca. De mancat mananca bine dar vad eu ca nu e bine. Ce as mai putea sa ii fac?


Am citit despre infectiile respiratorii si la ea se potrivesc mai multe... Parintii mei au adus-o de la Alba Iulia la Targu Jiu si dupa o saptamana eu am adus-o la Bucuresti. A schimbat deci de 2 ori mediul...

E tare iubicioasa si ii place sa o tii in brate si sa o mangai cat mai mult. I-am dat pe langa legume, fructe, seminte, fan si lapte praf zilnic de cateva ori pe zi. De cand am vazut ca a inceput sa stranute i-am facut si frectie cu spirt la picioruse si manute, pe burtica si pe spate un pic, si am tinut-o infasurata la piept. I-am pus si o sticla cu apa calda in cusca ca am citit ca atunci cand sunt mici trebuie sa stea langa alti porcusori sa se incalzeasca.

Acum sta langa mine in pat invelita intr-un prosop pe care l-am incalzit si langa care am pus o sticla de apa calda si doarme dusa...

Ce ii mai pot face? Imi e asa de frica sa nu pateasca ceva! Am plans azi toata ziua aproape pentru ca o iubesc tare mult si vreau sa se faca bine.

Ma puteti ajuta va rog?

Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralu_blondy88 » 05 Sep 2008, 19:40

nu stiu ce ar putea fi dar ma gandesc daca totusi are 2 luni de ce i-ai mai dat laptic praf? sper sa nu fie ceva reactie de la el

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 06 Sep 2008, 19:14


cezara
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 05 Sep 2008, 19:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cezara » 06 Sep 2008, 20:26

Se simte mult mai bine multumesc. Am fost azi din nou cu ea si i-a facut injectie cu antibiotic si maine o sa ii mai faca una cu antibiotic si una cu vitamine. Chiar vreau sa ii intreb maine despre probiotic ca am citit aici despre el.

Nu am scapat-o din ochi toata noaptea pe micuta. Nu am dormit deloc ca sa pot fi atenta la ea. Am tinut-o ba in brate, ba in prosop cald intre 2 sticle de apa calda, ba i-am facut frectie cu spirt la labute, pe burtica si pe spate, ba i-am dat vitamina C, nu am mai stiut ce sa ii fac. Dar a dormit foarte mult si nu a prea facut pisi si caca... Dar de mancat mananca aproximativ normal. Nu asa cum pofta si mult dar mananca.

Azi dupa ce a facut injectia a fost cam adormita si apatica (e ceva obisnuit?) dar spre dupa masa si-a revenit. Am pus-o pe covor sa ii trezesc interesul fata de mediu nou si a dat rezultate ca s-a mai inviorat. (inca un sfat citit si aplicat de la voi!)

In sfarsit cred ca o sa fie bine. Acum am venit de la piata cu legume proaspete sa manance fetita mea:)


Intr-un final as vrea sa va multumesc pentru acest site (si stiu ca nu o fac numai in numele meu) pentru ca m-a ajutat tare mult sa o inteleg mai bine pe micuta si sa am o mai mare grija de ea. Iar in ceea ce priveste recomandarea facuta - stiu ca ai dreptate doar ca indiferent cine era de garda trebuie sa o duc sa o consulte si chiar as fi sperat sa fie unul dintre doctorii recomandati de voi...dar nu am avut noroc. :) Azi a fost o doctorita care avea purcelus de guineea acasa si i-a facut un consult ca la carte: s-a uitat la dintisori, la fundulet etc. Nu stiu insa cum o cheama pe domnisoara doctor ca sa va spun dar aflu maine.

Si ca mi-am adus aminte vroiam sa va mai intreb 2 lucruri foarte importante pentru mine:

1. i-a aparut pe burtica ceva ca o tatuca mica, dar doar una si e rosie rau - e ceva normal?
2. dupa ce se termina tratamenul cu antibiotic cam cate zile ar fi normal sa mai stranute?

Va multumesc inca o data pentru raspunsurile voastre si felicitari pentru munca depusa! Si va doresc sa aveti purcelusii cat mai sanatosi!

P.S. O sa particip si eu la concursul cu fotografii cu printesa mea curand :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 06 Sep 2008, 21:18

draga mea
in primul rand ma bucur ca micuta e mai bine
din ce spui tu se pare ca e vorba de dr iosif, recomandata pe forum
ai facut tare bine ca ai stat cu porcuta. atunci cand sunt bolnavi au nevoie de caldura unui stapan. emil de la inka recomanda o data sa ii iei cu tine in pat, sa stie ca sunt protejati, sa isi simta stapanii alaturi.
eu am fost cu o porcuta la un medic sa ii ia sange pt niste analize. cand s-a terminat totul medicul a pus-o pe masa, ea a venit intins la mine si s-a lipit de parca avea ventuze. am bagat-o sub bluza si uite asa am mers cu ea pe strada
acum as vrea sa te rog sa spui in profil din ce oras esti. e imprtant sa stim asta ca sa te putem indruma spre mag cu hrana pt porcuti, medici sau ce mai e necesar.
probiotics se da intotdeauna cand primesc antibiotic.
stiu o porcuta careia un medic i-a facut o inj de penicilina, antibiotic interzis la porcuti si care traieste tocmai pt ca stapanii i-au dat probiotics la 2 ore dupa injectie
de asemenea stiu ca isi revin cu mancarea destul de greu, adica trebuie sa treaca cateva zile sa poata manca ca la inceput
te rog sa intrebi dr despre tratament. e important. nu trebuie sa te simti intimidata ca el e medic. in fond trebuie sa stii ce ii face porcutei tale.
pur si simplu ii pui in palme viata porcutei. trebuie sa stii ce face cu ea.
despre cealalta problema, cu umflatura de pe burtica, numai medicul te poate ajuta, pt ca el vede ce e acolo . noi nu putem decat sa banuim
sanatate va dorim

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 08 Sep 2008, 11:02


cezara
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 05 Sep 2008, 19:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cezara » 08 Sep 2008, 17:42


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 08 Sep 2008, 20:17

Nu ar trebui sa ii dai deloc lapte praf (ti-a scris si Ralu), nici macar la cei orfani nu se da lapte praf, ci o formula comerciala de lapte pentru sugari de peste 5-6 luni, care contine 2-4 cereale si eventual fructe.

Decat sa insisti cu vitamina C cand si asa e stresat la maxim cu injectiile, mai bine ar fi sa-i dai suc natural de morcov, mere, portocale sau chiar suc de sfecla combinat cu suc de mere si cu cateva picaturi zeama de lamaie etc, astea contin vitamina C. Accentul ar trebui sa fie pe hrana cu vegetale ce stimuleaza miscarile peristaltice ale intestinelor si este si hranitor. Cu paine :!: (mai ales asta acum nu e bine) si mar nu o poti tine, nu este sanatos. Hrana speciala sau pelete de lucerna inmoaie in putin suc natural sau ceai/apa, eventual pui in acest amestec si ceva legume/fructe rase, si sa-i dai si probiotic (amesteci in hrana sau ii dai separat, cum poti, numai sa reduci stresul la minim, asta e scopul tau pe langa faptul ca vrei sa manance). Mai tarziu poti pune in amestecul ce prepari la mesele urmatoare, putina tarata de grau si/sau fulgi de ovaz, mai citeste si pe site ce ii poti da:


cezara
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 05 Sep 2008, 19:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cezara » 08 Sep 2008, 23:15

Ea are mancarica dar nu mananca. Are patrunjel, ardei, castravete, un pic de salata, mar, morcovi, boabe de struguri, seminte de 2 feluri - asta pe langa fan... A mai mancat asa patrunjel si castravete dar nu mult... putin.

Tocmai ca stiu ca nu e bine ca mananca asa putin si doar paine si mar ma ingrijoreaza. O sa incerc cu suc de morcovi si etc. ce mi-ai recomandat tu - desi ea nu mananca morcov. Si daca nu oricum ii luasem de la farmacie o fiola de calciu si vroiam sa ii dau maine. Dar nu vrea deloc sa ii dau pe gurita ceva... sper sa reusesc.

Daca mai aveti si alte sfaturi... sunt gata sa le aplic. Oricum daca nici maine nu mananca urmatoarea destinatie e veterinarul. Asta stiu...

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 08 Sep 2008, 23:53


Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 09 Sep 2008, 10:34

"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
celticsun
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 26
Membru din: 08 Iun 2008, 15:03
Localitate: Iasi
Contact:

Raceala la porcusori!

Mesajde celticsun » 20 Dec 2008, 00:27

Buna seara, tocmai ce am o mica problema cu una dintre porcusoare, am impresia ca este putin racita, de vreme ce "tuseste" o data la 15-20 min. de parca s-ar fi inecat cu ceva. Nu stiu cum sa reactionez in aceste cazuri, vitamina C ajuta la ceva?M-am uitat si in cadrul topicurilor din aceasta sectiune si nu am gasit informatii despre raceala la porcusori.
Puteti sa-mi dati cateva sfaturi va rog? V-as ramane recunoscatoare!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Dec 2008, 00:58

Iata un topic care te poate ajuta:
Citeste si urmatoarele:
-
-

Avatar utilizator
caunicioana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 17 Dec 2008, 14:45
Localitate: iasi

PORC RACIT

Mesajde caunicioana » 23 Dec 2008, 20:50

Si porcul meu e cika racit.......stranuta..mai des si are si un fel de muci.....=))...dar nu tuseste...diar stanuta cu muci..are pofta de manare are energie....orikum am fost cu el la medic si mi-a zis k poate fi o alergie k racit nu e...findca nu se aude nimic pulmonar..deci daca obs...k se agraveaza...du-l la medic ...cred k o sa ii prescrie sufofed...dar k sa il ajuti tine-l intr-un prosopel cald si da-i vitamina c...lichida..eu ii dau ...la fiola se gaseste la orice farmacie..tine-ne la curent cu porcutele.. :hearts: :hearts: :hearts: :hearts: :hearts:
ioana roxana

Avatar utilizator
caunicioana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 17 Dec 2008, 14:45
Localitate: iasi

PORC RACIT

Mesajde caunicioana » 24 Dec 2008, 09:15

ioana roxana


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori