Cum sa-l invat sa bea apa?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

Mesajde daizzy13 » 06 Iun 2009, 12:50

Am primit azi adaptoarea de la Corina, si nerabdatoare cum sunt eu le'am umplut'o cu apa si am incercat sa vad daca bea. Nu le'am agatat'o din prima pe cusca ci le'am dat asa din mana si luau cate o gurita de apa si mai o cercetau nitel ca era prea colorata :lol: .
Am vazut ca de la mine bea si le'am agatat'o si la cusca dar sunt curioasa daca bea si de acolo dar pana acum nicio miscare :idea: .
Sper sa se invete sa bea curand :tease:
Ma bucur mult ca le'am schimbat viata in mai bine afland de acest site si cunoscand oameni atat de treaba
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

satincoconut
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 13 Feb 2010, 19:07
Localitate: Caransebes

Nu mai bea apa

Mesajde satincoconut » 13 Feb 2010, 19:12

Acum cateva zile am observat ca porcusoru' nu mai bea apa si nu mai prea mananca.Am fost cu el la veterinar si mi-a spus ca are disntisorii prea mari.I-a taiat frumos ieri dar azi tot nu vrea sa bea apa.Legume si fructe mananca,dar graunte putine.Am crezut ca e bolnavior dar comportamentul e normal,se joaca,tzopaie.Ce sa stiu sa ii fac? :cry: va multumesc

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 13 Feb 2010, 19:23

El bea apa doar cand este nevoie,poate nu l-ai vazut tu.
Gabriela

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 13 Feb 2010, 19:27

va bea el apica cand i se face sete,daca preferi tine-i tu tevusca la gurita poate asa ii trezesti interesul,conteaza foarte mult sa manance in special radacinoase-telina morcov patrunjel radacina si fan sa aiba tot timpul in cusca,si eu am avut o problema aseamanatoare cu porculinul meu si din pacate dupa ce i-au fost taiati dintii si maselutele al meu a refuzat hrana total,a trebuit sa il hranesc cu seringa,dar a trecut cu bine peste acest hop si acum foarte bine,nici el dupa taiatul dintisorilor nu a vrut apica,dar ii dadeam tot asa ori cu seringa ori ii bagam tevusca adapatorii in gurita
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

RoxiP.
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 67
Membru din: 11 Feb 2010, 13:42
Localitate: Avrig, Sibiu

Mesajde RoxiP. » 13 Feb 2010, 19:54

Nici porcusorul meu nu bea apa. Tanti de la care l-am adoptat, mi-a spus k la ea a baut apa, din castronel, eu am adapatoare si nimic. Am incercat si din castronel, am zis k poate asa a fost invatat dar degeaba. I-am bagat si adapatoarea in gurita sa-i starnesc interesul si degeaba. "Graunte" uscate mananca dar mai rar, sunt ca un supliment, mananca cand se plictiseste, in rest mananca verdeturi salata, patrunjel, morcov, telina, mar, etc. si fan bineinteles. Oricum eu ii schimb apa zilnic, in caz k bea cand nu-l vad eu.....O sa incerc intr-o zi sa ii las doar mancarea uscata si fanul la dispozitie, sa nu aiba alta alternativa, poate asa va bea apa

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 13 Feb 2010, 23:34

You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 13 Feb 2010, 23:57

O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 14 Feb 2010, 00:02

Alimentatia nu le-am schimbat-o cu absolut nimic. Ii voi urmari oricum. Multumesc.
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 20 Feb 2010, 13:09


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 20 Feb 2010, 17:04

:friends: shrekut si runty

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Katy&Roro » 06 Mar 2010, 11:01

Porcusorii mei nu beau apa aproape deloc. Am si adapatoare si un recipient fixat de cusca pentru a nu se rasturna. Din adapatoare am vazut ca stiu sa bea, la fel mai dau cu limba si in apa din recipient dar pleaca imediat. Nu sunt interesati deloc. Apa e schimbata in fiecare zi si le pun doar apa plata. E drept ca au cam 3-4 mese de legume proaspete si dezhidratati nu cred ca sunt pt ca talasul, acolo unde fac ei pipi, e foarte ud dupa nici 2 zile.

As putea sa le dau vreun fel de ceai, macar de 2 ori pe saptamana, dar ceva ce sa nu le faca nici un rau? Poate le-ar placea mai mult gustul si as sta linistita sa stiu ca beau lichide.

Avatar utilizator
andy_stege
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 12 Feb 2010, 23:34
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde andy_stege » 11 Mar 2010, 19:21

Apa care e filtrata printr-un sistem de tratare de la Amway e buna pentru porcusori?

multumesc frumos

RoxiP.
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 67
Membru din: 11 Feb 2010, 13:42
Localitate: Avrig, Sibiu

Mesajde RoxiP. » 11 Mar 2010, 22:54

Porcusorii mei tot nu vor sa bea apa. le schimb apa tot timpul, ca poate o sa-i tenteze dar nimic. L-am surprins de cateva ori pe kiki cu botul acolo, dar nu bea, numai miroase. Johnny nici macar nu miroase adapatoarea. Am incercat sa le duc si adapatoarea la gurita, curge o picatura, ii simt gustul dar tot nu vor sa bea.Si sunt sigura ca nu bea, pentru ca o umplu ochi, si observam daca scadea cativa ml din ea. De mancat le dau hrana uscata cam o data la 3 zile, fan au tot timpul, si in rest detoate : morcovi, sfecla, patrunjel, castravete, mere, porumb, grau, salata....pipilica fac destul, pe parchet le place lor :lol:

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 11 Mar 2010, 23:35

incearca sa freci teava de la adapatoare cu castravete ,poate ii tenteaza :smile:

RoxiP.
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 67
Membru din: 11 Feb 2010, 13:42
Localitate: Avrig, Sibiu

Mesajde RoxiP. » 11 Mar 2010, 23:43

Asta nu am incercat, multumesc de idee :lol:


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori