Tranzit intestinal perturbat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

christinev
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 25 Feb 2010, 22:26
Localitate: bucuresti-bigberceni

Mesajde christinev » 28 Feb 2010, 00:37


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 28 Feb 2010, 10:57

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

christinev
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 25 Feb 2010, 22:26
Localitate: bucuresti-bigberceni

Mesajde christinev » 02 Mar 2010, 00:06

Nu i-am mai dat porcutei smecta deoarece incepuse sa faca bobite,si m-am gandit ca daca si-a revenit si ii dau doar morcov,fan si pelete nu are de ce sa recidiveze insa...astazi iar a facut moale.i-am dat smecta de dimineata,ceai de menta,smecta seara.Sa vedem cum mai evolueaza maine.
E posibil sa fie de la biotics si redigest +vit C date zilnic la recomandarea medicului pt gaze?Mentionez ca totusi nu i le-am intrerupt chiar daca a facut moale.Ar fi cazul?
Ce as mai putea totusi sa ii dau pt diversificare astfel incat sa nu ii deranjeze tranzitul intestinal?

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Katy&Roro » 09 Mar 2010, 20:40

Se pare ca, in semn de solidaritate s-a imbolnavit si Roro (Katy e cu micoza) si a inceput sa faca bobite moi. I-am administrat smecta si peste 2 ore o sa ii dau si biotics. Nu stiu de la ce a patit asta pentru ca nu le-am schimbat alimentatia.
Intrebarea mea este urmatoarea: Sa le las si mancarea speciala pe langa fan si apa (la legume renunt in seara asta, in afara de morcov pe care oricum nu il prea prefera). Intreb asta pentru ca greutatea celui mic este de 270 g si a celui mare 370 g.

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 09 Mar 2010, 20:45

le poti lasa mancarica speciala ca este uscata si nu le va face rau.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 09 Mar 2010, 21:53

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Katy&Roro » 10 Mar 2010, 17:59


Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 11 Mar 2010, 12:42

www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Ajutor cat mai repede,va rog mult

Mesajde silkeyes » 11 Mar 2010, 17:00

Salut tuturor am nevoie de un sfat de la voi ... am o prietena careia de curand ia fatat porcuta acum doua zile si un porcut zice ea ca ar avea probleme.

Problema consta in faptul ca din saculetul anal ii iese o chestie cu o consisitenta moale....si e un maroniu rosiatic.

De mancat mananca de la mamica lui, insa e apatic fata de fratiorul lui care e mai vioi.
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 11 Mar 2010, 19:25

La aceasta varsta nu se poate sti ce anume cauzeaza aceasta scurgere, ar trebui vazut de medic pentru a putea constata de unde provine si ce poate fi, si in functie de aceasta se poate aplica un tratament.

Daca nu exista posibilitatea de a merge cu el la medic (neaparat pus langa el in cusca de transport si o sticla cu apa calda acoperita cu prosop, deoarece termoreglarea la asa un puiut nu functioneaza inca asa bine, mai ales in cazul in care e si bolnavior), se poate da carbune medicinal, si daca accepta fara sa fie fortat, si ceai de menta fara zahar. Bine ar fi sa fie luata de la mama si boabe cecale (sunt cele moi si lucoase, ce se pot lua direct din sacul anal), chiar si una bucata amestecata cu ceai, suc de mere sau chiar apa plata ar insemna mult, ar facilita repopularea florei intestinale cu bacterii benefice, acestea contribuie la intarirea sistemului imunitar, si l-ar ajuta sa asimileze mult mai bine vitaminele, mineralele si hrana in general.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 11 Mar 2010, 21:15

multumesc tare mult geda pentru raspunsul promt ,am sa scriu in continuare despre starea micutului .. multumesc
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Katy&Roro » 11 Mar 2010, 22:31

Ieri Roro isi revenise dar azi a facut iar bobite moi. Cred ca s-a intamplat pentru ca le-am dat dimineata putin castravete si para. I-am dat smecta de 4 ori si biotics. Am ceva dubii...bobitele au forma si culoare normala doar ca se deformeaza foarte usor (asa au fost azi, acum 3 zile a fost putin mai rau).Nu stiu daca ar trebui sa mai continui sa ii dau si acum smecta pentru ca e vioi, mananca bine si nu a scazut in greutate ( ieri avea 267 g si azi 278 g). O sa continui cu biotics si ceai de menta. Sa ii mai dau smecta?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 11 Mar 2010, 23:08

Pune accentul pe fan, nu-i da acum hrana speciala pentru a nu se satura cu asta, asa va consuma mai mult fan ceea ce ajuta sistemul digestiv si stimuleaza peristaltismul. Cand are tulburari de tranzit intestinal, nu se da castravete. Ii poti da doar putine radacinoase (telina, sfecla rosie, patrunjel etc.), o bucatica de mar, ceai de menta fara zahar, chiar si o bucata de gutuie (ai mei adora, le dau 1-2x/saptamana cate o mica bucatica impreuna cu putina coaja, avem gutui la sat).

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 12 Mar 2010, 13:08

Evita castravetele, salata verde, ardeiul gras.. tot ce este foarte bogat in apa. Si verdeturi precum patrunjel/marar. Da la porcusor fan, si radacinoase asa cum a spus si Geda. Nu este momentul sa ii imbogatesti dieta cu para si alte fructe/legume mai ales in momentele acestea cand este deranjat la burtica! Fanul este ff important.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 21 Apr 2010, 19:46

buna, tixi a suferit o dereglare a tranzitului intestinal asta manifestandu-se prin faptul ca face fecale moi.. i-am dat smecta si daca ii dau morcov sau sfecla rosie o iau de la capat ....am tinut-o pe radacina de patrunjel fan si mancare uscata si ii trecuse, ieri iam dat putina sfecla rosie si iar face fecale moi ...de la operatie incoace s-a ingrasat doar 30 de grame si cred ca din cauza dereglarii se intampla asta ....i-am dat vit c si biotic o saptamana si acuma chiar ca nu mai stiu ce as putea face , sa o las numai pe fan si uscat ? sau sa ii dau alimente care nu sunt bogata in apa nu stiu

voi ce ziceti ?
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori