O poveste aparte, malocluzie

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Andutu
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 04 Iul 2009, 22:15
Localitate: Bucuresti

O poveste aparte, malocluzie

Mesajde Andutu » 19 Feb 2010, 14:01


Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 19 Feb 2010, 14:08

Sing for absolution!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 19 Feb 2010, 14:22

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 19 Feb 2010, 14:36

poza cu copiii mei

Andutu
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 04 Iul 2009, 22:15
Localitate: Bucuresti

Dr. Manea

Mesajde Andutu » 19 Feb 2010, 14:45


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 19 Feb 2010, 14:46

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 19 Feb 2010, 14:52

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Andutu
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 04 Iul 2009, 22:15
Localitate: Bucuresti

@Maria

Mesajde Andutu » 19 Feb 2010, 15:02


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 19 Feb 2010, 15:13

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 19 Feb 2010, 17:00

Spun si eu o parere , poate vorbesc in plus ca nu ma pricep dar poate avea afectata radacina dintisorilor? Nu stiu, se poate face o radiografie a intregului maxilar? Poate dintii par sanatosi dar problema sa fie la radacini de nu poate pa mestece sigur ceva il doare.
Daca ii razi legumele nu le papa?

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 19 Feb 2010, 22:14

asa a fost si Mishulikul meu dupa ce i s-au taiat maselutele,tot asa a avut malocluzie si am apelat la medicul Ionescu fiind cel mai bun si sufletist
1 luna de zile l-am hranit pe Mishu cu seringa si devenise dependent de ea,orice ii dadeam stramba nasucul si venea la mainile mele si ma lingea,voia seringa
dupa 1 luna am inceput sa ii dau morcov,telina sau patrunjel radacina fierte,dar nu voia cu niciun chip,decat pasate si puse pe varful seringii sau pe marginea linguritei,pana intr-o zi cand am mers iar la medic si ne-a asigurat ca nu mai are nici o problema la dantura si ca de acum va trebui sa pape singurel,zis si facut i-am pus legumele fierte in fata si l-am lasat asa,nici nu le baga in seama cateva zile apoi cand a vazut ca nu il mai cocolosesc a inceput sa rupa putin cate putin din morcovul fiert
mesteca destul de greu si lent drept pentru care am sunat la doctor si i-am zis,dansul mi-a spus ca muschii maxilarului s-au lenevit dadau-i mereu hrana moale si ca va trebui masat,asa am facut si cand papa eu il masam,in momentul masajului se vedea clar ca il ajut,prindea viteza si papa mai repede,asa a inceput in brate la mine sa pape un picut de morcovel crud ,tot asa greu mesteca parca il durea ceva,dar nu era nimic decat muschii care nu mai aveau putere,incet-incet si-a revenit iar acum e un mancacios de nu se poate

incercati cu morcovel fiert si pasat la inceput,intai in seringa apoi pe varful ei dupa care pe lingurita iar in final va musca singurel,dar e neaparata nevoie de masaj facial
daca ii place foarte mult sucul de morcov inmoaie morcovul fiert in suc si dai-l pe la gurita,asta a fost si un truc al meu sa il fac sa pape singurel si a dat roade,inca un truc putin mai neobisnuit a fost acela ca musca din legume atunci cand il atingeam pe popou,rodea de nervi
cat despre acel tremurat sa stii ca si al meu tremura cand papa,parca ii era frig,nu stiu nici eu de ce facea asa posibil de placere?sau o durere ceva,desi repet la noi medicul a spus ca nu mai are nimic in neregula la dantura,sper sa ajute putin sfaturile mele si va doresc sanatate maxima
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 19 Feb 2010, 22:34

Sing for absolution!

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 20 Feb 2010, 00:49

multumesc mult,am citit
noi am mers pe fierturi din cauza ca cruditati nu putea manca sub nici o forma,tot ce baga in gurita imediat arunca afara,si doar suc cu pelete nu mi se parea de ajuns si mi-era teama ca se va satura doar de un fel de mancare zilnic,in seringa cu piureu de morcov puneam si foarte putin suc ori de mandarina ori de morcov sa fie mai fluida crema
in niciun caz nu as recomanda ceva ce ar putea face rau porcutului
noi am folosit legume fierte cam 1 luna si 2 saptamani si nu am avut probleme nici la burtica nici sa slabeasca micutul
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Andutu
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 04 Iul 2009, 22:15
Localitate: Bucuresti

@All

Mesajde Andutu » 20 Feb 2010, 12:52


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Feb 2010, 15:25

Andutu, daca saliveaza, verificata atent gurita, o tine inchisa atunci cand nu consuma hrana sau pare sa ramana putin sau mai mult deschisa?

1. Ai scris despre scurtarea incisivilor care au crescut mai lungi, aici intreb daca premolarii si molarii au necesitat vreo interventie, s-a facut la acest nivel vreo scurtare sau nu era necesara?

2. Foarte important: limbuta isi poate misca fara probleme? Poti observa usor atunci cand ii dai ceva si el apuca si mesteca (sau cand tinde, incearca sa il mestece).
Cand saliveaza, exista suspiciunea de a avea premolarii si molarii crescuti mai lungi, poate saliva si in cazul in care ligamentele periarticulare si/sau muschii masticatori slabesc/se atrofiaza. Arcadele dentare nu se inchid corespunzator (poate fi de natura genetica sau poate fi dobandita pe parcurs din diferite motive), si din aceasta cauza se ajunge la cresterea peste masura a dintilor, nefiind tocite din cauza durerilor ce apar datorita unei afectiuni in cavitatea bucala sau la nivelul articulatiei temporo-mandibulare ce controleaza diversele miscari ale mandibulei (mestecarea).

Pentru a tine in contact arcadele dentare, se confectioneaza o banda elastica ce sustine mandibula si face ca dintii sa vina in contact unii cu ceilalti, aceasta banda ajuta si muschii sa se refaca, datorita bandei muschii se relaxeaza si se refac
Imagine

Imagine
Daca nu prea mesteca sau nu mesteca aproape deloc, trebuie neaparat verificati si dintii premolari si molari. Porcusorul care primeste o perioada mai mare hrana moale, nu isi foloseste dintii, nu mesteca, si muschii masticatori slabesc, se atrofieaza. Poate ajuta mult, daca in aceasta zona masezi zilnic muschii chiar si de doua ori pe zi cate 2-2 minute, cu periuta de dinti electrica ce actioneaza pe principiul miscarilor oscilatorii.
Imagine
vezi muschii masticatori (steluta din imagine) Dupa ce ai masat muschii masticatori pe ambele parti, un minut masezi si muschii de sub barbie (cea a limbii).

3. Poate exista suspiciunea de a avea micoza sau o alta afectiune in cavitatea bucala, care provoaca dureri si nu fac posibila mestecarea si inghitirea alimentelor. Trebuie verificata, pentru a putea exclude si aceasta varianta.

Pentru a incuraja folosirea dintilor la masticare, este recomandat sa i se dea si medicament ce combate durerea, la porcusori efecte bune are Meloxidyl suspensie (1,5 mg substanta activa Meloxicam/ml, adica 1,5 mg/ml), cate 0,1 ml de doua ori pe zi (este Meloxicam ce se poate da si sub forma de comprimate, vezi Trusa de prim ajutor, doza zilnica este de 0,2 mg/kg). Intreaba medicul daca recomanda sau nu.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori