Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 18 Ian 2010, 18:29

Te salutam cu drag!

Probabil sti ca trebuie tinuta la cald, un prosopel sau paturica incalzita neaparat pus(a) sub ea, cand e bolnava, o ajuta mult. Daca e inapetenta si letargica, trebuie hranita, ii prepari tu hrana, este scris pe site si in fisierul Trusa de prim ajutor (pagina 2), ce sa ii dai. Daca nu iti accepta hrana ce ii prepari, cumperi baby-food pe baza de fructe, morcov si/sau mazare, in aceasta stare nu se poate lasa sa consume doar ceea ce accepta ea singura, are nevoie de astfel de stimulare, cand sunt bolnavi si/sau au dureri, refuza hrana sau mananca doar putin, tot mai putin, si asa se ajunge la complicatii de unde nu mai e cale de intoarcere. Scriu asta, pentru a intelege in general stapanii, cat de importanta este hranirea artificiala, la fel, ca si tratamentul, aplicand ambele impreuna creste sansa de vindecare.

Poti considera chiar si putina hrana consumata un mic pas spre recuperare, unii porcusori accepta mai repede daca este putin incalzita, incearca asa, daca nu vrea sa guste. Este mai bine sa ii dai mai des si putin, decat sa incerci sa o constrangi sa mai consume. Este nevoie de multa rabdare, vorbeste-i pe ton calm si tine-o in pozitia cu care era obisnuita sa stea atunci cand o scoteai din cusca, deoarece tot ce se face altfel, o streseaza, mediul familiar si procedeele obisnuite o linistesc.

Daca ar exista la farmacia veterinara probiotic pentru iepuri/rozatoare, acesta ar face posibila in timp relativ scurt colonizarea florei endogene cu bacterii benefice, dar cum nu vei gasi, cumpara la farmacia umana Biotics sau Ecoflorina, si da-i chiar si de 3-4x/zi amestecat cu putina apa, are mare nevoie de acesta, la fel si de vitamina C. Insanatosire!

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 18 Ian 2010, 18:42

buna horky in primul rand purcica va trebui hranita cu seringa daca nu papa singura,ii faci piureuri din pelete sfaramate(pisate fin)si inmuiate cu suc de morcov,ii mai dai si pasta de banana amestecata cu telina data in blender,compozitia acestor piureuri trebui sa fie mai consistenta(nici prea tare nici prea moale)si ii dai cum scrie aici http://www.gemon.ro/inapetenta.htm ,fan trebuie sa aibe la dispozitie in cusca in fata ei chiar tu ii poti da cu firicelul pe la nasuc sa ii trezesti interesul de a se hrani,ii poti face si un ceai de matase de porumb sau de codite de cirese este bun pentru rinichi si tine purcica pe un prosop incalzit,dupa ce se uda schimbi cu un altul la fel incalzit inainte tot ce conteaza este sa stea pe ceva cald si neaparat hraneste-o,sanatate maxima
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

horky
Nou venit
Nou venit

Mesajde horky » 18 Ian 2010, 18:46

Multumesc frumos, oameni buni. O sa va tin la curent.

horky
Nou venit
Nou venit

Mesajde horky » 18 Ian 2010, 20:33

Ok, am cumparat cam tot ce mai aveam nevoie. Astfel dispun de Probiotic (Biotics), Vitamina C 300mg tablete, baby-food pe baza de fructe, am facut si o pasta compusa din: morcovi, graunte (Vita+mix) pisate, telina si patrunjel (radacina).
Intrebare: probioticul se poate da oricand (conform celor spuse mai sus, chiar si de 3-4x/zi amestecat cu putina apa) SAU doar la 1-2 ore dupa administrarea unui antibiotic? Pe site este pomenit si iaurtul: In cazul in care probioticele pe moment nu pot fi accesibile, doar temporar (!) ii putem oferi o cantitate mica de iaurt natural. Asta am si facut, i-am dat cu seringa 0,5 ml de iaurt pe care abia si abia l-a inghitit, nu i-a placut.
Am inceput deci sa o hranesc artificial, cu seringa, fiind foarte reticenta la tot ce i-am dat. De fan nu mai e interesata absolut deloc. Acum sta, la caldura, in aceeasi pozitie caracteristica de leneveala si somn. I-am dat si ceva apa, tot cu seringa.
A avut scaun, insa doar o bobita (uscata si decolorata la interior).
Sa vedem...

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 18 Ian 2010, 21:51

biotic se da la 2 ore dupa administrarea oricarui medicament sau trauma ce a putut afecta flora intestinala,doza zilnica e de 3-4 prize http://www.gemon.ro/boli.htm#probiotice ,cu ce seringa o hranesti?parerea mea e sa cumperi una de 5 ml,si poti face si suc natural din morcov(razui morcov pe razatoarea cea mica apoi storci bine)si il dai tot asa cu seringa de 5 ml,neaparat hraneste-o si da-i cat vrea ea,daca nu se retrage de la seringa inseamna ca ii place si inca nu sa saturat,daca nu papa fan piseaza-l si amesteca-l cu cremele,vezi ca la fundul pungilor de fan este un praf ia de acolo ca e mai simplu,fa si un ceai din fan sau matase de porumb sau chiar galbenele,nu pui zahar.
De iaurt nu stiu nimic astept si eu sfaturi de la cei mai buni
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 18 Ian 2010, 22:32

horky scrie:Pe site este pomenit si iaurtul: In cazul in care probioticele pe moment nu pot fi accesibile, doar temporar (!) ii putem oferi o cantitate mica de iaurt natural. Asta am si facut, i-am dat cu seringa 0,5 ml de iaurt pe care abia si abia l-a inghitit, nu i-a placut.

Da am scris pe pagina doi, aici la Atentie! , dar numai in caz special, cand primeste antibiotic si nu exista posibilitatea de a da probiotic, chiar si in acest caz numai o cantitate mica, pe moment. In zilele noastre iaurtul ce se gaseste in comert (ma refer la cel natural, nu cu diferite arome de fructe), nu mai e de acea calitate de demult, am discutat mai demult pe lista despre acest subiect, aici.

Continua cu probioticul cumparat de la farmacie, si hraneste-o in ritmul ei, la fiecare masa incearca sa ii si oferi din mana cate o mica bucatica de leguma sau verdeata, daca poti sa ii aduci de undeva (numai din locuri curate, nepoluate, nevizitate de caini) papadie frunza, doar foarte putina, si/sau cate un firicel, doua, de iarba verde, rocoina, poate ar fi mai tentata sa inceapa sa manance si singura.

horky
Nou venit
Nou venit

Maggie+2zile de apatie+urina galbena+dureri abdominale= ? :(

Mesajde horky » 19 Ian 2010, 14:11

Am vesti proaste. Starea purcelusei mele s-a agravat. Sufera mult, tremura de fiecare data cand incearca sa se miste/deplaseze. Sta foarte mult timp intinsa pe burta si geme. Are o respiratie greoaie si uneori spasme. Foarte greu deshide gura si inghite. Nu am putut sa-i dau decat lichide si asta in cantitati foarte mici. E un efort urias pentru ea absolut fiecare miscare. Observ ca ea are intentia sa manance, pare sa simta dorinta de foame si pofta de a manca, insa nu deshide gura, tremura la fiecare miscare a capsorului (foarte putin in poate ridica de la sol).
I-am luat si Espumisan, insa nu am inceput sa-i administrez. Nu am cum. Sunt capsule pe care nu am cum sa le zdrobesc si sa le fac in asa fel incat sa intre intr-o seringa. Ii tot dau regulat biotic amestecat cu vitamina c si apa, totul insumand 1ml de seringa, de 4 ori pe zi. Azi i-am pisat si putin no-spa in acel amestec.
Scaun nu a avut. Doar a urinat (aceeasi urina de culoare galbena ca rivanolul.
Nu stiu ce sa mai fac. Tot organismul ei cedeaa treptat, nu mai poate inghiti, nu se mai poate misca, GEME de durere cu fiecare respiratie. Si ma doare enorm cand vad cum se chinuie, desi e constienta, nu e apatica, desi vrea sa manance, sa faca ceea ce e obisnuita sa faca, dar nu o ajuta absolut deloc organismul...

horky
Nou venit
Nou venit

Mesajde horky » 19 Ian 2010, 14:23

Ce sa mai fac? Ce as mai putea face? Ce mai e de facut? :(

simo
Membru
Membru

Mesajde simo » 19 Ian 2010, 15:07

daca este balonata / constipata trebuie sa ii dai espumisan, dar picaturi. poate are crampe no-spa este bun.
daca zici ca urina nu este cum ar trebui, este posibil sa aiba probleme renale.
hraneste-l pe cat posbil, trebuie sa fii ferma.
eu am avut un porcut bolnav, cu ajutorul hranirii potrivite, am trecut de la stadiu in care credeam ca va muri in cateva ore la o situatie mult mai buna.
daca nu poate manca altceva, da-i macar suc de morcov. daca e posibil pelete maruntite (pelete, nu amestec de seminte, acestea baloneaza) cu suc de morcov.
neaparat espumisan picaturi si probiotic neaparat pt. refacea florei.
ii poti da si putina coaja de mar, dar daca nu papa singur...

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 19 Ian 2010, 15:25

eu ti-am zis de ieri de la ora 16 de espumisan picaturi pentru copii , de no-spa, de ceai contra colicilor
acum nu stiu ce s-ar mai putea face
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

horky
Nou venit
Nou venit

Mesajde horky » 19 Ian 2010, 15:31

da, maria. inteleg, si apreciez foarte mult grija si sfaturile.
stiu ca e greu de inteles exact, insa situatia e de asa natura incat nu am cum sa-mi iese treburile asa cum mi-as dori eu, ti-ai dori tu sau crezi ca as putea face. din situatia mea si din perspectiva mea multe aspecte sunt departe de a fi asa cum e normal si ideal.
continui cu tratamentul si sfaturile primite de la toti si sper.
multumesc.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 19 Ian 2010, 15:39

sa va ajute D-zeu
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

horky
Nou venit
Nou venit

Maggie

Mesajde horky » 19 Ian 2010, 17:50

Dragii mei, cu parere de rau va informez ca Maggie s-a stins. Incet-incet s-a dus, draga de ea. Intr-un fel ma simt usurat, pentru mine, dar cel mai mult pentru ea. Stiu cat de greu i-a fost... A avut o viata minunata, si a fost o companioana absolut fermecatoare. Sunt la a doua experienta de genul asta si a fost teribil, insa viata merge mai departe, Maggie va fi mereu in amintirea mea si a familiei mele, cat si a tuturor prietenilor si oamenilor care au cunsocut-o. A fost iubita, va fi mereu iubita.
Va multumesc tuturor pentru gandurile bune si pentru toate informatiile si pentru tot sprijinul pe care mi l-ati acordat. Momentan va las si, pana la o noua auzire, ma rog pentru o mai buna constientizare si pentru existenta cator mai multi medici veterinari priceputi si stapani care sa iubeasca cu adevarat si sa isi dea interesul cu adevarat pentru orice animal, fie el si porcusor de guinnea, si sa acord un real respect pentru orice forma de viata. Si, de ce nu, pentru o mai buna sincronizare. Multa sanatate si Domnul sa va binecuvanteze!

BuluC
Cercetas
Cercetas

Mesajde BuluC » 19 Ian 2010, 20:12

Condoleante pentru Maggie! Stiu ca (,) cuvintele nu pot decat sa aline putin din durerea cauzata, dar macar atat pot sa fac. Odihneasca-se in pace! :cry:
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Mami_Di_Dlf
Membru
Membru

Mesajde Mami_Di_Dlf » 13 Feb 2010, 22:13

NUU,acum am luat-o in brate si pare sa fie deranjata la burticaaaa :cry: :cry: :cry:
Acum ce fac?!?!?!
Nu am smecta in casa,ce sa-i dau pana maine dimineata?!
Iubeste si daruieste fara sa astepti ceva la schimb!

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”