Incepator in ingrijirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 02 Ian 2010, 20:01

Ultima oară modificat 29 Ian 2010, 15:45 de către Crisu, modificat 1 dată în total.
I don't have one .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 02 Ian 2010, 20:09

Ultima oară modificat 02 Ian 2010, 20:11 de către maria, modificat de 2 ori în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

brighii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 88
Membru din: 04 Dec 2009, 19:23
Localitate: Bucuresti

Mesajde brighii » 02 Ian 2010, 20:10


Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 02 Ian 2010, 20:20

I don't have one .

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 02 Ian 2010, 20:26


Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 02 Ian 2010, 21:24

am citit pe site ca porcusorii care dorm cu ochii inchisi cand sunt la tine in brate se simt in siguranta si nu-si fac griji e adevarat? al meu e nout si a stat 30 d min la mn in brate cu ochii inchisi si mai chitaia cand il mangaiam. si mai am o intrebare daca mai clantane din dinti inseamna ca si mai toceste sau il apuca pe el ? acum incepe sa se plimbe prin cusca linistit,dar daca ma uit la el tresare si fuge imediat:x e asa scumpic :X:X si vad k are putine maniere in el isi face nevoia ( intr'un mod comic ) baga in marsalier in colt da din fund putin si isi face nevoia. mom a fkt doar 2 in coltzuri dk se invata sa faca numai acolo e perfect:D. si apropo adapatoare de apa are i'am pus dar o singura data a trecut pe langa a mirosit, dar nu cred ca baut .. a bagat botu aproape dar nu stiu sigur :P si am inteles ca ei nu beau multa apa dar in fiecare zi de cateva ori ii schimb apa.
I don't have one .

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 02 Ian 2010, 22:57

You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 02 Ian 2010, 23:05

I don't have one .

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 04 Ian 2010, 14:37

www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 27 Ian 2010, 20:39

I don't have one .

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 27 Ian 2010, 21:17

#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 27 Ian 2010, 21:51

I don't have one .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 27 Ian 2010, 22:39

Pe langa hrana speciala ce contine vitamina C, i-ai dat Vitamina C sub forma de comprimate sau picaturi, direct in grita sau presarat/picurat pe ceva ce ii place, odata pe zi? Daca nu, sa incepi acum sa ii dai.

Daca poti cumpara Betadine solutie la farmacia umana (in general merita sa ai in casa, fiind un dezinfectant cu spectru larg), cu asta sa tamponezi odata pe zi zonele afectate, si odata pe zi aplici unguentul antimicotic, de preferat ar fi unguent Nizoral, dar daca nu ai posibilitatea sa cumperi, il dai in continuare cu Clotrimazol (are actiune mai slaba). Dupa ce ungi zonele cu unguent, il ti in brate pana se absoarbe in piele, ii mai dai ceva bun, il alinti etc. Dupa 2-3 zile ne scri cum evolueaza, daca observi o ameliorare, continui pana dispare complet si pielea devine sanatoasa. O alta solutie e sa mergi din nou la medic sa ii reevalueze starea.

Baneocin in acest caz poate intarzia vindecarea, e mai bine Betadine care la fel va impiedica suprainfectarea, dar in plus are si actiune antimicotica. De apa oxigenata nu e nevoie in acest caz, daca tamponezi cu Betadine odata pe zi. Insanatosire!

Speli cusca si accesoriile, le clatesti cu apa cu otet, si apoi cu apa curata, si prosopelele, tot cu ce a intrat in contact, schimbi mai des asternutul in aceasta perioada, si pune pe talas in locul unde ii place sa doarma, ceva material gen fleece, ii va oferi un oarecare confort.

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

primul amimalut de companie al meu

Mesajde marzemanuel » 30 Ian 2010, 21:06


Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 31 Ian 2010, 12:50

dragoste la prima vedere, o mangaiere, o clipa de placere... :))) :P
paii e bine ca in primele zile sa-l lasi mai singurel pana se obisnuieste cu mediu si cusca primele 2 zile :P poti sa-l mangai pe cap, pe burtica si in general .. pe fund nu le place vezi ce o sa spuna al tau daca tremura inseamna ca nu-i place. mancare.. hmm punei 2 castronele si intr-unu sa pui putina mancare speciala pt porcuti .. pe punga mea scrie .. 3-4 lingurite ( sper ca ai luat si tu mancare speciala pt ei ), sa aiba fan in permanenta eu i-am pus si prin cusca ... si ii place sa alerge prin el si sa se ascunda cam asa mai facea el prima oara :-?. iar cu restu de mancare nu-i da mult : patrunjel,salata,marar,acide,varza .. ( eu sincer nu i-am dat varza deloc.. pt ca multi mi-au spus ca nu e bine, dar am vazut ca alti le dau .. nu stiu ce sa spun acum) maru pt inceput il dai in cantitati mici 1-2 cubulete si vezi cum se comporta pt ca poate fi alergic, cu rosia la fel .. bucati mici fara pielita sau seminte, ardei poti sa-i dai dar fara seminte ai grija sa-l cureti,castravete il adora toti porcuti adora castravetele :P si poti sa-i dai dar totusi sa nu exagerezi :)), morcovi il cureti, il speli si il rupi pe din 2 .. asa fac eu ca sa poata manca mai bine, poti sa-i dai bnana,mandarina/portocala dar 3-4 cubulete fara pielita aia... ai grija. http://www.gemon.ro/hranire.htm pt a vedea mai multe
http://www.gemon.ro/comportament.htm - la pagina 3 ( dar citeste tot ) ai sunetele pe care porcutii le scot iti recomand sa citesti si despre vitamina C pt ca e necesar sa-i dai .. ia de la farmacie umana lichida sau pastila si dai .. eu am luat pastila si o zdrobesc si ii pun deasupra la mancare :P si el papa cu mare drag :D.. hmm nu stiu ce sa mai spun bine ai venit sa ai grija de porcut si sa-i dai pupic din partea mea. daca iti vei lua fata gandeste-te sa-i cauti o suriora,daca iti vei lua baiat i-ai un frate se vor intelege bine 2 baieti atata timp cat nu simt miros de femela. iar unde sunt 2 porcusori puterea creste:)) va fi mult mai fericit si mai sanatos. un porcusor singur nu prea e fericit .. al meu momentan are o problema dar in cateva zile pun anunt ca adopt un frate pt micutu meu :d. sper ca te-am ajutat daca mai ai vreo intrebare iti voi raspunde. Take Care.
apropo uite ceva ce o sa te ajute :
click aici pentru a vedea o lista cu meniuri: http://crescatoriainka.ro/info.html
si aici tabelul cu tot ce au voie sa consume http://www.gemon.ro/tabel.htm
I don't have one .


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori