Adapatorile pentru porcusori

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Alexandros
Initiat
Initiat
Mesaje: 46
Membru din: 17 Mai 2009, 04:11
Localitate: Braila

adapatori

Mesajde Alexandros » 30 Mai 2009, 02:02

Intrebare:cum se monteaza adapatoarea?In sensul ca nu stiu cum se baga, intrucat eu la cusca mea nu am gratii pe lateral, doar in partea superioara si doi la mana, nu stiu cum se monteaza daca se agata cumva sau ceva de genul.Help pliizz.
Black metal Guinea pigs.

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 30 Mai 2009, 09:13

pai in primul rand fixezi de adapatoare o sarmulita dupa care infasuri cu scoci,sarmulita va fi lunga cat sa ajunga sus la gratie si o suspenzi acolo iar in laterale ca sa nu se miste pui iar scoci sau poti da niste mici gaurele cu un cui incins in plasticul de la cusca asa putand baga ata si lega adapatoarea dar se poate si alta modalitate daca vedem o poza cu cusca ta,idei sunt multe asa ca pune poza si asteapta indicatii :up2:
P.S nu te apuca sa gauresti cusca pana nu vin si alte pareri :lol:
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Alexandros
Initiat
Initiat
Mesaje: 46
Membru din: 17 Mai 2009, 04:11
Localitate: Braila

Mesajde Alexandros » 30 Mai 2009, 09:45

Faza e ca nu mi a dat prin cap sa fac asa ...mersi mult silvia, o sa incerc sa lipesc cu scoci, sa vedem cum facem...sper sa fie ok.Ceea ce am observat la adapatori este si o bila la intrarea in tubul recomandat de metal pe unde ajunge apa.E ok oare ca acea biluta sa fie acolo?
Black metal Guinea pigs.

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 30 Mai 2009, 09:59

da binenteles fara acea biluta ar picura toata apa din adapatoare deci ea este pusa acolo ca atunci cand micutul va bea apica sa culiseze in sus si jos picurand apa,atentie sa nu gauresti adapatoarea cu intentia sa o poti agata de cusca ca aceasta va lua aer si toata apa va curge din ea,daca mai ai nelamuriri eu vin in ajutor cu ceea ce pot,pupici micutului sau micutilor,nu ne-ai spus nimic despre minunile tale poti adauga si o pozica la rubrica Sa facem cunostinta :smile:
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Alexandros
Initiat
Initiat
Mesaje: 46
Membru din: 17 Mai 2009, 04:11
Localitate: Braila

Mesajde Alexandros » 30 Mai 2009, 10:08

Astazi trebuie sa primesc prima fetita...are doua luni aproape, de la una din membrele de pe forum :?: Eu de abia astept, va dati seama...iar pe luni soseste si a doua fetita...o luna si jumatate de genul.

Le am pregatit cusca cu talas, fan , batoane cu cereale, fructe, am si o casuta primitoare...avem si niste biscuiti umpluti cu zmeura de la Vitakraft.De abia astept.Am lasat de doua zile niste apa de la canal la decantat, ca asa scrie pe site sa se lase calciul, si acum am pregatit adapatoarea....sa inteleg ca adapatoarea trebuie agatata, dar in asa fel incat sa fie aproape de podeaua custii, as zice nu?
Black metal Guinea pigs.

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 30 Mai 2009, 10:20

imi dau seama ce pregatire e la tine acolo mai ceva ca la insuratoare :lol: doar iti vin printesele nu-i asa?adapatoarea sa fie de intre 12-15 cm deasupra podelei,eu asa le-am asezat-o micutilor mei
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 30 Mai 2009, 11:40

:friends: shrekut si runty

Alexandros
Initiat
Initiat
Mesaje: 46
Membru din: 17 Mai 2009, 04:11
Localitate: Braila

Mesajde Alexandros » 30 Mai 2009, 12:36

Black metal Guinea pigs.

Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

Mesajde daizzy13 » 30 Mai 2009, 12:49

Wow ce primire calduroasa pt fetita :smile: ma bucur pt voi :up2:
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 07 Iul 2009, 19:41

as avea si eu o intrebare
am dat cautare pe forum dar am gasit foarte multe pagini si cat am apucat sa citesc n-am gasit nimic :oops:
pentru doi porci va trebui pe viitor sa le cumpar 2 adapatoare? momentan am doar una pentru ca aia mica face tot ce face aia mare...
da ma gandesc daca, atunci cand se face si asta mai marisoara, n-o sa vrea fiecare adapatoarea ei :shock:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 07 Iul 2009, 19:55

nu e nevoie de 2 adapatori, poate doar una mai mare daca o sa se termine apa prea repde
pana si baietii mei care nu impart nimic, impart ca o exceptie, adapatoarea
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 07 Iul 2009, 19:57

mersi de raspunsul prompt veronica :smile:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 07 Iul 2009, 20:00

cu placere...
:friends: shrekut si runty

stefanbad
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 23 Noi 2009, 12:55
Localitate: Bucuresti

adapatoarea curge

Mesajde stefanbad » 25 Dec 2009, 17:28

Am montat adapatoarea dar am observat ca tot curge apa din ea si astfel s-a udat talasul cam pe 20 de cm patrati. Se pot strica adapatorile astea? adica sa cumpar una nou sau poate nu am pus-o eu bine (nu am strans-o) ?
Ideea e ca nu tot timpul curge din ea: am stat si m-am uitat cateodata curg cam 3 picaturi in 15 secunde, apoi urmeaza o pauza mare in care nu se mai intampla nimic...

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 25 Dec 2009, 17:45

Stefan, daca adapatoarea este noua, sunt slabe sanse ca ea sa fie stricata. Si eu am o adapatoare care este noua si picura din ea, dar am observat ca daca o inclin putin nu mai curge, iar baietii pot sa bea linistiti. Poti incerca metoda aceasta. :smile:
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori