Tranzit intestinal perturbat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 24 Dec 2009, 12:08

draga ben
bobitzele proaspete sunt moi si lucioase
adica poti sa le deformezi in mana si poti sa le transformi in pasta
e cam scarbos ce spun, dar vreau sa intelegi
porcuta mea lady a fost si ea balonata
nu statea lungita pe burta si chitaia cand facea bobitze
in primul rand m-am uitat in sacul anal sa nu cumva sa fie bobutze blocate acolo
fa si tu acelasi lucru
http://www.gemon.ro/boli4.htm#impact
la asta m-am gandit cand ai zis ca nu face desi mananca bine
apoi am fost cu ea la dr, i-am facut o radiografie unde s-a vazut punga de gaze
tratamentul indicat de dr ionescu a fost
probiotics, o data pe zi, redigest, tot asa si carbune medicinal
regimul alimentar : suspendat tot ceea ce poate balona si anume salata, castraveti, varza, conopida, patrunjel,..
ca hrana uscata ii dadeam pelete dar nu seminte de orz care erau si ele in pachet
sfatul meu este sa nu ii mai faci injectii si sa treci rapid pe probiotics
asa cum ai fost sfatuit

nu iti mai face probleme daca scapa sau nu
daca mananca, e bine
numai ca tu trebuie sa il doftoricesti si sa il urmaresti
as dori sa iti mai dau un sfat
suna la isravet, la dr ionescu
spune-i ce medicamente ii dai si intreaba-l cand vine la cabinet dupa sarbatori
Dr. Radu Ionescu,
Cabinet ISRAVET, Bd. Basarabia Nr. 28, sector 3
Orar: L-V: 9-21; S: 10-18; D: 10-14.
Telefon: 320.55.19; Mobil: 0722-503.508
http://www.cabinet-veterinar.ro/
apoi fa un drum in bucuresti
eu nu sunt medic veterinar, dar tratamentul si regimul mi se pare f ciudat
probiotics iei de la farmancia umana si ii dai un varf de cutit dizolvat in apa plata, cu seringa fara ac sau cu o pipeta de plastic

sanatate si numai bine sa aveti
Ultima oară modificat 24 Dec 2009, 12:17 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 24 Dec 2009, 12:11

--enteroguard il consider foarte periculos deoarece contine oxitetraciclina as spune sa nu il mai dai insa asteptam sfatul Gemon
--dexametrom nu se vede rostul este destinat in aceste afectiuni IndicaĂžii:
În stãri alergice, ºoc anafilactic, anazarcã, furburã, urticarie, edem anafilactic, mioglobinurie, stãri toxice, în stresul de transport, în hepatita toxicã, în artrite, bursite, tendinite ºi tenosinovite, în stãri asmatiforme la: cabaline, bovine, caprine, porcine, canide ºi felide
--synolux contine amoxicilina ceea ce este foarte periculoasa si ea Contine 40mg amoxycilina si 10mg acid clavulanic per tableta.
iar aici vezi gasi ca aceste medicamente sunt interzise http://www.gemon.ro/antibiotice.htm ,probiotic se cumpara de la farmacia umana poti lua capsule sau pliculete din care vei da 1 varf de cutit in 2 ml apa plata si neaparat da-i lichide multe sa elimine toxinele din organism ,parerea mea sa sa nu ii mai dai nimic din ceea ce ai scris mai sus insa repet asteptam sfatul gemon
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 24 Dec 2009, 12:36

Si eu te sfatuiesc sa renunti la tratamentul dat de doctor. Am avut si eu un porcusor bolnav si te asigur ca injectiile nu l-au ajutat prea mult, ci doar l-au speriat si durut.

Treci pe tratamentul recomandat de vera, silvia, maria.. Nu are sens sa repet si eu ce s-a tot scris.

Daca te ti de capul lui si faci asa cum ti-au recomandat fetele, se va vindeca. Trebuie doar sa ii administrezi Biotics, carbune. Si dupa ce se vindeca, adu-i un partener de joaca, de acelasi sex. Fa-i o bucurie mare! Merita!

Fan sa aiba obligatoriu non stop!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 24 Dec 2009, 12:50

Renunt la tratamentul dat de doctor. Cam de cate ori pe zi trebuie sa-i dau probiotics ?

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 24 Dec 2009, 12:54

de 4 ori pe zi si ii dai la intervale de 2 ore,acum da-i un sfert de capsula de carbune medicinal sa absoarba toxinele din stomacel,punei-l in ceai de menta 3 ml ,da-i sa pape radacinoase telina morvov sfecla patrunjel radacina si fan la discretie
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 24 Dec 2009, 14:33

I-am dat probiotics 1 vf de cutit in 2 ml de apa cu seringa fara ac, acum i-am pus fan si acum ii fac ceai de menta care sa i-l pun in locul la apa in sticla aia a lui din care bea. Sa-i pun un carbune in ceaiul de menta ? Adica o optime de pastila in 3 ml de ceai sau cum sa fac ?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 24 Dec 2009, 15:16

dragul meu
in sticluta pt apa se pune doar apa
daca ii pui medicamente sau ceai nu stii cat a baut
acum despre carbune si ceai de menta
eu nu i-as da si una si alta decat daca ar avea diaree
din cate am retinut nu are
e doar balonat
carbunele constipa un pic
daca ii dai totusi da-i cu seringa si la 30 de min dupa probiotics
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 24 Dec 2009, 15:31

Pai tocmai, cam are diaree si e si balonat, are crampe cateodata. V-as ruga mult daca puteti sa-mi scrieti un regim, sau o ordine a medicamentelor care sa ii le administrez zilnic, pentru ca am o masa plina deja de medicamente, vitamine si antibiotice pentru el si nu vreau sa-l indop cu de toate. Din ce-am inteles, indicat este sa-i dau probiotics, fan, carbune, radacinoase, ceai de menta. Veterinara mi-a dat sa-i dau maine un sfert dintr-o pastila de Synulox (antibiotic) dar am inteles ca e destul de periculos. Ce ma sfatuiti sa fac si in ce ordine sa-i dau medicamentele, ca nu vreau sa il indop cu de toate. Multumesc mult!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 24 Dec 2009, 17:17

est destul de greu sa iti recomandam un regim strict....sau cel putin pentru mine pentru ca baietii mei nu au avut niciodata diaree
in primul rand
porcutul are permanent fan si apa
acum ca am stabilit asta...continuam...
probioticul se da la 2 ore dupa orice medicament si intotdeauna singur amestecat cu apa plata ( de maxim 4 ori pe zi)
avand in vedere ca astazi a primit antibiotic e vital sa primeasca si probiotic
smecta... daca observi ca mai are diaree va trebui sa ii dai macar o data astazi
carbune...ti s-a explicat la ce foloseste carbunele, trebuie sa ii dai pentru a elimina gazele
ceai de menta ii dai tu cu seringa si apoi arunci ceaiul ramas caci se altereaza, isi pierde proprietatile
vitamina c este de asemenea importanta ca si picaturile beres ele ajutand la fortificarea organismului
....
probabil vazand aici 4 medicamente ti se pare mult insa nu sunt ele fiind vitamine si culturi de bacterii(in cazul probioticului)
....
legat de hrana si aici ma refer la radacinoase, trebuie sa incerci sa il faci sa pape...nu pot stabilii aici niste criterii rigide
daca o sa primesti un mesaj mai exact, dar fiind Ajunul poate multa lum a iesit, o sa il respecti pe acela
tot ce am scrie eu este sigur insa nu iti pot stabilii clar pentru ca, personal, nu am trecut prin asa ceva
sanatate multa
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 24 Dec 2009, 18:32

un gen de tabel ti-as putea sugera pentru ca asa am facut si eu cu porcutul meu cand a avut diareea

biotic orele 13-30,15-30 (am citit ca prima priza cu biotic i-ai dat-o cam pe la ora 13-30 min)
carbune medicinal ora 17-30
biotic orele 20-30,22-30
vitamina c+beres ora 23-30
in aceste intervale va manca radacinoase telina si morcov in seara asta +fan,sper ca am fost de ajutor si am sa fac tot posibilul sa raspund la mesaje cat pot de repede si asa cum ma pricep si eu
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 24 Dec 2009, 22:02

Va multumesc frumos pentru sfaturi si tin sa va anunt si sa va felicit pentru ca sunteti de 10 ori mai destepti si mai draguti decat veterinara la care am fost eu in Pitesti. Am procedat intocmai cum mi-ati spus voi si l-am sunat si pe dr. Ionescu cum mi-a recomandat maria si dansul a confirmat intocmai ce-ati spus voi, carbune, radacinoase, fan, ceai de menta si probiotics. Cred ca incepe sa-si revina. Mi-a spus ca daca ii dadeam Synulox-ul pe care mi l-a dat veterinara il omoram. Renunt complet la tratamentul ei, nu cred ca a terminat nici macar liceul, trebuia sa-mi dau seama de la inceput ca-l brusca prea rau, il ciupea, i-a taiat unghiile si i-a dat si sangele, in ciuda faptului ca unghiile ii le taiam eu mereu perfect, i le-a taiat ea de data asta. Macar l-a dezinfectat repede cu spirt, degetelul care sangera. Urmatoarea vizita care i-o fac s-ar putea sa nu fie cu porcusorul ci cu un lansator de rachete. Va multumesc inca o data, fara voi nu rezolvam nimic. Sarbatori fericite si tot ce va doriti alaturi de familiile voastre si de porcusori :D

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 24 Dec 2009, 22:07

Ma bucur sa aud vesti bune despre porcut.Craciun fericit si multa sanatate si sa dea Domnul sa nu mai aiba probleme

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 24 Dec 2009, 22:12

Multumesc, Doamne ajuta! Craciun fericit!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 24 Dec 2009, 22:13

spirt?
trebuia sa ii dea cu betadine
sper ca doctora facut o facultate particulara ca daca a facut una de stat a facut-o din banii mei de impozit si s-ar putea sa ii-i cer inapoi
cumpara si tu betadine, ca e buna de avut in casa
numai bine, tinem legatura
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 24 Dec 2009, 22:23

Mi se pare ca am betadine dar habar n-aveam. plus ca il taiase la cabinet, nu acasa, si se putea infecta pe drum. Facultate ? De unde, eu as fi uimit daca a terminat liceul. Cand am ajuns cu el in prima zi mi-a zis ca n-a mai vazut porcusori cu blanita asa frumoasa, dar eu cred ca n-a mai vazut porcusori niciodata. Azi cand voia sa vada daca a inghitit enteroguard-ul mai avea putin si ii rupea gura. Ma duc sa-i dau cu ele in cap acum ca nimic n-a fost bun.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori