Tranzit intestinal perturbat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Dureri de burta si probleme de tranzit intestinal

Mesajde ben » 23 Dec 2009, 23:45

Salut. Am un porcusor (mascul) cu o varsta de aprox 3 ani. Cam de cateva saptamani am inceput sa-i dau fan de la tara (dinacela de care dau bunicii la vaci) si a inceput sa fie cam balonat, cred ca si constipat. Am fost cu el la veterinar acum 2 zile, unde am aflat ca e si racit. A inceput imediat injectiile cu antibiotice pentru raceala si ceva pentru burta, n-am inteles exact ce anume. In prima zi mi-a spus ca ar fi constipat de la fan si sa-i dau sa manance multe legume apoase, iar azi mi-a spus ca defapt ar fi stricat la burta, nu constipat. Ideea e ca eu vad ca nu prea face deloc, este foarte umflat la burta, la fiecare 5-10 minute incepe sa planga vreo 20 de secunde (posibile crampe). Excremente face foarte foarte rar, cam 2-3 pe zi si sunt destul de moi. Nu stiu ce sa-i fac, raceala cred ca-i va trece, dar nu stiu cu burta ce sa fac. M-a costat 1 milion pana acum pastilele care se numesc Enteroguard si antibioticele. Maine ma duc iar sa-i faca injectii. Stie cineva ce altceva pot face? E foarte foarte trist si suparat, sta intr-un colt mereu si nici macar nu sta tolanit, cum statea el de obicei, sta cam in 4 labe asa cu capul jos si cu fundul cam in sus. Daca il pun pe jos merge, se plimba, iar cat e in cutia lui mananca normal, destul de mult si ca sa-l testez ma mai prefac ca-i fur mancarea si se cam face si el ca musca :D Va rog, daca stiti ce sa fac, spuneti-mi. Sa incerc si la alt veterinar ? Multumesc anticipat ! Sarbatori fericite tuturor !

Edit: stiu ca o sa ma certati daca zic si asta, dar merit. Durerile astea de burta le acuza (prin plans) de vreo 2-3 saptamani si n-am facut nimic, am crezut ca e putin stricat la burta si ii trece. Vreau daca se poate si un raspuns sincer, chiar daca e dur, mai poate scapa ? :( Cred ca raceala ii trece intr-un final, cu toate ca e si racit de vreo luna ca i-am dat de cateva ori si eu si membrii familiei castraveti cam reci din frigider pentru ca ii era foame rau si tzipa sa-i dau ceva si mereu uitam sa-i scot de seara mancare din frigider.. :(

Edit 2: Acum dupa ce a facut timp de 2 zile cate 3 injectii pe zi parca plange mai rar, cam o data la 30 minute as zice il apuca crampele acelea, inainte plangea cam la 5-10-15 minute, insa burtica se vede cam umflata si excremente nu lasa aproape deloc :| Nu stiu daca a facut mai mult de 10-15 in ultima saptamana.

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 24 Dec 2009, 01:05

buna,probiotic i-ai dat dupa injectii?acesta se da dupa doua ore de la injectare,poti incepe chiar din seara asta sa ii dai un varf de cutit intr-un ml de apa plata(ii vei da cu seringa fara ac),vitamina c la fel +picaturi beres acestea ii va grabi vindecare si il va fortifica,neaparat da-i fan(din petshop) sa aiba tot timpul si apica plata,sanatate maxima si scrie-ne ce ati facut
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 24 Dec 2009, 01:12

buna silvia. nu, nu i-am dat nimic pentru ca veterinara nici n-a mentionat de asa ceva dar a zis sa nu ii dau fan sub nici o forma. sigur trebuie sa-i dau fan, pentru ca de la fan a patit ce a patit. in seara asta nu mai am de unde sa le cumpar, dar maine sigur le voi cumpara. se gasesc la orice petshop? si sansele de reusita cam care ar fi ? sunt foarte ingrijorat :(

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 24 Dec 2009, 01:14

daca porcutul s-a stricat la burtica si face moale ii dai doar fan ,apa si mancare speciala.Tu zici ca nu sti daca e constipat sau daca are diaree.Daca are diaree se poate sa nu ii vezi excrementele pt. ca sunt lichide si el se va curata fara sa observi tu. Daca zici ca are burtica umflata dai carbune medicinal ( de la farmacia umana si este foarte ieftin) o pastiluta o imparti in 8 si ii dai o optime .Tine porcutul la cald , sa ii fie cald la burtica ,il poti lua in pat si sa ii pui o sticluta cu apa calda langa butrica.Ii mai dai si vitamina C tot o optime pe zi si tot de la farmacia umana . Dar sa scoti legumele si fructele ca se strica mai tare la burta.Daca ar fi comstipat nu ar face bobite , dar tu zici ca a facut putin si cam moale , deci cred ca nu e constipat...
Cel mai bine e sa cumperi fan ca e mai sigur dar nu o lasa fara fan

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 24 Dec 2009, 01:22

Tocmai, chiar nu-mi pot imagina ce are. Face foarte foarte putin, aproape deloc, si cand face, face destul de moale si ud. E un fel de combinatie de constipatie + racit la burtica, cam asa ceva. Nu stiu ce sa zic, pentru ca si tu imi recomanzi 2 metode, fie pt constipatie, fie pt diaree, complet diferite de-ale veterinarei care-mi recomanda alte 2 metode pt constipatie si pt diaree, deci sunt deja 4 metode care contin medicamente complet diferite. Am incredere in tine sincer mai mult decat in ea, dar nu stiu pentru ce simptome sa-l tratez, nu stiu cum sa-mi dau seama pana la urma ce are, ca nu vreau sa-l indop de medicamente si injectii ca-l chinui mai rau :(

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 24 Dec 2009, 01:31

Acum ca e tarziu ii poti pune caldura la burtica macar o ora daca poti sa stai cu ea cu o sticla calda,care sigur nu are ce rau sa ii faca , ii scoti legumele si fructele care fermenteaza in burtica ,ii poti da putin morcovel daca zici ca nu ai fan, sau mancare sreciala, pune in seara asta un prosopel deschis la culoare in cusca si scoate talasul ( poate vei vedea mai bine ce fel face bobitele) , daca ai carbune in casa ii poti da ca e pt. balonare( si va elimina si gazele) si urmareste cum face , trebuie sa urmaresti sa sti ce are...

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 24 Dec 2009, 03:53

am urmarit cum mi-ai spus si am vazut ca e f stricat la burta, deci in nici un caz constipat. am stat vreo 2 ore cu el in bratze si cu sticla de apa calda cum mi-ai spus, i-am luat castravetele, marul, mararul/patrunjelul (nu stiu de care e, niciodata n-am facut diferenta) si i-am lasat doar niste paine uscata, hrana lui speciala Vitakraft si niste morcov. sper sa se faca bine. maine ma duc iar cu el la injectii.

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 24 Dec 2009, 10:29

atentie mare ce injectii i se fac unele putand fi foarte periculoase provocand diareea ireversibila si fatala deci aici vei citi ce trebuie sa stii despre asta http://www.gemon.ro/antibiotice.htm ,dupa cum zici ca are diaree acum da-i fan dar cumparat de la magazin hrana speciala si coaja de painica uscata si cum a zis si Ana cumpara de la farmacia umana carbune medicinal si pliculete de smecta acestea se vor da asa:un sfert de pastila carbune pisata foarte bine adaugata in 3 ml apa plata iar smecta 1 varf de cutit in 2 ml apa plata atentie ii vei da doar unul din aceste medicamente ori smecta ori carbunele,eu as opta pentru carbune acesta fiind mai eficient si rapid,probioticul il dai tot astazi dupa 2 ore de la administrarea oricarui medicament sau injectie http://www.gemon.ro/boli.htm#ente si diseara ii poti da o optime de vitamina c+doua picaturi beres pentru intarire

PS -ia lista cu antibioticele interzise cu tine si in caz ca medicul vrea sa ii faca unul din acestea refuza categoric ,sanatate si suntem aici alaturi de voi
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 24 Dec 2009, 10:51

Renunta la mancarea speciala care are si seminte, cel putin pentru o perioada...baloneaza si ii face si mai rau...iti recomand asta daca gasesti:
http://www.veterinarnipece.cz/images/bi ... mplete.jpg
este ideala in aceste situatii. Beres, despre care iti spuneau si mai sus fetele, este obligatoriu, daca vrei sa-i protejezi stomacelul...eu personal te-as indruma sa incerci mai degraba sa aplici sfaturile noastre. Ca sa inchei, da-i porcutului Smecta, Beres( in cantitatile despre care zicea Silvia), pelete(fara seminte), fan din pet-shop(neaparat) si apa. Tine puiutul cu burtica langa o sticla(poate gasesti una plata) cu apa calda.

Multa sanatate!

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Mesajde Georgiana Alina » 24 Dec 2009, 10:59

Poate spun o prostie ... ma vor corecta cei care stiu mai multe.
Legat de balonari, constipatie si dureri de burtica, recomand de la farmacia naturista "Ceai antihemoroidal".Este un ceai foarte bun, esre bland cu stomacelul.
Testat pe mine, care sufar de constipatie.
Multi pupici de la Amy si Suzy!

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 24 Dec 2009, 11:05

:( porcusorul are diaree iar ceaiul antihemoroidal are actiune laxativa,in cazul de fata nu cred ca este indicat
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 24 Dec 2009, 11:15

bine ca ai descoperit despre ce este vorba . Deci are diaree... ti-a zis silvia ce trebuie sa ii dai si totusi o sa repet si eu: apa, painica si fan( cumparat) , carbune si smecta,caldura la burtica si ai grija cu veterinarul.Sanatate multa si sa ne mai zici ce face

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Mesajde Georgiana Alina » 24 Dec 2009, 11:16

Din ceea ce am inteles eu din ceea ce scria Ben, ca e vorba de constipatie si raceala.
Am vrut sa scriu repede informatia, nu am citit pana la final.
Multumesc ca esti Silvia si m-ai oprit sa scriu porcarii.

Daca e vorba de opusul constipatiei, atunci ceai de sunatoare.
Sunatoarea
Actiune:
Datorita hipericinei si pseudohipericinei, uleiul volatil si taninurilor, sunatoarea are actiune antiseptica, astringenta si cicatrizanta. Flavonoidele confera sunatoarei actiunea vasodilatatoare si hipotensiva. Impiedica infiltrarea grasa a ficatului; impiedica degenerarea celulei hepatice. Are actiune antibiotica si antidiareica.

Furazolidon, Smecta si alte medicamente, am aflat ieri de la o doamna farmacista ca dau damage la ficat.Smecta este mai tolerat de ficat fiind un medicament predestinat piticilor.
Multi pupici de la Amy si Suzy!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 24 Dec 2009, 11:26

multa lume ti-a raspuns cu sfaturi de cea mai buna calitate
in primul rand ar trebui sa ne spui ce antibiotice ii face porcutului pentru ca daca acestea nu sunt recomandate sau mai rau interzise starea lui se va inrautati cert
legat de balonare/diaree ai primit toate sfaturile necesare
ii dai probiotic de 4 ori pe zi(la 2 ore dupa orice alt medicament( acestea are rolul de a reface flora intestinala si nu ii cauzeaza nici un efect advers
smecta, cum ti-a spus mihaela, pentru diaree, dar neaparat sa incetezi sa ii mai dai legume apoase... il lasi doar cu fan cumparat (daca pe cel de la tara il suspectezi ) si ii mai dai morcovel, sfecla rosie, sau alte radacinoase
de asemenea sa ii dai ceai de menta sau apa, pentru ca diareea deshidrateaza organismul si el are nevoie de lichide( dar nu din legume ce ar putea fermenta)
carbunele medicinal este pentru a il scapa de gazele din stomacel si pentru a il proteja de o toxiinfectie alimentara(daca a mancat ceva necorespunzator)
tot ce ti-a fost scris aici gasesti pe www.gemon.ro la boli la pagina ce trateaza diareea sau afectiuni similare( ce au legatura cu burtica)
sper ca micutul tau se va face bine, oricum este un luptator avand in vedere ca a supravituit o perioada asa de lunga cu probleme la stomacel
nici un medicament din cel de mai sus nu dauneaza porcusorului asa ca nu iti fie teama sa le administrezi
:friends: shrekut si runty

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 24 Dec 2009, 11:55

Tocmai am ajuns acasa de la veterinar. Deci injectiile constau in: Vitamina C si Dexametrom (antiinflamator si antialergic). Ca pastile a luat Enteroguard (antibiotic) - 2 sferturi pe zi, dimineata si seara, si azi mi-a mai dat inca o pastila antibiotic, din care sa-i dau doar 1 sfert pe zi incepand de maine, numita Synulox. Mi-a recomandat si veterinara sa-i dau carbune medicinal dar in schimb a zis sa nu-i mai dau fan, doar morcov, covrigi, paine. Mi-a spus ca in loc de apa sa-i pun ceai de menta si sa-i dau si un sfert de carbune medicinal pt om pe zi.

De unde pot cumpara probiotic si cum se administreaza? N-ar fi prea multe daca i-as da si probitoic, ca deja ia cam 3 pastile pe zi (in perioada Craciunului, pt ca e inchis la veterinar trebuie sa-i dau antibiotice pe cale bucala), apoi de luni cred ca revine la injectii. Multumesc mult pentru suport!


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori