Hranire artificiala a puilor nou-nascuti/a mamei slabite

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

simona
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 26 Mar 2009, 11:51
Localitate: cluj
Contact:

Hranire artificiala a puilor nou-nascuti/a mamei slabite

Mesajde simona » 23 Dec 2009, 01:30

Purcica mea a nascut 3 pui asta noapte, doi sug ca niste zmei, al treilea pare sa nu mai aiba loc. N-am fost azi acasa, si abea spre seara l-am observat ca sta izolat si nu suge. Stie cineva ce as putea face ? Incep sa am un presentiment rau legat de el.

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 23 Dec 2009, 12:36

Spune-mi te rog, pare sa fie bolnav? Da semne de slabiciune? Incearca sa creezi un mediu cat mai restrans pentru mama si pentru pui(pune-i eventual intr-o cutie de carton) du-l cat mai aproape de mama lui, ca sa-l miroasa si sa-l lase sa suga...in principiu in prima zi dupa nastere nu este indicat sa-l hranesti tu artificial. Asteptam vesti de la tine ca sa vedem cum sa te indrumam.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 23 Dec 2009, 14:30

Pune langa mamica si monitorizeaza-l, incearca sa caute mamelonul, reflexele de supt si inghitire sunt prezente, vrea sa suga si mamica o respinge sau el pare sa fie foarte neajutorat?

Poti incerca sa il hranesti tu dupa trecerea de 24 ore de la nastere, daca are acele reflexe, va putea consuma alimente, problema e ca nu poti sti daca nu s-a nascut cu ceva malformatie ce tie nu iti pare vizibila, dar care e perezenta si observata de mamica. Daca ceilalti doi sug si el nu, poti incerca sa ii dai o mana de ajutor - in cazul in care mamica nu il alapteaza, dar pare sa poata inghiti, cumpara Bebelac 4 cereale
Imagine, vezi aici http://www.gemon.ro/orfan.htm cum sa ii dai si de cate ori pe zi, intre timp bineinteles incerci sa il indemni sa suga de la mamica, dar si stergi funduletul dupa fiecare masa cu tampon umed si cald, daca mamica nu il ingrjieste, pentru ca el singur nu poate urina si defeca. Are nevoie de caldura, mare atentie, la unul ca el termoreglarea este compromisa, daca nu il ti la cald, sigur moare.

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 23 Dec 2009, 15:39

Bebelac asta e pentru copii...de oameni? :smile:
Am vazut ca scria pe site ca trebuie date cereale la porcutii orfani...dar de acolo nu se intelege exact de care...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 23 Dec 2009, 17:33


simona
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 26 Mar 2009, 11:51
Localitate: cluj
Contact:

Mesajde simona » 05 Ian 2010, 01:47


Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 05 Ian 2010, 11:02


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 05 Ian 2010, 13:11


Sorina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 29 Aug 2010, 11:12
Localitate: Botosani

Urgent!

Mesajde Sorina » 30 Aug 2010, 19:17

Buna!Am o intrebare :ce fel de lapte trebuie dat unui porcusor de guineea abia nascut daca mama a murit ?Astept raspunsuri repede.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 30 Aug 2010, 19:23

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Sorina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 29 Aug 2010, 11:12
Localitate: Botosani

Mesajde Sorina » 30 Aug 2010, 19:33

ms mult

HenryJoe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 103
Membru din: 02 Ian 2012, 15:09
Localitate: Severin

Problema urgenta

Mesajde HenryJoe » 02 Ian 2012, 15:15

am o problema care trebuie rezolvata numaidecat. acum 3 zile porcusorul meu de Guineea (femela) a facut 2 pui pentru prima data. nu erau activi, unul era colorat iar celalalt alb, ca mama lui. cel alb era dat deoparte, iar cel colorat statea sub mama lui la caldura, cel alb a murit alaltaieri :( . cel colorat e inca in viata dar nu s-a ridicat deloc pana acum si mama lui il respinge, am incercat sa ii pun intr-un spatiu restrans dar nu mi se pare ca a mers. ce sa ii dau de mancare? nu vreau sa moara de foame :(
Ultima oară modificat 04 Ian 2012, 12:42 de către HenryJoe, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Problema urgenta

Mesajde irena » 02 Ian 2012, 15:35

salut si bine ai venit.
citeste .
pe pagina 2 se explica ce e de facut daca porcuta nu isi accepta puiutii. insa e bine sa
citesti tot. tin pumnii sa fie totul bine!

HenryJoe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 103
Membru din: 02 Ian 2012, 15:09
Localitate: Severin

Re: Problema urgenta

Mesajde HenryJoe » 02 Ian 2012, 16:14

nu pot gasi o alta mama care sa il alapteze, deci puiul ramane orfan. nu se mai poate face nimic. eu am intrebat cu ce sa il hranesc :( e slabit, nu umbla sta pe o parte si are ochii intredeschisi. va rog, v-as ramane recunoscator daca mi-ati spune ce sa ii dau de mancare. am citit articolul despre hranirea si cresterea puilor orfani dar nu am inteles. l-as duce la veterinar dar e inchis azi :( am nevoie de un sfat

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Problema urgenta

Mesajde Lili » 02 Ian 2012, 16:22

Nu ma pricep dar ma gandesc ca merge si la ei Cavia Complete de la Versele Laga dizolvata . Ufff, asta asa...pana una alta. Sper sa intre cineva care s-a confruntat cu asta si sa sfatuiasca.

Intre timp, vezi si exact despre hranirea puilor orfani.

CORECTEZ: pe site scrie mare si clar: Atentie! Sa nu hranim/adapam puiul de porcusor niciodata (!) cu ajutorul seringii, deoarece se poate sufoca sau se poate imbolnavi de pneumonie, daca - accidental - hrana ajunge in caile respiratorii.
Deci NU. Citeste tu acolo atent.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori