Asternut

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Care asternut vi se pare mai favorabil?

talasul
69
63%
patura fleece
20
18%
VetBed-ul
11
10%
alt asternut
9
8%

Voturi totale: 109

Ioana Ruxandra
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Ioana Ruxandra » 15 Dec 2009, 22:21

Buna Gabici,
Vreau sa-ti spun ca astept cu nerabdare un feedback de la tine in legatura cu noul asternut caci ma bate si pe mine gandul sa-mi iau daca este ok. Momentan eu folosesc talas dar as vrea sa il schimb deoarece cand le apuca joaca pe fetele mele, tot talasul zboara pe covor. Asa ca m-am gandit sa trec la varianta cu paturica fleece dar daca varianta ta e mai ok, o s-o adopt si eu.
Asteptam noutati cat mai repede, merci!
♥♥♥Lulu & Evita♥♥♥

Gabici
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde Gabici » 16 Dec 2009, 10:55

Deocamdata nu pot sa iti spun cu mult mai multe fata de data trecuta. Doar ca am observat ca desi am cules bobitele zilnic, va trebui azi, dupa doua zile, sa scot Vetbedurile sa le scutur. Sunt pline de fan si tot felul de resturi. Nu as vrea sa se lipeasca de ele.
Poate daca le scot azi, am sa le pot observa mai bine si cum stau cu umezeala, cat ar mai putea rezista pana la o spalare.
Revin maine cu amanunte, ok?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Gabici
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde Gabici » 17 Dec 2009, 09:55

Sunt foarte suparata!
Aseara am scos Vetbedurile la scuturat si am vazut ca mustesc de umezeala. Atat deasupra cat si dedesupt. Nu stiu ce se intampla, eu sper ca de fapt eu nu am facut ceva bine, dar produsul sper sa fie cel bun.
Adevarul e ca nu am citit instructiunile de utilizare de pe E-Bay, mai ales ca nu prea le am eu cu engleza. Poate poti tu Ruxandra sa ma ajuti, uite aici e linkul de unde le-am cumparat, daca reusesti sa intelegi cum trebuie utilizat te rog mult sa imi spui si mie:

http://cgi.ebay.co.uk/Green-pawprint-VE ... 255326bac1

Cusca porcusorilor mei are pe podea lipit linoleum, iar eu am pus direct pe el Vetbedul, fara nimic altceva nici deasupra, nici dedesupt.

Incerc acum sa citesc pe alte pagini de forum maghiare, poate inteleg ce am gresit! :puking:

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 17 Dec 2009, 11:05

:( ,poate trebuie pus burete sub asternut?
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Gabici
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde Gabici » 17 Dec 2009, 11:23

Am citit acum pe un forum unguresc, zicea o persoana care folosea, ca obisnuieste sa puna pernite de burete in locurile mai problematice, adica unde stie ca fac pisu mai des animalutzele. Dedesupt nu a pus nimic.
Acum, sa fac pernute de burete?
Asta ar inseamn sa le schimb cel putin odata pe zi... :(

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 17 Dec 2009, 14:47

Vetbed-ul este un material asemanator celui "fleece", contine doua tipuri de fibre poliester cu proprietati speciale. Umezeala ce se formeaza pe partea exterioara este condusa inspre interior, suprafata ramane uscata, ofera astfel o protectie impotriva umezelii si are si proprietatea de a pastra temperatura corpului, ceea ce inseamna un confort sporit mai ales pe perioada rece/de iarna. Permite si o excelenta circulatie a aerului, se poate spala usor si se si usuca repede. De obicei se foloseste la porcusorii cu probleme respiratorii, la cei in convalescenta, dupa operatie/castrare (se poate usor monitoriza pe acesta, si ofera un plus de protectie, este igienic).

Initial a fost fabricat pentru uz veterinar de catre o companie engleza Petlife, pe langa cele mentionate mai sus la animale bolnave care sunt siliti sa stea mai mult timp culcati, are si proprietatea de a previne aparitia leziunilor de decupit (rani) la nivelul pielii.

Ca si in cazul materialului fleece, si aici trebuie pus dedesubt ceva material ce absoarbe umezeala, acesta poate fi un material de unica folosinta sau unul absorbant ce se spala periodic. La fel se spala si vetbedul dupa o perioada, de obicei odata sau de doua ori pe saptamana. Daca ai cumparat vetbed, nu inseamna ca ai obtinut un inlocuitor al asternutului, ideal, la fel e nevoie de o igiena, zilnic se curata de pe acesta boabele fecale si tot ce se aduna pe el (fire de fan etc.), si se schimba cu totul atunci cand umezeala (cantitatea de urina) ce se produce, nu mai poate fi retinut de materialul absorbant de dedesubt.

Ioana Ruxandra
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Ioana Ruxandra » 17 Dec 2009, 15:44

Buna,
Din pacate eu de abia azi am reusit sa-mi verific mail-ul si de aia am raspuns asa de tarziu, insa tot ce a scris Gemon mai sus este ceea ce se gaseste si pe siteul ebay. Ce pot sa zic, doar sa-ti recomand niste prosopele sub VetBed ca si in cazul paturii fleece si spalate la 3-4zile. VetBed-ul se poate spala la 40 grade fara nici o problema impreuna cu prosopelele de dedesubt. VetBed-ul are urmatoarele proprietati: non-alergenic, non-toxic, non-iritant si nu permite dezvoltarea bacteriilor.
♥♥♥Lulu & Evita♥♥♥

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 17 Dec 2009, 16:00

VetBed-ul se poate spala la 40 grade

si daca doamne fereste te procopsesti cu o micoza/tricofitzie cum dezinfectezi la 40 de grade?
parerea mea e ca tot clasicul talas e mai bun
spun asta dupa ce am incercat si eu paturicile fleece
materialul vetbed poate fi bun cand stam cu porcutii in pat, seara la tv
eu pt situatii din astea folosesc scutece de catei
aseara am infasurat-o pe lady intr-un astfel de scutec si am luat-o in pat
a fost f fericita
a dormit, m-a pupat pe mana, mi-a povestit ce mai e nou prin cusca si mi-a facut cadou un pisu mare
normal ca fundul era afara din scutec, statea comod pe perna si pe tricoul meu
ce credeti, m-am suparat sau am ras?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 17 Dec 2009, 16:33

cum te poti supara pe o asa scumpete?eu una nu as putea de mi-ar face si 10 pipicuri

nu stiu ce sa zic de vetbed-ul asta,ar fi bine ca atunci cand e spalat sa fie tinut macar 10 minutele in apa calda cu otet,nu mereu ci macar la doua saptamani,ce ziceti?
eu folosesc talas Pufi si sunt foarte incantata cand se uda il schimb(de regula fac asta la 3 zile)
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Ioana Ruxandra
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Ioana Ruxandra » 17 Dec 2009, 17:23

Eu acum folosesc talas dar singurul lucru care ma deranjeaza este ca atunci cand le apuca pe "nebunele" mele joaca si alintatul prin cusca, tot talasul este pe jos si sunt zile cand aspir si de 3 ori. Si dupa ce termin de aspirat e totul la loc si plus ca daca il iei pe talpa il cari in toata casa. De asta as incerca sa-l schimb cu paturica fleece sau cu VetBed.
♥♥♥Lulu & Evita♥♥♥

simo
Membru
Membru

Mesajde simo » 17 Dec 2009, 20:15

eu folosesc paturica fleece cu cartoane dedesupt de 3 luni. am mai incercat o data si am renuntat, revenind la talas. dar acum nu-mi mai permit acest lux, deoarece sotul meu este alergic la praful talasului. oricum trebuie sa le schimb in fiecare zi , pt. ca paturicile se uda f tare. cu siguranta si cartoanele sunt de vina, pt. ca nu absorb cum ar trebui. astept sa-mi vina buretele saptamana viitoare si probabil va fi mai bine. sa vedem! dar si eu consider ca talasul este cel mai bun. daca nu exista probleme de sanatate fie ale stapanilor, fie ale purceilor care sa nu permita folosirea acestuia, este cea buna varianta. cand lipsesc de acasa impreuna cu sotul meu pt. mai multe zile si las purceii in grija unor prieteni, inlocuiesc paturile cu talas. nu pot avea pretentia ca prietenii respectivi sa le faca curatenie in fiecare zi, cum fac eu.

Gabici
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde Gabici » 18 Dec 2009, 10:47

Pai nu stiu ce sa mai cred despre Vetbedul asta!
Unii spun ca trebuie sub el, altii ca deasupra lui puse prosopele.
Pai eu am pus peste el dar trebuie sa le schimb de doua ori pe zi.
Ce imi da insa cele mai multe batai de cap sunt fierele de fan ce se imprastie prin toata cusca (am impresia chiar ca se lipesc de el pentru ca nu erau atat de impastiate cand aveam talas) si nu imi pot inchipui cum il voi spala in masina automata, am impresia ca toata masina va ramane cu fire de fan... :shock:

simo
Membru
Membru

Mesajde simo » 18 Dec 2009, 12:24

asa este, masina se va strica daca nu culegi firele de fan inainte de a-l spala. eu merg si scutur paturicile la container, at. cand merg sa arunc si resturile menajere si numai dupa aceea le spal. normal ca fanul se lipeste de ele. este mai mare bataie de cap decat sa cureti in fiecare zi talasul de pe covor.
ideal este asa cum am vazut in diverse imagini sa ai o cusca maaare, in interiorul careia este o suprafata mica acoperita cu talas, unde porcutii sa-si faca nevoile fiziologice si in rest sa avem vetbed sau ceva asemanator. dar acest lucru ramane doar un vis pt. unii dintre noi. asa ca fiecare alege varianta preferata. :smile:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 18 Dec 2009, 13:01

Gabici scrie:Pai nu stiu ce sa mai cred despre Vetbedul asta!
Unii spun ca trebuie sub el, altii ca deasupra lui puse prosopele.

Gabici, daca pui peste el prosopele sau orice altceva, atunci ce rost mai avea sa il cumperi? Partea exterioara este cea care ramane uscata si are si calitatea de a pastra temperatura corpului, si tu asta vrei sa acoperi.
Nu exista niciun material/asternut care sa aiba doar "pro" si nimic "contra", niciunul! Fiecare are si calitati, si dezavantaje, trebuie sa alegi pe cel care pentru tine si porcusorii tai pare sa aiba cele mai multe avantaje. Insira argumentele pro si alege pe cel care iti pare tie cea mai buna (igiena/sanatate, cost, cat e de practic etc.)

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 18 Dec 2009, 13:29

o solutie ar fi spalatul cu manutele personale
:cry: :suicide:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”