Mancarea speciala

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 21 Oct 2009, 20:36

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
gabby
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 181
Membru din: 14 Aug 2009, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde gabby » 22 Oct 2009, 10:09

:lol: Cineva m-a invatat sa nu ii las asa usor sa gaseasca papica, intr-o zi le-am pitit-o, se alergau pe acolo cine gasea o samanta, era foarte vesel

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Mesajde Georgiana Alina » 24 Oct 2009, 21:43

Eu am o problema...in primul rand nu vreau sa fac reclama negativa unui produs.
Problema este ca fetele mele faceau pipilica albicios si se depunea cand mancau Cavie.
M-am suparat si am ales bob cu bob jumatate din peletele de lucerna din intrega cutie de Cavie.Jumatae din cantitatea ramasa am amestecat cu 15 pumni de ovaz, 3 de grau si 1 de semintea de floarea soarelui nesarate, neprajite, decojite.De 3 saptamani nu mai avem probleme.Le ofer la 3-4 zile un pumn de amestec de "persoana".Procedez corect cu mancarea?
Ultima oară modificat 26 Oct 2009, 11:33 de către Georgiana Alina, modificat de 6 ori în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 24 Oct 2009, 22:45

La ce hrana te referi cand scri Cavie?

Urina porcusorului are aspect caracteristic, putin laptos. Din acea depunere alba ce se formeaza dupa uscare, se ia putin intre doua degete si se freaca, daca se constata ca acea depunere uscata este asemanatoare unei pudre foarte fine, nu e motiv de ingrijorare. Se poate considera un semn de alarma daca aceasta depunerea alba dupa uscare la atingere/frecand intre degete este/pare "nisipoasa".

Ar fi bine sa scri ce contine acea hrana speciala si in ce cantitate. Exista diferite sortimente, se poate alege o hrana potrivita in functie de varsta, stare, este mult mai bine sa le oferi o hrana potrivita si de calitate, decat sa le dai amestec de seminte, si asta din mai multe considerente pe care acum nu le enumar. Ei nu sunt granivori, si chiar si in cazul in care le-ai da amestec de seminte (desi nu recomand, deoarece putem gasi deja si in tara noastra mai multe sortimente de hrana, de buna calitate), cea mai mare parte e bine sa fie ovaz si nu orz, si nu atat de mult grau cat ai mentionat tu. Aceasta informatie gasesti si pe pagina Hranire.

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Mesajde Georgiana Alina » 26 Oct 2009, 11:34

Ovaz...sa-mi fie cu iertare!

Pe cutie scrie asa:Cavie(Geand Mix)de la Padovan
Ingrediente:produse derivate de natura vegetala, cereale, legume, fructe, zaharuri, substante minerale.
Ceea ce vad in cutie sunt pelete de lucerna care predomina,ovaz, grau,stafide, afine,formatiuni portocalii si verzi ,fulgi de porumb psati si inca cateva seninte rotunde crem mai taricele.


Pipilica stiu ca este laptos si ca-si schimba culoare in functie de alimentatie, dar m-am alertat pentru ca frecam cu partea aspra a buretelui si otet si nu indepartam depunerea.
De cand le dau aceasta combinatie este ca o pudra fina.
Fan au mereu, iarba cu putina papadie proaspata manca zilnic o portie mare dimineata.


Amestecul meu :
http://lh5.ggpht.com/_ctrKbwvKFw8/SuN2L ... 009023.jpg

Cavie GrandMix:
http://s002.radikal.ru/i197/1105/34/7e09d019d48e.jpg
Fişiere ataşate
7e09d019d48e.jpg

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 02 Noi 2009, 17:52

azi am gasit si noi mancarica pe care o cautam de mult sa o gustam : Cavia crispy de la Versele-Laga si ne place :clapping: am gasit doar din aceea cu portocale .Mancarica are in ea multe cerculete care seamana bine cu cerculetele de lucerna (rolls de la vitakraft) ,oare e lucerna??? ca eu ii dau si lucerna separat si sa nu fie prea multa
Eu nu sunt lamurita cate pellete de lucerna se da la porcuti?Ca a mea ar manca toata ziua ,dar nu primeste decat 1 pe zi.Voi cata dati la porcuti?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 02 Noi 2009, 18:00

Cavia crispi cu portocala de la Versele este Cavia Crispi cu extra Vit C, nu inseamna ca are portocala in ea.
Aceasta mancare are lucerna in compozitie deci nu mai este necesar sa suplimentezi aceasta lucerna in meniu.

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 02 Noi 2009, 18:20

mi-am dat seama ca nu are portocale in ea , dar nu stiam de lucerna. Multumesc mult :kiss: nu ii mai dau lucerna separat

Avatar utilizator
Bubutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 02 Oct 2009, 15:56
Localitate: Galati

Mesajde Bubutza » 03 Noi 2009, 15:54

eu ii dau mancare de la vitapol karma dar ma supara pentru ca nu mananca tot...intotdeauna lasa din ea,lasa graul si nu numai..in general cereale..ar fi bine sa incerc si altceva?
bubutzaa

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 03 Noi 2009, 16:21

ai putea sa incerci sa ii mai dai de la vitakraft - menu vital...toti porcii mei au mancat cu placere tot ce avea in ea.
asa arata punga
Imagine

Nota admin:
Vitakraft Menu nu! Este nesanatos!!!
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 03 Noi 2009, 16:25

MadalinaImagine

Avatar utilizator
Bubutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 02 Oct 2009, 15:56
Localitate: Galati

Mesajde Bubutza » 03 Noi 2009, 17:27

bubutzaa

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 03 Noi 2009, 17:45

Draga mea, nu am zis ca nu e buna, ci am scris ce recomadam noi, pe Gemon...
Ca tot ce e pe piata acum, si in mancarea pt porcusori se introduc tot felul de substante, coloranti si chimicale nesanatoase. Gama Emotion este facuta pt porcusorii sensibili, adica fara aceste adaosuri, iar un stapan responsabil cauta sa isi hraneasca porcusorul cu ce este mai sanatos. Tragand concluziile, noi facem recomandari, dar alegerea este a ta!
MadalinaImagine

Avatar utilizator
Bubutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 02 Oct 2009, 15:56
Localitate: Galati

Mesajde Bubutza » 03 Noi 2009, 17:49

Da iti dai seama ca eu sunt prima care ii doreste binele porcutului meu..eu am intrebat in caz ca nu gasesc..stii k nu mereu sunt toate aceste produse oriunde...
bubutzaa

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 03 Noi 2009, 17:51

mai iam luat si eu cavia grand mix oricum tixi alege pe spranceana toata mancarea indiferent ca e padovan sau versele laga indiferent ce are in ea, tix alege cei place ...nu am avut probleme pana acum ... azi am gasit fan de la versele laga si i-am luat

iar la versele laga o completare : cavia pro ..tixi o adora si are multa vit c mancarea -ce e drept pe siteul lor nu am vazut-o
Ultima oară modificat 03 Noi 2009, 17:57 de către silkeyes, modificat 1 dată în total.
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori