Gusa (inflamatie abcedata) la porcusori

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

andrada
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde andrada » 20 Oct 2009, 17:36

Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 21 Oct 2009, 07:17

si eu am avut asa un abces la o porcuta
am fost la dr ionescu si mi-a zis sa ii dau in zona respectiva cu tinctura de iod si in cateva zile o sa sparga
apoi am citit pe gemon si am vazut ca in momentul respectiv nu trebuie sa fie impreuna cu alta porcuta
dar, trebuie sa te duci la medic, eu mi-am dat cu parerea
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

cristisz
Moderator
Moderator

Mesajde cristisz » 21 Oct 2009, 10:16

si dr. Staicu recomanda badijonarea cu tinctura de iod a abceselor pe considerentul ca grabeste maturarea puroiului si poate astfel sparge mai usor.
cea ce spun eu acum are caracter general, medicul decide daca este metoda potrivita in functie de marimea, pozitia abcesului fata de organe importante etc etc.

andrada
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde andrada » 21 Oct 2009, 14:50

Imagine

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 21 Oct 2009, 15:34

andrada
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde andrada » 21 Oct 2009, 15:43

Imagine

gabby
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde gabby » 22 Oct 2009, 11:16

Ii dorim sanatate ca este mai buna decat toate! :friends:

andrada
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde andrada » 22 Oct 2009, 13:10

multumim:) dar intrebarea e sa o fac cu tinctura de iod sau nu? pentru ca nu as faceo daca exista riscul de a muri pentru ca tin la ea ca la ochii din cap :nono:
Imagine

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 22 Oct 2009, 14:31

In mod normal ar trebui sa il vada un medic, dar de cele mai multe ori nu e nevoie de antibiotic, se poate trata local sau chirurgical, dar exista si cazuri cand nu e nevoie de nicio interventie, daca nu creste in volum si nu deranjeaza porcusorul. Poate fi o tumoare benigna, un chist sebaceu (o acumulare de secretie a glandelor sebacee), este justificata tamponarea cu Betadine doar in cazul in care cu aceasta se preintampina suprainfectarea, in cazul in care din exterior exista posibilitatea de a se suprainfecta. Daca e inchisa, trebuie bine monitorizat, e nevoie de interventie atunci cand se constata ca la palpare provoaca durere, este inflamat, are puroiul format care nu poate iesi in exterior.

In unele cazuri exista si o predispozitie pentru asemenea tumori benigne, o mare atentie la alimentatie, sa fie bogata in vitamine, si uneori suplimentare a vitaminei C, si de preferat periodic, dupa o anumita pauza si oferirea de grau verde si alte ierburi (diferite seminte, de orz, ovaz, chiar si timoftica de lunca/Phleum pratense), crescute in ladita, mai ales pe perioada toamna-primavara. Varietatea este si aici benefica, speciile de iarba difera in ceea ce priveste cantitatea si continutul de vitamine si minerale, un porcusor in meniul caruia se regaseste iarba nu doar sub forma de fan, dar si in stare proaspata in cantitate suficienta, va fi mai sanatos.

S-a dovedit stiintific, ca iarba este un aliment extrem de complex, pana cand mai multe grupuri au fost hraniti fiecare cu un anume legume sau o anumita verdeata, si deloc iarba verde, pe termen lung acestia s-au imbolnavit sau au decedat, grupul care a consumat doar iarba, a ramas sanatos chiar si pe termen lung. Asta nu inseamna sa primeasca doar iarba verde, dar este necesara si introducerea ei macar sub forma de fire crescute in ladita, daca alta posibilitate de a procura din surse sigure, curate, nu exista.

andrada
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde andrada » 22 Oct 2009, 14:55

Imagine

emil_inka
Ghid Special
Ghid Special

Mesajde emil_inka » 22 Oct 2009, 15:33

Daca nu ai experienta mai bine o duci la medic.Ii dai cu iod si daca sparge ce faci in continuare?
Iar tu nu stii nici daca e abces sau chist.Medicul cat de putin s-ar pricepe la porcusori tot ti-ar pune macar un diagnostic corect.
Eu sincer la cat este de mare si nu cauzeaza durere la palpare nu stiu daca este abces,ma cam indoiesc dar cine stie.

andrada
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde andrada » 22 Oct 2009, 17:49

Pai daca se sparge curat cu betisor de ureche inmuiat in betadina si dezinfectez cu betadina diluata nu? pai o sa incerc sa merg la un medic veterinar care pe cat posibil sa nu o terorizeze sau sa o faca sa sufere pentru ca nu suport sa vad cum o chinuie. O sa incerc sa fac rost azi de un numar de la un medic veterinar si o sa sun sa vad ce e de facut. Sigur va trebui sa merg la el, nici nu ma astept sa imi dea diagnostic prin telefon.
Imagine

emil_inka
Ghid Special
Ghid Special

Mesajde emil_inka » 23 Oct 2009, 09:24

andrada
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde andrada » 23 Oct 2009, 14:58

pai am vorbit cu unchiul meu care e medic veterinar dar nu se pricepe si a zis ca este un medic in baia mare care se pricepe la animale mici si ca o sa ma duca:) sper sa nu fie prea traumatizanta calatoria, aveti ceva sugesti? pentru a`i face calatoria cat mai placuta?
Imagine

vladdia80
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde vladdia80 » 24 Oct 2009, 14:25

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”