Zgomotul si porcutii

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Mesajde flori2177 » 10 Sep 2009, 15:03

Nu am unde sa-i duc. Plus ca in camera in care vor sta ei nu se munceste. Doar ca langa camera aia este baia unde se va da faianta si gresia jos... si tot asa. Nu ii duc de langa mine....Plus ca ar insemna sa-i tin departe de mine vreo 2 luni, asa ca... nici gand.
KiKi & Devi

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 10 Sep 2009, 15:44

nici daca te rog frumos?
:kiss:
:lol:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

britneygirl_27
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 59
Membru din: 11 Iul 2009, 14:57
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesajde britneygirl_27 » 10 Sep 2009, 15:58

Ai mei se sperie asa de usor .. incremenesc si apoi fug in casuta :lol: m-am gandit sa ii momesc cu mancare cand aud un zgomot puternic , ca sa asocieze sunetele cu mancare :smile:
animals make ur life so much better.

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Mesajde flori2177 » 11 Sep 2009, 23:05

Maria.... nu mai incerca... daca vrei sa-i vezi, casa noastra iti este deschisa in orice moment. Apropo de zgomote: azi ne-am pus termopane!! Va dati seama ce zgomote au fost la noi in casa. Cum credeti ca s-au comportat porcutii mei?? EXEMPLAR! S-au speriat la inceput, recunosc. Dar dupa, nu au mai avut nici o treaba. Au mancat si au stat in banca lor. Am mai vorbit cu ei in pauzele dintre zgomote si totul a fost perfect. Pe cel de-al treilea porcusor (ptr ca am in vizita porcutul lui VIO de pe gemon, ptr ca ea este plecata la mare) l-am dus intr-o camera unde nu s-a lucrat dar cred ca el s-a speriat mai rau. Oricum este un zgubilitic. N-ar sta locului ferite-ar sfantul. Dar cred ca a trecut si el cu bine peste acest episod. Deci inca o data subliniez: am niste porci exemplari!!!
KiKi & Devi

alexbaies
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 26 Feb 2010, 22:06
Localitate: Dej
Contact:

Mesajde alexbaies » 27 Feb 2010, 19:13


Avatar utilizator
guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 07 Mar 2010, 12:26
Localitate: Alba

Mesajde guineeapigs » 13 Mar 2010, 23:09

Ai mei se sperie de zgomote nu e bine sa le ti in zgomot....a mai spus cineva pe aici ca au auzul fin....a avut dreptate.Porcutii trebuie feriti de zgomotele puternice :running: :cavydance:

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 21 Mar 2010, 10:52

la mine in camera este tv si calculatorul.si vreau sa stiu daca nu le fac rau aceste zgomote.ei nu prea par deranjati.si oricum au obiceiul de a tipa cand vor liniste si atunci luminile se sting pentru a dormi printisorii.
Ultima oară modificat 27 Apr 2010, 18:29 de către Viviana, modificat 1 dată în total.
poze cu printisorii:
http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus
-----------
Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 21 Mar 2010, 16:11


LauraStane
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 53
Membru din: 26 Aug 2010, 17:31
Localitate: Bucuresti

Mesajde LauraStane » 13 Sep 2010, 00:56

mama nu ma lasa sa tin porcutii in casa asa ca ii tin in barul familiei. totul e bine in afara de muzica, nu e la maxim, dar totusi.... si ma intreb cum sa ii protejez? tin sa mentionez ca ei nu se sperie absolut deloc

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 13 Sep 2010, 11:09

Rozatoarea mea nu se prea impaca cu zgomotele. Cand suna cineva la sonerie sau cand aude vreun zgomot mai puternic prin casa, baraie si fuge repede in casutza ei. Daca se intampla sa fie afara din cusca si aude ceva ce nu-i convine fuge imediat langa mami ei sa o apere de inamic. Dintre toate cel mai mult uraste soneria, cu vecinii care dau gauri in pereti se obisnuieste pana la urma, dar soneria o streseaza rau de tot.
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 14 Sep 2010, 02:15

porcii mei s-au obishnuit cu sunetele de la calculator( muzica , filme, razboaie, jocuri) chiar si aspirator.
dar de la avioane adevarate( care mai trec pe aici zi ma sperii si eu) fug de rup pamantul'' si ,mai si baraie..sau fac un sunet ciudat guduguduud ceva de genul
intr-o zi era ala mic langa un difuzor si a auzit un sunet mai tare si a sarit s-a intors spre el (difuzor) si l-a certat'' :lol:

Avatar utilizator
Laly
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 79
Membru din: 08 Ian 2010, 11:56
Localitate: Brasov/Sibiu

Mesajde Laly » 14 Sep 2010, 17:19


Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 14 Sep 2010, 23:00

Uitasem sa spun, a mea mai face galagie si atunci cand suna telefonul :D Baraie la fiecare apel
ImagineImagineImagineImagineImagine

nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Zgomotul si porcutii

Mesajde nicu » 11 Noi 2012, 21:24

Porcul meu de canad am dat cu aspiratorul nici nu ma lasa sa il ating. Daca pun mana pe el fuge imediat. Nu stiu ce sa fac ca sa ii treaca groaza(el de obicei era in alta camera cand aspiram).

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Zgomotul si porcutii

Mesajde Gemon » 12 Noi 2012, 11:56

Daca ar avea un congener de acelas sex, stimulii necunoscuti din exterior nu ar produce un stres atat de mare, deoarece prezenta unui alt porcusor i-ar oferi o oarecare siguranta, s-ar simti mai protejat, fiind animal ce traieste in grup. Un porcusor tinut singur se si plictiseste, nu are cu cine vorbi "pe limba lui". Contactul olfactiv si corporal cu unul din specia lui ar avea o influenta deosebit de benefica si asupra starii fizice, ar manca cu mai mare pofta, s-ar misca mai mult, ar fi mai "dezghetat", mai curajos.

Daca nu as avea posibilitatea sa tin macar doi porcusori (de acelas sex este alegerea buna, avand cel putin 6 luni diferenta de varsta intre ei), m-as orienta spre alta specie ce poate fi tinuta singur, niciodata nu as tine un porcusor singur.


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori