Anunt important!

Anunturi pentru adoptii gratuite
Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Anunt important!

Mesajde Gemon » 16 Iul 2009, 19:01




Pe acest forum sectiunea de adoptii a fost deschisa cu un scop bine definit, acela de a facilita gasirea unor stapani iubitori si responsabili pentru porcusorii ai caror stapani din diferite motive nu mai au posibilitatea de a avea grija de animalele lor de companie. Cei care se ofera sa le adopte, au datoria morala de a le asigura animalelor lor o viata decenta, fara a le exploata in niciun fel.

vine si el in sprijinul acestei idei.

Membri care detin informatii ce incalca acest principiu moral, sunt rugati sa ne semnaleze cazurile de abuz in acest topic.

Atunci cand doriti sa adoptati un porcusor postand aceasta dorinta in sectiunea de Adoptii, se poate intampla sa fiti contactat prin mesaj privat de vreun membru in vederea cumpararii unui porcusor in schimbul unei sume de bani sau alte foloase in interes personal. Dat fiind faptul ca noi nu sprijinim adoptiile mascate ce urmaresc obtinerea de foloase materiale, si nici nu incurajam adoptarea acestor animale in alte scopuri decat tinerea lor ca animale de companie, va rugam sa ne semnalati si aceste abuzuri in acest topic.

Cei care doresc sa isi pastreze anonimatul, au posibilitatea de a contacta administratorul sau unul din moderatori in particular/mesaj privat, ne angajam sa va protejam confidentialitatea.



Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 18 Iul 2009, 07:50

Subliniez cererea din mesajul de mai sus
Va rog nu lasati astfel de persoane sa prolifereze si pe acest site
Oamenii acestia inmultesc porcusorii avand ca singur scop profitul, nu conteaza nici macar de unde vin banii, daca de la un iubitor de porcusori sau de la un crescator de reptile
Nu va bucurati ca porcusorul costa 10-15-20 de lei, sunt porcusori obtinuti in urma incrucisarilor consagvine, proveniti din mame ce nu au perioada de odihna intre gestatii
Acestia vor fi toata viata lor sensibili si au un risc mai mare de a intampina multe probleme de sanatate
Decizia este exclusiv a vostra, dar va rugam sa ne aduceti la cunostinta daca sunt astfel de persoane pe forum, caci aici prezenta lor nu este binevoita
Sunt, din pacate, multe forumuri unde si-au raspandit "afacerea".
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 18 Iul 2009, 09:38

ideea voastra este minunata ,dar nu stiu cati o sa o aplice,adik porcuti care sunt dati spre adoptie sunt donati prea usor si cu foarte putine intrebari
oare sa fie vina celor care ii doneaza?
iar contractul de adoptie ar trebui sa fie luat mai in serios nu ca fiind doar o simpla hartie cu un scris pe ea :!:
daca nu se respecta conditiile prevazute in contract,cum putem interveni?
si mai mi se pare foarte usor modul de a se patrunde in aceasta comunitate si acordam foarte multa incredere unor persoane pe care nu-i cunoastem si cu care am avut de vorbit foarte putin :(
ceea ce este cu adevarat trist, faptul ca vedem zi de zi porccuti in piata care sunt vanduti pe preturi de nimik si sunt chinuiti si pot ajunge hrana pentru reptile :cry:
va poopa miky,piti,cuky,coco,kity.........si bogdan.... si dincolo de nefiinta micutza saby

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 12 Aug 2009, 14:36

As vrea sa-i atentionez si eu inca o data pe cei ce sunt interesati de locul in care vor ajunge porcutii: interogati pe google toate detaliile ce le primiti de la cel/cea care doreste sa adopte porcutii(nume, adresa e-mail, telefon etc.)...in cazul in care nu suspectati nimic, sa va duceti personal acasa la persoana care va adopta...va spun toate acestea intrucat am avut surpriza neplacuta sa fiu abordata de cineva(pm) care are mesaje de adoptie hamsteri, porcuti si chinchille si ulterior sub o alta identitate cu vanzari rozatoare.
Am anuntat-o si pe Geda, daca va dori va da mai multe detalii.
Pentru cei interesati pot sa-mi dea pm.

ioana_a
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 13 Aug 2009, 11:02
Localitate: sector 3 buc.

Mesajde ioana_a » 13 Aug 2009, 14:31


Avatar utilizator
Dodo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iun 2010, 17:54
Localitate: Valcea

Mesajde Dodo » 09 Iun 2010, 20:13

Nu as putea sa ofer la vanzare porcusorul?

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 09 Iun 2010, 21:20

nu, pe acest site nu se permit anunturi de vanzare porcusori :!:
nu ii vedem ca pe o sursa de profit sau de recuperare cheltuieli
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 01 Iul 2010, 15:36

Pentru a veni in ajutorul celor care ofera spre adoptie si a putea fi vazute mai usor adoptiile valabile avem cateva sfaturi ce au fost adaugate in .

oanacristina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 24 Mar 2008, 22:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re:

Mesajde oanacristina » 15 Oct 2010, 23:08


Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Atentionari privind adoptiile!

Mesajde lupuelena2009 » 24 Oct 2010, 17:53

dragii mei ,am citit ce s-a intamplat cu porcutu dat la sarpe ,pe post de cina,eu tin sa va anunt ca am o camera de 16 metri patrati unde stam 3 persoane un caine,doi porci de guineea,si asteptam ca unul sa fete inca cativa porcisori ,deci daca eu am loc sa tin atatea animale ,nu vad de ce voi nu aveti loc sa tineti doi,ma refer la cei care au doar un singur porcusor.decat sa ajunga in gura unei oratanii ca sarpele ,mai bine adoptati .eu nu am degand sa dau puisorii spre adoptie decat la prieteni care am incredere deplina si unde pot vedea ce se intampla cu ei.aveti grija ,ca nu toata lumea gandeste ca noi si nu toata lumea vede porcusorii ca pe un animal gingas si iubitor!!!de multe ori nu ai incredere nici in prieteni!!!!!!ce sa mai spunem de strain..... :cry: :!:

discordia
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 31 Mai 2011, 21:18
Localitate: Bucuresti

Re: Atentionari privind adoptiile!

Mesajde discordia » 25 Iun 2011, 20:57

Vaiii ce-am casit pe youtube!!!!!!!!! Abia am putut sa ma uit! :cry: :cry: Vai mititelul cat s-a chinuit... :cry: ii URASC pe oamenii astia, urasc pet-shop-urile!

Nota moderator:
Videoclipul a fost inlaturat, pe forum fiind si minori.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Anunt important!

Mesajde Gemon » 18 Noi 2011, 06:21

Pe forumul gemon.ro este interzisa postarea anunturilor de vanzare porcusori. :!:
Anuntul de vanzare porcusori postat pe forum a fost sters, iar contul utilizatorului restrictionat.

Scopul inmultitorilor este acela de a obtine cat mai multi bani cu investitii cat mai putine/minime. Exploatarea acestor animale indigneaza comunitatea iubitorilor de porcusori.

Majoritatea celor care inmultesc aceste animale (este o diferenta mare dintre a creste sau a inmulti!), nu au cunostinte necesare despre nevoile porcusorilor, ii tin in terarri/custi foarte mici, animalele lor neputand interactiona cu mediul in care traiesc. In general in pozele afisate de inmultitori vedem acvarii/custi extrem de inguste in care porcusorii pot doar manca si dormi, fara posibilitatea de a manifesta comportamentul de cercetare-cautare. Aceste spatii mici sunt nu doar aglomerate, vedem resturi de alimente lasate in preajma animalelor, ceea ce ne spune multe despre modul de hranire (morcovi deja semiuscati, bucati mari de paine uscata rontaite pe jumatate, lipsa de fan), asternuturi puse intr-un strat cat mai subtire si neschimbate la timp, femele gestante cu femele cu pui in preajma. De multe ori in fotografii vedem pe langa porcusorii tinuti in acvarii/custi si porcusori asezati (chiar si femele gestante!) in cutii de cartoane, asteptand in acest fel viitorii stapani, cumparatorii, care sunt tot mai putini.

Atunci cand oferta depaseste cererea, inmultitorii inventeaza fel si fel de metode pentru a "scapa" cat mai repede de animalele nedorite, pentru a avea loc pentru generatiile urmatoare care asigura continuitatea acestei "afaceri", majoritatea provenind din gestatii postpartum (femele care imediat dupa nastere raman din nou gestante, pana la epuizare, gestatiile repetate slabind rezistenta organismului, devenind astfel vulnerabile fata de boli), in anunt aparand urmatoarele texte: "vand porcusori de guineea pret de criza 20ron/buc", "super oferta 15 lei bucata", vand porcusori de guineea, varsta...incepand cu 15 zile", "pt cine vrea mai multi negociabil" etc., unii inmultitori oferind pana la urma si gratis pe cei nevanduti.



Fiti foarte precauti atunci cand oferiti spre adoptie porcusori, in special cei care ofera spre adoptie femele, femele pui!!! Dati o cautare pe Google scriind in casuta de cautare numele, adresa de e-mail si/sau numarul de telefon al celui care doreste sa adopte porcusorii. Am vazut si anunturi in care inmultitorii cauta sa cumpere porcusori femele de diferite culori, sau cu specificatii in ceea ce priveste blana, cu varsta intre 4 si 12 luni, ceea ce inseamna ca acesti inmultitori nu tin cont de faptul ca a implinit sau nu un an, punand la monta chiar si care nu au avut nicio nastere inainte.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Anunt important!

Mesajde cryssa » 14 Ian 2012, 22:40

mare atentie celor care doneaza porcuti(imi cer scuze daca nu postez unde trebuie si daca exista un topic pt asta)
nu donati porcusorii lui alexblackvenom (are mail si pe yahoo si gmail si conturi pe mai multe site'uri pt iubitori de animale)'
documentandu'ma un pic am gasit diverse anunturi de genul:
Vand soareci albi de laborator.Hrana ideala pt vipere si nu numai.5 lei bucata indiferent de marime.
sau
Vrei sa'ti cumperi o vipera? s'a deschis ferma la...
mare atentie cui dati porcusorii, cautati bine, ca asa la o adica e mai usor sa ii ducem in pet si sa mai luam si un ban pe ei..dar vrem sa le fie bine. mai bine sa ne documentam inainte decat sa plangem mai incolo...eu inca tremur gandindu'ma ce s'ar fi intamplat daca nu gaseam anunturile :cry:
Ultima oară modificat 06 Dec 2012, 12:05 de către cryssa, modificat 1 dată în total.
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Recomandari

Mesajde Gemon » 05 Dec 2012, 14:20

Exista cateva elemente ce pot ingreuna comunicarea eficienta intre donator si posibilul adoptator.
- Este foarte important - conform regulamentului chiar obligatoriu - sa folosim un limbaj adecvat, sa nu ne pierdem cumpatul, indiferent de situatie. Expresiile tulburatoare sau ironice nu ajuta niciunul dintre cei implicati, comportamentul elegant si politicos poate fi cartea noastra de vizita in relatiile cu ceilalti.
- Donatorul are dreptul de a impune anumite conditii privind adoptia, in interesul animalului de companie. Conditiile generale sunt incluse in contractul de adoptie, cerinta de baza fiind acela de a asigura porcusorului un trai adecvat necesitatilor lui http://www.gemon.ro/contract_donatieadoptie.pdf
- Cel care se ofera sa adopte porcusorul/porcusorii, trebuie sa tina cont de cerintele donatorului, venind cu argumente pertinente atunci cand doreste sa isi sustina punctul de vedere. Este recomandat sa se informeze despre nevoile acestor animale inainte de adoptie, a avea un animal de companie este o responsabilitate.
- Membri care se implica in discutiile dintre donator si adoptator, sunt rugati sa posteze la subiect, pentru a nu incarca topicul cu mesaje off, cu intrebari inutile sau la care adoptatorul a raspuns deja. Discutiile ce nu au legatura directa cu adoptia, ingreuneaza parcurgerea fluenta a topicului.

Va multumim.

sildanutzasilda
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 01 Iul 2013, 22:31
Localitate: constanta

Re: Anunt important!

Mesajde sildanutzasilda » 02 Iul 2013, 21:58

Asi vrea si eu sa adopt un porcusorr de guineea cine ma poate ajuta?
vreau si eu un porcusor de guineea dinacela la 15 lei va rog se poate ma poate contanta cineva ? pe acest id sildanutzasilda@yahoo.com


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori