Asternut

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Care asternut vi se pare mai favorabil?

talasul
69
63%
patura fleece
20
18%
VetBed-ul
11
10%
alt asternut
9
8%
 
Voturi totale: 109

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 23 Iul 2009, 00:28

Pai cu niste paturici...
Si sa le speli la masina, sau de mana...
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
ador_mita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 11 Iun 2009, 23:24
Localitate: Ploiesti, Prahova

o mama cu bestii pipilicoase...

Mesajde ador_mita » 23 Iul 2009, 01:52

Noi am gasit o promotie in Kaufland, un set de 2 fleece la pret bunicel. Vanatori cum suntem, am si luat paturici pana cand obsedata de mine, femeie fiind, s-a decis ca are totusi suficiente.

Am taiat cate o paturica in 2, astfel incat sa ajunga fiecare bucata la dimensiuni putin mai mari decat ale custii (120x60 are cusca).Pentru custile bestiilor avem exact 4 bucati mici, albastru inchis.
Doua paturici mari(adica netaiate) albastru deschis le folosim cand stam tolaniti pe jos, sau pe canapea cand jucam leapsa, sau luam cina in sufragerie in "spatiu deschis".

Revenind la cusca, sub paturica fleece punem scutecele furate din ideea Alinei82: http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=1003&start=60
Scutecelele astea, se pun de obicei sub bebelusi sau in patut, cand ii schimbi sau cand dorm, sau cand ii lasi in rusinica goala sa dea din picioare si nu vrei sa iti ude patul.

In felul asta cand bestiile fac pipilica, trece repede prin paturica fleece si se absoarbe in scutecel.
Noi schimbam paturicile albastre cam la 4-5 zile, ca se pune fan pe ele, se uda, se mai striveste un cacut sau un ceva de mancare si nu se poate curata usor. Cand am ajuns la a 3 a paturica murdarita, o punem pe ultima in cusca si bagam la spalat in masina (fara balsam!). Acum ca-i vara, daca bag o masina de spalat seara, pana dimineata aproape ca sunt uscate paturicile.

Scutecelele le schimbam cam zilnic. Daca bestiile au stat mult afara din cusca si nu au murdarit scutecele rau, le mai schimbam si la doua zile.
Acum fac un experminet. Am pus 2 bucati de 90 pe fundul custii si patratele mai mici (cam 30x30) unde am vazut ca se pipilesc ele mereu. Vreau sa vad daca pot sa schimb doar bucatelele mici, si sa le tin pe cele intregi dedesubt mai multa vreme.

Bestiile au grija sa umple paturica albastra de maslinute si de fan, dar o "matur" (dimineata si seara cand vin de la lucru) cu o maturica in miniatura dintr-un set cu faras. Arata cam ca o pensula de-aia de vopsit parul si pentru ca e mica de tot, bestiile nu se sperie de ea si pot sa matur cu ele in cusca.

Pentru noi e cea mai comoda solutie din punct de vedere al curateniei. Bestiile nu stranuta cum se mai intampla de la talas, paturicile sunt numai ale lor. Nu prea am de ce sa ma plang.
"Imi plac porcii.
Cainii ne privesc de jos. Pisicile ne privesc de sus. Porcii ne trateaza ca pe egali." (Sir Winston Churchill)

Avatar utilizator
Alex--(Dollo)
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 20 Ian 2009, 23:27
Localitate: Bucuresti

Inlocuitor talas.

Mesajde Alex--(Dollo) » 10 Aug 2009, 17:56

Am luat o idee de pe forum si am pus-o in aplicare... ideea provine de la Alexutza_nicegirl postata aici :

Pot sa va spun ca dupa 3 saptamani de utilizare sunt foarte multumit , munca depusa nu este mai mare decat cea cu talasu, singura diferenta majora este faptul ca nu mai bag zilnic aspiratorul prin camera din cauza talasului.

Ca tot vorbeam de munca depusa ... zilnic iau bobitele de caca cu o matura foarte mica si un foraj iar la 5 zile schimb paturica si spal cusca (buretele deocamdata am doar 1 set dar o sa mai iau luna asta inca unu cum vine alocatia.

Costurile sunt urmatoarele 3 bureti =15 ron , 1 paturica fleece (impartita in 4 bucati) = 15 ron, 1 foraj si o matura foarte mica= 10 ron
Total = 40 RON ,daca faci un calcum mic pe termen lung iesi mai ieftin decat cu talas.




Sper ca i-am ajutat pe cei care cauta o alternativa la talas.
Imagine
I ain't happy, I'm feelin' glad/I got sunshine in a bag/I'm useless, but not for long the future is comin' on.

Avatar utilizator
purcelusulcelmare
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 20 Feb 2009, 21:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde purcelusulcelmare » 10 Aug 2009, 22:54

da sa stii este o idee foarte buna ...dar te rog sa ne spui si noua de unde ai luat tu ....toate acele obiecte ...multumim de idee ....Astept raspuns !!!
Porcutzii sunt cele mai vesele fiintze de pe planeta !!!

Avatar utilizator
Alex--(Dollo)
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 20 Ian 2009, 23:27
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alex--(Dollo) » 11 Aug 2009, 00:16

Buretii din Hornbach; paturica, forajul si matura din Auchan .... erau specificate :winking:
Imagine

I ain't happy, I'm feelin' glad/I got sunshine in a bag/I'm useless, but not for long the future is comin' on.

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 11 Aug 2009, 11:30

Am folosit asternut de genul...este extraordinar...cand se uda,se desface si devine talas.Intradevar,elimina mirosul si se usuca repede,il poti tine mai mult,maxim o saptamana daca ii pui un strat mai gros si elimini zilnic murdaria.Dar din cauza posibilitatilor materiale dupa primul an nu am mai folosit.Se descurca si talasul! :suicide: :clapping:
Gabriela

Purci
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 13 Aug 2009, 15:16
Localitate: rm valcea
Contact:

Mesajde Purci » 13 Aug 2009, 21:55

purci

Avatar utilizator
Alex--(Dollo)
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 20 Ian 2009, 23:27
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alex--(Dollo) » 13 Aug 2009, 22:08

Imagine

I ain't happy, I'm feelin' glad/I got sunshine in a bag/I'm useless, but not for long the future is comin' on.

Purci
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 13 Aug 2009, 15:16
Localitate: rm valcea
Contact:

Mesajde Purci » 14 Aug 2009, 09:23

nu am avut nici o problema pana acum..... ii place, nu a avut nici o reactie adversa..... m-am gandit sa iau din cel simplu, tocmai din cauza mirosului, dar nu am vazut nici o problema dupa peste jumatate de an... oricum, nu ii pun prea mult......
o s-o urmaresc - cum fac mereu de fapt, pt ca ma distreaza:)
purci

Avatar utilizator
gabby
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 181
Membru din: 14 Aug 2009, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde gabby » 14 Aug 2009, 10:41

Cu talas

eu folosesc de atatia ani chypsy si nu am avut nici-un fel de problema totul a fost bine



eu mereu iaw cu aroma de mere saw cu lamaie miroase super

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 14 Aug 2009, 10:48

Gabby te-as sfatui sa nu mai iei talas cu arome.S-a mai discutat mult.Vad ca esti noua.Citeste mai bn pe site.Eu am mancat fiecare litera.
Gabriela

Avatar utilizator
gabby
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 181
Membru din: 14 Aug 2009, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde gabby » 14 Aug 2009, 11:01

Dragutz hmmm...
mdea azi ma duc la petshop sa ii fac cumparaturile...
mdeci.
cred ca o sa iaw
mersi pt pont :dance: :dance:
Nichts im Leben ist korrekt! Wir denken an uns selbst und andere von ihnen denken
Ich frage mich, wann sie diesen Krieg mit uns selbst zu stoppen?

Avatar utilizator
stefania
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2009, 09:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefania » 14 Aug 2009, 13:04


Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 15 Aug 2009, 14:10


Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 15 Aug 2009, 14:17

Gabriela


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori