Porcusor singur

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Porcusor singur

Mesajde tramona38 » 31 Mai 2008, 19:50


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 31 Mai 2008, 23:04


Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 01 Iun 2008, 09:06


Avatar utilizator
iuliana_ruxandra
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2008, 21:25
Localitate: Ploiesti

Porcut singur

Mesajde iuliana_ruxandra » 29 Iul 2008, 18:31

Eu nu stiu ce sa spun....
Am crescut timp de 4 ani un porcut singur. Doi ani a avut partenera, dar nu am putut sa o mai tin pentru ca mereumereu plangeau unul dupa celalalt cand ii separam (stiti voi-ca sa nu mai faca pui). Si facea multi pui (cate 4-5 o data). Nu am mai putut sa o tin si l-am oprit decat pe Gogutz. S-a descurcat singur... era activ mereu. Il alintam si il scoteam la plimbare. Gogutzu nu mai este si mi-am cumparat un baietel pe care tot singur am sa il tin.

Eu sunt de acord sa tii un singur baiat. Doar sa il mai dai din cand in cand la monta. Sau sa iei tu o fetita care vrea sa aiva pui cateodata
:walking: ... Poate iti gasesti pe cineva care are o porcuta... si vrea sa faca asta.

Eu cu stuart voi face la fel.

:dance:

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 29 Iul 2008, 19:39

Si eu sunt in situatia asta, dar in momentul de fata chiar nu mai putem lua unul, am avea 4! Poate odata si odata da...
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcut singur

Mesajde Gemon » 30 Iul 2008, 01:30

Draga Iuliana_Ruxandra,

Descri ceea ce simti tu, ceea ce simte porcusorul, este pe locul doi. Mesajul tau incearca sa justifice alegerea ta, crezi ca ai facut un bine prin faptul ca nu ai mai lasat sa vina porcusorii pe banda. Atat. Mesajul tau este citit de membri, de vizitatori. Ce sfaturi le dai? ca este mai bine sa ai unul singur, decat doi care fac pui pana la nesfarsit. Cand ti un animal, incerci sa ii satisfaci nu doar nevoile fizice, fiecare animal are si nevoi comportamentale. Aici vorbim de animale sociale. Ce ai facut? Ai constrans animalutul tau sa traiasca singur. Dar ai realizat cat de greu ii este asa, pentru ca "nu am putut sa o mai tin pentru ca mereumereu plangeau unul dupa celalalt cand ii separam".

Da, plangeau, nu pentru ca erau mascul si femela, plangeau pentru ca sunt animale care traiesc in grup, si puteai sa faci MULT BINE si tie, si lor, tinand DOI DE ACELASI SEX.

Doar 5 minute sa te gandesti la ei, sa incerci sa le intelegi, cum se simt atunci cand sunt constransi sa traiasca singuri.... foarte multi dintre noi STIU ca ei interactioneaza cu semenii lor prin foarte multe cai, se simt bine cand pot avea parteneri.

Gogutz "s-a descurcat" singur - ce putea face. Nu plangea toata ziua, ceea ce simtea, ramanea ascuns, pentru ca TACEA si suferea. Dar asta NU SE VEDEA, se constata doar ca "se descurca".

Ma intristez foarte mult cand citesc asemenea sfaturi date in necunostinta de cauza: "Eu sunt de acord sa tii un singur baiat."

Daca iubesti intr-adevar animalul pe care il numesti de companie, ti cont de nevoile lui si ii oferi ceea ce are nevoie. El oare ar fi de acord?

Sigur nu, dar pe el cine "il intreaba"???????

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 30 Iul 2008, 01:42

depinde mult, daca suporta sa stea singur sau nu, de personalitatea porcutului...eu am doi baieti si sunt complet diferiti unul de altul...cel mare stiu sigur ca ar suporta foarte bine sa fie singur, ca e cam antisocial (nici persoanele straine nu le suporta, nici pe vet, ii cam musca pe toti si decat sa stea sa socializeze, prefera sa fuga si sa sara la mine in brate si nu mai pleaca, isi face culcus la mine in poala si acolo sta pana pleaca toti musafirii) dar cel mic ar fi distrus daca ar sta singur, el e super sociabil, merge la toata lumea, se joaca cu toate persoanele straine, nu a muscat niciodata pe nimeni, el cand vrea jos, incepe sa linga degetele, nu sa capseze, nici macar usor!
cand i-am separat ca erau bolnavi si nu aveau voie sa manace la fel, cel mic tipa incontinuu dupa cel mare! doua zile a rezistat fara el, apoi, oricata atentie ii dadeam, cand il puneam inapoi, facea ca al tau, statea posac sub pod (am si eu exact ca al tau, e si in poze daca dai pe site-ul pe care l-am afisat pe alte topicuri) si apoi a treia zi a inceput sa tipe, a tipat toata ziua de m-a innebunit de cap si l-am pus cu cel mare...de stunci am avut liniste.
cel mare in schimb nu a plans niciodata dupa cel mic, chiar era bucuros ca avea cusca pt el, se comporta cam ciudat, parca nu il suporta...chiar si acum il mai scot singur din cusca, se lungeste tot si savureaza masajul :smile: dar daca il iau si pe cel mic, deja e razboi. el e mai singuratic si teribil de gelos pe cel mic, in prima luna impreuna, il capsa si il cam umplea de sange (de cateva ori mi-a cam stat inima in loc, dar am tot dat cu apa oxigenata si s-a vindecat), dar cel mic suporta orice, numai ca sa fie cu el...acum nu mai e asa, de 3 luni impreuna s-au obisnuit, nu il mai musca, dar gelos tot e, uneori am impresia ca nu il suporta, dar il accepta (il impinge cu boticul sau cu fundul si il mai capseaza usor dar nu tare incat sa ii dea sangele dar si cel mic a invatat sa riposteze si il capseaza la loc, dar tot asa usor, cred ca isi testeaza limitele reciproc), in rest doar zbarnaie unul la altul ca doua motorase, dar e liniste.
eu zic sa te mai gandesti...iar la faza cu dusul la monta...asta e ca faza cu dusul in vizita si i-ai face mai mult rau decat bine, ca ar tanji mereu dupa compania semenilor si ar deveni si mai posac cand l-ai aduce inapoi acasa.
iti doresc sa iei cea mai buna decizie pt porcutul tau :clapping:
va pupam pe amandoi :kiss:
Ultima oară modificat 30 Iul 2008, 02:13 de către jaded2death, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 30 Iul 2008, 01:49

Draga Jaded2death,

Cand vorbim de animale sociale, vorbim si de ierarhie - un sistem de ranguri ce previne ciocnirile agresive si inutile ..... ceea ce ai scris, subliniaza cele scrise mai sus.

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 30 Iul 2008, 02:02

desigur ca e vb si de ierarhie si conteaza mult si personalitatea indivizilor!
eram atat de concentrata sa scriu mesajul, pt ca toata ziua nu am vazut nici o reactie din partea nimanui si m-a intristat si pe mine mesajul postat de Iuliana_Alexandra si nu am remarcat mesajul scris de tine mai devreme (cred ca a aparut pe cand scriam eu de zor).

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 30 Iul 2008, 07:06

iuliana
poti sa ii pui o mie de accesorii in cutie si sa stai 10 ore pe zi cu el in brate, nu va fi la fel de fericit daca i-ai aduce un partener.
crede-ma stiu ce spun.
eu am avut o perioada o singura porcuta. era atat de mofturoasa ca ajunsesem sa iau semintele din cutiuta si sa i dau in gurita. ma capsa si daca indrazneam sa ii aranjez prosopul in care o tineam in brate. intr-o zi se conversa cu alarma unei masini. alta data povestea nu stiu ce unei vrabiute
cand a venit a doua fetita siutatia s-a schimbat radical. am avut impresia ca am alta porcuta, ca mi-a schimbat-o cineva, in bine.
ti-am povestit toate astea pt ca vad ca iti iubesti porcutul si vrei ce e mai bine pt el.
sa iti dea d-zeu gandul cel bun

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 30 Iul 2008, 07:52

intr-adevar e usor sa credem ca stim ce gandeste porcul nostru
l-am adus pe runty caci la varsta de 3 luni ,shrekut dupa ce alerga in voie se facea ghem si statea intr-un colt..mi-a rupt sufletul asa ca am cautata cat am putut de repede un partener
cum spune si Maria comportamentul s-a schimbat radical...nu neaparat in sensul dorit de mine :lol:
eram zilele trecute cu amadoua porcinele in brate si ma bucuram de un moment foarte afectuos cu shrekut iar runty se tot plimba prin pat incercand sa sara
la un moment dat doar ce ii spune lui shrekut ceva, shrekut ii raspunde si pleaca amandoi
porcutii comunica...cu totii stim asta...e pacat sa ii izolam de semenii lor, de comunicare...
dar cum le zic tuturor
e decizia voastra..eu nu pot da decat un sfat mai mult de atat nu imi este permis....
e decizia ta iuliana..si sper sa fie in interesul lui stuart
:D
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
iuliana_ruxandra
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2008, 21:25
Localitate: Ploiesti

Porcusor singur

Mesajde iuliana_ruxandra » 30 Iul 2008, 13:37


Avatar utilizator
iuliana_ruxandra
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2008, 21:25
Localitate: Ploiesti

Porcusor singur

Mesajde iuliana_ruxandra » 30 Iul 2008, 13:43


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 30 Iul 2008, 13:52


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Re: Porcusor singur

Mesajde veronica » 30 Iul 2008, 14:07

:friends: shrekut si runty


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori