Zgomotul si porcutii

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 99
Membru din: 22 Feb 2009, 04:37
Localitate: Bucuresti

Zgomotul si porcutii

Mesajde tzutzi_porcusoara » 26 Mai 2009, 18:55

Cum va feriti porcutii de zgomote? La mine spre ex de cateva zile se dau gauri cu bormasina in bloc si sunt terifiate. Le-am mutat in locul in care se aude cel mai putin dar cu toate acestea zgomotul e prea puternic. Ati patit asa ceva? Aveti ceva idei? Sunt speriate rau! :cry:

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 26 Mai 2009, 19:04

Pai da..Au auzul foarte fin..
Si eu am dat..Eu ii mai iau in brate pe amandoi..Eu si cu sora mea..Luam fiecare cate unul si ne bagam in plapuma, unde nu se aude :lol:
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 99
Membru din: 22 Feb 2009, 04:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde tzutzi_porcusoara » 26 Mai 2009, 19:06

Multumesc pt rasspuns Crissi. Singurele mici mari probleme sunt ca acum stam in bucatarie si e prea cald pt plapuma si asa mor de cald. :(

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 27 Mai 2009, 11:00

Daca imi amintesc bine in urma cu ceva timp erai speriata ca porcusoarele tale tresar la fiecar zgomot din casa, mai ales la aspirator...si te sfatuisem sa le obisnuiesti cu galagia, pt ca oricand pot interveni situatii neprevazute, ca un vecin ce isi face gauri in pereti? :smile:
Din pacate nu prea ai ce sa le faci, daca sunt in camera cea mai linistita, daca au ascunzatorile lor in care se simt cel mai bine(tuburi, casute, tu stii ce prefera ele)...Ofera-le ascunzisul lor preferat si vorbeste cat mai mult cu ele ca sa le linistesti...Eu din fericire nu am fost in situatia asta atatea zile, doar ocazional, iar cand incepeau sa tipe, ii intrebam pe un ton cat mai cald: Ce se aude? Si acum de fiecare data cand este un zgomot ciudat si ei se opresc din joaca atenti, incep eu cu ce se aude, ce se aude, presupun ca s-au obisnuit cu interventia mea si asta ii linisteste...Daca tot sunt speriati, ii mai iau si in brate, ii scarpin un pic, incerc sa ii relaxez...la mine functioneaza...sau imi place mie sa cred asta :smile:
MadalinaImagine

Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 27 Mai 2009, 11:14

al meu porc cred e putin dereglat.nu se sperie de niciun zgomot.doarme ca porcovanul si pe bormasina si pe tunete si pe orice zgomote :lol:
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 27 Mai 2009, 11:41

Doar biata Peticuta ciulea urechile la zgomote puternice, restul trupei nici nu misca atunci cand latra cainele nostru sau face zgomot vecinul (care are 3 dobermani).
PS. Noi stam la curte si parca e mai usor ca la bloc.

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 28 Mai 2009, 12:25

la mine Guralivul se sperie si de umbra lui :lol: , Piticul, dimpotriva, e neinfricat, se duce sa vada cine face zgomot si il mai si cearta pe "diturbator" :lol: , Veteranul nu are treaba, cileste un pic urechile si apoi se culca la loc, iar Monstruletul nici macar nu baga de seama, el sforaie in continuare linistit...
Ioana, cei 7 ingerasi : Biluta, Piticul, Guralivul, Monstruletul, Grasanul, Bondocelul, Busu si dinamic duo : Zorro si Jacky ! :heart:

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 28 Mai 2009, 15:27


Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Mesajde flori2177 » 28 Mai 2009, 15:52

KiKi & Devi

Avatar utilizator
tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 99
Membru din: 22 Feb 2009, 04:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde tzutzi_porcusoara » 28 Mai 2009, 16:14

Va multumesc pentru raspunsuri! S-a terminat calvarul, din fericire. Vecinul de langa s-a apucat sa de gauri in peretele de beton ca sa-si puna rigips. :suicide: A fost teroare. Bine ca am scapat.

kristina14
Initiat
Initiat
Mesaje: 33
Membru din: 08 Sep 2009, 22:22
Localitate: Bucuresti

Mesajde kristina14 » 10 Sep 2009, 12:49

Porcusorii mei nu se prea speriau de zgomote.....doar cand auzeau un zgomot puternit ii luam in brate si ii mangaiam si vb cu ei :)
kriss

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 10 Sep 2009, 13:09

eu taiam odata o scandura cu fierastraul pendula la 1 m de cusca porcilinelor
nu au avut nici o treaba
dormeau bine mersi
luni am avut in casa mesteri care au dat o gaura de 120mm cu un ciocan rortopercutor intr-un perete de beton
credeti ca s-au deranjat domnisoarele?
as
una se scarpina, alta manca (ghici cine?), alta motaia
ma gandesc ca sunt nesimtitoare sau surde
dar atunci cum aud cand scot punga cu bunatati din frigider ?
:thinking:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Mesajde flori2177 » 10 Sep 2009, 13:16

Eu nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa se intample dupa 21 septembrie cand o sa ma apuc de curatenie in toata casa. O sa fie la greu zgomot!!!!
KiKi & Devi

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 10 Sep 2009, 13:18

va fi zgomot, praf, mirosuri de vopsele si alte chestii
mai bine duci porcutii la cineva
eu anul trecut am avut niste porcute 3 saptamani tocmai pt ca parintii lor renovau apartamentul
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

kristina14
Initiat
Initiat
Mesaje: 33
Membru din: 08 Sep 2009, 22:22
Localitate: Bucuresti

Mesajde kristina14 » 10 Sep 2009, 13:21

Si la mine va fi curatenie in toata casa ...dar cred ca atunci cand ma voi ocupa de o camera porcusorii ii voi muta intr-o alta camera....ca nu prea mai am incredere sa ii las pe la nu stiu ce persoane :(
kriss


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori