Probleme urinare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Probleme urinare

Mesajde simo » 19 Ian 2008, 13:31

Buna!
Am observat de 2 zile faptul, ca urina porcusorului meu este mai laptoasa decat de obicei si chiar raman urme albe, dupa ce aceasta se usuca.
Am citi despre acest subiect pe site, dar eu nu ii dau deloc lucerna, doar fan obisnuit. Pt. a evita probleme in viitor ar trebui sa ii reduc cantitatea sau sa nu-i mai dau deloc o perioada. Ce ar trebui sa fac, pt. a evita problemele? :?
Va multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 21 Ian 2008, 02:01

In general urina porcusorului are aspect caracteristic laptos, el are urina alcalina (pH=9 sau o val. f. apropiata de aceasta). Culoarea se mai modifica in functie de dieta, si este influentata si de cantitatea de lichide ce procura din vegetale si/sau cata apa bea, putand avea culoarea de la aproape transparent pana la laptos sau chiar galben inchis-rosie-maronie (cand consuma sfecla sau altceva ce coloreaza urina).

Daca urineaza fara probleme si nu e letargic, are pofta, e vioi, nu e cazul sa te alarmezi. Ceea ce e bine sa faci ca precautie: sa nu primeasca prea des portocala (odata pe saptamana e OK), fan sa aiba permanent in fata, ofera-i mai putina hrana sau amestec de seminte ce are un continut mai ridicat de proteine, accentul sa fie pe fan si verdeturi, legume, fructe, si sa aiba permanent apa de baut (in adapatoare). Eventual, daca ii place, ii poti da odata la doua zile putin (cateva linguri) ceai de afine fara zahar, sa bea, si alternativ la fiecare a 3-a, 4-a zi cateva fire de frunza de patrunjel/o bucata de patrunjel radacina (odata frunza, altadata radacina).

Cand va veni vara, cateodata sa-i mai dai pe langa altele si mustata frageda de porumb (asta in general le place mult, dar sa nu consume in cantitati mari si nu prea des), si din primavara introdu si papadia in dieta. Acum creste-i iarba de grau, ii va placea.

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 21 Ian 2008, 11:32

Geda, iti multumesc pt. raspuns si pt. rabdare.
Porcusorul este foarte vioi si foarte mancacios, ca de obicei. Este un scumpic. :loving: Nu-mi voi mai face probleme.
Voi tine cont de sfaturile tale, privind alimentatia.
Esti o comoara! :laugh:
Pupici!

mystera
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 06 Feb 2008, 01:35
Localitate: Arad

Mesajde mystera » 07 Feb 2008, 23:12

am si eu un porcusor intrucat cred ca are si el niste probleme urinare. de ceva timp urina lui e maroniu-rosiatica. e vioi, jucaus si nu pare deloc bolnav. din cate am citit urina lui nu trebuie sa fie deloc asa. si sa nu uit, e si destul de in varsta, are 4 ani si...

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 08 Feb 2008, 00:05

Daca nu-l doare cand urineaza, nu este nici o problema. Citeste sfaturile pe care le-am primit eu mai sus si urmeaza-le. Sunt de la o persoana mai mult decat avizata.

mystera
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 06 Feb 2008, 01:35
Localitate: Arad

Mesajde mystera » 08 Feb 2008, 20:51

mpai...nu-mi prea pot da seama daca-l doare sau nu cand urineaza :? . m-am gandit sa-l duc la veterinar dar cu veterinarii de la noi... am mai avut un porcusor inainte sa-l am pe acesta, s-a imbolnavit, l-am dus la veterinar unde i-a tot dat pe medicamente si degeaba, a murit. :(

Avatar utilizator
Mirabela
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 26 Mai 2008, 14:24
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Purcelusul meu nu urineaza

Mesajde Mirabela » 26 Mai 2008, 14:37


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 26 Mai 2008, 15:14


Avatar utilizator
alecsandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Feb 2009, 08:37
Localitate: tecuci

Mesajde alecsandra » 14 Feb 2009, 08:42

va rog sa ma ajutati :(
pufi al meu plange atunci cand isi face nevoile...in reste el e vioi,mananca bine..ce ar trebui sa fac? l-as duce la veterinar dar intrucat sunt dintr-un oras mai mic,nu stiu daca gasesc unul destul de priceput :(
Va multumesc..si sper sa ma ajutati!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 14 Feb 2009, 10:37

Alecsandra nu ai scris din ce oras esti! De unde esti?
E bine sa scrii la locatie orasul de unde esti tocmai pentru astfel de cazuri sa poti fi ajutata!
Pe forum avem un topic cu medici veterinari din diverse orase si iti puteam recomanda unul mai aproape de tine. Are mare nevoie de consult specializat.
http://www.gemon.ro/forum/viewforum.php?f=2

Ar trebui sa ne dai mai multe amanunte: ce varsta are, ce sex e, de cand il ai, cu ce il hranesti, daca este singur sau mai ai porcusor... pentru a putea ajuta.

In urma cu ceva timp a fost un caz cu un porcut din Brasov care avea aceste simptome. A fost un caz foarte grav. Poti citi aici intregul topic:
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... sc&start=0

Stapana a inregistrat porcusorul cand incerca sa isi faca nevoile si plangea. Te avertizez ca este trist dar ar trebui sa vezi filmuletele sa vezi daca face la fel:
http://www.youtube.com/watch?v=GsMiLEBW ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=y0RW2poQ ... re=related

Daca este asemanator, nu este de asteptat, urgent la madic!

Avatar utilizator
alecsandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Feb 2009, 08:37
Localitate: tecuci

Mesajde alecsandra » 14 Feb 2009, 12:34


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 14 Feb 2009, 14:55


Avatar utilizator
alecsandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Feb 2009, 08:37
Localitate: tecuci

Mesajde alecsandra » 14 Feb 2009, 15:13


Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 16 Feb 2009, 16:34

La inceput, tzu tzu plangea usor cand urina. Nu plagea ca in filmulet, dar plangea usor. In timp plansetele au devenit mai stridente... evident ca ceva il deranja. Dupa ceva vreme am observat ca urina este rosie - se vedea clar ca are sange.
Te sfatuiesc ca prim pas sa ii pui servetele albe pe talaj sa vezi ce culoare are urina.
Daca este infectie urinara, urmeaza sfatul gedei. Daca urina e ok la culoare nu cred ca este grav. Poate fi o simpla raceala, dat fiind ca ziceai ca a stat acolo pe gresie. Grija sa nu il mai lasi sa stea acolo.. sau sa pui un covor, un prosop ceva.
Daca vezi urina rosie, atunci va trebui sa ii faci antibiotic. Enrofloxacin i-am facut la al meu. Daca e o infectie urinara, dupa antibiotice ar trebui sa treaca.
Daca nu trece, atunci trebuie facuta o radiografie. Poate fi piatra sau nisip la rinichi.
Eu am exagerat putin, scriindu-ti ce se poate intampla in cel mai rau caz, si din experientza proprie. E bine sa actionezi, ca nu va trece de la sine!

Sa ii dai vitamina C si picaturi Beres - luate de la farmacie. Neaparat sa ii dai, sa ii intareasca organismul si sa lupte impotriva bolii.

Daca ai posibilitate si extractul de echinaceea ii face f bine - intarindu-i sistemul imunitar, si extract de merisor pentru rinichi.

Multa sanatate si pupici la ghemotocul tau!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
alecsandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Feb 2009, 08:37
Localitate: tecuci

Mesajde alecsandra » 16 Feb 2009, 17:17



Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori