Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 02 Apr 2009, 18:34

Ar putea fi chist sebaceu, trebuie urmarita evolutia, daca creste in volum sau ramane asa. Daca e doar ca o tumoare, pielea pare in jur sanatoasa, neinflamata, adica nu e suprainfectat, nu are nevoie de antibiotic.

Sanatate ii dorim porcutei!

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 02 Apr 2009, 20:49

pai nu e rana e un feld e umflatura dar tare stiu ca asa a avut vara trecuta cand a scos puroi de acolo dar crd ca am descoperit cam tarziu cred ca e iarasi din ala intarit sincer chiar nu stiu de cat timp e acoo tp ca eu l-am descoperit abia ieri si era deja tare sper sa fie bine :smile:

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 06 Apr 2009, 19:15

se pare ca abcesul care presupuneam ca il are acum cred ca sa transformat intr-un nodul :shock: nu sunt sigura inca dar am fost vineri si astazi la vet cu ea si i-a facut o injectie nu stiu ce era in ea pt ca nu am apucat sa citesc ce scria pe sticluta:-s a mai spus ca daca nu se retrage buba trebuie sa revenim miercuri ca sa i faca punctie :puking: Imi puteti spune si mie cam la ce se refera? ca mi-au explicat ceva si parinti dar nu am inteles mai nimika :( spueau de ceva ac care se baga ca sa vada daca i abces sau nodul:-s

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 06 Apr 2009, 19:26

punctie inseamna ca ii ia din nodul un pic de substanta (cu o seringa) si o analizeaza sa vada ce e .
eu am avut o porcuta care avea noduli din astia la ingheietura labutelor.
a faccut punctie si acolo avea grasime, sange si inca o substanta.
dr mi-a spus sa o las in pace. asa am facut.
in cel mai rau caz se pot opera
nodulii s-au mai marit un pic dar nu de asta a murit.

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 06 Apr 2009, 19:36

si la mine a zis ca sa marit putin dar a zis ca , crede ca poate fi si din cauza injectie care ia facuto vineri, dar dupa ce am ajuns acasa de la cabinet mi s-a parut ca sa micsorat dar se pare ca nu :cry:

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesajde teodorasuteu » 09 Apr 2009, 17:29

Buna ziua la toata lumea!

Iubita mea porcuta are un astfel de nodul pe partea dreapta, am observat ca tot a crescut, cred ca il avea de cand am luat-o. Nu stiu ce sa fac, si daca este ok sa merg la medic cu ea, imi este foarte teama sa nu pateasca ceva. Daca imi puteti recomanda un vet bun in Bucuresti as fi ft. multumita, si ma refer aici la un vet care a rezolvat probleme asemanatoare.

Va multumesc si va tin la curent!

Teodora

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 09 Apr 2009, 19:22

stiu ca dr manea a operat o porcuta a mihaelei stan
cred ca o sa intre si ea pe forum
dar inainte de o eventuala operatie ar fi bine sa mergi si la dr ionescu
amandoi au adresele pe forum

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 09 Apr 2009, 21:37

eu am fost la mine in oras la un vet si i-a facut mai multe injecti dar stiu numele doar la una se numea colvasone parca si a inceput sa scada a spus ca nu mai trebuie sa mergem:)
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesajde teodorasuteu » 10 Apr 2009, 13:40

V multumesc, am sa iau legatura cu cei doi medici. Cert este ca as prefera sa nu-i fac vreo operatie, nu cred ca as putea rezista sau cel mai bine spus sper sa nu fie ceva grav.

Va multumesc inca o data pentru sfatul bun si pentru ajutor, maine o sa ma ocup de acest aspect, pentru ca vreau sa o stiu in regula.

Va pupam, Teodora si Pupa-O-As. :hearts:

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

Operatie noduli!

Mesajde teodorasuteu » 11 Iul 2009, 14:31

Buna tuturor!

Din pacate pentru mine si Pupa-o-as, nu avem vesti bune sa va impartasim.
V-am zis ca i-am depistat pe spatus un nodul si la sfatul vostru m-am deplasat la dl. doctor Ionescu si la dl. doctor Manea, amandoi au decis ca este cel mai bine sa o operam.
In momentul in care am auzit acest lucru mi s-a naruit pamantul de sub picioare, am inceput pur si simplu sa plang, rezultatul acestui nodul se va afla dupa operatie cand va fi dus la biopsie. Ma gandesc cu groaza sa nu fie....cancer...ar fi mult prea crunt........
si acum cand va scriu imi curg lacrimile, pur si simplu m-am atasat de acest animalutz atat de mult incat imi este foarte greu sa ma gandesc la momentul in care nu va mai fi langa noi.........

Va rog sa ma scuzati, o sa incerc sa scriu la subiect. Dl, dr. Ionescu mi-a spus ca se va face doar anestezie locala in timp ce dl dr. Manea a spus ca va face anestezie locala si totala.
De asemenea, amandoi mi-au spus ca acest nodul risca sa creasca si atunci operatia va fi pe o suprafata mai mare si chinul pe masura.
Dl. dr. Ionescu mi-a confirmat faptul ca s-ar fi bucurat ca Pupa-o-as sa aiba patru ani si nu aproape doi cat are.
Oricum dl. dr. Ionescu se vede ca face aceasta meserie cu pasiune si nu pt. bani, este un medic extraordinar, care pe langa consultatie te si sfatuieste...

Sunt putin disperata, nu stiu daca iau cea mai buna decizie operand-o, imi doresc doar sa fie bine, imi e teama ca orice decizie as lua, in cazul in care i-ar fi fatala m-as gandi ca ar fi fost mai bine sa o iau pe cealalta...

Va rog, daca aveti sfaturi spuneti-mi, orice va fi folositor, voi merge astazi sa o programez la operatie, si va voi tine la curent pas cu pas, indiferent cat imi va fi de greu. Saptamana viitoare o voi scapa de acest nodul.

Va multumesc pentru timpul acordat si inca-o data regret ca trebuie sa va impartasesc cu durere momentele grele prin care trecem. Sunt convinsa ca Pupa-o-as este puternica si va trece peste aceste momente grele pentru ea si va fi in continuare acelasi sweet porcusor.

Cu prietenie,
Teodora si Pupa-o-as

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alina82 » 11 Iul 2009, 15:26

Buna Teo!

In primul rand sa stii ca toti de aici suntem alaturi de tine si iti intelegem durerea si teama! Multi dintre noi am trecut prin ce treci tu, intr-un fel sau altul.

Eu cred ca ai luat decizia buna. Fara sa o operezi nu ar fi avut vindecare. Operand-o, ii dai o sansa, pe care daca este puternica, va profita de ea. Eu am o pisica de 13 ani. Acum vreun an, a facut un abces perianal urias. Nu mi-am dat seama decat cand era destul de mare caci blanita de la fundulet acoperea abcesul. Am fost la vet si mi-a zis sa o operez. Numai eu stiu ce frica am tras caci la 13 ani o operatie cu anestezie generala poate fi fatala. Nu a prins total anestezia si tot a mai simtit ceva. Dar nu am lasat-i singura si a trecut peste moment cu bine. O iubesc enorm si stiu ca lumea mea nu va fi la fel fara ea. Acum e sanatoasa si e o scumpa. Sper ca si tu sa treci cu bine peste aceasta cumpana!

|

Fii alaturi de animalutul tau si nu o lasa singura nici o clipa. Mergi pe mana Dr-lui Ionescu. Asa cum ai zis e un om deosebit si care chiar iubeste animalultele. Iar prin faptul ca multi dintre noi si nu numai, ne ducem la el cu porcusori, inseamna ca are experienta.

Numai bine si tot norocul din lume voi sa il aveti la operatie!!!
Ultima oară modificat 13 Iul 2009, 19:18 de către Alina82, modificat 1 dată în total.
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesajde teodorasuteu » 11 Iul 2009, 20:20


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 11 Iul 2009, 20:23

atunci primiti incurajari si de la noi
iar inca 2 "sfaturi":
1. alege anestezia locala si nu completa pentru ca e periculoasa inclusiv a oameni
iar 2. cate ore ti-a spus sa nu o hranesti inainte de operatie?
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 11 Iul 2009, 23:02

Teodora, de cele mai multe ori se intampla sa fie , cu anestezie locala se rezolva cu risc minim.

Iti insuflam curaj si putere, porcuta ta simte daca tu esti nehotarata sau stresata, deci capul sus si sa fi optimista, asa ea se va recupera mult mai repede, conteaza enorm ce stimuli percepe/merg spre ea din partea ta. La asta sa te gandesti, si atunci vei fi puternica.

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesajde teodorasuteu » 12 Iul 2009, 00:06



Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori