Pet - nereguli

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 28 Mar 2009, 17:06

anna, i-ai recomandat lui cami sau lui anszi sa ia porcii din real.
dupa ce ii ia, te asigur ca proprietarul va aduce si mai multi , la fel de bolnavi, in ideea ca are vanzare.
nu asta e solutia.

Avatar utilizator
Anna
Membru
Membru
Mesaje: 298
Membru din: 28 Apr 2008, 19:18
Localitate: Bucuresti

Mesajde Anna » 29 Mar 2009, 10:26


deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 29 Mar 2009, 10:41


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 29 Mar 2009, 11:47


Avatar utilizator
alis.miky
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 29 Mar 2009, 18:57
Localitate: Timisoara

Mesajde alis.miky » 29 Mar 2009, 19:26

stiu si eu piata de acolo
sunt tinuti jalnic porcutii
zici ca sunt mai degraba
porci din cocina nu de guineea

:(
~*~ Miky ~*~

Avatar utilizator
anszi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 14 Dec 2008, 17:06
Localitate: Timisoara

Mesajde anszi » 30 Mar 2009, 11:25


Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

of, Timisoara

Mesajde ramo18_tm » 30 Mar 2009, 19:01

Acum....ma uit si eu prin targ, asa....de o fetita...Doar ma uit, sa specific clar, ca nu cumpar inca, si nici nu iau, dar tare mi-as dori o surioara pt Bubu, cine ne cunoaste stie de ce nu se prea poate, dar si ca Bubu e bolnavioara, si i-ar prinde bine companie....

Asadar, cunosc piata din TM :
1. In pet-ul din Terra e dezastru ! Femeia de acolo a pierdut controlul speciei, pedigree nu mai exista, ii tine inghesuiti care pe unde... a ajuns si ea la aceeasi concluzie, ca i-a inmultit fara logica, si mai ales ca i-a tinut combinati, si au ramas femelele gestante inca de mici. Si, mai ales, cu fratii lor din aceeasi generatie. Toti au acum cam aceeasi culoare, nici o variatie. Conditiile nu le comentez.

2. la animax in Real sau Mall : sincer, am mai pus mana pe bebeii de pe acolo, unul chiar l-a luat Raluca, caci m-am indragostit eu la prima vedere de el, l-am observat, si era speedy Gonzales, tare dezghetat. Cand am fost eu pe acolo, aveau si apa si fan si boabe din belsug, si cativa frati, jucarioare, mama, tata, unchi, matusa.....deci nu ducea lipsa de nimic. E adevarat ca vanzatorul habar nu avea de sexul bebelului, dar m-am priceput eu :smile: dupa ce am gresit o data la Snupy, a doua oara nu mai gresesc. In Mall am fost ieri, e aceeasi eterna femela gestanta ( habar nu am cu cine o imperecheaza, ca tata nu era pe acolo) si cu 3 mormoloci, de 4 saptamani, doi mai maricei si unul mai micut, pareau destul de sanatosi. Am luat pe cel mai mic in mana, ca era dulce, frezat, maro cu negru, si era fetita. Nici de data asta vanzatorul nu s-a priceput. (cred ca special ii angajeaza ) Dar doar m-am uitat.

3. In bazar.... sincer, acolo nu am avut incredere intotdeauna, nu stiu de ce....poate pentru ca cei doi sot si sotie, nu se pricep la porcusori ? Le-am pus niste intrebari pe la inceputuri, cand abia o aveam pe Bubu, si nu au stiut sa imi raspunda, sau mi-au dat sfaturi cam ilogice.... Dar banuiesc ca ideea de a lua porcusori din Ungaria poate unora le surade...

4.In piata Iosefin ...e unul....nu stiu cum, ce inmulteste....doar ca am mai vazut scrofite din TM, pe acest forum, care seamana binisor cu Bubulina mea, deci pot sa deduc ca au fost luate tot de acolo, din piata.... Si eu cand am luat-o era iarna, frig crunt...si stateau zgribuliti....norocul ei ca s-au vandut ca painea calda (si acum sunt sarcastica fata de acel individ, ca nici nu il pot numi cumva...) ca altfel inghetau acolo in terarium. Interesant ca le capseaza urechile, poate asa si le marcheaza ? O fi vreo crescatorie underground ?

Cam asta e piata in TM.

Intrebare: la noi nu sunt crescatorii ? Ca sa mergem sa ne alegem un porcusor mic-mic, macar stim sigur ca e sanatos, vedem din ce parinti provine... sau nu se merita pretul cumva ? Merg la export micutii ?

Asa...adoptii...ce sa zic ? avea o colega de-a mea intr-un timp, se pusese pe inmultit puiuti, doar ca era cat pe ce sa scape fenomenul de sub control, si pana la urma m-a ascultat si i-a separat. Dar acolo s0a cam pierdut din genetica, nu stiu sa ma exprim (ca nu mi-a placut defel genetica) ceva de genul : ca nu sunt nicicum, nici frezati, nici tricolori...au numai 1-2 vartejuri....toti seamana si toti sunt frati cu toti... Ciudat, nu ? Noroc ca s-a oprit din experimente.
:suicide:

Cred ca o sa-mi ia poza si o s-o imparta la toate pet-urile si o sa devin persona non grata...
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 30 Mar 2009, 19:20

pai stiu ramo...e cam dezastru peste tot
crescatorii in TM nu sunt doar in Buc dac
ai treaba pe acolo treci si pe la INKA si iei
un puiut sau te duci pana acolo special pt asta
ca altfel nu ai cum

:cry:

Avatar utilizator
fiore6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 13 Mar 2009, 09:09
Localitate: Braila

Mesajde fiore6 » 01 Apr 2009, 09:26


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 01 Apr 2009, 09:31


Avatar utilizator
Florinike
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 11 Dec 2008, 11:41
Localitate: bucuresti

Mesajde Florinike » 02 Apr 2009, 11:48

De la Impala 100 ron Funny si de la Pauline 80 ron Igor. Asta acum 4 luni aproximativ...

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 02 Apr 2009, 15:42


deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 02 Apr 2009, 16:42


Avatar utilizator
anszi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 14 Dec 2008, 17:06
Localitate: Timisoara

Mesajde anszi » 02 Apr 2009, 19:01

Am fost in realul din calea sagului.Patroana este o femeie mai in varsta?
Baietii nu mai sunt acolo,era o fata tanara si am vazut ca ii plac animalutele.
Am fost si in piata din iosefin....Of ce e acolo,dar degeaba zici ceva.Mi-e mila de saracii aia.Iarna toata ziua stau in "custi" mici si in frig, iar vara in caldura..... :cry:

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 02 Apr 2009, 20:01

stiu este oribil


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori