Depunere alba de urina in cusca

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Cusca porcusorilor vostri are depuneri de piatra?

Da
9
38%
Deloc
8
33%
Putin
7
29%

Voturi totale: 24

raluca
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde raluca » 21 Iul 2008, 13:17

am incercat sa pun si eu folie de aluminiu dar ghemotoc o "dezgropa" si trebuia sa o acopar cu talas din nou pt. ca putea sa o manance. plus ca din cauza foliei mirosea a urina prin casa, desi talasul era schimbat o data la 2 zile. in concluzie, mai bine nu mai pun folie sau carton decat sa miroasa. apropo, timisoreanca cred ca te referi la talas nu la rumegus.

jaded2death
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde jaded2death » 21 Iul 2008, 17:36

si eu am tot pus carton si e ok, doar ca il cam rod, mai ales cel mic, sapa incontinuu toate colturile si roade cat poate...de saptamana trecuta nu le-am mai pus si vad ca inca mai "munceste" de zor...la talas nu ma prea ajuta ca si eu am doi baieti ca si veronica...si oricum trebuie sa le fac curat la cateva zile.

ralu_blondy88
Membru
Membru

Mesajde ralu_blondy88 » 06 Aug 2008, 12:04

am ajuns la concluzia ca daca nu ne place sa ne complicam atunci mai bine facem standard...spalam si curatam cusca de la a la z asa cum scrie la "carte" in asa fel nu riscam ca micutzii nostrii nazdravani sa guste din "marul interzis"

deedee
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde deedee » 17 Oct 2008, 16:28

am auzit ca multi copii care au prcusori de guineea dorm searea cu ei...este posibill...adika....cum...??daka te pui pe iai sau daka coboaa din pat si umbla prin casa???? :!: :?:

raluca
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde raluca » 17 Oct 2008, 22:17

pai nu prea cred ca e in regula, pentru ca, cum ai spus si tu, poti sa te asezi pe ei...de sarit nu cred ca sar pt. ca ei simt pericolul...
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄
(multumesc deedee)

Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter

Depunere alba de urina in cusca

Mesajde Crissi » 18 Mar 2009, 22:29

Chaby , porcusorul meu , lasa pe cusca piatra...Este de la pipi..Face foarte mult in acelasi loc , si se depune piatra..Are el piatra la rinichi? De la asta este? Am impresia ca si Tessy are ceva piatra pe cusca..Majoritatea e de la Chaby.
Ce sa ii dau sa nu se mai faca piatra? Am incercat sa curat, dar nu se ia prea usor.. :cry:
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 18 Mar 2009, 23:03

Este normal sa ramana o depunere alba dupa uscare, nu e cazul sa te alarmezi daca e ca pulberea - incearca sa freci intre doua degete sa vezi cum e, ca pulberea, sau nisipos.

Otetul alimentar indeparteaza depunerile albe de urina de pe fundul custii, si are si actiune dezinfecta.

Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Crissi » 19 Mar 2009, 14:50

Depunerea este maro..De culoarea talasului ud...Am incercat cu otet..Este piatra...Nisip..
:X:X Tessy and Chaby :X:X

a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde a`mica » 19 Mar 2009, 18:22

si la mine este maro dar e de la pipi..si se duce cu otet :smile: mie mi se curata perfect cu otet..nu stiu de care este dar cred ca e cel de alimentara :oops:

Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”