Mascul sau femela?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

afrodhitee
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 60
Membru din: 22 Ian 2009, 19:28
Localitate: Cluj-Napoca

sal

Mesajde afrodhitee » 13 Feb 2009, 21:21

am promis ca va voi scrie cum se inteleg cei doi porcusori ai mei,pai se inteleg de minune!cel mare Scooby e un dragut si un exemplu de porcusor ptc l-a indragit pe Flopy din prima zi cand l-a cunoscut si dupa numai 3 zile de cand se cunosc sunt de nedespartit,se iubesc mult,nu-l musca,nu-l bate atata doara ca se mai urca din cand in cand Scooby la Flopy in spate si barnaie,deja stau in aceeasi cusca,papa,dorm si se joaca impreuna!Scooby parca e alt porcut acuma e mai iubitor decat inainte si inainte era dar acuma ma iubeste la nebunie!
Ma bucur ca am facut aceasta alegere pt ingerasul meu,de a-i lua un fratior chiar dc a fost dupa un an!Ii ador pe amandoi,sunt niste animalute superbe!
dragostea e acolo unde nu te astepti...
http://community.webshots.com/user/afrodhitee

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

nu stiu ce sa fac?

Mesajde body » 19 Feb 2009, 22:13

nuj ce sa fac sper ca ma poate ajuta cineva am 2 porcusori unul este baiat dar celalant nuj sg ca nu se cunoaste asa bn asa ca nuj.............pls :?:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 19 Feb 2009, 22:35

Bine ai venit!

De cand le ai, si ce varsta au? Pana nu sti daca amandoi sunt baieti sau nu, desparte-le cu o gratie sau pune-le in custi separate in asa fel, ca ei sa se poata vedea, auzi, mirosi fara sa ajunga unul la celalalt.

Femele:

La varsta de 12 ore (jumatate zi)
Imagine Imagine

La varsta de 3 saptamani
Imagine Imagine

Femele adulte:
Imagine Imagine

Imagine Imagine


Masculi:

La varsta de 12 ore (jumatate zi)
Imagine Imagine

La varsta de 3 saptamani
Imagine Imagine

Mascul adolescent:
Imagine

Masculi adulti:
Imagine Imagine

------
P.S.
Acest topic va fi unit ulterior cu cel "Mascul sau femela?"

Vezi si mesajul viewtopic.php?p=77919#p77919

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 20 Feb 2009, 11:16


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Feb 2009, 11:26

Ai aparat foto? daca da, fotografiaza-le in asa pozitie, cum le vezi aici pe aceste imagini, sau trimite-mi pe adresa gemon@gemon.ro sa le pun eu in acest topic.

Daca nu le poti fotografia, bine ar fi mergi la medic vet sa stabileasca el sexul celuilalt, sau daca am avea pe forum pe cineva din Alexandria care se pricepe, poate ar trece pe la tine sa te ajute (daca cineva se ofera, rog sa scrie aici).

Pana nu esti convins ca amandoi sunt baieti, sa nu le pui impreuna, daca e fetita, una-doua va deveni gestanta.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 20 Feb 2009, 13:17

dar de ce nu vrei 2 baietei?
aceasta este varianta cea mai buna cand ai porcusori, ca acestia sa aiba un partener de acelasi sex.
este foarte greu sa ingrijesti o femela si un mascul.vor trebui sa stea despartiti lungi perioade astfel ca femela sa isi poata reveni dupa gestatii
am mai scris noi , mult, pe aceasta tema .
te ivit sa citesti
http://gemon.ro/reproducerea3.htm#rasp

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 20 Feb 2009, 14:48

nu este problema ca nu vreau 2 baieti dar vroiam si eu sa am puiisori si leam oferit custi separate si complet utilate si acm sunt dezamagit ca fata defapt este baiat.......la mn in alexandria se gasesc foarte greau porcusori de guineeea si nici macar cei de la farmaciile veterinare nu stiu nik de animalele exotice in caz ca patesc ceva nu au nik de spus ca sa te ajute mi sa intamplat ......ms pt sprijin :winking:

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 20 Feb 2009, 15:23

Geda da cat timp are porcusorul cand este adult(mascul) si cand este adolescent?? :oops: ca Ricky meu in 21 mai face 2 anisori si Jimmy in curand o sa aibe 5 luni :lol:

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 20 Feb 2009, 15:50

of.. nu vreau sa cert, sau sa par a fi rea.. Dar ma intristeaza cum unii tin mortis sa cumpere fata si baiat la porcusori. Inteleg daca ai papagali.. este cu totul alta poveste.. dar la porcusori stau altfel lucrurile.
Body - dupa ce vor face puiuti ce vei face cu ei? Hai ca zic ca ii tii pe primii... dar daca lasi fata in continuare cu masculul, vor face multi puiuti.
Ea va ramane mereu gestanta, iar acest lucru o va putea costa si viata!
Daca doamne fereste se imbolnaveste, tu ai spus ca nu sunt medici in alexandria. Crede-ma ca te vei atasa f tare de ei si iti va veni sa urli daca ii vezi ca sufera si nu ai ce sa faci sa ii ajuti!
Pentru ca femela sa nu ramana gestanta, va trebui sa ii tii separat, si astfel ei vor fi foarte nefericiti!
Puii nu ii poti da la oricine. Sunt o responsabilitate care trebuie sa ti-o asumi! Sunt niste sufletele mici si nevinovate care au dreptul la o viatza buna!
Daca noul venit este baietel, bucura-te si tine-l impreuna cu primul. Daca este fetitza, atunci recomand sa o schimbi.
Asculta de noi, nu iti spunem cu rautate! Gandeste-te tare bine la sufletelul lor micut!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 20 Feb 2009, 15:58

corina te inteleg dar credema ca stiu problema puiutzilor sau a inbolnaviri dar ii tin separat si credema ca stiu ce inseamna sa pierzi un animal la care ti te inteleg si acm ma multumesc cu ce am......... :hi:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Feb 2009, 16:37


Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 20 Feb 2009, 16:54


Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 20 Feb 2009, 17:25


Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 20 Feb 2009, 17:28

www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 20 Feb 2009, 17:30



Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori