Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 16 Feb 2009, 00:11


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 16 Feb 2009, 00:43


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 16 Feb 2009, 01:20

Daca acele rani sunt dezinfectate de cateva zile cu Betadine, fara sa se observe vreo ameliorare, este nevoie de un consult medical pentru a putea pune un diagnostic corect. Am si amintit ca este doar o masura de prim ajutor pana se ajunge la medic.

In cazul unei infestari cu ciuperci parazite/micoza, pe langa tamponarea zilnica a zonelor infectate cu sol. Betadine se foloseste si o crema antimicotica cum este de ex. Nizoral, se aplica pe acele portiuni afectate de 1-2x/zi, in functie de gradul de infestare. Daca infestarea este prezenta pe o portiune mai mare, se recomanda si folosirea samponului Nizoral, odata pe saptamana timp de trei saptamani. Tratamentul se aplica chiar si dupa ce pielea pare vindecata, inca cateva zile in plus, pentru a putea eradica complet, altfel poate sa reapara. Se pune un mare accent pe igiena, cu tot ce a intrat in contact (casuta, accesorii, tavita, haine etc.) trebuie dezinfectat, adica spalate bine, apoi dezinfectate cu apa cu otet, si clatite abundent cu apa curata. Insanatosire ii dorim.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 16 Feb 2009, 08:02

Multumim :heart:
vineri a descoperit acesta problema si atunci nu a putut sa mearga la veterinar pentru ca cel recomandat pe forum nu era la cabinet.
M-am gandit ca e mai bine sa mearga la vet inainte si sa vedem ce ii recomanda.
Multumesc Geda pentru sfaturile tale mereu prompte
Va tin la curent cu concluzia medicului.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 17 Feb 2009, 15:41

mihaela a fost la medic....din pacate nu l-a gasit pe doctorul recomandat(desi confimase ca se va afla acolo)
doctorul pe care l-a gasit i-a recomandat o crema Otogen(pentru aplicare externa) ce contine
gentamicina
tetraciclina
flumetozona
econazol
i l-a recomandat pentru uz extern ,poate sa il foloseasca?
scarpinatul shillei a spus ca e o reactie alergica la talas....(sunt atat de revoltata) dar o sa il schimbe sa vedem daca este vreo ameliorare
eu nu sunt impacata intr-o privinta
ii pune etogen pe ranite dar in rest? unde nu se vad crustele ce face?
sau nu este necesar?
nu o sa scriu prea multe ca sa nu deviez de la intrebari

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 17 Feb 2009, 17:31


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 17 Feb 2009, 17:41


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 17 Feb 2009, 20:15

am sunat e tetracaina iar numele medicamentului e Octogent
http://www.mcm-vet.ro/product_Otogent_id_175.html
citisem si noi despre restul componentelor si despre efectele lor..le-am luat pe rand , ce am gasit pe site si pe lista dar ma gandeam daca combinatia tuturor este una potrivita
dar Geda pentru restul corpului nu trebuie utilizat nimic?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 18 Feb 2009, 10:50

Prioritatea este ca ranile sa fie tratate, pentru a nu se suprainfecta. Dupa cateva zile se poate observa ce efect are, daca ranile incep sa se vindece, sau nu. Intre timp se pot examina acele zone cu cruste, in functie de ce se constata, se poate lua o hotarare. Pe cruste nu a spus sa il dea cu Otogent? Cand a fost la medic, nu i-a zis de cealalta porcuta de care scria Maria ca este infestata cu micoza? Cealalta porcuta ce tratament primeste?

Daca se scarpina intens in continuare, si crustele persista sau apar chiar altele, trebuie reevaluata starea. Administrarea de vitamina C intareste rezistenta organismului, asemenea afectiuni apar atunci cand rezistenta organismului este slabit (hrana neadecvata, ingrijire nepotrivita, o boala concurenta, aglomeratia, spatiu prea restrans, altele), contibuind la aceasta si factorii favorizanti cum e caldura, umiditatea. Este deci important sa se schimbe asternutul mai des si sa nu fie in incapere temperatura prea ridicata (doar normala).

Cealalta porcuta cum se simte, se aplica la ea un tratament?
Un mare accent si pe igiena, tot cu ce au intrat in contact, trebuie bine spalat, apoi clatit abundent cu apa cu otet si apoi cu apa curata.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 18 Feb 2009, 15:47


Avatar utilizator
Ioana Ruxandra
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 70
Membru din: 26 Ian 2009, 17:57
Localitate: Buftea

Mesajde Ioana Ruxandra » 18 Feb 2009, 18:19

Vreau sa va anunt ca Lulu se simte mult mai bine. Deja zona care a fost afectata acum e acoperita de par si nu mai sunt semne de nici o ciuperca. :cavydance: Cat despre Lulu nu pot sa zic ca se simte mai bine caci nu s-a simtit niciodata rau, e la fel de rasfatata, de jucausa, de nebunatica ca si inainte, doar ca mult mai iubitoare. :spin:
O sa mai facem o vizita la domnul doctor (apropo, vi-l recomand pe domnul doctor Peter Fogarasi de la clinica Daisy-Vet *www.daisy-vet.ro* caci el a facut-o bine pe Lulu) zilele urmatoare sa vedem daca mai este ceva in neregula.
Acum ma pregatesc sa-i aduc o prietena si deja sunt in cautari pentru o cusca mai mare.
Inca ceva, i-am zis domnului doctor ca eu dezinfectez adapatoarea si vasul din care mananca cu apa si cu otet si mi-a dat un dezinfectant special pe care sa-l folosesc o data pe saptamana pentru tot apartamentul porcutzei.
Va multumesc mult pentru tot ajutorul si sfaturile pe care le-am primit pana acum (sper ca si de acum inainte :lol: )

P.S. Poze cu Lulu gasiti aici: http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... &start=630

Va pupam,
Lulu si Ioana :cavies:

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 20 Feb 2009, 15:04

Vera m-am informat un pic de sampon si de comprimate.
In linii mari: Nizoral sampon 2% contine ketoconazol, un agent antifungic sintetic cu spectru larg. Un gram contine 21 mg ketoconazol. Pe langa acesta mai contine si alte substante.
http://www.sfatulmedicului.ro/Medicamen ... 25667.html

1 comprimat Nizoral contine 200 mg ketoconazol. Se administreaza oral. Nu am vazut scris ca se poate dizolva si folosit la bai.
Daca ar da la porcutza, acest medicament are o serie de efecte adverse. Cele mai frecvente reactii adverse care apar in tratamentul cu Nizoral sunt cele de origine gastrointestinala: dispepsie, greata, dureri abdominale si diaree. Plus ca mai sunt cateva, dar nu cred ca sunt valabile la porcuti.
http://www.sfatulmedicului.ro/Medicamen ... 23432.html

In urma celor citite, nu cred ca varianta de comprimat dizolvat in apa va avea acelasi efect ca si samponul. Daca era asa, era specificat ca se poate folosi si extern.

Mai este varianta cu sampon nizoral la pliculet! Este posibil sa existe. Nu sunt foarte sigura.. Cineva pe un forum indica sa se incerce mai intai cu plicul, apoi cu samponul... si asa s-a aprins beculetul :idea:
Asa ca nu strica sa puna o intrebare la farmacie.

Te pup!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 20 Feb 2009, 17:12


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 20 Feb 2009, 19:58


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Feb 2009, 20:10



Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori