Raceala la porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 25 Ian 2009, 23:32


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tuseste foarte ciudat

Mesajde ramona_inka » 26 Ian 2009, 15:00

Ceva schimbari (in bine sper) la porcuta ta? AI facut ceea ce te-a sfatuit Gemon?

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 26 Ian 2009, 15:53

da akum se pare ca nu mai tuseste ....... i-am dat si legume si fructe si am pus-o pe un prosopel cald care se pare ca i-a si plakut si i-a si fakut bine sper sa i treaca de tot ......multumesc de sfaturi :D

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 26 Ian 2009, 15:58

nu te opri acum insa
continua sa respecti sfaturile pentru ca daca raceala a dat inapoi nu inseamna ca nu mai este in preajma
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 26 Ian 2009, 16:03

asa voi face........si-a mai revenit ea dar inca tot face ca si cum ar urma sa tuseasca si inca e molesita , momentan o tin in prosopel si i dau vit C ......sper sa isi revina :cry: mi-e asa de milad e ea cand o vad asa :(((

Avatar utilizator
Nahkri
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 21:13
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Alergie?

Mesajde Nahkri » 07 Feb 2009, 21:22


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alergie?

Mesajde ramona_inka » 07 Feb 2009, 22:03


Avatar utilizator
Nahkri
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 21:13
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesajde Nahkri » 07 Feb 2009, 23:20


Avatar utilizator
Nahkri
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 21:13
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesajde Nahkri » 10 Feb 2009, 21:09

Am duso la veterinar,nu se stie exact ce are,e ceva respirator dar nu a putut pune un diagnostic clar,deocamdata facem antibiotice si antiinflamatoare.
Sa vedem cum evolueaza,sper totusi sa nu se curetze,ca are doar 4 ani,macar 7 sa faca.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 11 Feb 2009, 01:06

Studiaza acest fisier, exista cateva antibiotice ce sunt toxice pentru ei, vezi sa nu primeasca vreunul care provoaca enterotoxemie:
http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf

Neaparat are nevoie si de probiotic (Biotics sau Ecoflorina de la farmacia umana), acest supliment reechilibreaza flora intestinala, atunci cand el primeste antibiotic (fie si injectabil, nu doar oral), e bine sa i se administreze. Prin consum de fermenti probiotici flora endogena va fi protejata, probioticul stimuleaza si mecanismele naturale de aparare a organismului, este deci foarte benefic sa primeasca. Se va da dupa 1-2 ore dupa administrare antibiotic.

Avatar utilizator
Nahkri
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 21:13
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesajde Nahkri » 11 Feb 2009, 13:21

Primeste enrofloxacin si un antiinflamator.Probiotic nu mi-au zis sai dau,oricum dupa 2 zile de tratament n-am observat sa aiba probleme digestive.
Ma gindeam sa-i dau si niste bromhexin sirop(dupa indicatiile lui Peter Gurney) sau rhinatol 2%(dupa indicatiile unui membru al forumului a carui porc a primit asa ceva)ca sa-i decongestioneze caile respiratorii.

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 11 Feb 2009, 14:06

Majoritatea doctorilor "uita" sau nu stiu ca TREBUIE dat probiotic dupa antibiotic. Te rog asculta de geda si da-i si biotic. Ii face mult bine, ii stimuleaza pofta de mancare si protejeaza flora intestinala. Toate aceste medicamente ii afecteaza intr-o masura mai mare sau mai mica intestinele. Sunt totusi medicamente.. Bioticul nu ii poate face decat bine sa stii..
Despre sirop, chiar nu stiu.. era bine sa cauti ceva naturist.. siropul de tuse bromhexin are f mult zahar/indulcitori, si poate creste glicemia in sange. Intreaba la un magazin naturist, poate au ei ceva sa ajute. Eu de acolo am luat medicamente pt porcut, si rezultatele au fost cu succes.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 11 Feb 2009, 20:19


Avatar utilizator
Nahkri
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 21:13
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesajde Nahkri » 11 Feb 2009, 22:50

Bun si cum ii aplic biotics-u ca vine la plicuri,eu am zis sa impart plicu in 4 parti dizolv in apa si-i dau cu o seringa de 2 ori pe zii,da ciuciu,ca si sta porcu sai dau eu cu seringa,daca le dizolv un plic in apa de baut si las acolo pina golesc sticla?

La fel si cu Rhinathiolu e dulce,e bun,acuma trebuie sa conving si porcu sa-l inghita,cum il miroase sare inapoi de zici ca i-ai pus mina pe fund,am incercat si cu lingurintza nimic,cu seringa a inghitit citeva picaturi cred,da mai mult nu.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 12 Feb 2009, 00:05

Nu e bine sa pui bioticul in apa si sa lasi amestecul pe toata durata zilei.
Dintr-un pliculet iei praf cat un varf de cutit si amesteci cu apa plata. Aceasta pui intr-o seringa mica de 2-3 ml.
Ii dai cu seringa cum scrie aici:
http://www.gemon.ro/inapetenta.htm
Trebuie sa faci in asa fel ca porcusorul a se simta comod. Unii stau mai bine pe un prosopel pus pe scaun/masa, altii stau mai bine in brate la noi in pozitia sezut... totul e sa fie comod pentru ei, sa nu se sperie. Daca a inghitit cateva picaturi din seringa continua asa. Dupa ce a luat din seringa da-i ceva bun de papa pt a asocia "daca pap din seringa primesc bun-bun dupa".
E mai greu pana pricepe ca de la seringa primste ceva bun. Poate te ajuta sa vezi un filmulet cu un pui de catva zile ce papa suc de morcov cu pelete, biotic... cu seringa.



Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori