Bubițe /micoze

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Xtina88
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 22 Ian 2022, 21:42

Bubițe /micoze

Mesajde Xtina88 » 22 Ian 2022, 21:58

Buna seara
Am un porcușor de Guineea cumpărat acum 2 săptămâni …de 2 zile am văzut ca i-au ieșit pe spate niște bubițe și la ochiul stâng are ca o micoze /ciuperca … doar la pisici și câini am văzut așa ceva …parca zici ca e râie pt ca ii cade și parul din jurul bubitelor
Nu pot atașa poze cu el dar pun ceva de pe net care seamănă cu ce are el
Va mulțumesc frumos

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bubițe /micoze

Mesajde Gemon » 24 Ian 2022, 19:51

In cazul in care e micoza, pana cand ajungi la medic pentru un tratament adecvat, poti tampona zonele afectate cu solutia Betadina ce gasesti la farmacia umana, si dupa trecerea a catorva ore aplici unguent cu galbenele sau crema antimicotica (cum e de ex. Nizoral). Dimineata Betadine, spre seara unguentul sau crema.
Exista situatii cand un porcusor poate avea raia specifica porcusorilor ce poate fi confundata cu micoza, e nevoie de un medic care sa il examineze si care sa il vada dupa cateva zile si in timpul tratamentului pentru a putea evalua starea lui si a putea recomanda continuarea tratamentului, sau dupa caz schimbarea tratamentului.

Xtina88
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 22 Ian 2022, 21:42

Re: Bubițe /micoze

Mesajde Xtina88 » 28 Ian 2022, 12:17

Am fost la 2 medici și nici aceștia nu știu ce sa îmi dea ca e prea mic
Am un unguent pe care îl aplic dar nu văd nici o ameliorare , deja are o sapatamana și degeaba
L-am tuns ca sa văd exact unde are bubițe ca sa îl pot da dar degeaba ….i-au apărut pe tot corpul
I-a căzut parul de pe urechi ,o parte ca fetei ,gât si între urechi
I-am făcut baie in încercarea de a înmuia bubitele acelea dar degeaba
Sunt disperata ca nu vreau sa îl pierd …

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bubițe /micoze

Mesajde Gemon » 31 Ian 2022, 11:16

Se poate face raclaj de pe pielea afectata, o prelevare de proba prin razuire a pielii ce se analizeaza sub microscop in scopul de a identifica agentul patogen/infectios.
Poate fi infestare cu ciuperci parazite sau infestare cu acarieni, la ambele simptomele sunt asemanatoare.
In cazul in care infectia localizata la nivelul pielii este cauzat de acarieni, datorita pruritului sever porcusorul sufera intens (daca nu e tratat, pana la urma poate muri), subcutanat se administreaza injectia cu Ivermectina, doza se calculeaza in functie de greutate:
- de ex. 0,2 mg Ivermectin primeste un porcusor ce are greutatea de 1 kg (1000 grame),
- 0,1 mg se administreaza la unul ce are greutatea de 500 grame s.a.m.d.
Mare atentie, doza este exprimata in mg, nu in ml (deoarece Ivermectina putem intalni in diferite concentratii!!!).

Daca este micoza, aceasta se poate trata cu crema Nizoral si alternativ Betadine, Crema antimicotica si solutia Betadine ajuta cand infectia este localizata pe o suprafata limitata, mica.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori