Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi

Cat de mult iubiti porcusorii de guineea?

Chestionarul s-a închis pe data de 28 Iun 2008, 09:06

Ii iubesc
33
49%
Ii ador
29
43%
Asa si asa
1
1%
Mult
4
6%
Putin
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 67

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 25 Mai 2020, 14:04


Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 01 Iun 2020, 20:12

Buna seara ! Am aflat , amândoi sunt băieți . Am sa castrez tatal si îl pun împreuna cu mama iar pe cei doi pui ii las intr o cușca diferită . Imi puteți recomanda o clinica din București pentru a imi castra porcușorul ?
Multumesc ! :love:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde MaraC » 03 Iun 2020, 09:16

Buna, recomand Falcon Vet - Dr. Macinic Mihai

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 08 Iun 2020, 01:27

Buna seara! Am tot încercat sa sun la falcon vet pentru o programare insa nu a răspuns nimeni. M am tot gândit dacă sunt sigura sa imi castrez porcușorul, si am decis ca mai bine ar fi sa nu îl castrez.. si sa ii ofer mai multă atenție porcusoarei singure . Voiam sa va întreb dacă este recomandat sa țin un porcușor singur ?



Va multumesc extrem de mult !!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 09 Iun 2020, 15:01

Tatal poate sta cu cei doi pui masculi in cusca, in acest caz amenajeaza cusca lor in asa fel, sa aiba mai multe ascunzisuri, imbogateste spatiul lor cu diferite accesorii potrivite, idei gasesti in .

La intrebarea ta privind mamica puiutilor, in general recomandam sa aiba un congener (de acelasi sex) alaturi, deoarece sunt animale sociale. Este o recomandare, decizia apartinand stapanului/stapanei.

Sanatate tuturor, sa ai parte de multe bucurii alaturi de ei!

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 10 Iun 2020, 18:37

Va multumesc extrem de mult pentru tot ! O seara buna va doresc in continuare ! :clapping:

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 01 Sep 2020, 12:30

Buna ziua ! Cei trei porcușori masculi ai mei au început de câteva zile sa se bată . Ar trebui sa ii separ ? Sau este normal ? :love:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 03 Sep 2020, 09:41

Ai putea da mai multe detalii, cum se manifesta? Motivul agresiunii poate fi prezenta femelei in acelasi spatiu in care simt mirosul ei, un spatiu de viata prea mic, porcusori de varste apropiate si/sau in perioada adolescentei in care incearca sa urce pe scara ierarhica, sa ocupe un rang mai inalt/pozitia de alfa, altele.
Este important sa sti ca mirosul femelei dezbina cohabitatia pasnica dintre masculi, custile lor trebuie puse la mare distanta, de obicei in alta incapere, sa nu simta masculii mirosul femelelor, vezi a doua parte a acestui mesaj viewtopic.php?p=131839#p131839

Ce marime are cusca si cum este amenajata? Trei masculi au nevoie de cusca mare, cu ascunzisuri si fan pus in mai multe locuri strategice (chiar si ca bariera vizuala).

Vezi subiecte pe aceasta tema lahttps://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?f=4&t=2356
si citeste si aceste mesaje viewtopic.php?p=113046#p113046
viewtopic.php?p=47760#p47760
viewtopic.php?p=127235#p127235

cosmina456
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 09 Apr 2021, 20:20

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde cosmina456 » 09 Apr 2021, 20:22

BUNA ZIUA PORCUSORUL MEU DE GUINEA SE SCARPINA SI ARE NUMAI BUBITE PE SPATE CU CE SA IL DAUL ARE 3 LUNI SI E BAIAT

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 19 Apr 2021, 10:03

Cumpara la farmacia umana Betadine solutie si tamponeaza dimineata, zilnic, zonele afectate cu acest dezinfectant ca prim ajutor.
Asemenea simptome pot indica o infectie cu ciuperci parazite sau cu acarieni. Pentru a putea eradica, bine e sa fie vazut de medic, deoarece necesita alt tratament fiecare.
Pentru intarirea rezistentei organismului administreaza-i vitamina C sub forma de picaturi orale ce gasesti tot la farmacia umana, se da 4-5 picaturi odata pe zi pe o perioada de 7-10 zile. Schimba mai des asternutul partial in acele locuri unde urineaza mai des, pentru a sta pe talas uscat.


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori