Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

dant
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 15 Dec 2018, 22:20

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde dant » 15 Dec 2018, 22:41

Salutare,
Am avut si eu o problema la porcusorul meu- o micoza care facea cruste. Tin sa mentionez ca porcusorul are aproape 7 ani si mai traieste in cusca cu un alt baeitel, mai tanar. Cel din urma nu are nicio problema.
Am incercat cu IMAVEROL + baie cu sampon cu ketoconazol; micoza se vindeca si revenea dupa 2-3 saptamani.
Sfat pentru cei care au problema asta este sa incerce initial cu crema cu propolis si galbenele. In cazul meu a facut minuni.
Unde avea cruste mai groase aplicam cantitate mai mare iar a 2-a zi incepeau sa se desprinda singure. Unde se putea ii dezlipeam usor cojitele, ajutat de putina apa termala dar nu insistam foarte mult, dupa care aplicam din nou o cantitate mare de crema in zona cu cruste.
Pentru restul corpului am aplicat crema in palme dupa care l-am masat, in fiecare zi.
Dupa 1 saptamana, pielea era rozalie, cazusera toate cojitele iar parul incepuse sa ii creasca din nou.
Acum, dupa 3 saptamani mai aplic preventiv, o data pe saptamana, o cantitate mica de crema pe tot corpul.
Blana este curata, parul i-a crescut si nu a mai fost nevoie sa folosesc substante care mai mult ca sigur ii dauneaza porcusorului.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 16 Dec 2018, 17:16

Multumim pentru sfaturi, si sanatate porcusorilor tai! :heart:

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde simon_ar » 02 Ian 2019, 01:36

Oricat as fi incercat sa ma feresc am ajuns din nou la acest topic. :(
Acum vreo doua saptamani am observat ca Lulu are ceva la un piciorut. Desi nu s-a scarpinat mai des ca de obicei si am tinut cont de tot ce s-a putut ca sfaturi primite aici, tot a facut din nou micoza. Am reinceput tratamentul cu imaverol si baia saptamanala cu samponul cu ketokanazol. ii dau si vitamina C si Beres (4-5 pic din prima si doua pic de Beres).
Geda, te rog sa-mi recomanzi un medic veterinar in Timisoara, fiindca eu nu mai stiu ce sa fac. :( Vreau sa mai cer parerea unui medic.
Sunt putin disperata mai ales ca am adoptat inca un porcusor (bineinteles de acelasi sex) si acum nu pot sa-i pun impreuna. :((
Inainte de aparitia micozei am fost cu Lulu la veterinar fiindca are cam tot timpul talpile mai rosiatice. L-am dat cu o crema cu zinc recomandata de medic si tot asa este.
Am citit mai sus de galbenele cu propolis. Cred ca o sa incerc si asta.
Pana la urma ma intreb daca intr-adevar e o micoza, fiindca nu se extinde si nici nu se scarpina.
Help!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 02 Ian 2019, 18:26

La medicii vet recomandati vezi medicul vet Dr. Simiz Florin, dar cum informatia nu a mai fost actualizata, incearca sa il contactezi la nr tel afisat la viewtopic.php?p=3#p3 sau la USAMVBT.

Daca tot reapare micoza, verifica ce accesorii pot fi contaminate, de ex. accesoriile din lemn scoate din cusca si pana vara cand poti pune la soare pentru dezinfectare, nu mai folosi in cusca. Ai scris mai demult ca ii place sa stea exact acolo unde e umed, foloseste material fleece ce poti schimba main des, pentru odihna, ca pielea de pe labuta si talpita sa nu fie expusa la talas umed ce poate afecta stratul protector al pielii (bariera hidrolipidica a pielii).
Stiu ca aveai cusca relativ mica ceea ce chiar si in conditii foarte stricte privind igiena poate favoriza astfel de probleme, o cusca spatioasa asigura foarte multe dintre nevoi, printre multe altele se poate pastra si o igiena mai buna fata de o cusca mica.

Cand s-a inrosit talpita la unul din porcusorii mei care datorita varstei inaintate se misca putin, aplicam aceasta strategie viewtopic.php?p=91207#p91207

Am primit pozele, pe labuta se observa ca leziunea (ciuperca) pare sa aiba aspect inelar, asemanator unui cerc la care marginea constituie zona de infectie activa, specific micozei.
Bursucel, noul porcusor este foarte dulce, sa iti traiasca!!! :heart:
Fişiere ataşate
talpita1.jpg
talpita.jpg
talpita2.jpg
Bursucel.jpg

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde simon_ar » 03 Ian 2019, 13:09

Multumesc pentru raspuns.

Cusca actuala are 100cm/50. Am luat-o de la Hornbach.
Momentan nu am accesorii de lemn in cusca. Am avut un podulet pe care l-am aruncat cand s-a imbolnavit inainte.
Am ceva accesorii de plastic pe care le curat bine cu otet. Pulverizez otet pe ele si le las asa vreo 30min.
Ca asternut folosesc talas ca prim strat, pe urma pres de baie si deasupra fleece. Si presul de baie il spal odata cu accesorile. In ultimele zile am scos paturica fleece fiindca o curat f greu de firele de fan ce intra in ea. Patura o spal la 40 de grade si la clatit pun otet. Am 3 paturi de schimb. Cand nu pun patura, am niste prosopele care le pun peste pres si le schimb chiar si dupa doua ore dupa ce le-am pus, daca sunt putin umede.
Am luat luat o casuta atata de frumoasa din fleece, pe care nu mai indraznesc sa o pun in cusca. Se poate spala la maxim 40 de grade. Prosopelele le spal la 60 si le clatesc cu otet.
Cusca o curat cel putin de doua ori pe zi de bombonele si fan.

O sa incerc cumva sa ajung la medicul din Timi, desi sincer mi-e cam frica sa-l scot pe frigul asta din casa si stiu ca va fi un stres pentru el drumul...

Multumesc inca o data pentru sfaturi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 07 Ian 2019, 12:17

Am primit pozele despre cusca si asternut, inserez la acest post.
Intr-adevar e frig afara pentru vizita la medic, in luarea deciziei potrivite trebuie cantarit raportul beneficiu-risc.

In ceea ce priveste reaparitia micozei, poate ar merita sa incerci sa nu folosesti o perioada presul de baie, sa vedem cum merge fara. Pui talas de o grosime de minim 5 cm (dupa ce ai batatorit talasul bine cu palma, cand este compact sa aiba minim 5 cm grosime), si doar in locul in care doarme, material ce preferi tu si ce tine de cald, in rest sa circule pe talas. Pentru a-l feri, in aceasta perioada cand e sensibila talpita, de posibillele suprafete abrazive, poti inlocui acele tunele PVC cu alt accesoriu imbracat in material, vezi idei in galeria noastra, iti inserez cateva.
Imagine
Imagine

Amintesc doar pentru informare ca exista si covorase antiderapante numite Vetbed, vezi de ex. sau pareri si avantaje in topicul destinat acestui subiect la viewtopic.php?f=5&t=2443

In galeria noastra
Imagine
Imagine
Fişiere ataşate
IMG_20181215_133520.jpg
IMG_20181215_133505.jpg
IMG_20181215_133437.jpg
IMG_20181215_133234.jpg

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde simon_ar » 07 Ian 2019, 14:26

Multumesc de sugestii. Diseara il pun pe talas.
Pe fundul custii trebuie sa pun ceva antiderapant, fiindca oricat as batatori talasul tot aluneca si zboara in toate partile. Ma gandeam la niste aleze de 60/90. Deasupra pun talasul in strat gros. E bine asa?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 08 Ian 2019, 14:16

Da, se pot folosi aleze.

Am primit pozele, inserez aici.
Fişiere ataşate
asternut_a_r.jpg

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde simon_ar » 15 Ian 2019, 14:19

Salut
Porcusorul Lulu e bine. A scapat de micoza. A patra oara. Sper sa nu mai scriu la acest subiect ...
Pentru prevenire, in afara de vit c si beres si grija la asternut .. mai pot face ceva?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 16 Ian 2019, 18:15

Ce veste buna! :heart:
Da, ramai la aceasta strategie, folosind talas, si creste orz verde in ladita, vezi viewtopic.php?f=22&t=1699&p=46412#p46412

Adrian123asd
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 26 Ian 2019, 14:27

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Adrian123asd » 26 Ian 2019, 14:33

Am si eu o intrebare cum se folosesc betadine si nizoral cum se procedeaza

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 26 Ian 2019, 17:05

Vezi un exemplu la viewtopic.php?p=132892#p132892 (in cazul de fata in loc de unguent galbenele crema Nizoral).

Raluca876
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 08 Mai 2023, 10:28

Porcusorul meu se scarpin și are răni

Mesajde Raluca876 » 08 Mai 2023, 10:34

Bună ziua, sunt nouo pe acest program am și eu un porcușor de guineea fetita o chema zou, am avuat un baiat pui l-am luat crezând ca este fetita acum l-am dus înapoi la petshop doar ca el se scărpina și acum și zou se scărpina și are răni mici pe burtica dar destul de multe, i-am făcut baie acum vad ca nu se mai scărpina dar nu știu cum sa o ajut sa se închidă rănile, ma puteți ajuta?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 09 Mai 2023, 10:54

Buna,
Intareste rezistenta organismului administrand vitamina C sub forma de picaturi orale ce gasesti la farmacia umana, se da 4-5 picaturi odata pe zi pe o perioada de 7-10 zile. Schimba mai des asternutul partial in acele locuri unde urineaza mai des, pentru a sta pe talas uscat. In farmacia umana se gaseste Betadine solutie ce are un spectru larg de actiune, aplicat odata pe zi in zonele afectate ajuta la vindecarea ranilor.
In cazul in care are rani ce persista in continuare, trebuie vazut de un medic vet pentru a primi tratamentul corespunzator. Poate avea micoza sau infestare cu acarieni, tratamentul este diferit, e important sa primeasca tratamentul ce combate acea boala de piele.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori