pisoi

Alte animale, in cautare de stapani, animale pierdute/gasite
Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

pisoi

Mesajde Lexy87 » 17 Iul 2017, 16:15

Acum cateva ore am gasit in apa din fata blocului 7 pui de pisica abia fatati. 3 par sa aiba 2-3 zile , dar 4 sunt foarte foarte mici. Nu stiu cati vor supravietui..le-am luat laptic special dar 2 refuza sa suga. Scriu aici pentru ca eu nu voi putea sa-i tin decat pana vor fi adoptabili si sper sa ma ajutati sa le gasesc stapani. Nu stiu exact ce culori sunt pentru ca erau foarte uzi cand i-am salvat, dar 3 sunt ceva tigrisori gri..ceilalti gri inchis sau negri. Daca aveti ceva sfaturi pentru mine..fiind prima data cand incerc sa salvez de una singura pui nou-nascuti.. Si de asemeni cand vor fi adoptabili voi posta ceva poze si o sa vad rog, care aveti facebook, sa postati in grupurile de acolo..poate se gasesc doritori.

Dixie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 13 Iul 2017, 20:16

Re: pisoi

Mesajde Dixie » 18 Iul 2017, 23:37

Este foarte frumos ce ai facut si desi sunt noua pe forum stiu despre pisici, caini, porcusori de guineea.....
Si am o intrebare, cei dou pisoi chiar nu mananca sau mai mananca fortat?
Sfatul meu este sa ii duci la veterinar....
Daca sunt pui mici de pisoi sa nu le dai lapte cu serina deoarece se pot ineca :worried: , le poti da lapte cu un biberon foarte mic..
Ne poti da poze cu micutii? Chiar vreau sa ii vad :heart:
,dar nu pot adopta niciunul deoarece am deja 3 pisoi siamezi

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: pisoi

Mesajde Gemon » 19 Iul 2017, 10:53

Draga Lexi, ideal ar fi sa le gasesti o mama adoptiva la un adapost sau cabinet vet (eventual cautand pe net).
Este o mare provocare, ele trebuie hranite foarte des, si ajutate sa isi faca nevoile, masand usor zona genitala cu o fasa/discheta umeda.
Vezi articole la
http://pisicata.ro/hranirea-pisoilor-ma ... -saptamani
http://www.adoptiipisici.ro/ingrijirea- ... -de-viata/
Succes!

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: pisoi

Mesajde Lexy87 » 23 Iul 2017, 01:01

buna seara. Inca sunt in viata cu totii. mai putin eu...ca nu am timp sa dorm, sa mananc..nimic..sunt singurica cu 7 nazdravani. Au inceput sa faca ochisori deja...mor de dragul lor.

La veterinar nu am putut sa-i duc atunci pt ca erau uzi si am vrut sa stea la caldurica. Acum nu mai e cazul, cel putin nu prea curand, ii voi duce cam intr-o saptamana sa-i evalueze.
Incet incet au inceput sa pape toti, dar in fiecare zi ma sperie cate unul ca nu a luat in greutate. Sper ca pana la urma vor fi bine toti.

Mama adoptiva nu stiu unde sa le gasesc si nici n-am avut timp sa-mi bat capul cu asa ceva...de o saptamana sunt numai cu ochii pe ei. Intr-o zi a trebuit sa ies putin din casa sa cumpar cate ceva ca era frigideru gol si ceilalti copii (porcutii si 2 hamsteri) nu erau deloc solidari cu situatia mea :lol: si cat am fost plecata 2 ore ii auzeam in continuu in capul meu, si orice sunet..orice scartait..mi se parea ca sunt ei.

eu ii ajut sa-si faca nevoile dupa fiecare masa (nu fac ei chiar mereu) dar ei mai fac si singurei in cutiile unde-i tin (sunt separati, 4 sunt mai mici si 3 mai mari cu 1-2 zile, cred ca sunt de la 2 pisici), si mereu sunt murdarei. ii curat eu cu carpa uda dar tot degeaba..parca-s dati cu gel mititeii. degeaba le schimb prosoapele in care stau de cateva ori pe zi...am ajuns sa pun masina de spalat in fiecare zi si sa cer donatii de prosoape vechi de la prieteni ca nu-mi mai ajung. nici nu vreau sa ma gandesc ce fac cand mai cresc si n-or sa mai stea in cutii.

poze si filmulete am o gramada dar in telefon si aici scriu din pc, n-am nici un chef sa le transfer acu.
Daca e ok voi pune un link de youtube cu filmuletul salvarii lor (nu stiu cum am fost asa de inspirata sa filmez) si contul meu de instagram unde am poze si filmulete cu ei de cand sunt la mine.




Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: pisoi

Mesajde Gemon » 24 Iul 2017, 13:33


Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: pisoi

Mesajde Lexy87 » 24 Iul 2017, 15:22

multumesc. deocamdata am alta problema..cativa dintre ei au funduletul inflamat si nu reusesc sa-i fac sa faca ..or fi facand ei singurei acolo in cutie dar cand ii stimulez eu nu fac. i-am sters deocamdata cu ser fiziologic. as putea sa-i sterg cu altceva ca sa-i ajut sa scada inflamatia?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: pisoi

Mesajde Gemon » 25 Iul 2017, 18:52

Unge acel loc cu unguent galbenele, si daca ai timp, inainte de asta spala cu ceai de musetel zona inflamata.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: pisoi

Mesajde Lexy87 » 26 Iul 2017, 03:38

multumesc. de unguent de galbenele sau mibazon mi-a zis si de la vet. o sa fac si ceai de galbenele. deocamdata nu s-a remediat doar cu unguent.
am luat si niste pliculete ca sa le pun in laptic sa nu mai faca asa moale..sper sa se regleze.
cea mai mica nu prea mai papa cum trebuie si-mi slabeste..o tin mai mult in poala ca ceilalti 2 cu care e in cutie au crescut (au 200g fata de ea care are abia 130g) si numai pe ea se suie sa doarma..mi-e asa de mila de ea mititica..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: pisoi

Mesajde Gemon » 28 Iul 2017, 19:03

Incearca sa ii dai Pro-Enteric TRIPLEX, reechilibreaza flora intestinala si stimuleaza pofta, vezi http://www.altius.ro/produse/suplimente ... iplex.html , EMAIL office@altius.ro

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: pisoi

Mesajde Lexy87 » 31 Iul 2017, 01:41

Multumesc...nu am timp sa mai caut si asa ceva..mi-a dat de la vet niste vitamine cu probiotice..niste plicuri cu lichid din care papa cei mai mici cate 10 ml pe zi. acu fetita mea si-a mai revenit si a luat iar in greutate, la fel si motanelu cu care am pus-o.. (ca era mai mic si mai lertargic la momentuol ala). acu imi face probleme alt motanel care scade in greutate...niciodata nu scap de griji..scapa unu incepe altu. au deja 2 sapt slava domnului, inca 2 maxim 3 si sper sa le gasesc stapani iubitori.
tot molcul fac..au momente..uneori mai moale..alteori mai binisor..unii mai bine altii mai putine bine...nici nu mai reusesc sa le tin evidenta la toti ca acum fac mai mult singurei in cutiile unde ii tin si e greu sa stiu care ce a facut daca nu sunt pe faza. inca le dau la toti yudigest din ala..sper sa se regleze odata....se murdaresc ca niste purcei ca dupa ce fac calca prin el, se suie pe ceilalti...vai de capul meu. la recomadarea veterinarului le-am facut cate o baita saptamana asta..dar in 3 zile erau iar lipiti cu parca dati cu fixativ...tre sa le fac iar baita dar nu prea as vrea..of...
le schimb paturicile si prosoapele de 3-4 ori pe zi si tot degeaba...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: pisoi

Mesajde Gemon » 03 Aug 2017, 13:48

Ne-am bucura sa vedem poze cu ei inainte de a fi adoptati... :smile:
Sanatate tuturor, si tie multa putere sa poti trece cat mai bine de aceste greutati! :heart:

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: pisoi

Mesajde Lexy87 » 04 Aug 2017, 00:52

Din pacate mititelul care nu mai papa nu a rezistat...oricat m-am chiuit eu cu seringa el n-a mai vrut si ne-a parasit dupa 16 zile. Restul sunt bine deocamdata , papa cu pofta, le-am schimbat lapticul si nu mai e asa moale scaunul.

poze am zis intr-un post mai sus, am pe instagram. am lasat link-ul acolo.
va mai pun un filmulet de azi cu 2 dintre monstruleti


Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: pisoi

Mesajde Lexy87 » 30 Aug 2017, 23:40

hello. Maimutoii mici sunt mari acum si numai buni de luat acasa. voi incerca sa pun cateva poze de pe telefon, oricum le aveti si in linkul de mai sus, pe contul meu de instagram. Daca sunteti din Iasi sau puteti ajunge aici si doriti unul sau chiar 2, sau cunoasteti pe cineva interesat, contactati-ma in maxim 2 saptamani.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: pisoi

Mesajde Lexy87 » 31 Aug 2017, 16:59

n-a mers de pe telefon deci a trebuit sa descarc pozele.
4 dintre ei sunt pt adoptie, metoda de contact va fi pe e-mail aly15fs@yahoo.com , taxa de adoptie 100 ron si doar cu contract, de preferinta doar in orasul iasi.
20170831_1541181.jpg
20170822_124046.jpg
Fişiere ataşate
20170822_124035.jpg
20170822_124028.jpg
20170822_122926.jpg

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: pisoi

Mesajde Lexy87 » 10 Sep 2017, 02:58

Hello. revin cu o veste buna. Motanelul gri a plecat ieri la casuta lui, l-a adoptat o fetita si a fost dragoste la prima vedere. Sufletul meu e impartit intre dorul de el si bucuria ca a gasit un camin iubitor.
A mai ramas motanelul gri cu alb, pentru ca 2 fetite le pastrez eu, si alti 2 vor merge la mama. Daca totusi ii vrea altcineva eu nu ma opun. Deci practic motanelul gri cu alb, fetita tigrisoara si cea negruta.


Înapoi la “Donatii/adoptii - Alte animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori