Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Miki_C » 06 Iul 2016, 16:28

Multumesc pentru idei!
Singurul loc in care alearga si se simte bine maimutica mea, se pare ca este patul. Si atunci cand este in pat sau la mine in brate daca o mangai cu o mana si in cealalta mana ii tin un cubulet de ardei sau castravete, gusta putin din bucatica respectiva. Sau mai mult ma pacaleste pentru ca doar isi infinge dintisorii si lasa urme de dintisori dar nu rupe bucatele. Cred ca doar testeaza gustul legumelor si putina zeama ii ajunge in gurita. Dar e ok si asa.
Un lucru care m-a bucurt tare mult ieri a fost ca i-am taiat o rondea de vânata sub forma de cubulete, i-am pus cubuletele in bol si am lasat-o singura. Mai tarziu cand m-am intors mai erau cateva cubulete in bol, a mancat o parte din ele, nu complet, caci am gasit resturi rontaite prin talaj dar pot sa zic ca mi-a depasit asteptarile.
Incet, incet incepe sa guste si legume. Ieri putina vanata, azi putin ardei... diseara o sa incerc cu putin morcov.
Intre timp rasfoiesc forumul. Am gasit aici foarte multe informatii utile. :idea:

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Miki_C » 10 Aug 2016, 00:20

Mai bine de luna, o zi da, doua nu, m-am chinuit sa o fac pe micuta mea guineza sa manance morcov, ei bine, nu voia si pace. Manca doar fan toata ziua si nu se atingea de morcov. Si mai statea si toata ziua suparata pe mine, cu fundul la mine, nici macar nu se uita daca eram in camera. Trebuia sa schimb tactica.
Pentru ca ii placea mult patrunjelul, m-am gandit sa ii dau morcov ras cu aroma de patrunjel, adica am ras cam o lingura de morcov pe razatoarea mare si l-am amestecat cu putin patrunjel tocat. I-am pus fetei bolul in fata si am plecat din camera. Dupa o ora m-am intors, mai ramasese putin. Am repetat figura cu morcov ras la vreo 2 zile. Nici nu a vrut sa guste. Am apelat din nou la patrunjel tocat si din nou a mancat.
Timp de 4 zile i-am dat bucatele de morcov dar nu, bineinteles ca nu s-a uitat la ele....
Am zis sa incerc si alta varianta, morcov ras presarat cu tarata de grau (ei ii place mult cand ii dau 1 lingurita tarate de grau umezite cu apa, linge bolul). A mancat si morcovul cu tarate. Am repetat si cu o alta ocazie si a mancat.
Tura a treia am incercat bucatele de morcov proaspat curatat si taiat, pudrate cu tarate.
Nu a fost prea incantata, a incercat sa manance tarata de deasupra, sa o linga dar in final s-a hotarat sa cedeze si sa rontaie morcov. Acum mananca fara smecherii. :up2:
Dar, exista si un dar... acum nu mai vrea sa mai manance telina(desi ii placea intr-o vreme) si castravete desi castravete a mai mancat o data! ~X(
Nici dupa patrunjel nu mai e innebunita, daca ii pun 2 fire patrunjel si ardei sau sfecla, mananca intai legumele si patrunjelul ramane ultimul.
Cand am luat-o de la petshop nu manca in afara de mancarea speciala decat patrunjel si iarba. Acum ii plac vinete, ardei rosu, galben, verde, pastarnac si patrunjel radacina, sfecla rosie...
Nu se atinge de rosie sau dovlecel bucatele, caci dovlecel ras cu un praf de tarata de grau a mancat o data.
I-am facut o lista e telefon cu ceea ce mananca si ce nu vrea sa guste si ma orientez dupa ea la cumparaturi.

Sper sa fie de folos cuiva experimentele mele de mai sus :wasntme:

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Miki_C » 10 Aug 2016, 00:49

Lista mea:

" Bubulina aka Maimutzica, alimente:

FRUCTE: mar, pepene verde, banana, cirese, nectarina, pruna, pepene galb. cantalup, strugure negru, afine negre.

LEGUME:  ardei rosu/verde/galben, vinete, porumb de lapte, baby corn, sfecla rosie, pastarnac, patrunjel, telina, castraveti doar odata, morcov doar ras cu patrunjel sau tarate de grau, morcov bucatele(in sfarsit :shock: ), dovlecel ras+tarate grau,

FRUNZE: patrunjel, marar, telina, pănuşi verzi/uscate si matase porumb, morcov, tulpini verzi de porumb.

IERBURI (frunze): papadie, patlagina, trifoi, grâu verde, graşiță, galbenele(frunze verzi si flori uscate), lucerna palita si uscata (cate un fir).

POMI: frunze de salcâm si dud (doar cateva, de test)

Nici NU gusta: rosie, dovlecel, castravete, ardei pt umplut,  portocala, mango.

PREFERATE: mar, pepene verde, sfecla rosie, ardei rosu, vinata, patrunjel verde, panusi de porumb, baby corn, papadie frunze, patlagina, iarba verde, nectarina, tarate grau. "

Intentionez sa ii cumpar dovleac, sper sa invete sa manance, la iarna o sa ii prinda bine, va manca diversificat. :clapping:

Cum am zis in postul anterior cand am cumparat porcuta, in afara de pelete manca doar patrunjel si iarba.
Lista s-a marit considerabil in 2 luni de cand o am pe porcuta si sunt putine alimentele pe care nu le accepta.
Sper sa reinceapa sa manance si telina, castravetele si dovlecelul nu sunt neaparat importante in comparatie cu restul alimentelor pe care le papa ea. Ma intereseaza in principal sa accepte radacinoasele, iarna o sa fie nevoita sa se multumeasca cu ele.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 10 Aug 2016, 09:21

Bravo!
Sunteti pe drumul bun catre un stil de viata sanatos, trebuie introdus treptat ceea ce nu a mancat pana acum.
Incearca in loc de dovlecelul obisnuit cel zucchini cu coaja verde inchis, ai mei adora, le dau din cele fragede o mica bucatica impreuna cu coaja.
Fişiere ataşate
cukkini.jpg

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Miki_C » 10 Aug 2016, 12:55

Multumim pentru sugestie, o sa iau chiar astazi zucchini. Si dovleac. Chiar daca nu mananca ii pun in bol sa se obisnuiasca cu mirosul si culoarea si in final va manca. Oricum toate alimentele i le-am introdus treptat. Am citit destul de mult, aproape tot forumul si am avut de unde invata.
Am rabdare si sunt perseverenta. De obicei accepta mai repede si e mai curioasa daca le tin eu in mana. Le miroase chiar daca nu le gusta chiar atunci.
Sunt topita dupa maimutica mea, o iubesc mult de tot! :heart:

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Miki_C » 25 Oct 2016, 15:42

Fişiere ataşate
rsz_20161016_144715.jpg
rsz_20161016_122928.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 27 Oct 2016, 16:04

Ce frumosi sunt impreuna! :love:

Multumim pentru pozele frumoase, este foarte relaxant sa vedem asa imagini foto, ne incarca cu energie si ne face ziua frumoasa.

Pupici pe nasucul lor, si multe popcornuri! :spin: :dance: :running:

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Miki_C » 28 Oct 2016, 23:14

:wasntme: Multumim!

Pentru noi chiar sunt cei mai frumosi si mai dulci porculeti din univers. :heart:
De cate ori avem ocazia, ne uitam la ele cum se joaca si vorbesc si da, ar putea inlocui televizorul oricand. Nu ai cum sa te plictisesti cu ele in camera.

Avatar utilizator
Mona
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 02 Mar 2017, 20:55
Localitate: Ploiesti

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Mona » 11 Apr 2017, 12:04

Am si eu o intrebare (de, asa ca orice incepator :shock: ).
Daca au voie sa manance frunze de capsuni, atunci pot manca si frunze de fragi? Ma gandesc ca sunt din aceeasi familie.
Si daca da, se pot da proaspete sau si uscate?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 11 Apr 2017, 20:37

Are proprietati astrigente, antidiareice, bactericide, diuretice si depurative, bine e sa fie oferite impreuna cu fructe, in cantitati mici, intre mese, ca delicatese, in scop terapeutic sau sub forma de recompensa. Vezi si http://lataifas.ro/boli-si-tratamente-n ... lculilor/#

Avatar utilizator
catalina.ispas
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 09 Apr 2018, 18:11

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde catalina.ispas » 09 Apr 2018, 18:33

Lista porcutelor mele ( Mimi si Cici):

Fân Oxbow

PELETE Oxbow Essentials Adult Guineea Pig

FRUCTE : mar, banana, pepene verde, prune, afine, caise

LEGUME: ardei, morcov, dovlecel, zucchini, pastarnac, castravete, asparagus, andive

VERDETURI : papadie, patrunjel, basil, valeriana, baby spanac, telina,lucerna, grau, trifoi

COPACI: dud, mar, salcam

Inca suntem in perioada de acomodare si la fiecare cateva saptamani incercam sa adaugam cate un aliment nou asa cum ne-a recomandat medicul veterinar. Pana acum nu am avut probleme si le-a placut tot ce le-am dat nou si nici nu am avut probleme digestive din cauza lor. (Desigur tot ce adaugam se afla pe lista de alimente permise pentru porcusori si oferim la intervalele recomandate)

Tudor
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 01 Apr 2018, 15:18
Localitate: Iasi

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Tudor » 09 Apr 2018, 22:03

Unde gasesti produse de la Oxbow? Caut de ceva timp un loc de unde sa pot comanda si nu am gasit inca.

Avatar utilizator
catalina.ispas
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 09 Apr 2018, 18:11

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde catalina.ispas » 09 Apr 2018, 22:34

Comand de pe amazon tot ce am nevoie :D Chiar daca e mai scump si dureaza pana ajunge merita tot efortul

Carla.323
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 01 Dec 2018, 13:02

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Carla.323 » 01 Dec 2018, 13:06


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 02 Dec 2018, 18:07

Da, pot primi, insa tot ce este nou, se introduce treptat, si prima data in cantitati foarte mici, de preferat doar un singur aliment nou pe zi, nu mai multe.
Porcusorii sunt , accepta mai greu alimentele noi, trebuie sa ai rabdare daca nu vor sa guste din prima. Vezi si viewtopic.php?p=255#p255 si viewtopic.php?p=47864#p47864


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori