Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Roxy-Roxana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 07 Feb 2016, 21:51
Localitate: Vaslui

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Roxy-Roxana » 07 Feb 2016, 22:02

Porcusorului meu ii dau jumatate de mar.. Si de obicei ii dau cu tot cu codita...
El gaseste codita si incepe sa o rontaie.. :!:
Ii mai atrag atentia uneori pentru ca mie frica sa nu i se intample ceva :confused: :suicide:
:idea:

cornelia92
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 17 Feb 2016, 11:48
Localitate: Iasi

Re: Frunze de galbenele

Mesajde cornelia92 » 17 Feb 2016, 11:53

Veterinarul mi-a recomandat sa hranesc porcusorul meu o data la doua luni cu frunzulite uscate de galbenele. Am procurat o cutie de ceai de galbenele aici : . Ce parere aveti despre asta ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 13 Mar 2016, 19:32

Poti amesteca o cantitate mica de plante medicinale in forma uscata (galbenele, menta, papadie, traista ciobanului etc.) in fan, va fi mai apetisant fanul daca procedezi asa.

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Blacky » 04 Mai 2016, 16:33

Buna ziua,

Sunt un proaspat posesor de procusor de guineea. O minune - il / o cheama Blacky (nu sunt sigur de sex momentan - are 7 saptamani).
Am tot cautat printre posturile voastre pentru ca nu am vrut sa duplic - si chiar imi pare rau daca cumva am sarit raspunsul cautat de mine.
De la pet-shop-ul din oras (sunt din Craiova) mi s-a dat hrana Cunipic (https://animalulfericit.ro/petshop-roza ... C&limit=28) si fan alpin cu morcov.
Printre posturile voastre am gasit ca hrana cunipic nu este recomandata datorita procentului ridicat de cenusa (sper ca nu gresesc).
Dintre tipurile de hrana recomandate tot de voi dar intr-un alt thread - am cautat si am si gasit urmatoarele :
- Cavia Complete (la care scrie ca nu contine cereale - si daca am inteles bine pentru puisori e recomandata hrana care contine cereale)
- Vitakraft Emotion (only for kids - care vad ca contine seminte - si tot pe site aici am vazut ca semintele nu sunt ok pentru procusori).

Pe langa cele 2 enumerate mai sus - mi-a sarit in ochi Vitakraft Emotion Beauty (care contine cereale si nu are seminte).
Acum - o sa va rog pe voi - care aveti experienta sa ma ajutati in a alege hrana optima pentru Blackita al meu - deoarece nu vreau sa-i dau ceva ce ii face rau (asa cum o fac in prezent cu acest cunipic).

Va rog mult sa ma ajutati repejor pentu a ii putea schimba mancarea cu ceva care sa ii faca bine. Daca intre timp a aparut o alta marca / fel de mancare care este mai buna dar nu este enumerata pe site va rog sa-mi ziceti si voi face tot posibilul sa gasesc undeva.

Va multumesc mult pentru ajutor si astept raspuns.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 04 Mai 2016, 18:09

Bine ai venit printre noi!

Fiind puiuti poate primi aceasta hrana ce contine si lucerna pe langa altele. Ar fi bine sa cumperi si Cavia Complete si pana termini pachetul Cunipic, amesteca cele doua, apoi treci doar pe Cavia Complete, asa nu schimbi brusc, il si obisnuiesti treptat cu gustul celei noi.
Poti fotografia aparatul genital si sa pui pe forum, te ajutam in stabilirea sexului, vezi topicul dedicat acestei teme la viewtopic.php?p=131893#p131893

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Blacky » 04 Mai 2016, 18:26

Va multumesc mult pentru raspuns !
Am vazut ca aceasta hrana "Cavia complete" se gaseste si la noi - si va voi urma sfatul.
Sa inteleg ca intre vitakraft si Cavia - cea din urma este mai bun pentru ei?
Legat de fan - as vrea sa va rog sa ma sfatuiti - sa cumpar mere cu altceva ? O sa incerc sa fiu putin mai clar - in prezent papa cu pofta fanul alpin cu morcov. Atunci cand voi termina pachetul sa incerc fan cu altceva ?
Are fan la discretie si apa de asemenea - momentan fiind puiut - mancarea speciala (in prezent cunipic pe viitor Cavia) este pusa intr-un castronel la discretie.
In primele doua zile a mancat chiar si mar si morcov - acum vad ca nu se mai da in vant dupa ele.
Am incercat sa-i introduc usor si patrunjelul cat si lucerna - si cele 2 par a fi preferatele lui.

Voi reveni si cu poza pentru a ma ajuta sa identific sexul lighioanei.
Va multumesc inca o data - si momentan fiind nou - atunci cand o sa am nevoie - va voi deranja si cu alte intrebari !

P.S. Ne scuzati ca vorbim cu gura plina
Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 06 Mai 2016, 01:07

Fanul poate contine si diferite plante medicinale, este OK cel alpin cu morcov, la fel se poate da si fan in care este amestecat papadie, urzica etc.
Vezi exemple la https://picasaweb.google.com/1040842857 ... Szenafelek
Referitor la hrana speciala, da, cea Cavia Complete este cea potrivita pentru ei, le feresc de multe probleme digestive. La Vitakraft recomandam doar cele din gama Emotion, dar Cavia Complete este net superioara, versiunea noua, imbunatatita a aparut in urma cu aprox. 2 ani, vezi viewtopic.php?p=130977#p130977 . Contine, printre altele, fibre nemacinate cu un procent ridicat de silicat. Porcusorii au intestine lungi si cecumul mare, au nevoie de fibre cu structuri lungi ce tocesc uniform dintii, stimuleaza peristaltismul si protejeaza flora intestinala, si au efect deosebit de benefic asupra sistemului digestiv in general.

Este foarte dulce, sa-ti traiasca! :heart:

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Blacky » 06 Mai 2016, 14:38

Va multumesc pentru explicatii si pentru sfaturi!
Am facut comanda online - miercuri - la cavia complete (sper din suflet sa n-o refuze - voi tine cont de ce mi-ati zis si voi face trecerea treptat de la o mancare la alta prin a le combina la inceput). De asemenea am luat si un tub din acela din fan, o mingiuca pe care o pot umple de diverse si apoi s-o agat pe cusca, am luat si fan din acela cu papadie (am vazut ca pe langa papadie contine si ceva galbenele) tot de la JR Farm cat si o perie din aceea speciala sa vedem daca ii place sa-l pieptan.
Sper sa vina comanda - am facut de miercuri dar pana acum nu a plecat (nu stiu daca am voie sa dau numele site-ului de unde am luat).
Tot aici pe forum dar intr-un thread diferit am gasit cateva idei de custi hand made si cat de curand vreau sa ma apuc sa construiesc una pentru ca imediat ce o voi termina (si imediat ce voi afla ce sex este mititelu (voi pune zilele acestea poza acolo unde mi-ati zis - pentru a ma ajuta dumneavoastra cu asta) vreau ca blackitza sa primeasca un partener de acelasi sex.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Lexy87 » 08 Mai 2016, 03:43

Ce ma bucur cand cineva se informeaza si vrea sa faca totul bine pt porcutul lui/ei! Felictari si multe zile fericite cu dragalasul Blacky!

Dan Larisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iun 2016, 00:19

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Dan Larisa » 03 Iun 2016, 00:35

Buna seara! As dori sa stiu ce as putea face in legatura cu mancare porcusorilor mei...am citit pe gemon ca salata nu le face bine si ca trebuie dat 2-3 frunze o data pe saptamana... Aici intervine dilema mea...porcusorii mei mananca doar salata...am vazut ca majoritatea dintre voi le dau micutilor cate un fel de mancare la fiecare masa. Eu mam obisnuit sa le dau cam de 4-5 ori pe zi si atunci le pun in bol cam tot ce am cumparat pentru ei (salta, varza, spanac, castravete, patrunjel, fructe etc),doar ca nu mananca decat salata si varza iar din restul bunatatilor este giugulit putin...Cum as putea sa ii obinuiesc sa pape si altceva dat fiind ca salata in exces nu le face deloc bine sanatatii...Ambele printese au cam 4 luni jum (daca poate ajuta cu ceva aceasta informatie)

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Lexy87 » 04 Iun 2016, 16:16

normal ca ele aleg doar ce le place. solutia e sa le dai un singur fel si daca nu mananca nu e nimic..in timp se vor obisnui. atata timp cat au fan si apa la discretie (non-stop) nu mor de foame. legumele si fructele sunt doar asa..de rasfat. varza nu este indicata pt ca baloneaza si cum porcusorii nu pot elimina natural gazele..risca sa moara. vezi aici legumele recomandate viewtopic.php?f=3&t=212

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Miki_C » 04 Iul 2016, 15:52

Porcuța mea are aproximativ 3 luni.
Ii plac frunzele de patrunjel, marar, papadie, patlagina.
Problema este ca nu vrea sa manance legume sau fructe (morcovi, ardei, castraveti, capsuni, cirese, banane etc).
Mananca doar mar si aseara a mancat o bucatica de pepene verde.
I.am pus vreo 2 zile morcov si castravete in bol si i.am scos peletele dar nu a vrut sa manance si pace!

Unde gresesc? Cum sa o determin sa manace si legume?
.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 04 Iul 2016, 22:30

Porcusorii sunt animale sociale, prezenta unei alte porcute ar aduce imbunatatiri si pe aceasta cale, ar urma exemplul ei. Ar fi bine sa aiba o partenera mai mare, ca diferenta de varsta sa fie de cel putin 6 luni intre ele.

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Miki_C » 04 Iul 2016, 23:20

Multumesc pentru raspuns! :)
Din pacate acceptul a fost pentru unul singur, nu pot avea 2 porcuti... nu-mi ramane decat sa insist in speranta ca va ceda ea prima, nu eu.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 05 Iul 2016, 22:45

Inspira-te si de aici viewtopic.php?f=3&t=2847
Incearca sa ascunzi hrana ca ea sa gaseasca in timp ce se plimba in afara custii, intr-un loc amenajat ei, vezi http://www.gemon.ro/galerie/tarc-plimba ... index.html


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori