Vulva inflamata! infectie urinara?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde maria » 02 Apr 2012, 19:40

si cat dam dintr-un pliculet?
sa inteleg ca siropul nu e bun?
si daca e bun cat se da?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Gemon » 02 Apr 2012, 20:50

La Urinal Akut cantitatea de extract de merisor (Vaccinium macrocarpon) a unei tablete corespunde unei cantitati de 7200 mg de fructe proaspete de merisor si 18 mg PAC, o optime din aceasta corespunde unei cantitati de 900 mg de fructe proaspete de merisor si 2,25 mg PAC.
Nota: doza zilnica de 2 tablete, recomandata pentru uz uman, este echivalent cu aproximativ 14400 mg de fructe proaspete si 36 mg PAC

La Urinal sirop cantitatea de extract de merisor de 1 ml corespunde unei cantitati de 2500 mg de fructe proaspete de merisor si 1 mg PAC, deci se da aprox. 2-2,5 ml odata sau aceasta doza fractionata in doua prize, la intervale de 12 ore.

La Urinal hot drink (atentie, contine indulcitor!) un pliculet concentrat uscat de suc de merisor corespunde unei cantitati de aprox. 10000 mg de fructe proaspete de merisor si 4 mg PAC.

Nota:
La administrarea dozei trebuie tinut cont de cantitatea de PAC (proantocianidoli) raspunzator de efectul antibacterian, proantocianidolii prezenti in acest sirop elimina bacteriile patogene din tractul urinar, diminuand riscul de reaparitie a infectiilor urinare. La sirop 1 ml contine 1 mg PAC, de aceea am recomandat in infectii aprox. 2-2,5 ml odata sau aceasta doza administrat fractionat, de doua ori pe zi. Doza de 0,25 ml contine 0,25 PAC, este potrivita ca doza de sustinere sau pentru prevenire la cei cu risc, unul care are infectie, ar fi bine sa primeasca macar 0,5 ml sirop pe zi.

La tablete exista diferite concentratii, din cea de 200 mg care contine 18 mg PAC (exista si comprimate la care un comprimat sau o tableta contine 36 mg PAC) se da o optime, adica 18 mg : 8 = 2,25 mg PAC.
Despre PAC si efectul acestora, aici
Cranberry industry develops standard PAC testing method
http://www.nutraingredients-usa.com/Ind ... ing-method

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde maria » 02 Apr 2012, 21:02

ok, multam
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde crisa24 » 12 Iul 2012, 23:40



Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Gemon » 13 Iul 2012, 10:05

ai scris ca ai cumparat Urinal Hot Drink ce contine si indulcitori. Vezi raspunsul meu acolo. Referitor la analiza, porcusorul trebuie reexaminat de medic, in functie de evolutie si stare el iti poate spune daca e necesara repetarea analizei.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde crisa24 » 13 Iul 2012, 11:59

Ok, am citit ce ai scris, multumesc! :smile:
Am cumparat urinal sirop azi si ii voi da cand medicul decide ca pot sa incep cu urinal si ca ma pot oprii cu tratamentul dat pana acum.
In seara in care am observat sange si ca era foarte uda la fundulet, a primit pana am ajuns la medic, a doua zi 1/8 de capsula de urinal.
In seara asta merg la medic iar!

PS: este foarte de ajutor, sa ai completata trusa de pe gemon, asa am cam tot ce imi trebuie pana ajung la medic, asa ca va sfatuiesc sa va staduiti sa o aveti cat mai completa, nu sti cand te loveste ceva!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Lexy87 » 21 Apr 2016, 20:40

Buna ziua. SPeram sa nu mai fie cazul dar ma vad nevoita sa cer din nou ajutor. AM cautat pe tot forumul si nu am gasit o problema similara, acest topic pare cel mai apropiat asa ca scriu aici ca sa nu mai deschid unul.

Dupa cum am mai scris G-force al meu plange mai mereu, dar in ultima vreme plange cam exagerat de mult. Acum un an el a avut ceva probleme digestive, l-am hranit cu seringa vreo luna si de atunci am continuat sa-i dau probiotic si vit C +beres aproape zilnic pentru ca nu mai lua in greutate (la inceput avea 1100g , in ultima vreme doar 900g). Inainte cand il vedeam ca plange mai tare si mi se parea brutica tare ii dadeam 0.5ml espumisan, insa nu mi s-a parut ca ajuta. de ceva vreme ma gandesc ca e o problema urinara. am citit tot ce am gasit pe forum despre problema asta..i-am mai dat si inainte ceai de merisor.. acum insa l-am vazut ca se si cocoseaza uneori cand face pipi, asa ca i-am luat de urgenta Urinex si ii dau de cateva zile de 3xzi dintr-o capsula, insa tot degeaba. ba mai mult acum mi pare ca are penisul umflat. o sa-l spal acolo si-o sa-l dau cu crema de galbenele dar as vrea sa stiu daca mai e ceva ce as putea face in plus.

L-am urmarit si nu face urina roz insa in ultimele zile face mai putin intr-un loc. Adica inainte facea ditamai pipi..daca il tineam in brate ma uda toata. acum face doar vreo 5-10 ml intr-un loc..apoi peste o vreme face iar.. De papat papa de toate, si nu pare a avea alte probleme. Sta mereu pe paturica pe care incerc sa o schimb /curat cat de des pot ca sa nu fie uda .

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Lexy87 » 21 Apr 2016, 21:10

Am uitat sa zic ca in ultima vreme a slabit si mai tare, de asta ma ingrijorez. acum are 827g. nu pare mai slab..doar pe cantar imi dau seama. Meniul lor curent consta in fan si apa,cavia complete (verselle laga), fenicul,castravete (cate o bucatica mica ca e preferatul lor) si variat morcov sau sfecla sau telina sau alte radacinoase. mai primesc si iarba, iarba de orz crescuta in ghiveci, busuioc, patrunjel sau frunze de morcov si ocazional andiva sau salata (mai rar). Nu refuza..chiar si cand plange daca ii dau ceva de mancare primeste. Acum sunt si f paranoica dupa ce m-am chinuit atata cu Fluffy si la ingrijorez la orice semn..Dupa ce l-am adus pe Muffin mi se parea ca se scarpina..sau ca nush ce are..parca nu ma pot linisti. Oricum..G-force ceva are.. ceva nu-i e bine.. Aa si no-spa ii dau.. cate 2 picaturi pe zi...tot degeaba.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Lexy87 » 25 Apr 2016, 16:40

Nu stiu ce sa-i mai fac..nimic nu-l ajuta..am inceput sa-i dau si meloxicam.. slabeste vazand cu ochii, azi are 762g. nici bobitele nu le mai face ca lumea..le face grupate..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Gemon » 25 Apr 2016, 18:41

Dupa descriere exista suspiciunea de a avea litiaza renala, ar fi nevoie de o radiografie, pentru a putea exclude sau confirma prezenta unor calculi la nivelul rinichilor sau undeva in tractul urinal. Vezi cum arata vizualizat prin radiografie la viewtopic.php?p=130083#p130083
Deplasandu-se de la nivelul rinichii aceste pietre pot bloca traiectul urinii, producand mari dureri, se poate ajunge chiar si la moarte in cazul in care nu poate urina. Nu vreau sa te sperii, este mai bine sa faci investigatii, decat sa astepti. Durerea este traita ca un stres, si poate sa piarda greutate si din aceasta cauza, neavand pofta din cauza durerii.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Lexy87 » 26 Apr 2016, 01:52

tare as vrea sa stiu si la ce doctor sa ma mai duc... singurul care face si radiografii e cel care i-a scurtat dintii lui Fluffy, si cu care nu ma inteleg si nu vrea sa trateze porcutii ca zice ca oricum mor...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Gemon » 26 Apr 2016, 16:42

Incearca sa ii dai suc proaspat stors de la portocala, morcov, mere. De la fenicul bulbul si frunza, marar, moderat si frunza de patrunjel.
Amesteca in fan si urzica uscata, papadie, matase de porumb.
Cand va veni sezonul, sa primeasca lubenita (mai ales coaja cu putin miez), coaja si matasea de la porumbul fraged, cirese.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Lexy87 » 26 Apr 2016, 18:21

Din pacate nu mai mananca decat castravetele pe care il primeste la micul dejul..nu l-am mai vazut sa bea apa sau sa manance fan.. mai ciuguleste din verdeturi (frunze de morcov, patrunjel) dar cam atat. sta mai mult in culcus, fiind frig acum i-am facut asa un fel de tunel dintr-o paturica si acolo sta..si-l aud mereu plangand.. incerc sa-l imbii cu de toate cand il iau sa-i dau medicamentele.. dar numai castravetele il tenteaza. face bobite foarte mici si grupate. slabeste in continuare..azi are 746g. tot caut sa vad unde mai sunt cabinete care macar sa faca radiografia daca nu se pricep la porcusori..din pacate oferta e foarte limitata si datorita vremii deosebit de reci nu-l pot plimba pe distante mari. mai caut..mai sper..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Gemon » 27 Apr 2016, 00:01

La ce cabinet sau clinica ai fost?
este recomandat de cei mai multi membri.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Lexy87 » 27 Apr 2016, 05:58

stiu dar nu-mi dau seama de ce e asa recomandat pt ca nu-i pasa deloc de aceste animalute.. el i-a pilit dintii lui Fluffy..a 2-a oara s-a purtat foarte urat..a trebuit sa ma umilesc si sa ma rog de el ca sa-i mai pileasca o data ca el tot insista ca n-are rost..ca oricum moare..si daca sunt asa experta sa-l operez singura.

azi G-force a baut singur vreo 2 guri de apa, si am reusit sa-l conving sa rontaie 2 fire de fan. in rest doar castravete si o frunza de andiva. nici frunze de morcovi n-a mai vrut. o sa merg azi sa-i mai cumpar patrunjel si alte verdeturi..si niste salata romana daca gasesc, desi stiu ca salatanu e recomandata, dar de obicei o mananca cu placere..si in situatii din astea prefer sa manance orice numai sa manance.

lubenita stiu ca e pepene..dar nu stiu daca e verde(rosu) sau galben :D. la noi in moldova se zice harbuz si zamos.. nu stiu care e lubenita.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori