Medici veterinari in Bucuresti

Adrese ale cabinetelor medicale recomandate de membri
Richard12
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 27 Aug 2014, 23:25
Localitate: Bucuresti

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde Richard12 » 11 Sep 2014, 22:22

Buna as dori sa stiu si eu medici veterinari buni in Sectorul 5 apropae de casa.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde Gemon » 12 Sep 2014, 15:53

In sectorul 5 medic care se pricepe la porcusori, este Dr. Diaconescu Alexandru, http://www.ghidul.ro/dr-diaconescualexandru/ dar specialitatea lui e ginecologia.

Ai scris ca porcusorul tau stranuta mai des, iti recomandam sa il duci la Dr. Ionescu, el fiind competent in asemenea probleme, vezi viewtopic.php?p=2#p2 , cabinetul se gaseste in sectorul 3.

mishap87
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 08 Mar 2015, 20:01
Localitate: Bucuresti

Jady salvata

Mesajde mishap87 » 08 Mar 2015, 20:02

Buna ziua tuturor.

Ii multumesc public domnului doctor Radu Ionescu pentru ca mi-a salvat cainele.
Sunt stapanul unul bulldog francez, Jady, de mai bine de 5 ani. Daca pana acum tratamentul la cabinetul ISRAVET s-a limitat la vaccinari, deparazitari, si sfaturi alimentare pentru prurit tegumentar ( care toate au ajutat) , acum o saptamana Dr. Ionescu i-a salvat viata lui Jady, la propriu.

Dupa o menstra mai indelungata, Jady s-a deprimat. Nu mai minca de doua zile, statea apatica la locul ei ( lucru obisnuit dupa menstra ) , fara a da insa semne de boala somatica. A treia zi m-am decis sa o duc la cabinet. S-au recolatat probe de sange, si la mai putin de o ora a iesit rezultatul. Leucocite marite, fara ceva specific, temperatura 39.5; Probabil o cistita m-am gandit eu, si am vrut sa plec. Dr. Ionescu a insistat sa raman pentru ecografie. La o ora a venit Dna Dr Ionescu, a pus ecograful pe burta catelei pentru 5 secunde, si mi-a spus simplu: " Piometru, trebuie operata".
Peste o ora Dr. Ionescu a intrat in sala. Am asistat din curiozitate profesionala ( sunt chirurg - chirurgie generala ). S-a folosit camp steril, halat steril , fire de sutura de inalta calitate, resorbabile; instrumente si pansamente sterile, la standarde umane. Operatia a durat 15 minute, cu minime pierderi sanguine. Trompele uterine ale lui Jady, care ar trebui sa fie jumatate din grosimea unui deget, erau lungi de 20cm , si groase de 4 cm, pline de puroi, torsionate ( google - piometru ) . O ora in plus si s-ar fi spart in burta, si Jady ar fi murit.
15 minute = de la incizie, pana la sutura piele. sub anestezie generala. Jady s-a trezit la cateva minute dupa operatie, a mai stat o ora pe perfuzii, si am plecat acasa. Prima zi tablou clinic influentat, a doua zi mai bine, a 3 a zi mananca bea si se plimba, a 4a zi e normala, mananca bine, se bucura la orice vede,alearga, este ca si inainte!

Multumesc D-lui si D-nei Dr. Ionescu!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde Gemon » 09 Mar 2015, 12:02

Forumul nostru este destinat porcusorilor, dar ne bucuram mult si pentru Jady, cainele tau drag, si ii dorim multa sanatate si viata lunga!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde ramona_inka » 21 Iun 2015, 23:15

Revenim cu vesti bune :-)
Este posibil ca din toamna sa o avem din nou pe dr. Ana Pantu in oras! Daca totul merge bine isi va deschide cabinet in Bucuresti unde se vor putea face consultatii, ecografii, analize de sange, tratamente-operatii.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde FlorinG » 22 Iun 2015, 19:03

Ce bine ar fi...

Eu sunt continuu stresat ca voi avea vreo problema grava si nu am unde sa merg.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Ally
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iun 2015, 16:28
Localitate: Bucuresti

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde Ally » 27 Iun 2015, 07:47

Dna Ana Pantu nu mai lucreaza?? Stiti ceva? Porcusorul meu a plans toata noaptea si nu stiu unde sa o duc asa devreme. Are si niste bubite pe ea..am sunat la dna Pantu si mi a spus ca ii pare rau dar nu mai lucreaza la cabinet...am fost cu ea joi la dn dr Ionescu dar nu s a uitat prea atent la ea. A cantarit-o si mi a spus doar ca e mai slabuta decat trebuie . O am de 2 saptamani dintr un pet shop si numai probleme am avut. Nu stiu ce sa i mai fac sa i fie bine :( are doar 2 luni

Ally
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iun 2015, 16:28
Localitate: Bucuresti

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde Ally » 27 Iun 2015, 13:06

Am fost la dn dr Neagoe astazi.s a uitat 2 secunde la porcuta mea si mi a spus ca are o ciuperca ( ce ciuperca nu mi a zis,cred ca nu stia) si cistita. A zis ca ii face antibiotic pt cistita. Cand l am intrrbat ce vrea sa i faca nu mi a zis si nu l am lasat sa i faca nimic. Mi a dat o seringa cu imaverol. Mi a zis sa o diluez in 50 ml apa fiarta si racita si sa o stropesc cu un pulverizator zilnic.cand l am intrebat daca are ceva daca se linge mi a spus ca nu are nimic. Ce parere aveti? Nu vreau sa i dau nimic pana nu aflu si parerea voastra. Din cate am citit e puternic imaverolul, sigur nu are nimic daca se linge?? Am incercat sa o duc la dn Ionescu,dar nu este la cabinet pana luni dupa amiaza.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde Gemon » 29 Iun 2015, 09:57

Daca folosesti pentru combaterea micozei solutia Imaverol in forma diluata, cumpara la farmacie , hepatoprotector din care ii administrezi pe toata perioada, dandu-i cu seringa fara ac de doua ori pe zi cate 1 picatura.

Imaverolul diluezi cu apa ce ai fiert si care nu lasi sa se raceasca complet, aplici in forma calduta pe suprafata afectata, pentru a avea efectul dorit, e nevoie sa fie usor incalzit. Tot asa, cand aplici odata la trei zile solutia deja diluata, incalzesti usor, punand sticluta in apa calda, vezi detalii la viewtopic.php?p=94644#p94644

Schimba asternutul in totalitate, speli bine accesoriile si cusca cu apa cu otet, si dupa ce ai aplicat tratamentul, il pui pe talas curat.

Ai cumparat Cavia Complete sau ii dai deja aceasta hrana de calitate de cand e la tine?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde ramona_inka » 30 Iun 2015, 01:19

Ana Pantu momentan nu este in tara dar sunt mari sanse ca din toamna sa se intorca si sa isi deschida cabinet.
Multa sanatate porcusorului. Urmand sfaturile primite de la gemon o vei ajuta sa se refaca!

nicolae
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 07 Aug 2015, 22:43
Localitate: Bucuresti

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde nicolae » 07 Aug 2015, 23:13

Daca va hotarati sa cresteti un porcusor, cautati-va din timp un medic veterinar care sa stie meserie in domeniul porcusorilor de guineea. Eu n-am facut asa si am umblat in ultimul ceas si fara folos pe la 3 dintre ei, inclusiv la mult recomandatul Ionescu de la Isravet, care i-a facut trei injectii complet ineficiente, chiar fatale,inainte de prima alerga prin casa, bolnava fiind, dupa cea de-a treia abia se mai tara. Am fost dezamagit profund de lipsa lor de profesionalism. Am avut si eu partea mea de vina, vedeti ce am scris la inceput, dar am constatat si o lipsa aproape totala de interes a medicilor in a ajuta un animal bolnav, controale superficiale, lipsa de tehnologie adecvata si de medicamentatie eficienta.

Porcuta mea a luptat aproape o luna sa mai traiasca, fara sa stiu de ce boala sufera, ultimul diagnostic "chist ovarian" sunt convins ca a fost ori eronat, ori tratamentul aiurea facut, fara niciun efect pozitiv, dupa felul in care a suferit si a murit, mai degraba a avut o infectie respiratorie, dentara sau stomacala. Daca se pricepea sau isi dadea interesul vreunul ar mai fi trait cu siguranta, nu implinise nici macar 3 ani, nu facuse pui, nu a avut nicio problema de sanatate anterior. Numai eu stiu cum m-am chinuit si mai ales am chinuit-o pe ea incercand sa o tin in viata, hranind-o artificial si vitamizand-o aproape o luna de cand a refuzat sau nu mai putea sa manance.

Inca odata, ma repet, daca nu gasiti din timp un medic priceput si mai ales cu suflet, nu va incumetati sa cresteti astfel de animale extrem de sensibile, o sa suferiti mult dupa ele, mai ales cand nu mai puteti sa le ajutati cu nimic.
Un suflet de animal este mai curat decat al unui om, o s-o pastrez in amintire asa cum merita o fiinta draga.
Ultima oară modificat 18 Aug 2015, 17:41 de către nicolae, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde Gemon » 10 Aug 2015, 18:30

Imi pare rau, :( suntem alaturi de tine.

ReluP33
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 07 Dec 2015, 18:51
Localitate: Bucuresti

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde ReluP33 » 07 Dec 2015, 18:57

Vezi CENTROVET Bucuresti - Clinica Veerinara - NON STOP http://www.centrovet.ro
Mie mi-au salvat hamserul de la enterocolita. Sunt priceputi si la altele decai caini si pisici.
Prin 2003 am avut un soim cu picioarele frante. L-au ps in proteze (ceva cu palstic) si s-a facut bine. Au fost singurii din Bucuresti care s-au incumetat la chestia asta. Bravo lor.
detalii pe http://www.centrovet.ro

robescu_andrei
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 05 Ian 2016, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde robescu_andrei » 05 Ian 2016, 16:59

Poate cineva sa-mi recomande un medic veterinar specializat in porcusori care s-ar deplasa la domiciliul meu pentru un consult? Bineinteles as fi dispus sa-i ofer suma de bani corespunzatoare efortului. Sa-i scot pe frigul asta chiar mi se pare o idee rea. :?:

looneycamelia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 10 Feb 2016, 13:45
Localitate: Bucuresti

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde looneycamelia » 10 Feb 2016, 13:51

Hello,
Noi am fost cu porcuta aici: http://www.vets4allpets.ro/. Are o ciuperca pe piele iar doamna doctor a fost super ok a stiu sa ne dea tratamentul i-a facut si analize de piele pe loc, au laborator propriu. Am fost la dna doctor Rocsana Pascu.
Noi mergem tot la Ana Pantu inainte si a fost destul de greu sa gasim un alt cabinet. Daca aveti problema puteti merge aici. Au si pe pagina de facebook pacienti porcusori https://www.facebook.com/vets4allpets/.


Înapoi la “Medici veterinari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori