Porcușori abandonati

Se va specifica sexul, varsta (daca exista asemenea preferinta), localitatea.
YuriG
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 14 Oct 2015, 16:20
Localitate: Timișoara

Porcușori abandonati

Mesajde YuriG » 14 Oct 2015, 16:26

Buna ziua. As dori sa adopt doi porcusori abandonati recent. As dori sa stiu:

Pot afla ce vârstă au?
E nevoie de un consult veterinar pt eventuale vaccinuri sau consultatii ?
Daca sunt adulți, se vor mai putea obisnui cu mine si noua locuința ?

Reamintesc ca nu am nici o posibilitate de a vb cu stapanii anteriori pt a afla orice info.... ah si daca cumva sunt un el si o ea, se impaca in aceasta formula?
(Ar fi primii mei porcusori, deci scuze daca intrebarile sunt prostești; ) )

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcușori abandonati

Mesajde MaraC » 14 Oct 2015, 18:44

Ai fi putut afla raspunsul la orice intrebare daca ai citi site-ul, dar o sa iti raspund si eu.

Daca sunt adulti, nu poti afla ce varsta au. In general, daca gherutele sunt intarite, au peste un an, un an jumate. Dar nu poti sti daca are 2 ani sau 5.
Porcusorii NU se vaccineaza, nu se deparaziteaza intern si nici extern ca la pisici, caini sau alte animale. Un consult veterinar ar fi benefic, dar DOAR la un medic recomandat. Aici, pe forum, gasesti recomandarile membrilor cu medici veterinari din diverse orase, cauta unul in orasul tau.
Da, se vor obisnui, cu putina rabdare din partea ta. Oricum, depinde de porcusor. Am un baiat pe care il am de 5 ani si e super sperios, si unul pe care l-am luat cand avea 8 luni, e de vreo 2 luni la mine si ne intelegem binisor.

Daca sunt mascul si femela trebuie separati imediat. Gestatia este extrem de periculoasa pentru femela, sansele sunt foarte mari ca la nastere sa moara fie ea, fie puii. Si daca sunt impreuna, sigur se vor imperechea. Daca sunt mascul si femela cel mai bine este sa donezi unul si sa adopti un partener de acelasi sex.

Citeste site-ul GeMon pentru informatii, mai ales despre locul unde trebuie sa locuiasca si dieta, pentru inceput.
Mult noroc cu porcusorii si asteptam vesti!


Înapoi la “Doresc sa adopt porcusor(i)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori