Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ajutor

Mesajde Gemon » 30 Mai 2014, 16:00

Este un produs care au folosit mai multi stapani de pe forumul nostru la porcusorii lor infestati, are actiune multipla, vezi viewtopic.php?p=111959#p111959

Insanatosire ii dorim! :kiss:

gabriela_iancu74
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 03 Iun 2014, 10:58
Localitate: bucuresti

Va rog sa ma ajutati!

Mesajde gabriela_iancu74 » 03 Iun 2014, 11:19

Am luat un porcusor acum 2 saptdin p-ta Rahova si acum 3 sau 4 zile am oservat ca ae o rana sub ureche si nu mai are nici blanita.Am fost cu el la doctor imediat ce am vazut si i-a dat un unguent pt catei si pisicute,dar care nu-l calmeaza.Ma doare sufletul cand il vad asa si deja ma consum si plang si eu.L-am luat ca-mi suntdrage toate animalutele si sa-mi umple un mare gol ca nu reusesc sa fac copil,dar acum ma zbat cu alte probleme.In locul unde are rana care deja sangereaza cad si smoculete de blanita.Ieri am f la o alta clinica si mi-a dat intr-o seringa o solutie pt refacerea tesutului pielii si azi cand m-am trezit sa-i pun iar solutia am observat ca si-a mai facut o rana pe spate.Am sunat si ma duc iar cu el la veterinar.I-au facut si o lama de tesut si nu i-a gasit nimic,dat io mai repeta si astazi.Saracutul ilstresez si nu vreau!Va rog ajutati-ma cu mai multe informatii daca vi s-a mai intamplat asemanator.O zi buna si multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ajutor

Mesajde Gemon » 03 Iun 2014, 13:28

Dupa descriere ar putea fi o infectie acariana sau poate fi micoza.
Daca medicul nu poate pune un diagnostic concret, bine ar fi sa se aplice un tratament contra acarienilor, aceasta fiind o boala de piele ce avanseaza rapid si provoaca moartea porcusorului in chinuri groznice atunci cand nu este tratat. Sa ii administreze Ivermectina (asa se numeste substanta activa) subcutanat - imediat dupa gat medicul prinde pielea si infige acul sub piele. Doza exprimata in miligrame (atentie, nu mililitri, deoarece vorbim de concentratie care se calculeaza in mg), deci se calculeaza dupa greutatea porcusorului, subcutanat se administreaza 0,2 mg Ivermectina/kilocorp, adica un porcusor de 1000 grame primeste 0,2 mg, unul de 500 grame 0,1 mg.

Doza corecta de Ivermectina calculata dupa greutate nu dauneaza sanatatii, poate sa ii salveze viata in cazul in care nu se stie ce agent patogen provoaca acele simptome, ulterior, monitorizand evolutia, putand fi aplicat un tratament ce duce la vindecare completa.

Este important sa ii adminsitrezi si vitamina C sub forma de solutie orala, gasesti la farmacia umana,
Imagine
timp de 7-10 zile sa ii dai zilnic odata 4-5 picaturi direct in gurita sau pus pe ceva ce mananca in fata ta.

Spala bine accesoriile, cusca, cu apa cu otet, pentru a preveni reinfestarea, schimba mai des asternutul in aceasta perioada, fie si partial (in locurile unde se umezeste des).

ruxandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 18 Mai 2014, 22:48
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor

Mesajde ruxandra » 16 Iul 2014, 19:46

Se pare ca Lux al meu avea 2 tipuri de ciuperci de la minunatul petshop.... Dar Mitexul a functionat ca o minune si acum suntem sanatosi si fericiti. Il recomand cu incredere tuturor cu probleme asemanatoare.

Irina N
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 20 Feb 2015, 08:48
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Irina N » 20 Feb 2015, 09:07

Buna! Acum o saptamana si jumatate mi.am luat un purcelus,Gigi. Am observat ca are o eczema pe spate cam de un cm,si 2 la urechiuse. Am fost ieri la medic cu el si mi s.a parut barbar ce i.a facut. I.a luat cu bisturiul toate cojile, i.a lasat rana ddeschisa. I.a dat cu betadina,unguent si i.a facut niste injectii pt imunitate. Mai trebuie sa fac asta pana cand vin analizele. E normal sa il chinuie in halul asta cu bisturiul? Nu mi s.a parut ok ce a facut dar l.am lasat ca a zis ca asa e procedura...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 21 Feb 2015, 09:03

Scuamele (stratul epidermic ce descuameaza in boli ale pielii), si/sau cojitele pot fi indepartate cu delicatete in timpul tratamentului, pentru a grabi vindecarea in cazul infectiilor cu ciuperci parazite.
Poate fi infestat de acarieni sau poate avea micoza, tratamentul este diferit, fapt pentru care este foarte important sa fie diagnosticat corect.
Pana vin analizele, solutia Betadine aplicat odata pe zi in zonele afectate ajuta, are un spectru larg de actiune. De asemenea este bine sa primeasca si vitamina C, sub forma de picaturi orale (4-5 picaturi odata pe zi) sau sub forma de comprimate (aprox. 30-50 mg oferit odata pe zi dizolvat cu putina apa sau presarat pe un aliment ce ii place si ce mananca in fata ta).

Asteptam sa ne scri ce tratament va urma si cum evolueaza.
Spala bine accesoriile si cusca cu apa cu otet si clateste-le bine, apoi pune-l pe el pe asternut curat dupa ce tamponezi zonele cu Betadine.
Insanatosire ii dorim!

Mihaela Elena
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2015, 17:04
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Mihaela Elena » 10 Iun 2015, 00:36

HELP! acum 2 luni si jumatate am luat 2 porcusori, Paco si Bruno (aveau atunci 4 saptamani)...amandoi au fost diagnosticati acum 3 luni cu micoza ( aveau portiuni in care le lispea blanita si zona era albicioasa sau rana ), au fost tratati cu succes dupa spusele medicului veterinar desi ramasese cu acel scarpinat des.
Dar problemutele au revenitȘ scarpinat in exces, nu mai sunt la fel de vioi desi manancan normal si am observat eu mici cojite pe spate si in zona fundului iar pe burtica punctulete rosii. Am mers de aceasta data la dr. Ionescu care mi-a spus ca au micoza si mi-a recomandat solutia Imaverol (asistenta chiar mi-a si dizolvat-o direct in seringa pentru a-mi fi mai usor) Betadine 1 data pe zi si baie cu sampon (i-am spus ca am DanFree si a zis ca este foarte bun) o data la 2 zile si sa revin la control dupa o saptamana sa vada evolutia, desi mi-a spus ca in mod normal dureaza o luna. Pe langa acest tratament mi-a spus sa le dau inca 10 zile vit C (i-am spus ca le dau vit C picaturi de 3 zile din cauza ca stranutau).
Intrebarea mea este urmatoarea: este in regula sa le fac baie o data la 2 zile? mie mi se pare des, plus ca Paco "tipa" daca il iau in brate si de mangaiat sau altceva nici nu se pune problema...fuge, ma zgarie, "tipa"" ( si acest comportament a inceput dupa ce le-am facut baita ieri dupa ce am venit de la medic).

Vreau sa se faca bine cat mai repede dar mi-e cam teama cu baita asta la 2 zile :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 10 Iun 2015, 23:34

Aplica Imaverol odata la trei zile, dar procedeaza asa cum este scris la viewtopic.php?p=94644#p94644

Baie ii poti face odata la saptamana, este suficient in cazul in care folosesti Imaverol.
Cu Betadine tamponezi zonele cu rana, odata pe zi, la mare distanta de tratamentul cu Imaverol (de ex. dimineata folosesti Imaverol, seara Betadine).

Pe langa vitamina C ii mai poti da pentru protejarea ficatului, punand 2 picaturi in 1-2 ml de apa sau administrand 1/10 parte dintr-o pastila.

Mihaela Elena
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2015, 17:04
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Mihaela Elena » 11 Iun 2015, 14:54

Imaverolul il aplic exact cum ai spus ( am citit inainte despre acesta). Cusca o dezinfectez de fiecare data, obiectele din cusca la fel( la cele de lemn chiar am renuntat pt o perioada)... II dau in fiecare seara cu Betadine si Imaverol i-am dat marti si ii mai dau vineri.
Cu baia la 2 zile nu eram eu impacata..mi se pare prea mult.
o sa ii iau si Liv-52 sa ii dau micutului.

Multumesc mult.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 11 Iun 2015, 16:19

Succes in combatere, si asteptam sa ne scri peste cateva zile cum evolueaza. :smile:

Mihaela Elena
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2015, 17:04
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Mihaela Elena » 12 Iun 2015, 23:52

luni ma voi duce cu ei la control si sper sa fie mai bine. Ma ingrijoreaza Paco pentru ca nu pot sa ma ating de el deloc. Il iau in brate si tipa...si daca pun mana pe el este ff agitat,incearca sa scape, musca, zgarie...nici nu pot sa ii aplic tratamentul...si nici nu pot sa ii "inspectez blanita"... :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 14 Iun 2015, 14:37

Ia-l mai des in brate pentru foarte scurt timp si da-i ceva ce ii place mult, asta pentru a asocia acest contact cu un stimul placut, vorbeste-i pe ton bland si apoi pune-l repede jos dupa ce a luat de la tine papa. Daca faci asta des, si tratamentele vor fi mai putin stresante, pentru ca va astepta sa primeasca ceva imediat dupa.

Mihaela Elena
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2015, 17:04
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Mihaela Elena » 19 Iun 2015, 12:13

Am fost cu cei mici la control si sunt mult mai bine. Am scapat de tratamentul cu betadina si imaverol. Am ramas cu baita la 4 zile (strict recomandat de medic, a spus ca nu este o problema sa il spal la 4 zile pentru ca este cald afara si asa se mai racoresc. Daca ii las prea mult fara baita cu sampon special antimicotic, nu rezolv nimic pentru ca se raspandeste iar). Sunt multumita ca nu se mai scarpina aproape deloc, blanita arata mult mai bine. Chiar si Paco acum sta in brate la mine cuminte, se joaca si nu plange nici macar la baita.
Voi continua cu Vit C pana la sf lunii... si peste 2 saptamani revin la control.

Multumesc de sfaturi si multa sanatate la toti porculinii :love:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 21 Iun 2015, 08:31

Multumim si noi pentru relatare, si trimitem multe pupicuri pe nasucul lor dulce! :smile:

Avatar utilizator
Jo
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 85
Membru din: 28 Noi 2007, 21:49
Localitate: Bucuresti - Sector 3
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Jo » 11 Iul 2015, 18:31

Uff, am gasit putin timp liber si am zis sa trec aici problema dragei mele Faery, care dureaza deja de mai mult de o luna, fara sa-i dau de cap.
Era oarecum ok cand am adus-o acasa - unghiute netaiate de la nastere, imbaiata foarte des (cu sapun solid de aloe...), hranita cu un amestec exagerat de seminte de floare, dovleac, in, etc. care ii provocau un scaun foarte moale - si cum era deja in vara, am zis sa o tund, ca avea parul foarte lung. Cand a ajuns in stadiu de baietel m-am ingrozit. Avea portiuni mari fara par (din spatele la urechiuse pana pe omoplati si partile dorsale de la picioruse), avea multe bube sangerande din loc in loc, altele cu coaja dar clar proaspete, multe coji si niste chestii albe prinse la baza firelor de par, care aveau textura de plastic... Una dintre manute era umflata si avea carne vie in podul "palmei", cele doua picioruse aveau bube rosii cumva sub piele, ca si cand a mers pe ceva incins.
Am ajuns la primul veterinar scoasa din minti. O cunosteam ca trata cainii si pisicile vecinilor mei, am intrebat-o daca se pricepe la animale exotice si a spus ca da.
Am fost la ea 3 zile la rand ca sa-i faca injectii cu Vit. C si Enroxil. A spus ca starea piticei se datoreaza lipsei acute de vitamine si ca o data ce ii fac tratamentul o sa isi revina.
Tratamentul:
- Vit. C - 1/zi zilnic (fara oprire) - i-am luat-o pe aceea de bebei pe care am vazut-o si pe forum;
- Amino B-Plex - 2 ori/zi (fara oprire) (i-a placut atat de tare ca a sectionat pipeta);
- Baie de 2 ori/saptamana cu sampon Happy SP de caini si pisici;
- Enroxil - 1/2 pastila pe zi - timp de 16 zile.
Am facut asta 14 zile insa n-am vazut o schimbare majora. A fost una, si anume ca pe portiunile chelite incepuse sa-i creasca blanita.
Long live THE pig(s)!


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator