Problema dintisori

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

teoalexandru98
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 24 Apr 2014, 17:12
Localitate: Onesti

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde teoalexandru98 » 29 Apr 2014, 18:09

Inca ceva....mi-ati putea recomanda un site de unde as putea cumpara un porcusor caruia sa nu-i creasca parul mare? :D

Multumesc mult pentru ajutor!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde Gemon » 30 Apr 2014, 12:37

Urmareste sectiune adoptii viewforum.php?f=1, pentru a adopta unul prin intermediul forumului nostru.

In acest fel ajuti un porcusor aflat in dificultate. Cumparand din petshopuri sau de la inmultitori devi unul dintre cumparatorii care fac sa prospere afacerea (incurajezi inmultirea comerciala, daca exista cerere, se aduc si mai multi porcusori in locul celui/celor cumparat(i)).

Avatar utilizator
sabz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 19 Ian 2014, 23:07
Localitate: Bucuresti

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde sabz » 30 Apr 2014, 19:19

Pe langa forumul nostru mai e si pagina asta de facebook: https://www.facebook.com/pages/Adoptii- ... 6984434381

Am vazut eu de curand un anunt de donatie pe Mercador...pardon OLX, dar pentru Bucuresti: http://olx.ro/oferta/porcusori-de-guine ... 608a866c67
Erau 2 baietei si o fetita, ai grija sa iei unul de acelasi sex cu cel pe care il ai deja!

Poti cauta oferte in alte orase acolo sau pe alte site-uri de anunturi(gen tocmai.ro?), sau pe google.

andreeamihai
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mai 2015, 02:30
Localitate: ploiesti

dinte rupt

Mesajde andreeamihai » 26 Mai 2015, 02:36

buna. am un porcusor in varsta de 4 ani. acum 2 luni i-a cazut un dinte de jos si nu a mai crescut altul. acum cateva zile porcusorul a inceput sa nu mai manance. am fost la un medic veterinar si i-a mai scurtat din dinti. cel de jos care a mai ramas s-a strambat si nu mai corespunde cu cei de sus iar porcusorul nu mai poate apuca mancarea. ce as putea face? si am observat ca este umflat pe partea stanga la gat, ca o mingiuta. l-am hranit cu seringa. el se chinuie sa manance si nu poate. va rog sa imi spuneti daca pot face ceva sa ii indrept dintele. multumesc mult

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: dinte rupt

Mesajde Gemon » 27 Mai 2015, 09:44

La ce medic ai fost?
Recomandarea noastra este Dr. Cristian Alexandrescu, vezi mai jos adresa:
viewtopic.php?p=129650#p129650

Acea inflamatie la nivelul gatului de cele mai multe ori evolueaza spre abcedare.
Tamponeaza acea zona zilnic de 2x cu Betadine solutie ce gasesti la farmacia umana. Medicul este cel care poate evalua in ce stare e, poate sa se deschida spontan si sa fie nevoie doar de curatare periodica a puroiului ce se formeaza acolo, pana la vindecare, sau poate fi nevoie de o incizie prin care poate evacua puroiul format. In ambele cazuri necesita curatare zilnica a ranii, pana cand puroiul nu se mai formeaza, dupa care se inchide rana. Un caz mai grav ce cu ingrijire atenta a fost rezolvat cu succes, vezi la viewtopic.php?p=128810#p128810

Cand apar anomalii ocluzale la nivelul incisivilor, trebuie verificati obligatoriu si dintii din spate, deoarece acestia pot creste prea lungi in cazul in care din diferite motive (urmare a problemei ivite la incisivi sau ca problema de fond/malocluzie ce afecteaza si incisivii) nu se pot toci corespunzator.Se gaseste cauza, se poate aplica strategia ce rezolva problema.

In aceasta perioada administreaza-i zilnic vitamina C (vezi viewtopic.php?p=123528#p123528) pentru a ajuta/grabi vindecarea.
Hraneste-l cu seringa (vezi cum, aici viewtopic.php?p=117252#p117252) si actioneaza conforma indicatiilor mai sus, mergand la medic.

flnicoleta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Feb 2015, 12:46
Localitate: Mediaș

Problemă cu dinţişorii

Mesajde flnicoleta » 05 Iun 2015, 14:48

Bună ziua! Din păcate, revin din nou cu o nouă problemă a porcuşorului meu: aseară când mă pregăteam de somn, i-am dat să mănânce ca să nu mă deranjeze în cursul nopţii, urmând o zi grea pentru mine. Am observat că era tare fericit, nici nu ştia ce să apuce, castravetele, morcovul, ţelina sau roşia. Pe urmă, am văzut că nu poate să mănânce nimic, se tot învârtea prin cuşcă mirosind mâncarea, aşa că l-am luat din cuşcă, l-am pus pe spate şi m-am uitat în guriţa lui. Dinţii de sus stăteau să cadă. :cry: I-am luat toată mâncarea ce i-am dat-o şi i-am înlocuit-o cu alta tăiată mărunt-mărunt care văzusem că o putea mânca. În după-masa asta, m-am uitat din nou la dinţişori şi am văzut că încă nu i-au căzut, dar se mişcă foarte tare, abia se mai ţin de gingie, mişcându-se dintr-o parte în alta. Ce îmi este frică este să nu îi înghită, să se înece cu ei. Ce pot să fac? Să îi las până cad şi cresc la loc? În tot acest timp, cei de jos nu o să crească prea mult, nemaifiind folosiţi, pentru că nu îi poate folosi fără cei de sus?
Încă o întrebare: e posibil să îl doară dinţişorii de sus? :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problemă cu dinţişorii

Mesajde Gemon » 08 Iun 2015, 12:09

Incisivii in general cresc repede la lungimea potrivita si nu provoaca dureri.
In aceasta perioada este bine sa ii monitorizezi greutatea corporala, cantareste-l zilnic dimineata inainte de masa si noteaza pe o hartie pentru a vedea daca mananca bine sau scade in greutate. In functie de evolutie poti vedea cum e bine sa il hranesti, poate avea nevoie de ajutorul tau in aceasta perioada pana creste la lungimea potrivita dintisorul problema. Poti taia legumele in bucati mai mici sau daca nici asa nu poate rontai sau apuca, ii poti da hrana preparata de tine cu seringa.

Inmoi peleti Cavia Complete (este hrana speciala pentru porcusori, recomandata de noi ca fiind una din cele mai potrivite din punct de vedere nutritional si calitativ.
Imagine
in zeama proaspat stoarsa de morcov, telina, sfecla rosie, mere etc., si adaugi putina (o lingurita mica) de tarata de grau si aprox. 50 mg vitamina C la compozitie, si ii dai cu seringa fara ac. De asemenea se poate da si Burtica sanatoasa, amestecata cu legume rase, cu sau fara putina hrana speciala, vezi detalii la viewtopic.php?p=117252#p117252

Kapahala
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 14 Sep 2019, 10:36

Problema dintisori

Mesajde Kapahala » 14 Sep 2019, 10:41

Salutare, nu m-am uitat foarte des la dintisorii lui insa erau mari si recent l-am dus la veterinar. A spus ca daca inca mananca si morcov, castravete, seminte nu prea are rost sa ne riscam sa ii taiem din dinti. Insa acum am alta problema sus are un dinte mai marisor si unul mai mic. Ce pot face?? Si a doua intrebare, trebuie sa il spal pe dinti? Daca da, doar cu periuta?
https://imgur.com/GKvx1bL (imaginea cu dintisorii)
Ma ingrijoreaza ca sunt cam mici :((
Fişiere ataşate
GKvx1bL.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema dintisori

Mesajde Gemon » 15 Sep 2019, 13:21

Verifica dintii de aproape, pentru a vedea daca are ceva infipt intre incisivi?

Important! Cantareste greutatea lui zilnic odata, cateva zile la rand, de preferat la aceeasi ora, de ex. dimineata inainte de masa, asa vei putea observa din timp daca poate manca bine sau nu. Urmareste zilnic incisivii, pentru a vedea cum cresc, in mod normal cel scurt / rupt creste pana ajunge la lungimea potrivita (la un porcusor sanatos ambii incisivi se tocesc in continuu, nu cresc peste masura).

Fanul este accesibil mereu? Are nevoie de fan, sa aiba mereu in cusca / suportul de fan!

Administreaza-i vitamina C sub forma de picaturi orale, vezi cum, in topicul cu tema similara la viewtopic.php?f=6&t=4058

Kapahala
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 14 Sep 2019, 10:36

Re: Problema dintisori

Mesajde Kapahala » 15 Sep 2019, 22:14

Nu cred ca are probleme cu mancatul si nici nu vad sa aiba ceva intre incisivi, el mananca orice ii dau.. nu e foarte vioi dar asa e de cand l-am luat e mai timid banuiesc... nu prea stiu ce trebuie sa faca.. unde il pun acolo sta nu se prea misca decat in cusca .. e ok?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema dintisori

Mesajde Gemon » 16 Sep 2019, 07:20

Totusi e bine sa il cantaresti, porcusorii in general incearca sa ascunda boala, fac asta din instinct, pentru a nu fi depistati de pradator. Cantarind greutatea vei putea monitoriza cat mananca, cum poate folosi dintii etc.
Nu prea se misca pentru ca nu are posibilitatea de a interactiona cu unul din specia lui. Sunt animale sociale, vezi viewtopic.php?f=4&t=3601
Incearca sa ii imbogatesti mediul, sa il stimulezi sa se miste mai mult. Subiecte pe aceasta tema la
viewtopic.php?p=129249#p129249
viewtopic.php?p=132814#p132814

Kapahala
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 14 Sep 2019, 10:36

Re: Problema dintisori

Mesajde Kapahala » 16 Sep 2019, 07:23

Apropo dintii de jos sunt cam mari ... nu are nimic daca nu il duc la veterinar cred adica el mananca orice o sa ii se toceasca dintii nu?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema dintisori

Mesajde Gemon » 16 Sep 2019, 07:29

Un medic veterinar specializat pe animale exotice poate vedea daca sunt probleme sau nu. Nu ai completat la inregistrare, unde locuiesti, o informatie importanta pt recomandare medic.
Repet, daca il cantaresti zilnic odata, si notezi, vei observa din timp problema, incepe sa scada in greutate daca nu poate manca/mesteca normal.

FlorinaGabriela
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 07 Noi 2019, 22:29

Dintisori cazuti

Mesajde FlorinaGabriela » 07 Noi 2019, 22:45

Salut! Am o problema cu porcusorul meu, maine il duc la veterinar, dar nu stiu daca pot dormi la noapte. Am fost in concediu si am lasat-o la bunici la tara si deoarece i-a placut mult acolo, am lasat-o la bunici. Azi m-a sunat bunica ca ceva nu e in regula cu ea, ca nu mananca bine de 2 zile. Am mers dupa ea, dar am ajuns tarziu in Cj, ca sa merg la doctor. I-am dat un morcov sa vad daca mananca si am observat ca nu mi-l smulge din mana ca de obicei. I-am verificat dintisorii si vad ca dintii de sus nu ii mai are...deloc! Ii are doar cei 2 de jos. I-am pisat legume, a mancat putin, i-am razalit morcovi si telina, a mancat foarte putin din fiecare...si acum nu mai vrea sa manace nimic...
Va rog sa imi spuneti daca a mai patit cineva asa si cum a facut.
Doctori in Cj, eu nu am gasit pt porcusori..veterinarii astia de aici stiu sa trateze doar catei si pisici..daca stiti un veterinar care se pricepe si la micutii astia, va rog sa imi recomandati!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema dintisori

Mesajde Gemon » 11 Noi 2019, 09:53

Ai procedat bine ajutand sa manance legume pisate/rase.
Nu poate apuca si amesteca hrana in aceasta perioada, s-au rupt dintii de sus. De obicei dintii cresc repede la lungimea potrivita, e nevoie sa razi legumele si sa o hranesti cu seringa, daca nu poate manca, vezi viewtopic.php?p=132025#p132025
Trebuie monitorizata greutatea, cantareste-l zilnic odata, si ajuta-l sa poata manca.
Pentru a ajuta/grabi cresterea, administreaza-i vitamina C in forma orala, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori