Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusorul meu e prea gras?!

Mesajde ramona_inka » 28 Oct 2013, 01:05

Bun venit Andrei si Ghita!

Hai sa vedem daca am inteles:
1. "mese cu mancare speciala de patru ori pe zi" - adica 4 mese de hrana speciala (uscata) primeste intr-o zi?
2. "legume si fructe ii dau cum termina ce avea" - adica imediat ce termina un aliment primeste altceva, non-stop?

Daca acedtea le-am inteles bine Ghita este un caz tipic de porcusor singur, pofticios, care v-a "educat" el pe voi. Cunoste ca orice alr porcusor zgomotele care preced venirea mancarii si fiind singur, plictisindu-se, nu are altceva de facut decat sa tipa dupa hrana si atentie din partea voastra. :lol:
Ce puteti face este:

1. fixarea unui program fix de masa, cele 3 mese sa fie respectate ca ora cat de cat zilnic, la fiecare mara primeste un singur aliment, fanul si apa fiind permanent accesibile
2. micsorarea cantitatii de hrana uscata, o lingura pe zi sau la doua zile este de ajuns
3. accesorizarea custii - e bine ca pt doi porcsori cusca minima sa fie de 100x50cm, cu cel putin un ascuzis cu doua intrari/iesiri fiecare. Accesoriile este bine sa fie schimbate/mutate intre ele atunci cand facem curat. Un mediu bogat in accesorii/stimuli are efect benefic asupra sanatatii lor. Poti pune si poza cum arata cusca lui, te putem ajuta si in acest fel dandu-ti sfaturi la obiect.
4. sa ii aduceti un partener de acelasi sex, activitatea cu un congener ii va indrepta atentie spre alte lucruri importante pentru el: joaca, alergatura, scotocire, gasire... va tipa mai putin dupa hrana fiind ocupat cu alte indeletniciri.

Cat despre greutatea lui, cel mai bine este sa il cantaresti si sa ne scri aici.

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Medicul spune ca e gras...asa sa fie?

Mesajde Roxa » 08 Ian 2014, 22:19

Am incredere in medicul veterinar al porcutului meu, insa mi-a spus ca este cam grasut...
Adevarul e ca are burticuta...stiu ca un porcusor mascul adult cantareste in jur de 900-1200 de grame, iar al meu are 1100 g si il am de 3 ani si 4 luni. L-am luat din pet shop unde vanzatoarea mi-a spus ca avea 6 luni dar eu cred ca a gresit varsta pentru ca inca statea cu mama lui si era tare micut ( cat palma), deci mai mult de o luna nu cred ca avea.

Dupa varsta lui banuiesc ca este deja adult si deci greutatea lui este una normala :?: .
Voi ce spuneti?
De la ce varsta devin porcusorii adulti? :thinking:

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Medicul spune ca e gras...asa sa fie?

Mesajde chinchi2 » 09 Ian 2014, 15:53

1100 g este o greutate cat se poate de normala.
Baiatul meu are 1090 g si e perfect sanatos.Insa,este posibil ca al tau ca aiba alta constructie fiind din petshop si sa para ''indesat''.
Incearca sa le dai cat mai mult fan si apa si 3 mese zilnice/cate o leguma sau un fruct la fiecare masa.
Important este sa manance sanatos.Acel medic probabil nu se pricepe la porcusori.Majoritate veterinarilor sunt de pisici si caini.Porcusorii sunt animale exotice :up:

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: Medicul spune ca e gras...asa sa fie?

Mesajde Roxa » 09 Ian 2014, 23:28

Buna chinchi2!
In primul rand multumesc pentru raspuns.
Iar in al doilea rand citeste aici viewtopic.php?f=2&t=4304 te rog, unde am si recomandat acest veterinar din orasul meu. Data viitoare poate reusesc sa fac niste poze in interiorul clinicii daca mi se permite, dar se poate vedea si ca au aparatura de calitate in toate laboratoarele si crede-ma cred ca sunt pe putin 15 avand si etaj, dar oricum si experienta este fara cuvinte..in sensul bun si merita toate aplauzele. :clapping:
Medicul este unul foarte bun care are cunostinte reale si extrem de multe in acest domeniu, incat mi-a spus pe scurt in urma multor vizite la el intr-un timp mic tot ce este aici pe forum ( tocmai lucrul acesta m-a si uimit...”cum de stie atat de multe..mai ales de porcutii nostri?”. Este o persoana calma, calda, rabdatoare si dispusa oricand sa raspunda tuturor intrebarilor ce ii sunt adresate si culmea ca bine le zice si le pune in practica. Pe langa caini si pisici, au avut parte de ingrijiri la aceasta clinica si hamsteri (+ operatii), lilieci, bufnite, vultur ( cred ca era), rate de apartament, mini-purcelusi, broasca testoasa si multe alte animale pe care eu nu am vazut ca se fac consultatii de catre alti medici in Galati sau in alt oras.
Si mie mi se pare putin burtos, dar ma gandesc si la ce mi-ai spus tu ca probabil are alta constructie. Fan si apa are in permanenta ( apa ii dau fortat cu seringa in fiecare zi pentru ca nu se ”prinde” de ea), fanul fiind de cea mai buna calitate de la Padovan sau de la Gimbi Natural Hay ce l-am descoperit de curand si il rontaie cu mare pofta, inainte rontaia de la Lolo, dar si mancare speciala de la Versele Laga Cavia Complete, Crispy Muesli si Guineea Pigs Complete Food ( toate astea 3 i le amestec si ii dau in cantitate mica). Cele 3 mese la fel sunt si ele acolo + iarba de grau, iar in curand am sa ii dau si porumb/ orz verde .
El a fost operat de curand..slabise cam 100 de grame, insa si-a revenit rapid si a luat inapoi cele 100 de g ajungand la greutatea lui dintotdeauna. Nu mai deschid subiectul legat de operatie pentru ca am detaliat acolo la recomandari medici.
Oricum... important e sa fie sanatos si cu burticuta rotunjoara si fara tot copilasul meu ramane :heart: , dar eram curioasa si de parerea altora.
Multumesc!

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Porcusorul meu e prea gras?!

Mesajde chinchi2 » 12 Ian 2014, 04:49

Probabil a avut si el porcusori ,cine stie. Poate e chiar membru Gemon. Ma bucur mult.ca se pricepe.Sa sti ca majoritatea sunt de caini ,pisici , e logic ca asta ingrijesc cel :D mai mult . Legat de apa , nu-i ma da cu seringa ca de nevoie o sa invete cum sa bea si singur.Si oricum isi iau apa si din legume deci sunt multi porcusori care beau foarte putina.Unul din porcsorii mei se joaca toata ziua cu acel tub prin care iese apa , sa nu mai zic ca il goleste de cateva ori pe zi.In schimb celalalt deabbia il vad ca bea apa;.

Sisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Mar 2014, 20:54
Localitate: Cluj

Re: Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Mesajde Sisi » 28 Mar 2014, 21:12

Sisi a mea s-a cam ingrasat in ultima vreme ! nu e chiar obeza ! si nici insarcinata (sigur ) ea alearga se joaca si vine la mine si chiar nu e lenesa . spune-mi te rog cam cate grame trebuie sa aiba un porcusor . si cate mese ar trebui sa aiba pe zi ? dar ce sa ii dau la fiecare masa ?

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Mesajde anca » 28 Mar 2014, 22:18

In primul rand trebuie sa ne spui ce greutate si ce varsta are porcuta, pentru a vedea daca intr-adevar are o problema cu greutatea. O femela adulta are in jur de 700 -900 de grame. Uite aici un grafic cu greutatile a mai multe femele la anumite varste http://www.guinealynx.info/images/Ferraretto_f.png . Ideal ar fi sa ai un cantar de bucatarie cu care o cantaresti saptamanal si notezi greutatea. Astfel poti monitoriza cum evolueaza. Ca si mese, ii dai dimineata o lingura de mancare speciala (de preferat verselle laga, cavia complete), si 3 sau 2 mese verzi pe zi, in functie de timpul tau. Daca e adulta ii poti da mancare speciala mai rar, de ex. de 2 ori pe saptamana. O masa verde este compusa dintr-o singura leguma. Ofera-i mai mult radacinoase si mai putin/deloc castravete, salata. Vezi informatii despre mesele verzi si aici: viewtopic.php?f=3&t=2847 . Pentru a o mentine activa incearca sa o scoti zilnic din cusca, intr-un spatiu amenajat pentru ea unde sa poata alerga in voie. Cel mai bine ar fi sa ii aduci o surioara, astfel va fi mult mai activa, se va juca mai mult si va fi mai fericita. Multa sanatate lui Sisi :love:

Sisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Mar 2014, 20:54
Localitate: Cluj

Re: Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Mesajde Sisi » 30 Mar 2014, 11:19

sisi a mea s-a ingrasat !imi puteti spune va rog cate mese pe zi ii trebuie si ce sa ii dau la fiecare masa ? si daca va rog sa imi spuneti o cura mai usurica pentru ea ?

poate sa alerga si se joaca . dar..cam are burtica ! :walking: :running: :dance:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Mesajde ramona_inka » 30 Mar 2014, 14:11

In mesajul postat anterior de catre @anca gasesti toate informatiile cerute, chiar si un link catre un topic cu cateve mese si ce sa dai la fiecare masa.
Ar fi bine sa spui si ce varta are porcuta ta, ce greutate avea inainte si cat are acum ca sa te ajutam mai bine.

Sisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Mar 2014, 20:54
Localitate: Cluj

Re: Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Mesajde Sisi » 30 Mar 2014, 14:36

problema e ca am luat-o pe sisi din cora cluj si nu stiau varsta ei . o scot de multe ori pe zi si am incatat-o sa mearga singura in cusca de ori unde in casa . are o cusaca mare . ea si fuge des . :arrow:

pot sa i pun si iarba in loc de fan ?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Mesajde ramona_inka » 30 Mar 2014, 19:47

Despre fan si iarba ai deja raspuns acolo unde ai intrebat: viewtopic.php?p=130250#p130250

Ok, nu cunosti varsta, dar greutatea ei cand ai luat-o si greutatea de acum? Si o poti masura sa vezi cati cm are in lungime, ne ajuta sa presupunem varsta.
Cusca de care este? Ce dimensiuni are?

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Mesajde p_andreea » 03 Feb 2015, 21:01

Buna
Am nevoie de ceva sfaturi in legatura cu porcusorul meu, un mascul de 3 ani si o luna...care cantareste 1500 de gr, cam mult dupa spusele dnei dr Ana Pantu. Problema este ca nu mananca exagerat, primeste maxim 3 mese pe zi...de obicei cam doua, dimineata la 6.30 si seara la 21.30 cand ajung acasa, miscare face pentru ca ii las liberi prin casa, au apa si fan in permanenta...bobite primesc seara ...Versele laga cavia nature... Fratiorul lui care mananca exact la fel nu este atat de gras... nu m-as plange nici de celalalt daca nu ar fi trebuit sa fie operat de 2 ori pentru ca a facut lipom de grasime...dieta lor e compusa in general din : morcovi, andive, fennel, castraveti, patrunjel frunze si radacina, sfecla rosie, pastranac, gulie(leguma + frunze), marar, portocala, sfecla rosie...mai primesc si cate o bucatica de banana din cand in cand...(bineinteles o leguma la masa)...Deci? Ceva idei despre cum sa il fac sa mai slabeasca un pic?!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Mesajde Gemon » 04 Feb 2015, 10:26

Treptat sa reduci din hrana speciala, nu se va intampla nimic, va consuma mai mult fan, si uite asa sistemul digestiv va fi protejat, va mai scadea din greutate fara sa fie infometat ce este interzis ca solutie la ei. Sunt animale care in salbaticie majoritatea timpului isi petrec cautand hrana, am pus , unde poti vedea ce plante au la dispozitie in general (bogate in fibre si sarace in proteine), din acestea trebuie sa consume o cantitate mare pentru a obtine suficienta energie, coprofagia este si ea un proces ce sprijina aceasta adaptare, prin reingestarea cecotrofelor obtine energie in plus (proteinele prezinta bacteriile prezente in boabele moi, obtin in acest fel si diferite enzime, vitamine, minerale necesare), si dintii cresc permanent tocmai pentru ca este nevoit sa rontaie aproape toata ziua.

Tu poti crea conditii similare, reducand din cantitatea de hrana speciala nu se va satura repede si va fi nevoit sa consume mai mult fan, in plus daca si ascunzi acele alimente proaspete pentru a face miscare, cautand mancarea si gasind in mai multe locuri fan in diferite suporturi, pe langa sau peste accesorii etc., incurajezi si comportamentul de cercetare, deci castigul este substantial nu doar din punct de vedere a greutatii, dar si a stimularii mentale, creezi conditii de bunastare lui. La fel faci daca reamenajezi des mediul lor, chiar si o mica schimbare, mutare trezeste interesul, comportamentul de cautare-cercetare.

Obezitatea este inamicul 1 la porcusori, are influenta negativa mai ales asupra ficatului, a rinichilor si a florei intestinale in care bacteriile benefice sunt garantia pentru o imunitate crescuta fata de boli.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Mesajde p_andreea » 06 Feb 2015, 14:17

Multumesc pentru sfaturi...am inceput deja sa reduc din hrana speciala...o sa le dau o data la 2 zile si in cantitate mica...le-am facut un loc de joaca in camera si le-am pus fan pe/in diverse accesorii si am vazut ca merge, il mananca cu mai multa pofta decat daca este pus in suportul de fan al custii. M-am uitat la clipurile sugerate de tine, dar sincer nu cunosc plantele, mi-ai putea spune cum se numesc si unde le gasesc? O sa le plantez in doua jardiniere porumb si grau si o sa le adaug la alimentatie...acum ceva vreme cand aveam mai mult timp liber ...nu le lipseau ..dar o sa fac un efort si sa ma ocup.
Sper sa dea rezultate metoda aceasta pentru ca nu vreau sa ajungem la a treia operatie pentru lipom... :worried:
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor obez ... cura de slabire ?!

Mesajde Gemon » 06 Feb 2015, 16:45

Plantele ce se gasesc in salbaticie in America de Sud, nu sunt accesibile la noi, Dar ai alternativa pe langa cele ce mananca de obicei. Poti culege, daca ai posibilitatea sa aduni din locuri curate, papadie (atat frunza, cat si tija), rocoina, traista ciobanului, patlagina, primele doua sunt si acum accesibile in natura/gradini etc.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori