Cat costa un porcusor?

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Poké-Şor
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 30 Noi 2012, 21:42
Localitate: Beius,Bihor
Contact:

Cat costa un porcusor?

Mesajde Poké-Şor » 30 Noi 2012, 23:55

Sunt din Bihor si m-am gandit ca de Craciun ar fi frumos sa-mi iau un cadou mai special din Oradea si anume doi porcusori de guineea :loving:
Am investigat in amanunt diferite comentarii/postari de pe acest site si mi-am dat seama ca multe persoane au o parere nu tocmai buna despre magazinele Animax.
Eu nu cunosc crescatori,iar singurul loc de unde imi pot cumpara porcusori este doar magazinul in cauza,Animax :thinking: Acestea fiind spuse,as dori sa va intreb cat costa un porcusor (femela,in caz ca preturile difera intre sexe) de la acest shop,pentru ca eu n-am mai vizitat de ceva vreme Mall-ul.
Vreau de asemenea sa va intreb daca se vand exemplare tinere,TINERE nu adulte la Animax,nu pot afla singura pt ca acum imi e imposibil sa vizitez Oradea.
Multumesc,
:arrow: Poké-Şor

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Cat costa un porcusor?

Mesajde chinchi2 » 01 Dec 2012, 00:35

BUn venit pe site.
Vrei porcusori de rasa sau obisnuiti?
Daca vrei porcusori de rasa poti lua de la crescatoria Inka,vorbesto cu doamna Ramona de preturi.
Daca vrei porcusori normali,poti adopta de pe site.
Sunt multi porcusori care nu si-au gasit inca stapan :smile: .
Daca nu gasesti,iti poti lua din pet shop dar trebuie sa te previn ca ii poti lua cu boli si alte probleme..
Cusca trebuie sa fie de 120x60 ,costa 150-160 de lei.
Trebuie accesorizata.
Este bine ca te-ai gandit sa iei doi,trebuie neaparat sa fie de acelasi sex :clapping: .
Eu iti recomand 2 fete pentur ca se vor intelege imediat :up: :heart: .

Porcusorii mananca mancare speciala Cavia Crispy,Vitakraft Emotion,si altele de la Versele laga(o lingurita pe zi).
Apa si fan trebuie sa aiba in permanenta.
Mananca 2-3 mese pe zi .
La fiecare masa se da o leguma,fruct,iarba..
Nu se face exces de varza,gulie,salalta,castraveti pentru ca se pot balona.
Nu se da porcusorilor niciodata:fasole,ardei iuti,cartofi,boabe de porumb,ceapa,usturoi,nuci ..


Succes in gasirea a 2 porcusori frumosi:):) :smile: sunt niste animale frumoase :up:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Cat costa un porcusor?

Mesajde Allma » 01 Dec 2012, 01:25

Pretul porcusorilor de la crescatorii nu se pot spune pe forum, este impotriva regulamentului, insa, nu exista preturi standard, difera in functie de varitatea de culoare, de rasa, etc...Daca vrei de rasa, iti recomand si eu si multi altii crescatoria Inka, fiind de incredere, ai garantia ca porcusorii nu au probleme...In schimb, daca vrei un porcusor obisnuit cu parul scurt, arunca o privire pe pagina de donatii, vei gasi gratuiti si sanatosi. Din petshop daca iei, risti mult, sunt tinuti masculii cu femelele, deci acestea sunt gestante de cele mai multe ori, sau incurca sexul si te trezesti cu cuplu porcesc care va face pui in prostie...Pretul nu am auzit sa difere in functie de pret la porcusori, la caini intradevar, in general femelele sunt mai scumpe,dar la porcusori nu am auzit...
Old username: Andreea_Molly

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Cat costa un porcusor?

Mesajde Iarina » 05 Ian 2015, 20:36

:arrow: Scuze ca intreb , dar cu ocazia ca ( un utilizator ) spunea ca porcusorii de guineea nu mananca boabe de porumb . Eu am avut un porcusor... iar acestuia i-am luat ceea ce mi-a recomandat doamna de la petshop ... i-am luat hrana speciala pentru porcusori in care erau bobite uscate de porumb iar acum sunt tare speriata pentru ca primul porcusor a murit... oare din aceasta cauza ?
Eu i-am scos acum boabele de porumb celuilalt pe care l-am luat dupa moartea primului...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cat costa un porcusor?

Mesajde Gemon » 06 Ian 2015, 01:43

Nu este bine sa ii dai boabe de porumb, este foarte bogat in proteine si este nepotrivit nu doar sistemului digestiv, ficatului, florei intestinale si intregului aparat digestiv, dar este foarte daunator si dintilor. Porcusorii au nevoie de hrana bogata in FIBRE, citeste aici despre nevoile lor viewtopic.php?p=25521#p25521
Recomand ca hrana speciala cea sub forma de pelete care toceste UNIFORM dintii, cumpara hrana Cavia Complete de la Versele-Laga, gasesti la magazinele Animax sau poti comanda de pe internet, este bogata in fibre si are nutrimentele de care are nevoie pentru o viata sanatoasa pe termen lung. Vezi detaliat la viewtopic.php?p=130595#p130595 unde am mentionat si faptul CAT DE IMPORTANT E sa ii asiguri fanul, acesta trebuie sa fie MEREU accesibil! :!:

Hrana Cavia Complete se poate gasi in una din aceste forme de ambalaj
Imagine Imagine

Despre necesitatile acestei specii am scris si aici viewtopic.php?p=117100#p117100

Poti face bine si cu boabele de porumb, daca le pui in ladita si le cresti, la fel poti face si cu boabele de grau, orz sau ovaz, vezi viewtopic.php?p=43927#p43927 si poze ce spun mai mult decat o mie de cuvinte.

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Cat costa un porcusor?

Mesajde Iarina » 06 Ian 2015, 19:57

multumesc ! i-am si scos boabele de porumb din mancare ... cei de la Animax mi-au recomandat mancare de porcusori de guineea care continea boabe de porumb ... si nu stiam ca nu are voie ...multumesc pentru sfat ! de aceea a murit celalalt ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cat costa un porcusor?

Mesajde Gemon » 06 Ian 2015, 20:22

Imi pare rau pentru piederea suferita. Cauza nu am putea afla chiar daca am cunoaste mai multe detalii, deoarece exista diferiti factori de risc ce pot declansa o boala sau moarte. Pentru un raspuns cert in asemenea situatii este nevoie de investigatii / examinare dupa moarte.
Faptul ca te interesezi si te informezi despre necesitatile lor, iti ofera posbilitatea ca in viitor sa poti preveni multe probleme. Sa privesti inainte si sa te bucuri de el, sa ii oferi si un partener, un alt porcusor de acelas sex cu el, deoarece ei sunt animale sociale si se simt bine daca pot avea alaturi un alt porcusor cu care sa poata interactiona pe limba lor (corporala, vocala etc.).

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Cat costa un porcusor?

Mesajde Iarina » 30 Ian 2015, 22:58

Dar acesta lasă boabele de lucerna presata....ceea ce-mi recomandati ....în farfurioara ...acum am găsit ceva tare bun cu vitamina c in boabe.... dar îi pun și în apa vitamina c deci cred ca are un sistem imunitar ...de nota 10+ rofl

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Cat costa un porcusor?

Mesajde FlorinG » 31 Ian 2015, 22:28

Nu se pune vitamina C in apa de baut, vezi aici: .
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

DenisaWuinner
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mar 2015, 15:50
Localitate: Cluj

Re: Cat costa un porcusor?

Mesajde DenisaWuinner » 22 Mar 2015, 08:32

Buna ! POate costa putin sau MULT . Trebuie sa ai conditii necesare !

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Cat costa un porcusor?

Mesajde Iarina » 04 Ian 2016, 16:24

Din cate stiu, poscusorii sunt ff sensibli si au nevoie de cat mai multa vitminaC, dar asta nu inseamna ca trebuie sa il stresam. eu un la 100-150 ml de apa 15 picaturi de vitamina C, solutie,fara zahar.


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori