Porcusorul meu a primit un partener, se alearga incontinuu

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
onilaiepurila
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 01 Mai 2008, 21:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Porcusorul meu a primit un partener, se alearga incontinuu

Mesajde onilaiepurila » 13 Mai 2008, 17:31

Am adus recent (acum 3-4 zile) un prieten pentru porcusorul meu care are aproape 5 luni. Cel nou adus are o luna. Am citit ce scrie pe gemon.ro despre comportamentul lor, precum si ce au mai semnalat altii pe forum si am stat linistita pentru ca diferenta de varsta va face sa se stabileasca o ierarhie naturala.
Cum stiu cand s-a instalat ierarhia?
Au trecut deja cateva zile bune si comportamentul lor e neschimbat. Cel mic e destul de speriat, pentru ca cel mare il fugareste in continuu. Am citit ca "hartuirea" asta poate stresa porcusorul nou venit. E cazul sa-i separ, macar temporar?

Multumesc anticipat de raspunsuri!

Avatar utilizator
Anna
Membru
Membru
Mesaje: 298
Membru din: 28 Apr 2008, 19:18
Localitate: Bucuresti

Mesajde Anna » 13 Mai 2008, 17:40

nu prea stiu ce sa spun...ar trebui sa ii pui mu;t unul langa altul si sa il certi pe cel mare dca il mai bate...eu le cert daca se bat si se opresc...atfel...sunt sigura ca gemon sau altcineva iti va da un raspuns mai detaliat...eu sunt mica si nu ptea stiu despre ei...decat cum sa ii ingrijesc.
ele mele red ca se bat i joaca...sunt de aceeasi varsta si upa aia...pe la 1 min stau una langa alta si dorm.. :D

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 13 Mai 2008, 17:47

buna!
si eu am de vineri inca o fetitza, Mika (are 1 luna). diferenta dintre ale mele este de aprox 1 an si 2 luni.
vineri cand le-am pus impreuna, vusy si-a aratat superioritatea si a ciupit-o de fund pe Mika. le-am separat pana luni (cusca cu mika fiind pusa pe jos, ele au avut timp sa se cunoasca fara a exista posibilitatea sa o raneasca pe cea mica).
de 3 zile sunt impreuna non stop si nu au treaba. mici certuri vor exista intotdeauna, si clar daca Mika manca ceva vine vusy si ii ia din gura, dar Mika fuge si o lasa in pace (aici se vede clar ca mika stie care e statutul ei).
normal socializarea celor 2 ar trebui facuta ca la carte :P sa zic asa: pusi in custi separate, se schimba porcusorii intre ei pt a se obisnui cu mirosul celalalt. se pun impreuna doar supravegeati si lasati eventual sa se certe, dar despartiti daca treaba se agraveaza.
la tine micutul este inca speriat, deoarece este casa noua si probabil inca nu s-a acomodat (si mai are si un mascul pe urmele lui care nu il lasa in pace :giggle: )
poti sa ii separi cateva ore pe zi sa isi traga si mititelul sufletul :P dar eu cred ca este clar si la ei ca cel mare e seful :D
cred ca am vorbit cam mult si degeaba
:cry: sper ca te-am lamurit cat de cat...sa ne spui ce mai fac micutii ;)
PS: chiar acum vusy face ca barca cu motor :P si i-a luat mancarea din gura mititelei :?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum stiu ca s-a stabilit ierarhia?

Mesajde ramona_inka » 13 Mai 2008, 23:32


Avatar utilizator
onilaiepurila
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 01 Mai 2008, 21:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde onilaiepurila » 27 Mai 2008, 23:33

Multumesc frumos pentru sfaturi!
Vroiam doar sa va spun ca acum totul e mai bine, hartuirea s-a terminat si se pare ca sunt prieteni destul de buni:)

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 28 Mai 2008, 18:33


dooku
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 16 Iun 2008, 09:29

Mesajde dooku » 16 Iun 2008, 09:58

Buna:-)
Am si eu nevoie de un sfat inainte sa iau o decizie importantta..Ca sa explic mai bine situatia,trebuie sa dau cateva detalii:acum 5 ani am cumparat un porcusor(baiat);dupa 3 luni i-am luat"nevasta",au avut pui..multi(3 nasteri),la vremea aceea nu stiam ca nu e indicat sa aiba multe nasteri.Cand am aflat,l-am "neutralizat" pe el.Anul trecut ea a murit si,cum el plangea,m-am gandit sa-i iau un prieten.Zis si facut.Noul venit il batea zilnic.Poate a fost greseala mea ca nu l-am luat pui pe cel nou ci adult..si mai era si mai mare ca el ca talie.Plangea zilnic Goku meu.Dupa trei luni de bataie zilnica,am gasit stapan nou pentru bataus si i-am luat un nou prieten.De data asta fetita si pui.A acceptat-o imediat,ea numai lipita de el statea..pana a crescut.Acum nu exista zi in care sa nu o vad ca-l bate:-(Il musca si sare pe spinarea lui.Nu stiu ce sa fac..

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 16 Iun 2008, 10:36

iti spun ce am patit eu
am adus o porcuta si am pus-o impreuna cu cele doua ale mele. a fost razboi de razboi. cand incepusera sa se mai inteleaga , adica cea noua era muscata la 2 ore, nu din ora in ora, am luat-o pe una din batause si am pus-o in alta camera. greseala mare am facut. cand le-am pus impreuna era ca si cum atunici se vazusera prima data si razboiul a reinceput cu intensitatea initiala.
la sfatul gedei, cand le mai separam, puneam un gratar de frigider intre ele. cand luam gratarul era liniste cateva ore, pana isi aduceau aminte ca nu isi facusera norma de muscaturi. acum s-au potolit, dar tot o mai incaseaza lady, cea noua.
deci daca vrei sa ii separi, numai asa, cu gratarul
stiu 2 porcuti care se bat si stau cu un gratar intre ei, dar dorm fund in fund lipiti de gratar
eu zic ca porcuta il simte slab pe domnul porcut si vrea sa se impuna. sau urmareste perioadele de estru ale ei. o fi de la asta.
numai bine

dooku
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 16 Iun 2008, 09:29

Mesajde dooku » 20 Iun 2008, 09:58

Maria,scuza-ma ca nu am multumit mai devreme.Sa stii ca ai avut dreptate,estrul era problema,acum s-a mai calmat.Nu ma gandisem la asta,probabil o percepeam inca puiut..dar are deja 7 luni fata:-)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 20 Iun 2008, 15:05

am vazut pe animal planet un filmulet cu hipopotami. era unul tanar care il tot batea pe unul batran, conducatorul turmei si incerca sa se urce pe el. pana la urma cel batran s-a culcat pe burta si ce tanar s-a urcat in spatele lui. de acolo stiu ca la animale cine e in spate conduce.
la asta m-am gandit cand am citit despre baietelul bataus.
acum despre fetita care simte miros de mascul si nu i se intampla nimic, nu stiu ce sa zic.
asa or face si nevestele tinere cu soti batrani? :thinking: :giggle:

puffy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 27 Dec 2008, 14:40
Localitate: spania

Mesajde puffy » 01 Feb 2009, 23:23

sa va povestesc de fetele mele ,cand am luato pe pufi mi sa spus ca are 2 luni ok .am citit pe gemon si ma m convins ca treb sa ii iau o prietena asa am si facut am aduso pe grasuna care mi s a spus ca are pana in 4 luni .porcutele s au vazut pe un teritoriu neutru ca citisem pe gemon ,cea mica pufi o cam musca pe cea mare nu rau ,dar dupa un timp cea mare a inceput sa o maraie,sa o miroasa la fundulet si sa se urce pe ea ,cand am vazut ma m dus cu ea de unde am luato sa o mai intreb inca odata pe vanzatoare daca e fata ca o calarea pe pufi.este fata mi s a spus inca odata .am intrat pe gemon sa vad daca gasesc ceva si de ce fac asa am citit ca se stabileste care e sefa, sa u potolit un timp dar acum au inceput iara,aveti idee cat dureaza ?scuze pt roman.
pufyy

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 02 Feb 2009, 00:09


puffy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 27 Dec 2008, 14:40
Localitate: spania

Mesajde puffy » 05 Feb 2009, 13:01

saru mana pt sfaturi :D
pufyy

Avatar utilizator
mm05rbz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 49
Membru din: 08 Oct 2008, 12:32
Localitate: Bucuresti

o curiozitate

Mesajde mm05rbz » 02 Mar 2009, 15:11


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 10 Mar 2009, 08:35



Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori