Asternut

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Care asternut vi se pare mai favorabil?

talasul
69
63%
patura fleece
20
18%
VetBed-ul
11
10%
alt asternut
9
8%
 
Voturi totale: 109

Cristi980
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 12 Ian 2014, 21:04
Localitate: Bistrita

Re: Asternut

Mesajde Cristi980 » 13 Ian 2014, 23:28

Salut! Am decis sa-mi iau 2 fetite, acum .. Ce substrat ar fi cel mai practic ( precizez ca nu stiu daca este tala la noi (Bistrita) plus ca eu defapt stau la 60 km de oras....Ce substrat ar fi cel mai avantajos in caz meu? Si ce este patura flce sau vetbed( ma scuzati ca am mai intrebat dar sa caut in fiecare cele 70 pagini............)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Asternut

Mesajde khaos » 14 Ian 2014, 13:06

Salut! Probabil cel ma bine (si mai simplu) ar fi sa folosesti talas. Atentie! nu rumegus, ci talas, rumegusul fiind mult prea marunt. Probabil tot in oras ai gasi cel mai usor, la petshopuri, ori in magazine gen Hornbach, daca ai vreunul in zona ta. Noi de acolo luam, mergem o data pe luna si facem aprovizionarea (acolo e si cel mai bun pret, in opinia mea, la talasul Chipsi).
Patura fleece este genul acela de paturica moale, pufoasa, arata cam , ca sa-ti faci o idee. Insa nu se foloseste doar paturica, ci se pun si scutecele absorbante dedesubt. Eu personal nu am folosit, dar gasesti mai multe info pe forum, ori daca doreste cineva sa reia, din experienta proprie.
Vetbedul arata , este un covoras gros care se poate folosi similar cu paturicile fleece, cu scutec absorbant dedesubt. Insa ar fi recomandat numai iarna, deoarece este gros si tine prea tare de cald pe timpul verii. Gasesti pe forum un topic cu un user care aduce vetbeduri, in caz ca te intereseaza sa cumperi.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

daniel80
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 23 Apr 2014, 08:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Asternut

Mesajde daniel80 » 14 Mai 2014, 14:35

Am tot citit acest topic dar nimeni nu spune de unde putem lua talas cu granulatie mare,cel din petshop fiind foarte mic.
De exemplu in Bucuresti gasesc la tamplaria x cu nr de telefon y.
Da stiu vreau mura in gura dar informatia venind de la cineva care il foloseste este mai sigur referitor la calitate .
Nu prea imi vine sa iau de la orice tamplarie si sa fie plin de cine stie ce.

Va multumesc pt intelegere.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Asternut

Mesajde Gemon » 14 Mai 2014, 22:34

Avem un topic cu aceasta tema la viewtopic.php?f=11&t=2899&start=0

Vezi si viewtopic.php?p=17733#p17733

daniel80
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 23 Apr 2014, 08:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Asternut

Mesajde daniel80 » 15 Mai 2014, 10:43

Acum am citit.
Sper sa gasesc o tamplarie.
Si o intrebare : se considera reclama daca pun adresa exacta a tamplariei eventual si o poza google maps ?


Va multumesc pt link-uri.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Asternut

Mesajde Gemon » 15 Mai 2014, 15:32

Va fi o informatie utila pentru membri in topicul indicat mai sus.
Multumim. :smile:

daniel80
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 23 Apr 2014, 08:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Asternut

Mesajde daniel80 » 15 Mai 2014, 17:51

Am fost azi pe soseaua Chitilei n29 si am luat talas cu 5 ron sacul.
Granulatia este mult mai mare decat Chipsi.
Pe vremea asta talasu este cam umed . Este din lemn de brad,curat.
Cum am promis pun si adresa pt cei interesati.

https://www.google.ro/maps/@44.477528,2 ... tgjmRQ!2e0

Pentru cei din sectorul 6 in 2-3 zile pot oferii in sac ,eu am luat 2 si momentan nu am nevoie de asa mult.

Alessia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 23 Iul 2014, 16:37
Localitate: Bucuresti

Re: Asternut

Mesajde Alessia » 23 Iul 2014, 17:08

Buna !
Voi de unde va cumparati fleece ? Imi doresc o paturica colorata, cum am vazut ca folosesc pentru C&C cages afara, am cautat peste tot si nu am reusit sa gasesc decat la auchan o paturica pt copii....insa nu stiu daca este buna pentru Pufi al meu :idea:

Avatar utilizator
sabz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 19 Ian 2014, 23:07
Localitate: Bucuresti

Re: Asternut

Mesajde sabz » 23 Iul 2014, 21:31

Fiindca vad ca esti din Bucuresti, eu le recomand pe cele din IKEA: http://www.ikea.com/ro/ro/search/?query=POLARVIDE
Mi se par de calitate buna si destul de ieftine (eu am si pt mine, nu doar pt porcute :D )

Daca vrei una mai colorata, cred ca sunt bune si cele pe care le-ai gasit in Auchan. Oricum toate ar trebui spalate initial de 2-3 ori cu otet.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Asternut

Mesajde MaraC » 25 Iul 2014, 20:32

Ikea si Auchan au cele mai ok paturi. Iti pot recomanda tinand cont ca eu cos accesorii din fleece. Cele din Ikea sunt mult mai groase dar si mai scumpe, cele din Auchan fiind mai subtirele. Daca ai vreo intrebare referitor la acest tip de asternut, nu ezita sa ma intrebi.

Alessia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 23 Iul 2014, 16:37
Localitate: Bucuresti

Re: Asternut

Mesajde Alessia » 31 Iul 2014, 14:16

Multumesc mult pentru sugestii ! Am cautat in Auchan si am gasit, insa uni. Momentan are in cusca o paturica de la Ikea, polar, insa o pun in 3 si tot trebuie sa o spal cam la 4-5 zile pt ca se imbiba f tare si pe el il gasesc ud pe picioruse si burtica. Credeam ca fleece-ul acela este diferit, si-n plus, ca gasesc ceva mai vesel ca imprimeu.
Citeam mai sus ca mai exista si niste paturici ca absorb si retin lichidul pastrand suprafata pe care sta porcusorul uscata, as vrea sa le incerc si pe acelea, dar vad ca la noi nu se gasesc. Atatea chestii utile pentru porcusori vad in afara, care la noi nu exista...oare de ce ?

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Asternut

Mesajde MaraC » 31 Iul 2014, 14:37

Alea sunt saltele facute din fleece.... eu am la baietii mei, da te costa sa faci o saltea mult, mai ales daca ai cusca mare : prosopul mare si bun, doua bucati mari de fleece..... ma refer ca de cumparat ar ajunge la un pret mare tare!
P.S. taie fleece-ul astfel incat sa fie cam cu 5-10 cm mai mare in fiecare parte decat e cusca: mie imi place sa indoi excesul pe sub petpad ca sa nu "sape" piticii si sa ajunga la petpad..... asta se aplica inainte sa incep sa folosesc saltelele. Nu ii ajuta cu nimic daca e in doua.

DianaBuse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 21 Sep 2014, 21:35
Localitate: Tg-Jiu

Re: Asternut

Mesajde DianaBuse » 23 Noi 2014, 16:49

Hei,am vazut ca tot mai multa lume pe aici spune ca foloseste acea paturica fleece.Eu pana acum am folosit numai talas pentru porcusori,dar as vrea sa incerc si aceasta paturica,cam la cat timp se schimba sau cum se procedeaza cu ea ca nu stiu :?:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Asternut

Mesajde Gemon » 23 Noi 2014, 22:14

Depinde de marimea custii, (exista mai multe sortimente la preturi diferite) si numarul porcusorilor. Vezi mesaje ale membrilor la viewtopic.php?p=67025#p67025 , viewtopic.php?p=127068#p127068 si .
Sub patura trebuie sa pui un material ce absoarbe urina, scutecele de bebelusi cum ea cea Happy de ex. sau prosop, si neaprat sa o speli inainte de folosire, vezi cum sa procedezi, la viewtopic.php?p=67214#p67214

Ai de asemenea posibilitatea sa inlocuiesti materialul fleece cu , vezi viewtopic.php?p=67088#p67088
Asa arata Vetbedul



Noi folosim talas, deoarece in cazul nostru acesta s-a dovedit a fi cel mai potrivit asternut pentru porcusorii mei.

DianaBuse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 21 Sep 2014, 21:35
Localitate: Tg-Jiu

Re: Asternut

Mesajde DianaBuse » 24 Noi 2014, 00:24

Am citit toate mesajele ,insa nu am gasit ce ma intereseaza.Am priceput ca acea parturica se spala,dar cam la cat timp?Si cam la cat timp ar trebui sa cumpar alta,daca e nevoie?


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori