Picioare umflate si rana la talpa

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

maria
Calauza
Calauza

Re: Porcusor cu piciorusele din fata foarte uflate

Mesajde maria » 14 Ian 2013, 13:16

si eu am probleme cu pododermita la o porcuta si tot asa i s-au umflat labutele din fata
asta pt ca se sprijina doar pe ele si pt ca statea in talas
la indicatiile dr ionescu am pus-o pe vetbed si de 2 ori pe zi ii dau cu unguent de galbenele in care am pus baitryl, antibiotic pt porcusori
ionescu zicea sa ii dau si cu vit A, dar nu am apucat sa ii dau
acum e in curs de vindecare, dar trece greu
ionescu mi-a mai zis ca atunci cand aplic unguentul sa masez si daca pot sa desprind un pic cojitele astfel incat antibioticul din crema sa intre in piele
la inceputul tratamentului a facut si 3 zile antibiotic
normal ca i-am dat si ii dau probiotic
la tine e mult mai grav ca la porcuta mea, deci grabeste-te cu aplicarea tratamentului
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

dorela
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde dorela » 14 Ian 2013, 14:03

Am cumparat Kanamicina inainte de a citi mesajul...contine doar Kanamicina, vasilina, lanolina, parafina. Ma gandesc sa incerc 3 zile si daca nu da nici un rezultat sa-l schimb cu tetraciclina sau combinatia de unguente recomandata mai sus...cu betadina deja am inceput, dar am tinut comprese, am sa trec pe ideea cu capacul de pet.

De cate ori pe sa ung cu antibiotic si de cate ori pe zi cu betadina? Cam de distanta de timp las intre antibiotic si unguentul de galbenele?

Multumesc mult de tot pentru sfaturi tuturor!

Edit:
Maria, ce antibiotic injectabil i s-a facut porcusorului tau?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 14 Ian 2013, 14:11

Cum am scris, trebuie tinut cont de mai multe aspecte, depinde de la caz la caz (urmand si evolutia pe timpul tratamentului) ce si de cate ori este bine sa se aplice. In general dimineata se aplica Betadine, dupa aprox. 4-5 ore (sau dupa masa) unguent cu antibiotic, si spre seara crema de galbenele, la inceput putand utiliza unguentul cu antibiotic chiar de 2x/zi, in caz de evolutie favorabila dupa o anumita perioada aplicand doar Betadine si crema de galbenele, si la urma doar crema de galbenele inca cateva zile, daca mai e cazul.

dorela
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde dorela » 15 Ian 2013, 12:28

Deci betadine doar o data pe zi? Ieri am dat-o de 3 ori cu betadina, o data cu antibiotic, o data cu unguent de galbenele. Ii dau si probiotic, vitamina C, Beres si sirop Liv 52.

In cate zile credeti ca pot sa-mi dau seama daca tratamentul functioneaza sau nu..inteleg ca infectia de tipul asta cedeaza greu...ati spus si voi, mi-a spus si veterinarul..dar cand decid daca merg la vet pt antibiotic injectabil, sau daca e cazul sa schimb tratamentul...in cate zile ar trebui sa ved rezultate care sa-mi arate daca sunt pe drumul bun sau nu?

Multumesc din nou

dorela
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde dorela » 16 Ian 2013, 00:49

inca o intrebare.. Pana Veyxal exista in Romania? Am cautat pe internet si nu gasesc nimic referitor la acest unguent..se gaseste in farmacii?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 16 Ian 2013, 15:58

Este un produs german, producator fiind Veyx Pharma GmbH, stiu doar ca se gaseste si in Ungaria. Contine vitamina A (palmitat de retinol), papaina, tripsina, chimotripsina, pancreatina si alfa tocoferol (vitamina E). Enzimele dizolva tesuturile moarte ale pielii, accelereaza procesul de regenerare a pielii, vtamina A stimuleaza indepartarea celulelor moarte de pe suprafata pielii, ajuta la tonifierea tesuturilor conective, favorizeaza regenererarea pielii si cicatrizarea cutanata, stimuleaza procesul de vindecare, iar vitamina E, cum se stie, la fel are multiple efecte benefice asupra pielii.
Vezi http://www.veyx.de/fileadmin/_veyx/pdfs ... ent_EN.pdf

Pentru inceput este bine sa fie dezinfectat de 2-3x/zi cu solutie Betadine si se poate aplica si unguent cu antibiotic de 2x/zi, cum am mai scris, trebuie evoluat ce strategie este benefica in continuare in vederea vindecarii urmarind si evolutia.

In mod normal unele ameliorari se pot observa deja dupa 2-3 zile, dar este o afectiune ce se vindeca mai greu, fiind nevoie si de tratament adjuvant (cum este crema de galbenele sau produsele ce am mentionat pe pagina anterioara ca benefice pentru procesul de vindecare).

Dr.Pantu Ana
Nou venit
Nou venit

Mesajde Dr.Pantu Ana » 19 Ian 2013, 02:33

Buna seara!
Asa cum spunea si Geda pododermatita este greu de tratat.
Ca sa o tratam trebuie sa vedem de ce sa produs;este intalnita la porcusorii tinuti in custi de dimensiuni nepotrivite(prea mici),porcusori batrani si/sau obezi,porcusori al caror talas se schimba rar. Vad ca blanita de la picioarele afectate este roasa si cu unghii intoarse.Schimba-i asternutul foarte des, chiar in fiecare zi ,sau alege o varianta de asternut pe care ti-au sugerat-o colegii de forum.
Pe langa ce ti-a spus Geda ar fi bine ca macar 7 zile sa i se administreze injectabil antibiotic antiinflamator si analgezic.
Eu as merge pe Enrofloxacina5%:( Baytril 5% sau Enroxil5%) sau in ultima instanta Enrofloxacina5%romaneasca. 0,01 ml/100g s.c.
Metacam sau Loxicom(sunt acelasi lucru)0,2ml/1000g. s.c.primele 2 zile apoi 0,15ml/1000g inca vre-o 3.
Trebuie avut grija orice antibiotic si antiinflamator pot provoca diaree chiar si administrat s.c.,Per os antiinflamatorul daca e buvabil nu se da pe stomacul gol ci dupa ce ne asiguram ca a mancat.Ar trebui avut si asa ceva mai repede de gasit in Romania : Vetpro Rapid Care si Oxbow Critical Care.
Neaparat un probiotic cu o cantitate f mare de Lactobacilus Acidophilus si fara lactoza.
Tis Cicatrizin unguent cu tataneasa sunatoare musetel si galbenele, sau crema de propolis si galbenele, Bio cicatrin gel epitelizant.
Ar trebui pe langa vit C, liv 52 beres drops,ce ti-au fost prescrise de colegi de forum sa mai ia si Solaray Skin Blend 1/8cp 1/zi si red reishi sau goji.
Mai exista si poti alterna si cu Himalaya crema antiseptica.
Si mai exista inca cateva care merg dar sunt scumpe, cicatridin spray,biotitus derma unguent de 20 ml cel mai ieftin.
Ideea ar fi ca orice aplici macar o ora doua sa tii piciorusele bandajate intai cu pansamente urgo din acelea rotunde mici,un tifon/pansament si peste o banda elastica auto adeziva veterinara,ca sa nu poata linge,apoi spalat iar cu apa oxigenata si/sau ser fiziologic.
Alterneaza cu betadina cum ti-a spus Geda si cu rabdare si timp va fi bine

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior

Re: Picioare umflate si rana la talpa

Mesajde Axelandralexis » 02 Oct 2014, 10:13

Am si eu aceeasi problema cu porcutul meu scump :(......aseara am descoperit ca piciorusele lui din fata sunt super inflamate si cu puroi. I-am luat acea cojita de pa rani si am incercat sa ii sparg punguta de puroi cu o mica intepatura de ac sterilizat.
Am facut bine ca am procedat asa?
Ulterior l-am dat cu apa oxigenata ca sa curat infectia, apoi am tamponat cu Betadine si l-am uns cu crema de galbenele si propolis. I-am infasat piciorusele si azi de dimineata am reluat tratamentul
Ii adminsitrez Vit C cu Beres, Eubiotic capsule, carbune (a avut diaree 3 zile la rand) si smecta 1 data pe zi.
Ii dau sa manance Nestle 8 cereale amestecate cu tarata de grau si de asemenea ii mai dau Nestle Piure de Fructe cu cereale.
NU stiu ce sa ii mai fac.....nu mananca singur de aproape 1 luna, doar cu seringa. Are buzele super inflamata si il tratez si acolo cu Betadina, crema Baneocin si crema de galbenele.
Ce gresesc, ce pot sa ii mai fac?
Cum pot sa ii iau durerile provocate de acele rani de la picioruse?
AJUTOR!!! :(

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 02 Oct 2014, 13:47

Ti-am recomandat in alt topic sa ii administrezi si Meloxicam, pentru a atenua durerile suferite din cauza malocluziei si a durerilor ce apar in urma cresterii peste masura a molarilor, cum sunt ranile si stresul trait in urma interventiei la nivelul bucal.

Trecerea de la hranirea cu seringa se face treptat, trebuie oferite diferite legume in forma rasa in cantitati foarte mici, cat mai des, trecand la forma de bucati mici la fel treptat - se incepe pe razatoare cu gauri mic, apoi cu gauri cat mai mari, trecand la bucati mici taiate, apoi bucati cat mai mari si uite asa se ajunge la incurajarea folosirii dintilor cat mai intens. Porcusorul datorita acestei treceri treptate cu combinarea administrarii medicamentului contra durerii incet prinde curaj si incepe sa mestece, in toata aceasta perioada de trecere administrarea de Meloxicam sub forma de suspensie combatand durerea. Recisteste mesajul meu pentru a putea aplica doza corecta, vezi viewtopic.php?p=131032#p131032

Totodata iti recomand sa faci o vizita la Dr. Ionescu pentru reevaluare si reexaminare, deoarece in malocluzie dupa interventia de scurtare / pilire a dintilor trebuie verificat de medic din nou modul in care se intalnesc molarii si premolarii. Ocluzia dentara se restabilieste greu, in cazul in care el nu isi foloseste dintii din diferite motive, dintii incep sa creasca din nou peste masura. Pentru a se putea toci bine, suprafetele de masticatie trebuie sa se intalneasca in acel unghi mentionat aici viewtopic.php?p=128479#p128479 unde poti vedea cum sunt aseazati dintii din spate la porcusori. Corectarea acelui unghi prin pilire este deci foarte important pentru procesul de masticatie, nu este deajuns sa fie doar pilit, trebuie sa fie pilit in acel unghi mentionat si prezentat in imagine.
Imagine

Te-ai referit la talpa cand ai scris de rana si puroi la piciorusele din fata? Pododermita se vindeca greu, trebuie curatata zilnic si aplicat tratamentul pana cand incepe sa prinda coaja si se vindeca complet, este un proces lung, important e sa continui tot asa.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Axelandralexis » 02 Oct 2014, 14:05

La picioaruse ma refeream cand am zis de infectie.
Cat despre malocluzie, el nu vrea efectiv sa manance singur.Nu vrea nimik.Mai nou acum incepe sa scuipe si ce ii dau cu seringa. Am sa ii cumpar Meloxicam dar unde gasesc?
La dr. Ionescu am fost insa am fost si la dr. Manea care mi-a zis ca de fapt dintii nu au absolut nimik si ca sunt perfect normali.
Cat despre faptul ca trebuie sa se uite la dintisori......nu are nici o sansa sa ii deschida gura din cauza buzleor umflate.
Este jale.....nici nu mai stiu ce sa ii mai tratez. Burtica, gurita, piciorusele..... :(.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Axelandralexis » 02 Oct 2014, 14:19

Dr. Ionescu vrea sa ii faca anestezie ca sa se uite in gura lui. Care sunt sansele sa nu se mai trezeasca? Ar trebui sa fac asta?
Este posibil sa ii fi crescuti dintii prea mult si de aceea sa respinga pana si mancarea din seringa.
Imi este foarte teama sa nu se mia trezeasca din abestezie
FOARTE!!!!!

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 02 Oct 2014, 15:25

Imi pare rau pentru cele prin care treceti.
Iti doresc multa putere si rabdare. Pe forum nu putem sa evaluam starea lui care se poate agrava sau ameliora rapid in functie de mai multi factori, putem da doar sfaturi de ingrijire, insanatosirea lui depinde nu doar de medic si rezistenta organismului sau, de puterea lui de a lupta, depinde in egala masura si de tine, de ingrijirea pe care o poti acorda in functie de starea lui si evolutia bolii, indicatii ale medicului.

Sansele lui de vindecare cresc in cazul in care tratezi cu prioritate acele probleme care slabesc cel mai mult organismul, in cazul de fata prioritar e tratarea malocluziei si a ranilor bucale, deoarece pododermita este o consecinta a problemelor cu care se confrunta, mai multe cauze pot contribui la aparitia pododermatitei, cauza primara ramanand sau nu ascunsa. Letargia este una dintre cauze ce a favorizat aparitia pododermatitei, din cauza malocluziei si a durerilor pierde pofta, sta mai mult intr-un loc, nu se misca, pernutele talpii sunt expuse unor solicitari intense in anumite puncte datorita inactivitatii porcusorului, pielea se inmoaie si devine extrem de vulnerabila, leziunile podale in aceste cazuri pot fi usor atacate de bacterii, mai ales pe un asternut schimbat la intervale obisnuite (in perioada cat este letargic, trebuie schimbat mult mai des partial sau complet, in special in locurile umede sau unde sta mai mult), se pune deci un foarte mare accent si igienei.

Axelandralexis scrie:Dr. Ionescu vrea sa ii faca anestezie ca sa se uite in gura lui. Care sunt sansele sa nu se mai trezeasca?

Care sunt sansele lui in cazul in care nu se intervine si se lasa asa in speranta ca se va vindeca de la sine? Este intrebarea pe care trebuie sa iti pui sau sa adresezi medicului.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Axelandralexis » 02 Oct 2014, 16:23

Multumesc de raspuns. Chiar aveam nevoie de incurajarea ta.
Am sa ma duc acum asta seara la domnul doctor.
Sper din suflet sa fie ok.
Va tin la curent.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Axelandralexis » 03 Oct 2014, 11:50

Am fost ieri la dr. Ionescu cu porcutul meu. I-a facut anestezie si i-a taiat dintii pentru ca, dupa spusele dansului, erau prea mari si de aceea nu putea manca.
Mi-a zis ca sansele ca el sa isi revina sunt de 99%.
Acum este hranit cu seringa, dar doar pana prinde putere duap anestezia cu pricina pentru ca de ieri de la 6 si pana azi de dimineata nu a mancat nimik si este extrem de slabit dar imediat ce se inzdraveneste o sa incerc sa ii dau fan si niste radacinoase date pe razatoare.
Multumesc Geda pentru impuls si incurajari.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 03 Oct 2014, 14:19

de ieri de la 6 si pana azi de dimineata nu a mancat nimik

Sper ca ai incercat intre timp sa il hranesti, administrand si Meloxydil il vei putea mai usor sa il indemni sa manance macar putin, si cat mai des posibil. Asta inseamna sa ii dai fie si foarte putina hrana cu seringa la intervale scurte de timp, marind cate putin cantitatea. Daca nu procedezi asa, combatand si durerea cu medicamentul mai sus amintit (apeland la medic prentru prescrierea si doza corecta, Meloxydil putand cumpara doar pe baza de prescriptie medicala) cu trecerea timpului, dupa numai 10-12 ore treptat se va instala cetoza, porcusorul intra intr-un cerc vicios (inapetenta indusa de afectiune si urmarile acestuia duce la acumularea succesiva de corpi cetonici in organism, pierde si mai mult pofta de mancare....) din care va fi foarte greu sau imposibil de scos.

este extrem de slabit dar imediat ce se inzdraveneste o sa incerc sa ii dau

Din pacate nu are cum sa se inzdraveneasca fara ajutorul tau, nemancand nimic. El traieste dupa un ritm alert, sansele de recuperare scad odata cu trecerea timpului daca nu intervi sa rupi acest cerc.

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”